Canon Nikon-ové psycho

Nikon 5100 a Canon 600D

Po pračkovém psychu přichází psycho foťákové přesněji řečeno psycho Canon Nikon-ové.

Pravidelní čtenáři těchto stránek, což jsou hlavně vyhledávače Google a Seznam, které čtou všechno několikrát, vědí, že mám zálibu v nakupování a prodávání fotoaparátů. Mezi okamžikem nákupu a okamžikem prodeje zažívám foťákové psycho, kdy si trhám vlasy na hlavě, co jsem si to zase koupil za nedodělek a rozjíždím nové kolo hledání dalšího – lepšího fotoaparátu.

Uvědomuji si, že dokonalý fotoaparát pro všechny lidi neexistuje, existuje ale dokonalý fotoaparát pro mě. Stejně jako neexistuje dokonalý partner pro všechny, ale existuje dokonalý partner pro každého.

Někdy je psycho ten dokonalý fotoaparát nebo toho dokonalého partnera najít.

Dlouho jsem byl spokojený až šťastný s Canonem SX10, jenže hodlám vstoupit do vyšší kategorie fotografů, které to alespoň částečně živí.

Není to báječný život, chodit po světě, mačkat tlačítko fotoaparátu a nechat si za to platit? Je. Jenže to vypadá, že bez zrcadlovky se do této kategorie nedostanu. Ano, přijímám námitku, že i s mobilním telefonem se dají dělat skvělé fotky, když je člověk génius a ocitne se ve správný čas na správném místě.

Nechci se podceňovat, ale také si nechci dělat cestu složitější, rozhodl jsem se pro zrcadlovku.

Nákupu nového fotoaparátu jako obvykle předcházel týdenní průzkum internetu a seznámení se současným stupněm vývoje techniky. Musím výrobce pochválit, neboť vyslyšeli mé nářky a začali do zrcadlovek montovat video a výklopné displeje. Sony dokonce napadlo odstranit cvakající zrcadlo a za to jí tleskám.

Rozhodoval jsem se mezi Nikon D5100 a Canon EOS 600D. Canon byl jasný favorit, mám už druhý fotoaparát Canon, tiskárnu Canon a vše funguje bez zaváhání. Jenže po tom týdnu hledání jsem dospěl k názoru, že u Nikonů pořídím za stejné peníze víc muziky.

K tomuto rozhodnutí mi pomohl sedmý komentář (Tomas_X) z diskusního vlákna Digitální zrcadlovka – Canon či Nikon a tato porovnávací recenze Nikon D5100 vs Canon Rebel T3i / EOS 600D Side by Side. V tomto porovnání Canon EOS 600D vs Nikon D5100 dopadl Canon 600D jako sedlák u Chlumce.

Na Sony Alpha A55 jsem si netroufl, ačkoliv srdcem mne to k ní táhlo nejvíc. Rozumově (opatrnost) to není jedna ze dvou značek, které vyrábějí ty nejvíc profi fotoaparáty, tedy Nikon a Canon.

Takže Nikon D5100!

Rozhodl jsem se ho koupit u Megapixel a to proto, že mají na stránkách komentáře ke zboží a v nich tisíce zasvěcených rad pana Luďka Boušky. Raději podpořím někoho, kdo se specializuje na fotoaparáty a pomáhá druhým dobře si vybrat nakoupit než někoho, u koho koupím o tisícovku levněji. (Naivně předpokládám, že pan Bouška a jeho kolegové radí upřímně a neupřednostňují firmu, u které má Megapixel větší provizi.)

Rozhodl jsem se pro Megapixel a stala se zvláštní věc. Večer před nákupem jsem cítil, že u nich kupovat nemám. Místo abych se těšil, cítil jsem, že něco není vpořádku.

Rozumově jsem si říkal, že je správné koupit u nich, ale něco mi říkalo, kup to u CzechComputer. Cena byla stejná. Nechápal jsem to a tak jsem neobjednal nic.

Následující den mě napadlo zeptat se svého vnitřního hlasu (podvědomí, Boha) proč nemám nakupovat u Megapixelu, když mě přijde naopak spravedlivé u nich nakupovat.

„V tuto chvíli nemají v Megapixel kvalitní fotoaparát pro tebe“, zněla odpověď. Zajímavé, vnitřní hlas mne chrání, abych špatně nakoupil, tomu říkám Boží vedení. Následující den jsem zase prozkoumal svoje pocity a vyšlo mi z toho, že už je to dobré. Nekvalitní fotoaparáty jsou pryč a já můžu koupit v Megapixel.

Nebyly to úplně čisté pocity, bylo to něco jako, když objednáš po 14té hodině, vyjde na tebe dobrý fotoaparát. 14 hodin sice ještě nebylo, ale řekl jsem si, že jestli na mne má vyjít dobrý, tak on už to Maestro Stvořitel (Bůh) nějak zařídí, aby na mne vyšel dobrý. Nakonec prodavač sáhne po té správné krabici a pošle mi jí … a v ní můj dokonalý Nikon D5100. A kdyby sáhl po špatné krabici, ve které bude ten nekvalitní, najednou se mu bude chtít jít na záchod, tak si tam dojde a když se vrátí, tak sáhne po té správné krabici. Stane se to, co se stát má. A já dostanu dokonalého Nikona.

Přitlačil jsem na pilu a moudrý vnitřní hlas, který všechno zná, jsem přehlušil svou netrpělivostí.

Nikon 5100 přišel, já jsem ho rozbalil, nechal nabít baterku a začal fotografovat …

Následovalo 14 dnů pochybností a zklamání. Nemělo smysl si namlouvat, že jsem koupil dobře. Sestra si týden před tím koupila právě Canon 600D a tak jsme mohli porovnat, jak na tom jsou. Zde je jedna z prvních porovnávacích fotek … ta vlevo vyšla z mého Nikonu.

Ostření

Od té doby jsem udělal mnoho snímků a na žádném jsem nenašel ostrost, po které jsem toužil. Všechny byly více či méně neostré. Canon SX 10, který stál méně než polovinu, dělal krásné ostré fotky, akorát s o něco větším šumem.

Po necelých 14 ti dnech jsem poslal fotografie do Megapixelu a zeptal se, jestli je chyba ve fotoaparátu anebo mezi hledáčkem a zemí (tedy ve mě). Pan Bouška mi potvrdil, že takhle ostré fotografie nevypadají a poradil mi Nikon reklamovat.

Dobrá rada. Jenomže se mi může stát, že budu několik týdnů bez fotoaparátu, reklamace dopadne všelijak, anebo mi pošlou stejný šmejd, na kterém akorát utáhli několik šroubků. Mimochodem na Nikonu D5100 ani na objektivu Nikkor 18-105mm není napsané made in Japan, ale made in Thailand. Nebyl vyroben v zemi pověstné poctivostí a pečlivostí, ale v zemi, kde lidé pracují levněji.

Věřím tomu, že na duši tohoto fotoaparátu ulpěl kousek duše každého člověka, který ho měl v ruce, a podle toho to dopadlo. Nebyl vyráběný s myšlenkou dokonalosti, ale s myšlenkou vydělat, uživit se, přežít.

Jak je možné, že pracovití Japonci nejsou schopní uživit se v Japonsku a musí stěhovat výrobu do zahraničí? Tohle vám povím, ekonomika celého světa stojí na nepoctivých penězích.

Přitvrdil jsem a místo reklamace jsem odstoupil od smlouvy a fotoaparát vrátil v rámci 14ti denní doby. (Doufám, že jsem firmě Megapixel nezpůsobil škodu a naopak jsou mi spolu s firmou Nikon vděční, že se mi podařilo odchytit nekvalitní výrobek.)

Jenže jsem si moc nepomohl. Dostal jsem se zase na začátek a rozjelo se další kolo Canon Nikon-ového psycha :-).

Mám znovu koupit Nikon 5100, když to s ním takhle dopadlo anebo mám koupit Canon 600D? Nebo něco jiného?

Canon Nikon-ové rozhodovací psycho není to hlavní psycho. To hlavní psycho spočívá v tom, že se mám naučit poslouchat svůj vnitřní hlas. Tak spolehlivě, aby to nebyly jen občas zachycené informace, které pak, žel mnohdy neposlechnu.

Chci se naučit chodit (pro mnohé zatím) neviditelnými cestami … vnitřní hlásku, prosím tě, veď mě …

Nečekal, jsem, že tento článek bude mít takové pokračování … Canon-ové psycho – Canon EOS 600D

Podnikatelé (i začínající), točíte video? Je to skvělý způsob, jak o sobě dát vědět. Minikurz natáčení podnikatelského videa zdarma

14 komentářů u „Canon Nikon-ové psycho

  1. VíTeK

   Krokodýle, máte pro to nějaké odůvodnění? A máte někde na internetu nějaké fotografie?

   Včera jsem ho (Canon EOS 600D) objednal a zítra mi přijde. Rád bych věřil tomu, že celý ten příběh mne měl nasměrovat právě k Canonu. Dává to smysl. Jenže ono dává smysl i to, že jsem měl smůlu s jedním nepovedeným Nikonem a měl jsem možnost tomu předejít, kdybych byl vnímavější a trpělivější.

 1. Nikon

  No já nevím, mě Nikon vyhovuje, byť mám jen D3100, tak fotky jsou z toho nádherné… Nevidím až tak zásadní rozdíl. Možná by to byl jeden- Nikon dělá světlejší, Canon naopak tmavší fotky…

  1. kVítek

   Přestože mám teď Canon, tak mi přišlo, že Nikon měl příjemnější barvy, mám rád živější barvy. Ale to se dá vyladit ve PhotoShopu.

    1. kVítek

     Souhlasím bystrý Krokodýle 🙂

     Tenhle snímek tomu neodpovídá. Myslel jsem celkově, barvy na mě dělaly lepší dojem, ale uvědomuji si, že se to dá doladit softwarově živostí a sytostí.

     Dobré světlo 🙂

 2. Amatér

  svůj vnitřni hlas a koupil jsme si tu krabici, kterou jsme týden před tím viděl. Byl v ní právě Nikon D5100. Za 12 tisíc snímků jsem si ho moc oblíbil. Jen sem si nastavil větší doostření. Podle mne skvělý foťák, i když zatím jedu jen na setové objektivy, ale je to pro mne výrazný rok kupředu, co se fotografování týče. Jsou s ním foceny např. fotografie z mých výletů po České Kanadě na http://cykloturistika.net a fotky jsou výrazně lepší, než ty starší z ultrazoomu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *