Canon-ové psycho – Canon EOS 600D

Někdy si připadám ztracený.

Ačkoliv se snažím žít poctivě a vnímat svůj vnitřní hlas jakožto hlas Dokonalosti (Maestra Stvořitele, Boha), občas mám pocit, že na mne ten Bůh z nebe z vysoka s-e-r-e. Pak se uchyluji k používání sprostých slov, abych si alespoň trochu ulevil od tíže života.

Třeba právě teď. Po trápení s fotoaparátem Nikon 5100 jsem doufal, že Canon Canon EOS 600D, který jsem objednal poté, už bude v pořádku. Dokonce jsem pro něj vymyslel jméno Cecilka. Moc jmen na Cé není a Canon mu říkat nechci.

Canon EOS 600D jsem našel levně na ceskefotoaparaty.cz Nehledal jsem nejlevnější obchod, na tento obchod jsem trefil v nějaké diskusi. Abych se ujistil, že nejde o pokoutní dovoz, zavolal jsem jim, zda prodávají zboží z české distribuce. Paní moc nechápala, na co se ptám, no jestli prodáváte stejné zboží jako ostatní obchody, české návody a tak … že prý ano. Tak jsem u nich objednal. Pak mi přišel potvrzovací e-mail, z obchodu hypermobil.cz, že zboží dodají do 10ti dnů.

Jaký hypermobil, co je to zač?

Našel jsem na internetu diskusi, že je to podezřelý obchod, který dodává zboží s americkými zástrčkami a polskými návody k použití. Prý jakýsi „šedý dovoz“. Neznám přesně, co to znamená a jak to funguje, ale nemám z toho dobrý pocit. To je pro obchodníka takový problém objednat zboží z české distribuce, s českým návodem a českou zástrčkou? Cena není všechno, objednávku jsem zrušil a objednal u MIRONET, kde si stejný fotoaparát koupila sestra. Poprosil jsem, aby foťáček měkce zabalili.

Dnes přišel.

Canon EOS 600D pečlivě zabalený v krabici

Canon EOS 600D pečlivě zabalený v krabici

Byl zabalený opravdu kvalitně a měkce. Ve velké krabici obalený nařezanými papíry.

A tím dobrý dojem končí.

Canon EOS 600D zástrčka k nabíječce - kam tohle mám strčit?

Canon EOS 600D zástrčka k nabíječce – kam tohle mám strčit?

Jako první mne uvítala zástrčka pro americký trh (nebo jaký), jako druhý návod k obsluze v angličtině a jako třetí omlácené rohy krabičky. Co je mi platné, že foťák byl kvalitně zabalený ve velké krabici, když s tou malou si někdo zahrál fotbal?

Canon EOS 600D - krabice - pozor křehké

Canon EOS 600D – krabice – pozor křehké

Proč se lidi chovají k věcem jako prasata?

Tím nechci urazit užitečná zvířátka, prase by se k fotoaparátu chovalo stejně díky tomu, že je nevědomé. Vědomý člověk je schopný mrsknout krabicí s fotoaparátem hned třikrát.

Odříkaného největší krajíc. Nechtěl jsem fotoaparát pochybného původu s americkou zástrčkou a cizojazyčným návodem k použití od ceskefotoaparaty.cz, dostal jsem ho o 1500Kč dráž z mironet.cz. A v pořádně omlácené krabici, abych viděl, jak bylo s mým fotoaparátem zacházeno.

To jsou ty okamžiky, kdy si připadám ztracený a mám pocit, že na mne, usilujícího o poctivost Bůh z vysoka s-e-r-e.

Co má tohle znamenat? Co mi to má říct? Mám jim ten foťák omlátit o hlavu a trvat na české zástrčce, českém návodu k použití a krabici, která bude jevit známky slušného zacházení?

Možná si říkáte, že mi hrabe, že z toho dělám větší psycho, než to je. Tak já z toho udělám ještě větší psycho!

Proč bych se měl cítit ztracený a Bohem opuštěný, když můžu být v pohodě?

Celé to obrátím naruby a řeknu si, že Maestro Stvořitel (Bůh, Dokonalost) mne miluje natolik, že pro dokonalý fotoaparát jel až do Ameriky.

Dobrý nápad!

Z toho se dají vytěžit povznesené pocity. Řekněte, kdo z vás to má? Foťák z Ameriky?

Nějaká omlácená krabice, americká (nebo jaká) zástrčka a nečeský návod k obsluze jsou detaily, nad které se mám povznést. Stvořitel mne zkouší, jestli se zaseknu na takové blbosti jako omlácená krabice anebo jestli ocením, že se mi dostal do ruky dokonalý fotoaparát. Dokonalost někdy bývá zabalená v omlácené krabici.

Beru objektiv do ruky a v duchu si kladu otázku, nakolik je dokonalý, pokud dokonalost má sto procent. Přichází odpověď, že 94 procent. Abych to s něčím porovnal, ptám se, jaká je průměrná kvalita toho objektivu, 86 procent. A jakou měl ten neostrý objektiv od Nikonu, 70 procent. To mi stačí.

Beru do ruky tělo fotoaparátu a ptám se, nakolik je dokonalý, 99.9 procent. To je slušné. Víc než slušné.

Víc toho vědět nepotřebuji, jsem v pohodě.

Zajímavé je, že na fotoaparátu je nálepka MADE IN JAPAN, zatímco sestra tam prý má Taiwan. To mě taky uklidňuje, originál z Japonska. Jen aby to nebyla čínská kopie 🙂

Vždycky záleží na nás, jaké pocity a myšlenky si vybereme, když vaříme guláš naší psychiky. Jestli si myslíme, že na nás Bůh hází bobek … anebo že nás miluje a pečuje o nás.

Je to jako s tou sklenicí, ve které je polovina. Můžeme se trápit tím, že je poloprázdná, anebo se radovat, že je poloplná.

Když se věci zdají špatné, není to tím, že by byly špatné, ale tím, že nechápeme jejich hlubší smysl.

Když půjdeme do hloubky, zjistíme, že je všechno tak, jak to má být, tedy Spravedlivé a Dokonalé …

Nabíječka (se šňůrou a zástrčkou od videokamery Sony) už svítí zeleně … jdu oživit Cecilku …

Máš pravdu, Maestro obvinil jsem tě neprávem, že na mě s-e-r-e-š, to dělají lidé, že mi neposílají české návody a české zástrčky a hází s krabicemi … promiň, beru to zpátky. Jenom je ta tvoje přítomnost většinou málo hmatatelná, na rozdíl od pocitů, které přináší život.

Ráno moudřejší večera. Napadlo mne promluvit s krabicí a zeptat se jí, proč je tak potlučená. Říkala, že byla spoutaná na paletě úplně dole v rohu a trošku jí to zmáčklo. Nemusím se bát, že s foťáčkem něco je. Od toho je tu přeci ona, statečná papírová krabice. Poděkoval jsem statečné krabici a zavolal do MIRONETU, abych se zeptal, proč mi poslali to, co mi poslali a proč je krabice tak poničená. Prý se to mohlo stát při přepravě, krabice jsou na paletách omotané fólií, jestli to byla nějaká rohová … pán slíbil, že mi pošle české návody a zástrčku.

A to je všechno, milé děti. Vlastně ne, ještě bych rád odvolal, to, co jsem řekl o lidech, kteří se chovají jako prasata. Ano stává se to, v tomto případě tomu bylo jinak … stačilo se zeptat krabice. Omlouvám, se. Vyložil jsem si situaci nesprávně …

Podnikatelé (i začínající), točíte video? Je to skvělý způsob, jak o sobě dát vědět. Minikurz natáčení podnikatelského videa zdarma

32 komentářů u „Canon-ové psycho – Canon EOS 600D

 1. KROKODYL

  Plne s Vami citim. Presne tyhle pocity a obavy zazivam pri ruznych nakupech predevcirem napriklad dve kamery do auta… objednane stejne u stejneho obchodnika a prisli v jednom baliku a kazda JINA… jina nabijeska jiny firmware, jine funkce … ach jo ale porad premyslim co bych delal u fotaku ve vasem pripade. Rozhodne bych byl zklaman jako Vy.

  Preji at dobre foti!

 2. KROKODYL

  Jo a jeste ke kvalite objektivu!

  Tady se pripravte na to, ze kvalitni objektiv poznate podle CENY.

  Bohuzel se s tim neda nic delat a i zde jsem si prosel cesto trnitou, kdy jsem kazde ohnisko platil na zacatku dvakrat, jednou levnejsi varianta a po prozreni pak ta drazsi.

  Vyvarujte se teto cesty pokud muzete a jelikoz vim, ze se vam libi makro, tak doporucuji http://www.oehling.cz/inshop/objektivy-canon/canon-ef-100-2-8-macro-usm-%5Bid-121064].html

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   Tím asi projde každý, ono záleží, co fotíte, jestli je to něco abstraktního, tak bych se menších vad objektivů nebál 🙂

   CANON EF 100/2,8 Macro USM je pověstný kvalitou, ještě váhám mezi Tamronem 90 mm (prý lepší kresba a lepší bokeh) anebo rovnou ten Canon verze IS. Nicméně ten co uvádíte, bude asi nejlepší, už jenom kvůli filtrům 58mm, nepohybování a ceně.

  1. VíTeK

   Krokodýle zubatý, děkuji za zájem, právě zažívám makroobjektivové psycho 🙂 Kdyby mi před týdnem někdo řekl, že budu uvažovat o čočce za 20 tisíc, tak bych si ťukal na hlavu, ale jak sám píšete, proč kupovat objektivy nadvakrát … (Teď jde o to, jak zajistit, aby se mi dostal do ruky nějaký dokonalý kus, aby to nedopadlo jako s Nikonem 5100). Jinak Canon fotí krásně ostře 🙂

 3. Jirka

  Něco podobného jsem řešil před časem s pračkou – chtěl jsem mít jistotu, že ovládání bude v češtině (protože ji bude ovládat hlavně moje žena; u foťáku, který budu používat jenom já bych to vůbec neřešil, navíc tam, narozdíl od pračky, se obvykle dá stáhnout a nahrát požadovaný firmware) tak jsem zvolil firmu, se kterou jsem měl dlouholeté dobré zkušenosti (obchodni-dum.cz) – nakonec mi nabídli lepší model za nižší cenu, což jsem rád akceptoval (ano, měl jsem štěstí, s něčím takovým se nedá počítat). Jinak v poslední době nakupuju podle ceny + trochu rozumné recenze (např. na heureka.cz – o Mironetu byste se dočetl, že ačkoli tvrdili, že to bude výrobek pro český trh, tak byl dotažený z Polska…) a zatím bylo vše OK, dokonce s českými návody…

   1. VíTeK

    To je tím, že jsme se delší dobu "neviděli". Já to taky tak dělám, když někoho déle nevidím a nejsem si jistý, tak mu začnu vykat a on mne buď upozorní, nebo mi taky vyká …

  1. VíTeK

   Dobrý den, ahoj Jirko,

   Sestra koupila Canon 600D tamtéž, všechno v češtině, tak jsem předpokládal …

   Oni prodejci dělají, co mohou, aby pro nás zajistili levné výrobky, hledají cestičky …

   (Na rozdíl od státu, který si z toho automaticky vezme 20 procent DPH a nic moc pro to neudělá.)

   Hezké dny a kvalitní výrobky přeju … 🙂

 4. Soňa Klingerová

  AHOJ,

  ZROVNA UVAŽUJU O KOUPI A OSCILUJU MEZI NIKON A CANON. PTÁM SE KAŽDÉHO, KOHO VIDÍM S FOŤÁKEM V RUCE, NA JEHO NÁZOR.

  VÁŠ ČLÁNEK MĚ PRÁVĚ POPOSTRČIL BLÍŽ K 600D. TAK JEŠTĚ VYMYSLET NĚJAKÝ OBJEKTIV, KDYŽ TY SETOVÝ ZJEVNĚ NEDOPORUČUJETE.

  S;)

  1. kVítek

   Dobrý den Soňo,

   Pozměnil jsem názor na setové objektivy. Na svůj setový objektiv nedám dopustit a lepší si koupím, až sám zjistím, že mi setový nestačí. Ne kvůli tomu, že to někdo řekl nebo kvůli testům.

   Přijde mi to jako mánie, kupovat si papírově lepší objektivy, když kromě objektivu záleží hlavně na světle, na fotografovi, na stativu, na nastavení …

   Umění není koupit si nejdražší objektiv. Umění je vydělat si na něj tím levnějším. Ať se vám to daří … 🙂

   1. KROKODYL

    Tady s tebou nebudu souhlasit. prosel jsem si cestou „levnejsi staci“, NE NESTACI…Pak platis kazdy rozsah 2x, jednou koupis ten „levnejsi“ a pak setris na ten samy, ale drazsi… Ale vzdy samozrejme plati, to podstatne a to ucel, jaky ma objektiv plnit.

    Ono bez fotis se zakladakem Objektiv Canon EF 75-300 mm f/4-5,6 hokejovy zapas, nebo se zakladakem 18-55 treba tohle: http://www.fotopatracka.cz/users/schizza_1481/P1330964615vw2.jpg

    Na druhou stranu je plno „profiku“, co nerozeznaji clonu od casu ale je jim jasne ze potrebuji Lkovy skla, protoze to je IN…

    1. kVítek

     To je v pořádku, že se mnou nesouhlasíš, pokud jsi fotograf o třídu "lepší", tak máš i o třídu lepší vybavení. Já jako začátečník můžu říct, že mě konkrétně můj setový objektiv (v jeho rozsahu) nelimituje. Nekoukám po jiném, lepším. Někdy by to chtělo víc světla, anebo jsem mohl něco nastavit lépe.

     Cíl je vymáčknout maximum (včetně pocitu štěstí) z toho, co mám. Ne koupit si nejlepší vybavení a neumět to s ním. Však my dva si rozumíme 🙂

       1. KROKODYL

        Jo, tohle je moc dobry objektiv, mam jej taky, jeden z prvnich svetelnych co jsem mel. No to vis, ze by to dopadlo asi dost podobne 😉 Ale on ma FF takze kdyz nasadime na ty nase tuhle 50mm tak to mame skoro stejne jako on s tou jeho sestavou 😉 Rikal ale , ze na tech 1,2 to je dost mekke, ze stejne musi o jednu clonu zaclonit, aby to bylo ono… Tak to vidis.

        1. kVítek

         Tak to vidíš i ty 🙂

         Pokud bych dosáhl mezí svého mazlíka EFS 18-55mm, tak bych si koupil tu padesátku (na něco).

    1. kVítek

     Soňo, Krokodýl se ptá správně. Ještě bych se zamyslel nad tím, kolik peněz na to máte a jak vážně to myslíte, jestli chcete dělat obrázky sobě pro radost anebo s vidinou si tím vydělávat.

     Pokud by to bylo pro mě pro radost, tak bych si nekoupil zrcadlovku, ale ultrazoom :-).

     A pokud bych to myslel vážně a chtěl bych se tím živit, tak bych nakupoval podle peněz s tím, že nejdřív bych koupil to, co nejvíc užiju. A ostatní kupoval postupně podle peněz.

     K setovému objektivu, který jsem si koupil spolu s fotoaparátem, jsem tehdy našel tenhle článek, kde ho porovnávají se čtrnáctkrát dražším objektivem

     http://digineff.cz/art/jakejeto/110505canon_600d.html

     A vidíte, když se s tím někde pochlubím, že mám setový objektiv, je to jako bych dráždil krokodýla bosou nohou. Vynoří se Krokodýl a poví mi, že už vyrostl z toho, aby kupoval objektivy dvakrát. A má pravdu.

     Jak jsem už napsal, až si základní objektiv vydělá na bratříčka, tak mu ho (třeba) koupím. Focení má přinášet radost a ne frustraci z toho, že nemám nejlepší vybavení. Je to sbírání zkušeností. Já spíš experimentuji, než abych pořádně fotografoval.

 5. Soňa

  Díky kluci za rady 🙂

  Ultrazoom nechci, chci zrcadlovku a to i přesto, že si focením nikdy vydělávat nebudu. Prostě jsem vždycky ráda fotila a poté, co jsem svoji analogovou krásku odložila do krabice ve sklepě, se rozhlížím po nějaké sofistikované náhradě. Jenže do těch digitálů moc nevidím.

  Pokud jde o zvířátka v zoo Krokodýle, tak bych taky našla pár podařenejch obrázků na starejch kinofilmech, ale na ty potvory, který se záměrně držej na opačný straně plotu, si stejně budu muset pořídit jiný sklo 😉

  Spíš mě zajímal názor na 18-135mm oproti 18-55mm k tomu Canonu. A odpověď na tuhle otázku jsem našla v přiloženém odkazu. Díky!

 6. Petr

  Zdravim, koupil jsem si Canon EOS 600D 18-55 a 55-250 a nikdy před tím jsem neměl žádný foťák a ted nevim jak s tím pořídit slušný fotky, nevím jak co přesne vždy mám nastavit, muže mi tady nekdo prosím poradit? Díky moc 🙂

  1. kVítek

   Dobrý den Petře,

   To se nedá jednoduše říct, co máte jak nastavit. To je jako bych vám napsal, že mám novou přítelkyni a nerozumíme si spolu, a co mám dělat?

   To byste musel někam nahrát foto v plném rozlišení a my bychom vám řekli, co je na tom dobře a co je špatně.

   Pro začátek bych použil přednastavené režimy (portrét, krajina, makro) a časem až tomu budete víc rozumět, tak si to nastavíte ručně.

   Tady máte skvělé články o fotografování různých věcí …

   http://fotoroman.cz/techniques2.htm

  2. KROKODYL

   Ja jsem bohuzel prchlivejsi (ale lecim se) :). Proto bych, nebyt si vedom vyse uvedeneho a Vitkova zklidnujiciho vlivu napsal, ze koupit si zrcadlovku a nevedet jak ji nastavit, je jako koupit si prezervativ a jako panic se zacit ptat, jak nejlepe najit sobe zenu. Zrcadlo se ma kupovat protoze ho potrebujeme a soucasne reseni nam jiz nestaci, ne protoze to je in… Ale chapu, dnes vyrobci vytvari dojem, ze bez zrcadla to nejde a foti to samo… neberte to prosim osobne, to byl jen takovy povzdech…

   Pokud nebude stacit Vitkova rada (přednastavené režimy (portrét, krajina, makro) ) je tam jeste volba P,(hanlive nazyvana mezi fotografy Pitomec), kdy to foti uplne samo.

   Na druhou stranu pokud mate vysi cile je dobre ze jste zacal u zrcadla protoze preskakujete fazi uz to nestaci, musim kupuovat znova a jak se s tim zachazi a nastavuje se to, na to casem prijdete. Preji plno krasnych snimku!

   Jo a ten odkaz co sem dal Vitek, nic lepsiho nenajdete, takze jen cist , cist a zkouset!

   Kdyz budete mit nejaky konkretni dotaz, tak se klidne zde zeptejte!

   Preji dobre svetlo.

 7. Amatér

  pomamčkaný mě taky rozčilujou, proto jsem si pro ten svůj foťák radši dojel 50kilometrů osobně, než si ho nechat posílat.

  Objektivy mám zatím setové a taky to vidím tak, že nové budu kupovat až když narazím na omezení těch stávajících. Zatím jsem ve stadiu, že nejslabším článkem jsem pořád já 😉

  1. kVítek

   Taky mám setové, přesněji řečeno jeden setový 🙂 Myslím, že objektivy by si měly vydělat na své bratříčky, ne je financovat z jiných zdrojů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *