Komu patří česká koruna?

česká koruna

Přemýšleli jste někdy o tom, komu patří česká koruna? Nemyslím nějaký korunovační klenot, ale korunu, kterou platíme, měnu, peníze, to, co označujeme zkratkou nebo CZK.

Přeci státu, České republice, komu by patřila? Nebo patří lidem? České národní bance? Co je tohle za divnou otázku?

Přemýšlel jsem o tom a dospěl jsem k názoru, že česká koruna patří tomu, kdo ji smí vyrábět.

(„Dejte mi moc nad penězi celého národa, a potom mi bude jedno, kdo dělá zákony“ – M. A. Rothschild)

Jenže kdo vyrábí české koruny? Jak vznikají a proč?

První odpověď, která se nabízí, je, že české koruny vyrábí Česká národní banka. Myslím si, že to není pravdivá odpověď. ČNB určuje měnovou politiku, ale sama peníze nevyrábí, pouze vydává potřebné bankovky a mince pro placení v hotovosti.

Jak vznikají peníze jsem vyčetl v knize Peníze a měnová politika českého autora pana Josefa Jílka. „Peníze vznikají v obchodních bankách a jim na roveň postavených institucích a to jako účetní peníze … peníze se tvoří v okamžiku, kdy obchodní banka připíše svému klientovi jakoukoliv částku na jeho účet, pokud současně neodepíše stejnou částku z účtu jiného klienta nebo pokud jiná banka současně neodepíše stejnou částku z účtu jiného klienta.“

Čili pokud tomu dobře rozumím, peníze vznikají v obchodních bankách v okamžiku, kdy si je někdo půjčí. Peníze vznikají jako dluh, který se zavazuje dlužník splatit. Peníze vznikají takříkajíc ze vzduchu, z ničeho.

Právě jsme se přiblížili k odpovědi na otázku, komu patří česká koruna. Přeci tomu, kdo ji smí vyrábět a to jsou české banky. A komu patří české banky?

České banky nejsou ve skutečnosti české, ale jsou to (prý kromě jedné jediné) pobočky zahraničních bank.

Česká koruna tedy patří zahraničním bankám, které ji mohou vyrábět a mohou vybírat úroky za její půjčování.

Zní to jako demagogie. Jak může česká koruna patřit zahraničním bankám? Nejsem ekonom a tak je možné, že jsem se dopustil nějakého zjednodušení. Hledal jsem odpověď na otázku, komu patří česká koruna.

Odpověď, kterou jsem našel, že česká koruna je v moci zahraničních bank, mi přijde těžko uvěřitelná.

Zahraniční banky vyrábějí české koruny z ničeho a my hlupáčci čeští si je od nich půjčujeme a vracíme jim koruny, které jsme vydělali prací.

V Lidovkách je grafika, která tomu odpovídá. Je na ní vidět, kolik korun odvedly banky na dividendách do zahraničí.

„České“ banky fungují jako pumpy, které pumpují peníze zahraničním majitelům, bankéřům.

Půjčují nám peníze vyrobené z ničeho a nechávají si je vracet i s úroky na které se ovšem musí vydělat. Něco podobného se děje na úrovni státu. Stát si půjčuje peníze vyrobené z ničeho a půjčku a úroky splácí penězi vybranými na daních.

Proč myslíte, že je dluhová krize v Řecku? Nejen proto, že Řekové hýřili, ale také proto, že si Řecko půjčovalo peníze vyrobené z ničeho a ono to nejde splatit. V USA oddalují státní bankrot a navyšují dluh. Proč asi? Protože někdo (FED) vyrábí peníze z ničeho a tamní vláda se je půjčuje.

Jak je možné, že o tom ekonomové a politici mlčí? Že to „nikomu“ nevadí?

Kvůli stromům na Šumavě jsou lidé ochotní se přivazovat řetězy a je to v televizi. Jenže červotočem prolezlé a shnilé nejsou jenom stromy. Shnilý je celý systém vytváření peněz.

Lidi to zatím moc nechápou … asi mají jiné starosti …

Chci, aby se o tom mluvilo, aby to bylo hlavní téma. Peníze jsou krev ekonomiky. Proč bychom měli krvácet pro někoho jiného. Ať česká koruna patří Čechům. Kdyby v jakékoliv zemi vládl zodpovědný král, jistě by nikomu jinému nedovolil, aby vyráběl peníze s jeho podobiznou. Proč totéž dovolí naši vládci?

Chci, aby se o tom mluvilo. Proto píšu tyto články, zdánlivě nesmyslné výkřiky do tmy. Proto jsem zasadil semínko hnutí Poctivé peníze … a trpělivě ho zalévám. Těším se, až z něj vyroste velký strom a lidé nedovolí, aby je bankéři za spolupráce volených zástupců zotročovali.

Komu to nestačilo, mám pro vás ještě Pohádku o penězích …

Podnikatelé (i začínající), točíte video? Je to skvělý způsob, jak o sobě dát vědět. Minikurz natáčení podnikatelského videa zdarma

15 komentářů u „Komu patří česká koruna?

 1. Tomáš Konopáč

  Stát se zadlužuje proto , aby devalvoval měnu a hromadil produkci dělá to tak dlouho než přepálí inflační křivku. Lidově řečeno vyrábí inflaci tak dlouho než okrade i sám sebe . Potom udělá měnovou reformu. Opět lidově řečeno znovu okrade všechny . Je to prostě stát tak jak tak musí všechny okrást jinak by neměl co rozdávat to je politika . 🙂

  1. VíTeK

   Ano, stát bere a rozdává …

   Stát rozdává, aby byl "sociálně soudržný" a chudáci nevzali do rukou vidle. Politici rozdávají proto, aby byli znovu zvoleni.

   A bankovní pumpa popsaná v článku taky funguje.

 2. petr

  ahoj

  české korunky patří mně,stejně jako libry,dolary či eura…

  a patří mi jich čím dál víc a vám tím pádem čím dál miň

  až jednou budu mít vše a vy nic

  není v tom nic osobního,je to přírodní zákonitost-viz:

  "že 1 % lidí má většinu bohatství, odráží logickou fázi samoorganizace hospodářství.“

  ze článku:

  http://www.osel.cz/index.php?clanek=5955

  ani nevíte,jak mi ta samoorganizace svědčí

  a že nesvědčí vám?

  nebojte,postarám se vám o nějaké pracovní tábory,kde byste mohli složit hlavu,samozřejmě po celodenní práci pro společnost,tj pro mou společnost

  líbám

  váš strýček rotšild

  @

  …………..

   1. petr

    ahoj Vítku

    však já vím a děkuji za to,že o tom píšeš

    že jsem to pojal humorně,tím jsem to nechtěl nikterak zlehčit

    dnes ovšem je poukazování na nepravosti a bince v systému všude plno

    jaxtoho ven?

    můj pohled je takový:

    je noc,těsně před rozbřeskem,dlouhá noc,trvající tisíciletí..ale úsvit se blíží

    mnozí,znavení,nadávají a poukazují na tmu,je všude,a před úsvitem se říká,že největší-černočerná tma

    jak to změnit?

    někteří říkají přímou volbou presidenta

    jiní chcou lepší demokracii

    jiní zase zvyšují své vibrace

    a další mluví o lásce,která vše překoná

    atd,atd

    jde to urychlit,nejde to urychlit?

    já tuším,co se šeptá

    že existuje nějaké slunce,a to když vyjde,tma zmizí

    nevím,ale věřím

    noc je dlouhá a mnozí jsme zapomněli

    ale v té tmě rostla touha

    možná slunce nevychází samo od sebe,možná odpovídá na naši touhu?

    @

    …………….

    1. Tomáš Konopáč

     ano je to v lidech ti sou tupí a taková je pak vláda 🙂 začít musí každý sám u sebe detaily radši nechci říkat , abych někoho snad neurazil znáte to potrefená husa atd.

 3. broubrou

  pravděpobně ten systém je dobrý…jen by ty zisky měl dostávat stát

  a použít pro své fungování….a bylo by po krizi,,jenže státní banky tu už byly..a v podstatě se cíleně přivedly ke krachu a poté rozebraly….a jak teď krásně sypou

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   To si myslím také, že peníze by měl vyrábět stát a je to zatím jediný bod volebního programu hnutí Poctivé peníze. K tomu je ale třeba doplnit podmínku, že inflace bude pokud možno nulová. Jinak stát začne tisknout, že tolik peněz neuneseme. I když … čísla na účtu snesou hodně nul.

 4. GVKB

  Je třeba nejbohatším lidem a firmám na světě jejich majetky jim okamžitě zabavit, světu vládne sobecká globální elita, která žije v ekonomickém ráji, a má k dispozici obrovskou moc a obrovské bohatství, následkem je nezaměstnanost a bída. Moderní elektronika už dokáže nahradit elitu, pokud počítač porazí člověka snadno v šachové hře tak není problém počítače na světě naprogramovat tak, aby zde vše optimalizovali a ovládali. Nebudeme již mít žádné výhody ani vlastnictví nebo peníze, budeme jenom plnit povinnosti tak, jako to dělají třeba včely. Moc a bohatství je droga tak jako alkohol, tam kde jsou drogy, tam je logicky i deprese. Problémem u drog je často to, že když někdo nemůže mít jeden druh drogy, tak si hledá jiný druh drogy, protože droga mu poskytuje iluze, které on miluje a potřebuje. Život je o přirozené aktivitě, je dokázáno, že pokud nemůže být člověk přirozeně správně aktivní tak brzo onemocní tělesně i duševně, moc a bohatství je jako virulentní chřipka, která napadá člověka, když je slabý a je těžké s tímto nepřítelem neustále bojovat. Pokud zde nebudou velmi bohatí lidé, nebudou zde ani velmi chudí lidé a o tom to je, že každý extremismus škodlivý společnosti mnoho je.

  1. KROKODYL

   Kdyz by jsi tohle napsal na jine diskuzi, na iDnes, britskych listech, Nivunkach ci jinde, rekl bych ti asi neco jineho nez tady. Tady se pokusim premyslet, co te vede k nazoru, ze stesti muze prinest to, ze nekomu neco vezmes…

   1. Honza

    brat je urcite spatne… ale odsouzenemu zlodeji jeho majetek taky nechas?

    Bohuzel nejen my ale cely svet nyni plati dluhy nekoho jineho. Vem si, je to neco jako: ja si pujcim a ty budes platit uroky a dluh. A co víc ja ti pomuzu, penize, který jsem diky tobe ziskal ti vratim, ale ne jen tak. Kdyzbys byl stat reknu, chci abys mi dovolil vlastnit centralni banku… a mam te v moci.

    A co pak ty zeme, kde predtim jen zivorili a ted na ne nastoupi MMF (mezinárodní měnový fond)…

    Je to docela velky tema, moc informaci, ktere nemusi byt tak jednoduse pruhledne… ale zde je potreba, aby kazdy z nas otevrel oci a pochopil co se deje a hlavne proc… jak s tim pak nalozi je veci jednotlivce…

 5. dipsey

  1) peníze nepatří tomu, kdo je vyrobil, ale tomu, kdo přijal ve směně za protihodnotu. jinak byste mohl také tvrdit, že vas osobni pocitac ma patrit taiwanu a vaše triko číně.

  2) banka je mechanismus jak využít peníze z budoucnosti. pokud je chcete přijmout, musíte nabídnout protihodnotu, v tomto případě svou budoucí práci.

  3) banky existují, protoze jejich sluzeb chceme vyuzivat. pokud nechcete, aby takto penize vznikaly, vysvetlete lidem, ze nemaji chtit hypoteku – ze je lepsi zacit si stavet svuj dum az v duchodu.

  4) a jeste k tem dividendam… ktera zeme je na tom lepe? ta, ve ktere jeden banker prijme tucny zisk, nebo ta, ve ktere banka fyzicky stoji, vytvari pracovni mista, odvadi dane atd.?

  1. kVítek

   Dobrý den,

   Děkuji za náměty k přemýšlení.

   Já nemám nic proti penězům ani úrokům, ale proti tomu, že peníze se vyrábějí "z ničeho" a to dává bankéřům nezaslouženou výhodu půjčovat peníze za úrok. Tímto se majetek světa přesouvá do rukou bankéřů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *