Fotobanky – prodej fotek a ilustrací ve fotobankách – výdělky za 18 měsíců

Možnost pracovat doma a živit se prodejem fotografií a ilustrací ve fotobankách je lákavá. Zajímá vás, jak jsem na tom s výdělky ve fotobankách za prvních 18 měsíců?

Za první tři měsíce jsem vydělal přibližně 10 dolarů. Za druhé tři měsíce jsem vydělal přibližně 140 dolarů. Článek jsem končil tím, že můj stý obrázek bude video. Videa se prodávají za několikrát vyšší cenu než fotografie a je jich ve fotobankách méně.

Bude snazší prorazit ve videích?

Vzhledem k tomu, že dělám převážně 3D ilustrace, udělat z nich video znamená rozpohybovat 3D objekt po nějaké dráze a nechat to vykreslit (vyrenderovat).

Začal jsem vyrábět videa.

Třeba tuhle zeměkouli a slunce jsem předělal jako video

Earth and Sun

Odkaz na video Planet Earth and glowing Sun

S videem jsem se ocitl v jiném světě. Vzhledem k tomu, že vykreslení jednoho snímku trvá několik desítek vteřin a snímků je přibližně 30 za vteřinu, dvacetivteřinové video se počítalo například 10 hodin. Výpočty běžely na pozadí, zatímco jsem dělal jiné věci anebo v noci, když jsem spal.

Video se zeměkoulí a sluncem se prodalo na Fotolia dvakrát a vydělalo 2,7 EURO. Na Shutterstock se video prodalo třikrát a vydělalo $34,50. Dohromady je to cca 650 Kč.

Obrázek se na Fotolia neprodal ani jednou, na Shutterstock se prodal 17 krát a vydělal $5.88.

(Jak na to tak koukám s odstupem času, s těmi videi to nebyl špatný nápad, když už mám hotovou ilustraci, není taková práce ji rozpohybovat. Každopádně jsem nadšený tím, co se dá dnes udělat v domácích podmínkách.)

Nicméně výsledek prodeje videí nebyl natolik přesvědčivý, abych se videu nadále věnoval. Vůbec výdělky ve fotobankách nebyly přesvědčivé.

Vystřízlivěl jsem z toho, že se dá ve fotobankách snadno zbohatnout a přestalo mne to bavit.

Čas od času jsem udělal nějakou ilustraci a výdělky se během následujícího roku blížily k magické hranici 100 dolarů za měsíc.

Potěšující bylo, že i když jsem některé měsíce neudělal vůbec nic (201102, 201107), na účtech mi naskákalo 40 až 70 dolarů za prodané ilustrace, videa a fotografie.

Během prvních 18ti měsíců ve fotobankách jsem vyrobil přibližně 180 ilustrací, 10 videí a asi tři fotografie. Celkový počet prodejů byl 1794 a celkový výdělek 1253 dolarů. (Vzhledem k tomu, že to nejsou částky, které by mi mohl někdo závidět, tak je uvádím, aby lidi věděli, o čem jsou fotobanky.)

Fotobanky - výdělky za 18 měsíců

Průměrný výdělek na jednu ilustraci (video, fotografii) je 6,5 dolaru, což je podle kursu 100 až 120 korun. Pokud uvážím, že za každou mojí ilustrací je několik hodin práce, je to málo. Mohu se utěšovat tím, že jsem sbíral zkušenosti a učil jsem se pracovat s programy jako je Cinema 4D a Photoshop. Na druhé straně ty ilustrace pořád vydělávají, tak se tato částka může postupem času zněkolikanásobit.

Přesto to nevzdávám, možnost pracovat doma a být pánem svého času je lákavá. Jen budu muset změnit některé věci. Zvýšit kvalitu a prodejnost ilustrací a snížit jejich pracnost. Jít na to jinak. V příštím článku budu vymýšlet nový pracovní tok (WorkFlow) a za několik měsíců uvidíme, jak jsem uspěl …

Pokud vás článek neodradil a chcete prodávat své fotografie anebo jiné nepohyblivé anebo pohyblivé obrázky v zahraničních fotobankách, zde jsou (partnerské) odkazy …

Shutterstock, Fotolia a Dreamstime jsou tři nejvýdělečnější fotobanky. Tam nahrávám všechno, co vyrobím.

Na Depositphotos, Bigstock, 123RF, GL Stock Images, Can Stock Photo čas od času nahraju věci, které se dobře prodávají. Na videa je dobrá Pond5.

Angličtiny ani složitosti se bát nemusíte. S pomocí překladače Google to zvládnete … na stránkách hledejte slovo contributor (přispěvatel).

Protože velká část fotografií na fotobankách jsou produktové fotografie, mohl by se vám hodit e-book zdarma 10 největších chyb při fotografování produktů

Podnikatelé (i začínající), točíte video? Je to skvělý způsob, jak o sobě dát vědět. Minikurz natáčení podnikatelského videa zdarma

6 komentářů u „Fotobanky – prodej fotek a ilustrací ve fotobankách – výdělky za 18 měsíců

 1. Jirka

  Podíval jsem se na tvou galerii a musím říct, že se mi to vůbec nezdá jako špatný výdělek, zvlášť když se dají předpokládat další nákupy po několik let, aniž bys tam cokoliv přidal. Kromě toho bys to měl spíš počítat jako $/objekt, protože většina obrázků je jenom variací na jiné (barva, rotace, výsek). Asi bys dosáhl větší prodejnosti, kdybys přemýšlel k čemu se obrázek dá použít – na hodně obrázcích je vidět, že sis prostě jenom hrál…

  Myslím, že to je určitě možná cesta ke slušné rentě, ale chce to mít dobré nápady (ty rozhodně máš). Nicméně větší ocenění by asi bylo u práce na zakázku.

  1. kVítek

   Ahoj Jirko, máš pravdu, kdyby se to počítalo na objekty, tak by to vycházelo lépe. 3D má tu výhodu, že se tím dá různě točit, zvětšovat, obarvovat … a tak snadno recyklovat. U fotografií to nejde tak snadno.

   Po třech měsících byl průměr přibližně jeden dolar na obrázek, teď je to 6,5. Sám jsem zvědavý, co se z toho vyvine, za několik let.

   Máš nějaký konkrétní příklad k této větě (Asi bys dosáhl větší prodejnosti, kdybys přemýšlel k čemu se obrázek dá použít)?

   Co se mi na fotobankách líbí je to, že člověk jednak získá názor mnoha kupujících na svoje dílo, buď si ho koupí, nebo nekoupí. A dále, že ke každému obrázku získám zdarma posudek člověka, který to kontroluje. Buď ho přijme, nebo napíše, proč ho nepřijal. I když ty důvody jsou mnohdy všeobecné a nic neříkající.

   Děkuji za spolupráci 🙂

   Měj se fajn.

   1. Jirka

    Když jsem se díval na některé obrázky, tak jsem si říkal: hezké, ale proč bych si ho měl koupit, k čemu bych ho použil? Ty postavy podle mě mají úspěch, protože se dají dobře použít na esoterických webech, navštívenkách, plakátech. Nemyslím si, že si to někdo koupí jenom tak, že se mu to líbí. Takže pokud to děláš proto, abys na tom vydělal, měl bys přemýšlet, jestli se ten obrázek dá nějak použít, případně tomu přizpůsobit návrh. Dokonce si myslím, že nejvíc kupujících bude z USA (zkus třeba udělat tu žárovku se symbolem dolaru).

    1. kVítek

     Máš pravdu, to je zásadní otázka, proč by si to měl někdo koupit. (A kolik by takových mohlo být.) Zezačátku jsem dělal, co mě napadlo.

     Ta zářivka neměla představovat ušetřená eura anebo podporu úsporných zářivek, to byla karikatura Evropské Unie. S úspornými zářivkami k lepším zítřkům. Ale opět máš dobrý postřeh, obchodně by bylo dobré udělat i dolar a libru. Nedá se říci, že by nejvíc kupujících bylo z USA, například jedné zeměkoule se prodalo dvakrát víc v evropské verzi.

     Děkuji za spolupráci 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *