Zdravá výživa je především zdravá výživa duše

Říká se, že ve zdravém těle je zdravý duch. Zdravá výživa je pro mnohé lidi prvním krokem ke zdravému tělu. Já si myslím, že je to spíš naopak. Zdravá výživa ducha (duše) utváří zdravého ducha a zdravý duch si vytvoří zdravé tělo jako svůj příbytek. Duševně zdravý člověk může žít o vodě a o slunci a může mít zdravé a krásné tělo.

Zdravá výživa těla – diety a jídelníčky

Diety a jídelníčky člověku něco zakazují, přikazují anebo doporučují. Říkají mu, co má sníst k snídani, svačině, obědu, svačině, večeři.

Pondělí:
Snídaně: Celozrnná bageta plněná krůtí šunkou a sýrem gervais 1000 kJ
Přesnídávka: Hruškový jogurt 800 kJ
Oběd: Dušený pikantní losos s růžovým zázvorem, smetanový špenát 1750 kJ
Svačina: Mozarella s rajčaty a ledový salát 600 kJ
Večeře: Chilli corn carne, nočky 1150 kJ
Celkem: 5300 kJ

Takhle vypadá vyvážená a zdravá výživa. Odborníci vám sestaví jídelníček na pondělí, na úterý, na středu … na celý rok. Uvaří a jídlo vám dovezou až domů v krabičce. Jenže co když se v pondělí vzbudíte a nemáte chuť na bagetu a už vůbec ne na krůtí šunku se sýrem. Přeci tu krabičku nevyhodíte.

Co když se v pondělí vzbudíte a jednoduše nemáte hlad? Nebo máte chuť na čokoládu?

Řeknu vám, jak to dělám já … držte si klobouky, pojedeme z kopce …

Můj (odstrašující) jídelníček a (ne)zdravá výživa

Můj jídelníček může být pro někoho odstrašujícím příkladem a ukázkou nezdravé výživy. Jenže já si myslím, že záleží především na tom, proč co jíme a ne na tom, jestli to má ty správné cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, vlákninu. Kdybychom žili v Somálsku, tak nás nápady jako zdravá výživa rychle přejdou a byli bychom vděční za každé sousto čehokoliv poživatelného.

Začínám tím, že ráno vstanu, osprchuji se a vyčistím si zuby. Napiji se čisté vody z vodovodu. Čistá voda z vodovodu je základ mého jídelníčku. Na psychické úrovni voda symbolizuje pravdu a člověk žijící podle pravdy má i předpoklady, aby se mu dobře dařilo, byl zdravý a šťastný. (Říkal jsem, abyste si drželi klobouky, bude to jízda.)

Pak čekám na hlad. Nesnídám a čekám, až začnu mít hlad. K tomu dojde někdy v deset hodin, někdy v devět a někdy až v poledne. Často se mi stane, že je čas oběda a já si dělám snídani. Většinou jsou to ovesné musli s mlékem.

Vyprávějte mi o tom, že se nemají míchat živočišné a rostlinné bílkoviny a že mléko zahleňuje. Ha, ha, ha … tím se opravdu nebudu stresovat. Na zdravé stravě je totiž hlavní, jestli člověk sáhne po tom, na co má chuť a jestli si to vychutná. To ostatní jsou předsudky a autosugesce.

Někdy si dám k snídani půlku čokolády. A někdy zmražený jogurt. Podle toho, na co mám chuť a co máme právě doma. Podle tradiční čínské medicíny bych mražený jogurt neměl. Nejen kvůli tomu, že mléko zahleňuje, ale mohl bych si ochladit vnitřní oheň. Nebojte se, vnitřní oheň mám dobrý. Jsem mladý a ohnivý 🙂

Po snídani čekám na oběd … anebo na večeři? Ne že bych seděl, nic nedělal a čekal. Něco dělám a nezajímám se o jídlo, dokud se tělo neozve. Nejsem příliš náročný. Opět jím to, na co dostanu chuť. Včera jsem si udělal luxusní a přitom chutnou obědovečeři. Pozor, ať neokoušete monitor a nekapou vám sliny na klávesnici.

zdravá výživa těla a zdravá výživa duse - slanina s rohlíkem a ředkvičkami

Slanina s rohlíkem a ředkvičkami. Mňam. Nejde o to, mít plný talíř pracně připraveného jídla. Jde o to, z obyčejného jídla vytěžit chutné pocity. Takový rohlík, který jím tak, že ho okusuji dokola, to je pro mě lahůdka. Někdy si ho rozpeču v mikrovlnce. Vyprávějte mi, o tom, že mikrovlnná trouba škodí. Mě neškodí, protože se jí nebojím a jsem jí vděčný za to, že mi během deseti vteřin zahřeje a změkčí rohlík.

Slanina. Znáte lepší pochoutku než je slanina anebo chleba se sádlem, výpečky a cibulí? A k tomu ředkvičky. Radost pohledět.

Jím cokoliv, ale jenom když na to mám chuť.

Mléko, maso, jogurty, ryby, kuřata, prasata, jablka, hrušky, banány, mrkev, petržel, brambory, borůvky, houby, uzeniny, čokoládu, zmrzlinu … klidně i kopřivy.

Netrpím předsudky vůči nějakým potravinám a netrpím ani zácpou. Jím zvířecí maso bez výčitek a pokud si vzpomenu, zvířeti na talíři v duchu poděkuji. Považuji to za jejich poslání, být potravou člověku.

Můj jídelníček nevypadá jako jízdní řád s určitým počtem kalorií, cukrů, tuků, bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Dá se shrnout do jediné věty. Jím to, na co mám chuť a tehdy když na to mám chuť. Když si na dobrou noc dám kus čokolády, zmrzlinu anebo klobásu, nemám z toho výčitky. V nejhorším případě dostanu druhý den hlad o něco později.

Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili. A žijeme proto, abychom byli šťastní. Takže klídek …

Zdravá výživa duše – pocity a myšlenky

Lidské tělo je moudré a nejlíp ví, co právě potřebuje. Pokud si člověk nevsugeruje, že maso je špatné, mléko zahleňuje, bílé pečivo je fuj a cukr je jed.

Ano, je lepší kvalitní mléko od krávy než mléčná voda s nula procent tuku. Je lepší doma pečený chleba z celozrnné mouky než gumový rohlík ze samoobsluhy. A asi je lepší melasa než cukr. Jenže to hlavní je to, jak to máme nastavené v hlavě. Stejně jako u zdraví tak i u jídla je nejdůležitější psychika, tedy myšlenky a pocity.

Na jídlo můžeme koukat nejen hmotně, ale i energeticky. Někteří lidé věří tomu, že jídlem si člověk doplňuje chybějící energie. Nejen energie měřené v kaloriích a joulech, ale neměřitelné životní energie. Do těch se promítá láska s jakou bylo jídlo připraveno a také vděčnost s jakou je přijímáno. Tělo samo ví, jaké energie potřebuje doplnit a tak lidé někdy jedí zdánlivě nesmyslné potraviny. Například dítě okusuje omítku, což ale může znamenat, že mu chybí vápník, který obsahují kosti. Kostra člověka symbolizuje neviditelný Řád.

A to už jsme se přesunuli od energie k psychice. Každá potravina, na kterou máme chuť představuje nějaký pocit anebo myšlenku, kterou v sobě potřebujeme doladit. Zmíněný vápník přináší do našeho života chybějící řád, ovoce radost, čokoláda lásku. Ten řád, radost a lásku bychom ale neměli hledat v jídlu, chutě nám jen říkají, že nám to chybí.

K čemu je nějaká zdravá výživa a super dietní jídelníčky, když duše skrze tělo volá po něčem jiném?

Pokud tomu nevěříte, neznásilňujte se, berte to jako nápad. Pozorujte svět kolem sebe a zkoumejte, jestli na tom může být kousek pravdy. Jestli ta čokoláda, kterou si dopřáváte stejně jako já není jen náhražkou za dostatek člověčí lásky a něžnosti.

Jídlo není pokrm pro tělo, ale především pro duši. Zdravá výživa je především výživa duše vznešenými myšlenkami.

Třeba taková nenápadná myšlenka, že náhody neexistují. Pokud se jí člověku podaří rozkousat a strávit, je mnohem zdravější než balení mladého zeleného ječmenu. Uvěřit tomu, že náhody neexistují, že svět je spravedlivý a vše má nějaký smysl, to je něco jako vypít elixír zdraví, mládí a nesmrtelnosti. A k tomu elixíru může člověk chroupat tatranku plnou éček nebo jablko. Podle toho, na co má chuť.

Pro zamilovaného člověka přestává být jídlo důležité, protože jeho duše je sytá láskou.

Je možné žít bez jídla pouze o vodě? Věřím tomu, že ano. Pokud se člověk dostane na úroveň, kdy v sobě bude mít natolik uspořádané pocity a myšlenky, že si je nebude potřebovat vyvažovat a doplňovat stravou. Jelikož jídlo přináší i smyslové potěšení, otázka je, jestli je potřeba se ho vzdávat úplně.

Zdravá výživa … suma sumárum

Rozhodující roli ve stravě a zdravé výživě hraje psychika, ta rozhoduje o tom, jestli pro nás bude nějaké jídlo prospěšné anebo škodlivé. Je zbytečné a škodlivé upírat se na nějaký výživový směr, například z náboženských důvodů. Tělo cítí, co potřebuje a pak se člověk dostává do napnelizmu mezi svými pocity a svým předsudkem.

Berte tento článek jako námět k zamyšlení. Jestli někdy zbytečně netrápíte svoje tělo a nevyhazujte peníze za drahé diety a potravinové doplňky. Také jsem tím prošel. Úplně zbytečně jsem trápil svoje tělo a svojí duši a utrácel peníze.

Pak jsem se velkým obloukem vrátil k tomu, že člověk má jíst to, na co má chuť a samozřejmě se nemá přejídat a má dostatečně pít čistou vodu. Také jsem došel k tomu, že všechny nemoci mají příčinu v psychice. Doporučuji si přečíst článek Teorie zdraví a nemoci.

Pokud jsem vás pobavil, pomohl vám osvobodit se z tyranie diet a probudil touhu poslouchat svoje moudré tělo, tak jsem rád.

Zdravá výživa je především zdravá výživa duše.

Jakékoliv změny v jídelníčku konzultujte se svým výživovým poradcem a psychologem.

Dobrou chuť … 🙂

Podnikatelé (i začínající), točíte video? Je to skvělý způsob, jak o sobě dát vědět. Minikurz natáčení podnikatelského videa zdarma

36 komentářů u „Zdravá výživa je především zdravá výživa duše

 1. petr

  ahoj

  nejdřív je třeba kouknout,co si kdo myslí pod pojmem "duch"

  V zdravém těle-zdravý duch,se duch týká spíš psychiky

  (ale ani toto tvrzení neplatí generálně,mnoho fyzicky zdravých lidí klidně spáchá sebevraždu)

  Podle mě:duch=nadkosmická věčná entita,nepotřebujiící nižádnou výživu a také dlící nad dualitou zdraví-nemoc

  Proto je optimální své lidské vědomí přesunout do vědomí ducha(toto je právě tzv vzestup)Žít jako duch

  krásné časy změn

  @

  ……………

  1. VíTeK

   Ahoj Petře,

   Slovo duch jsem použil kvůli známému rčení v zdravém těle zdravý duch. Ale víc se mi tam líbí slovo duše, jde mi o psychiku (myšlenky a pocity). Tak jsem to na některých místech opravil. Děkuji za upozornění. Doufám, že čtenáři pochopí, o co jde.

   Hezký den 🙂

 2. P/olysacharid

  Výborný článek 🙂 Trochu se mě týká, za poslední tři měsíce jsem zhubl o osm kilo, 11 mě (snad) ještě čeká.

  Myslím si, že člověk by měl jídlo více vnímat, jako "potravu". Samozřejmě, že je třeba si jídlo vychutnat, ale já jsem si zavedl pár obyčejných pravidel, které zatím vedou k hubnutí. Jsou to věci, jako např: vynechat máslo ( rohlík je dobrý i bez namazání :-)), na pánev neliju zbytečně moc oleje, při vaření minimálně solím, přestal jsem si sladit čaj a nepiju slazené nápoje, ale vodu z kohoutku. Kafe, alkohol ani cigarety se mě netýkají odjakživa.. Každý den si dám kus zeleniny, nebo ovoce, vše v čerstvé podobě.

  Myslím si, že takové pravidla jsou spíše ku prospěchu a přestal jsem je vnímat, jako omezování. Konkrétně např. omezení soli teď vnímám velice pozitivně, když si v jídle vychutnám chuť ingrediencí, ne jen slané příchuti.

  Když k tomu člověk přidá malinko pohybu, výsledky jsou na světě 🙂

  O.T.: slanina prostě nemá konkurenci.

  1. VíTeK

   Tak mi to přijde rozumné, udělat to podle sebe a postupně to vylepšovat a zkoušet.

   Slanina je poctivá potravina. Třeba oproti (některé) šunce, kde už člověk musí zkoumat, kolik procent čeho obsahuje. Kdybychom jedli tak, jak se jedlo před sto lety, tak mi to přijde jako zdravá výživa. Něco nakoupit, něco vypěstovat na zahrádce, jednoduché způsoby konzervace …

   Dobrou chuť … 🙂

 3. Danieli

  Je možné že poslání (hospodářských) zvířat je být potravau pro člověka, ale nevím jestli je taky jejich poslání být otroky zbavenými všech práv. A že takovými otroky jsou, zjistí každý, kdo se začně podrobněji seznamovat s praktikami používanými při jejich "chovu" a na jatkách, kde nejvyšší hodnotou je optimalizace zisku.

  Zdruhé strany čest každému, kdo poděkuje zvířeti na talíři za jeho "službu" To je známka (duchovního) pokroku a snad i příslib zlepšení stavu věci…

  1. petr

   žijeme v koutku světa,kde je rozšířeno dravčí myšlení a chování,

   rostliny žerou zemi,zvířata žerou rostliny,lidé žerou zvířata,a energii lidí zase žerou jisté entity,které celý tento řetězec žraní a zotročování vymyslely

   kdy se přestanme žrát?

   je možné tento systém přebudovat a je také možné tento systém opustit

   vždy je ale nutné jednat společně

   @

   ……………….

  2. VíTeK

   Dobrý den Danieli,

   Podmínky ve velkochovech zvířat nejsou posláním zvířat, ale zvrhlostí (rozhodnutím) člověka. Ale položme si otázku, kolika z nás stojí za to zjišťovat, v jakých podmínkách žilo kuře, které má na talíři. Že to byl tvor, který neviděl denní světlo a neuměl pořádně chodit.

   Vy ten film asi znáte

   Potraviny a.s. …

   http://vimeo.com/26017979

   1. Danieli

    Jo, ten film znám a i další jsou na netu a nedívá se na ně moc dobře… Taky jde o to že tím samým způsobem jakým zacházíme se zvířaty (a obecně se slabšími) tak s námi pak zacházejí i určité typy nevtělených bytostí, které nas stravují přes neg. emoce. Je to pro ně energie, která jim "chutná".

 4. Judy

  Toho, že počítání kalorií a kontrola složení jednotlivých jídel moc nefunguje jsem si už také všimla. Někdy držím určitou dietu s hroznou námahou shodím 3 kila, abych je během týdne nabrala zpět a někdy na jídlo skoro nemyslím a kila jdou dolů samy. Jakoby se tloustlo spíš z myšlenek na jídlo… Ale to přece není fyzikálně možné…

  Měla jsem období vegetariálnské i veganské. Nedělalo mi to velké problémy, ale nevydržela jsem u toho. Dnes maso jím, ale pouze příležitostně. Když jsem někde na návštěvě nebo na výletě apod. Maso mi chutná, ale je fakt, že mívám trochu výčitky svědomí kvůli pocitu, že kvůli mému požitku muselo trpět a zemřít zvíře. Jakou energii to pak může člověku předat…?

  1. VíTeK

   Pokud bych hubl, dal bych si nejdřív do pořádku pitný režim a pak zkontroloval, jestli v sobě mám myšlenku: Můžu jíst cokoliv a stejně nezhubnu anebo myšlenku: Ať jím cokoliv, tak stejně zhubnu. Teprve pak bych se zabýval nějakými konkrétní jídly.

   Se zvířaty je to zajímavý námět. Pakliže převáží myšlenka, že zvíře trpělo a předalo mi energii utrpení, tak to si člověk moc nepochutná.

  1. VíTeK

   Dobrý večer,

   Děkuji za pochvalu 🙂

   On je ve výživě takový zmatek, že je lepší věřit tomu, co si člověk vyzkouší, ať se dozvíte cokoliv.

   Ať se vám daří …

 5. J. Puk

  To, že považujete za poslání zvířat být naší potravou, je hloupé. V dnešní době je to navíc i bezohledné a sobecké. Člověk je biologicky jasný býložravec, nikoliv všežravec, jak se všeobecně traduje.

   1. J. Puk

    Dovoluji si tipnout, že neochucené maso Vám chutnat nebude. "Falešného" masa je již na trhu tolik druhů, že si vybere úplně každý. Zde je vynikající přednáška jednoho vegana i s českými titulky: http://www.youtube.com/watch?v=es6U00LMmC4 . Pokud po shlédnutí tohoto videa budete chtít konzumovat živočišné produkty, je to již na pováženou.

    1. VíTeK

     Už podle prvních záběrů se ten člověk představuje jako fanatik. Video jsem neviděl celé, předpokládám, že bude plné zdrcujících záběrů z jatek a logických argumentů.

     Stejně tak jako spousty argumentů může přinést i konzument masa. Na čem se shodneme je, že se zvířaty se má zacházet hezky. Odpověď na otázku zda jíst či nejíst maso ale nebudu hledat v něčí propagandě. Budu to brát pouze jako poradní hlas a něčí názor.

     Myslím si, že maso prospívá a také si myslím, že lidé na určité duchovní výši se dokážou masa zřeknout a nejíst ho, protože ho nepotřebují. Neměli by ale vnucovat druhým, aby hned dělali totéž, maximálně mohou jít příkladem. Každý k tomu musí sám dojít.

     1. J. Puk

      Neřekl bych, že je to fanatik, spíše je zapálený pro věc. To, jak se chováme k bezbranným, ať už lidem či zvířatům, o nás hodně vypovídá.

      Co se týče druhé části Vaší reakce, paralelně se to dá brát tedy i tak, že nemohu nutit lidi neznásilňovat a nevraždit, mohu jít jenom příkladem.

      Maso ani jiné živočišné produkty lidem neprospívají, pouze škodí více či méně v závislosti na zkonzumovaném množství, viz. rozsáhlé vědecké dílo nazvané Čínská studie, jenž vyšlo nedávno i u nás.

      1. VíTeK

       Řekl bych, že maso ani jiné živočišné produkty lidem neprospívají zejména pokud tomu věří. A naopak pokud věří, že jim prospívají, tak jim prospívají. Psal jsem tu o jednom případu, kterému z toho pukala hlava …

       http://deosum.com/Articles/200-epilepsie-o-prasknute-hlave.aspx

       Samozřejmě je to můj pokus pochopit souvislosti, nicméně věřím tomu, že jsem se trefil. Nešlo tam jenom o vegetariánství.

       Anorexie a bulimie jsou poruchy příjmu potravy, kdy si člověk vypěstoval odpor vůči některým anebo všem potravinám. Napadlo mne, že s vegetariánstvím to může být podobné …

       Lidé mají svobodnou vůli, sice je mohu je nutit k hodně věcem, ale měli by chtít především oni na základě svého poznání a pochopení.

       1. J. Puk

        Osobně si myslím, že ty tisíce lidí umírající v ČR na rakovinu tlustého střeva věří, že maso je zdravé, tedy přesně tak, jak je jim to vtloukáno do hlavy. Sám jsem si to taky asi do svých jednatřiceti let myslel. Pak se začaly ozývat první zdravotní potíže (cholesterol, pálení žáhy a podobně). Poté, co mi můj teprve půlroční syn naznačil, že konzumovat živočišné potraviny není pro současné lidi žijící v Evropě nic dobrého a kdy jsem začal postupně vyřazovat z jídelníčku tmavé maso, pak drůbeží a nakonec i ryby, vše se po několika měsících srovnalo. Tak nějak samovolně se ze mě za ta léta stal téměř vegan a jsem za to rád.

 6. polysacharid

  Se mnou tedy video jakkoliv nepohlo. Je to jen jeden z mnoha názorů 🙂

  Nevidím důvod, proč nejíst produkty ze zvířat a už vůbec mi nevadí, že kvůli mému guláši umřela jedna kráva. Bez tohoto účelu by ani nežila.

  1. J. Puk

   Tento názor mi s prominutím připadne hodný prvnímu stupni základní školy, v tom lepším případě. Pokud tedy nechám zplodit krávu na mléko či na maso, dává mi to právo jí vykořisťovat a následně zabít? Váš způsob myšlení je přesně původcem všeho zla, které se běžně děje ve zvířecích chovech a následně se přenáší i mezi lidi.

 7. Polysacharid

  Naopak, názor hodný prvního stupně základní školy je řídit se názory ostatních.

  Pokud je kráva zabita pro potřeby potravy a ne pro zábavu, považuji to za stejné zlo, jako když zvíře uloví a sní jiné zvíře.

  O vegetariánech si myslím své, mám na to přece právo. Neustojím ale, když se mi někdo snaží vnutit svůj postoj. V horším případě tito lidé svoje návyky např. svým dětem, aniž by jim dali možnost rozhodnou se sami.

  1. petr

   ahoj cukříku

   "Naopak, názor hodný prvního stupně základní školy je řídit se názory ostatních."

   to se mi líbí

   z čeho ale vznikne vlastní názor?

   hledat svou cestu v kolejišti milionkrát prošlapaném je obtížné ne-li nemožné

   ale držím palce

   můj pohled na jezení je ten,že nejoptimálnější bude nejíst nic.Jezení je zastaralý mechanismus a s novým věkem odpadne sám…

   @

   …………….

  2. J. Puk

   Srovnávat krávu trpící někde v kravíně, která je vykořisťována člověkem pro maso či pro mléko a třeba antilopu, svobodně žijící kdesi na pláních, jenž je pak sežrána třeba lvem, je přeci úplně mimo. To jsou dvě naprosto nesrovnatelné věci. Navíc lev jako masožravec k přežití maso potřebuje, člověk jako býložravec, možná všežravec, nikoliv.

   1. Polysacharid

    S takovým přístupem to ale nemá konce 🙂 Pracujete s hypotézami a subjektivními názory, ne s fakty.

    Já si myslím, že jsem všežravec, ne býložravec.

    Stejně tak můžu namítnout, že při cestování autem koukám na spokojené krávy na louce. V kravíně mají ochranu před deštěm a před zimou a dostávají dostatek vody a potravy. Antilopy zase trpí žízní v období sucha a chcípají kvůli nedostatku vody.

    Určitě mě o tom nepřesvědčí video na youtube.

    1. J. Puk

     I kdybysme byli všežravci, tak maso nutně nepotřebujeme. Máme tu výhodu, že maso jakž takž strávíme, byť velmi nefektivně a s vedlejšími škodlivými účinky, ale budiž.

     Kravám déšť ani běžná zima nevadí, jsou na to stavěné, stejně jako antilopa na období sucha. Zvířata nejsou tak zhýčkaná jako člověk.

     Kdy jste se byl podívat v kravíně na dojnice? Já někdy před rokem a věřte mi, byl to velmi smutný pohled. Podestýlka veškerá žádná, brodily se ve vlastních výkalech a uvázané byly dost na krátko, prostě žalostný pohled. Venku na mrazu několikadenní telata násilně odebraná mámě. To všechno kvůli lidské rozežranosti.

     1. Polysacharid

      Nemůžeme ale paušálně posuzovat všechny kravíny a chovy 🙂

      Debata nemá konce 😀 jste příliš zapálený na někoho, kdo odepisuje, když se nudí o reklamní pauze mezi pořady.

      1. J. Puk

       Samozřejmě, že nemůžeme srovnávat všechny chovy dobytka, ale věřte tomu, že ve většině z nich jsou zvířata vykořisťována.

       Byl jste tedy osobně někdy v jakémkoliv kravíně? Dobata pro mne skončí, až skončí vykořisťování zvířat, tedy pravděpodobně za velmi dlouhou dobu.

     2. VíTeK

      Jedna věc, jestli člověk má jíst maso. Já si myslím, že ho člověk jí už hezky dlouho, že už někdy před desetitisíci let zjistil, že je výživné, že je to zejména v zimě lepší než kousat kořínky.

      Druhá věc jsou velkochovy, což je člověčí odpověď na otázku, jak maso co nejpohodlněji získat. Velkochovy s trpícími zvířaty jsou věc existující desítky let.

      Nelze argumentovat tím, že zvířata ve velkochovech trpí. Můžeme jíst maso zvířat, která netrpí, když si s tím dáme tu práci.

      1. J. Puk

       Člověk také zjistil, nevím teda před kolika tisíci let, že je dobré válčit a rabovat, že je to pohodlnější než budovat a poctivě pracovat.

       Nevím, proč si myslíte, že nelze argumentovat utrpením jakékoliv žijící bytosti, to mi hlava nebere, ale dost to vypovídá o Vás.

       P.S. Sušené ovoce je mnohem výživnější než maso.

       1. Polysacharid

        TO máte pravdu 🙂 ale ještě tisíce let před těmi vašimi tisíci roky, neandrtálci zjistili, že když začnou jíst maso ( prvně ze zbytků, co zvířata ulovila, poté to, co lovili sami), pálí jim to mnohem více a významně to přispělo k jejich vývoji.

        Poslední věta je hodně ošemetná 🙂 zase paušální házení do jednoho šuplíku.

        1. J. Puk

         Rozvoj myšlení u lidí v závislosti na konzumaci masa je pochopitelně mýtus. Je to koncentrovaná potravina dostupná i v chladnějších obdobích a pásmech, kam se lidi začali rozlézat.

       2. VíTeK

        Pokud řeším obecnou otázku, jestli má člověk jíst maso, tak do toho nebudu montovat podmínky v konkrétních (nebo i všech) velkochovech. Můžu jíst třeba ryby z řeky nebo zajíce od myslivce. Můžu velkochovy i bojkotovat, ale ne kvůli tomu, že pěstují zvířata, ale kvůli tomu, jak je pěstují. A někdo se může stát vegetariánem třeba kvůli tomu, že se mu nelíbí velkochovy. Budiž …

 8. Saurah

  Tak jsem si zase početla… I Dalajláma zkoušel ohleduplně nejíst maso; zřejmě mu jeho krevní skupina neumožnila vytrvat. Asi to mám jako Ačko jednodušší: nepotřebuji "maso z mrtvol" pro svůj život, ani na něj nemám chuť… Jak to cítí a potřebují ostatní- v jejich kůži nejsme nikdo… Ale utrpení zvířat a zbytečně rozmařilá žravost lidstva se mně dotýká… bolestně…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *