Deosumovy dokonalé dřevěné krabičky


Dřevěné krabičky (dřevěné šperkovnice) opět v prodeji! Podívejte se do našeho e-shopu

Deosumovy dokonalé dřevěné krabičky

Když jsem jednoho dne vstoupil do zlatnictví a uviděl, v čem prodávají šperky, poskočil jsem radostí. Právě jsem objevil díru na trhu. Budu vyrábět malé dřevěné krabičky na šperky. Šperkovnice. Proč by si měl člověk kupovat šperk a k němu umělohmotnou krabičku od mýdla, když si může koupit moji dřevěnou krabičku. Nebude sice za 20 korun, ale i kdyby stála 40 korun, každý raději sáhne po dřevěné krabičce. Já tedy ano.

Začal jsem pracovat na první krabičce. Nejprve jsem ze dřeva uříznul několik hranolků a testoval na sobě i na známých, který hranolek má tu správnou velikost, aby se dal strčit do kapsy, vešel se do dlaně, a uvnitř byl dostatečně velký prostor na šperk.

Zvítězil vnější rozměr cca 49mm x 64mm x 40mm. Ve všech ohledech je tak akorát. Pak jsem koupil malinké pantíky, malou petlici a pustil se do výroby první dlabané krabičky. Výsledek byl žalostný. Vlastně jsem jen zkoušel, jestli to bude držet po hromadě, jestli krabička půjde zavřít, jestli nějak půjdou přidělat pantíky. Nic moc.

První dřevěná krabička

Že je ta petlice dost velká ani tak nevadí, jako spíš to, že nefunguje. Nedrží, má nějaké slabé pérko. A pantíky nejdou dovřít kvůli tomu, že jim v tom brání hlavičky hřebíčků, kterými jsou přibité. A je trošku olámaná, to se spraví, musí se frézovat opačným směrem. A co si budeme povídat, díky tomu, že je frézovaná z jednoho kusu, tak boky jsou příčně uříznuté a je to nezvyklé.

Po této zkušenosti jsem krabičky odložil a teprve když jsem jednou jel autobusem na Slovensko a na nádraží jsem viděl docela hezké dřevěné krabičky z Indie, došlo mi, že jsem nezvolil vhodnou konstrukci. Že pantíky musejí být přidělané jinak a petlice je u takto malé krabičky zbytečná. Samozřejmě jsem přemýšlel o tom, jestli kvůli mně indičtí výrobci krabiček nezkrachují. Doufám, že ne. Tak to chodí, někdo něco vymyslí a ostatní to okoukají. Zaměřím se na jiné zákazníky. Nebudu prodávat na tržištích, ale v obchodech se šperky a moje dřevěné krabičky budou dokonalé.

Zvolil jsem krabičku, která má jednotlivé strany spojeny ozuby, aby dobře držela a aby hezky vypadala a vyrobil jsem dvě krabičky. Pantík je ukrytý v drážce a je zajištěný mosaznými kolíčky, nenápadné zavírání je z mosazeného drátu, který se zastrkuje do dírky. Krabička je naolejovaná tvrdým voskovým olejem olejem. Olej skvěle vypadá a je odolný vůči vodě a ohmatání.

Dřevěné krabičky dubové

První dřevěné krabičky jsem vyrobil z dubového dřeva. Kdo by neznal klasické dubové parkety … vydrží desítky let, nebo dokonce i stovky. Dub je pevný, tvrdý, odolný.

Dřevěná krabička dubová

S výsledkem jsem byl spokojený. Pak jsem se začal zajímat o různé druhy dřeva a sehnal dřeva ovengkol a wenge.

Dřevěné krabičky ovengkol

Ovengkol, ovangkol nebo též amazakoue je tvrdé, těžké a odolné dekorativní dřevo z Afriky. Je hnědé, nebo spíš zlatohnědé, místy až do černa, občas se objeví bílá žilka. Má zajímavou vlnkovitou strukturu … je to elegantní, nepravidelné a krásné dřevo.

Dřevěná krabička ovengkol

Dřevěné krabičky wenge

Wenge je exkluzivní dřevo ze střední Afriky. Již tisíce let je toto dřevo používáno domorodnými obyvateli černého kontinentu k výrobě obřadních masek a sošek. Je odolné a má zajímavou strukturu.

Dřevěná krabička wenge

Dřevěné krabičky mahagon

Později jsem ještě sehnal exotický a dekorativní mahagon …

Dřevěná krabička mahagon

Dřevěné krabičky ořech

A dřevo z ořechu …

Dřevěná krabička ořech

Vyrobil jsem asi 10 krabiček, abych vyzkoušel, jak dlouho bude trvat výroba jedné krabičky. Brzy mi došlo, že 40 korun za krabičku je málo, ale takových 60 korun by ještě šlo. Je to sice víc než za plastovou krabičku, ale dřevo je dřevo. Jenže se ukázalo, že ani 60, ani 90 korun není dost vysoká cena, aby se o ruční výrobě krabiček dalo uvažovat jako o zdroji příjmu. Nedokážu přesně říci, kolik času mi zabrala výroba jedné krabičky. Jestli to byla hodina nebo dvě. Pokud bych bral čistou práci, tak možná hodina a něco a pokud bych do toho započítal i všelijaké popojíždění a shánění materiálu, uklízení v dílně a seřizování strojů, tak by to byly hodiny dvě. A kdybych do toho měl započítat cenu strojů, pronájem dílny, tak bych mohl přidat další hodinu.

Nevím, jak vy, ale já si hodinu své práce cením na několik set korun. A za toho mi vychází, že abych mohl vyrábět dřevěné krabičky a živit se tím, anebo si tím přilepšovat, jedna krabička by musela stát několik set korun. Asi tak 200 až 600Kč. Muselo by se jednat o luxusní zboží, které by konkurovalo levným krabičkám z dovozu, které se dají koupit za 50 korun. Na zbohatnutí to nevypadá.

Když se do něčeho pustím, tak to také dodělám a jelikož jsem se mezitím pustil do výroby další stovky krabiček, v tuto chvíli mám ve skladu 109 krabiček. Zde jsou …

Dřevěné krabičky hranaté

Krabičkový příběh ještě není u konce. Musím vymyslet, co do nich dát. Třeba nějaké tajemství. Nebo čtvrt kila zlata. Nebo najít někoho, kdo má něco, co by do nich šlo dát.

Drevene krabicky

Pokud se zde objeví nějaký podnikavý šperkař, který chce svým zákazníkům nabídnout něco víc než plastové krabičky a moje krabičky se mu líbí, můžeme se dohodnout. A když se nikdo takový neobjevní, budu krabičkami obdarovávat své lásky příštích několik set let. Není kam spěchat, však on se kupec nebo obdarovaný najde. Času je dost …

Drevene krabicky - pantík

Drevene sperkovnice

Drevena krabicka - velikost

Pokračování… začal jsem vyrábět další dřevěné krabičky a šperkovnice…

(Doplnění 4.9.2010: Milí čtenáři a zákazníci, v tuto dobu krabičky nevyrábím ani na zakázku. Přesto budu rád, když mi do komentářů napíšete, co se vám na krabičkách líbí a nelíbí a jaké byste chtěli. Co kdybych zase dostal chuť něco vyrobit …)

Doplnění 10.5.2016: Dřevěné krabičky (šperkovnice) opět v prodeji! Podívejte se do našeho e-shopu

86 komentářů u „Deosumovy dokonalé dřevěné krabičky

 1. Eva

  Dobrý den pane Vítku,

  nepíšu abych Vám nabídla spolupráci, ale doufám, že alespoň pochvala potěší. Vaše krabičky jsou krásné! Vždy obdivuji, když někdo dokáže něco vytvořit vlastníma rukama. Už u Vašich článků v rubrice kutilové jsem žasla, jak manuálně zručný jste a kolik nářadí jste si pořídil. Zjišťuji, že je toho tolik co jsem ještě nevyzkoušela. Musím se pochválit, taky trochu kutím, v rámci bytu. Dětem jsem stloukla pár prkýnek, připojila na to klouzačku od palandy a mají klouzku se schůdky. Ale s vaší precizností se rovnat nemůžu. Tak trochu sním o malé dílničce…

  Přeji hezký den

  Eva K.

  1. VíTeK

   Milá paní kutilko Evo, vždyť Vy spolupracujete. Děkuji za pochválení. Začínal jsem v kuchyni na stole lepit letadýlka. Pak jsem měl dílnu v panelákovém sklepě, v té buňce metr krát metr. Teď mám dílnu cca 20 metů čtverečních přímo v domě. Hned vedle ložnice. Můžu tam zaskočit o půlnoci v pyžamu (ale nesmím pouštět hoblovku).

   Někdy přemýšlím o tom, jestli kutilství není úchylka, ale když máte zlaté ručičky :-), anebo škudlíte, tak vám to nedá … znáte to.

   O klouzačkách … udělám článek. Mějte se fajnově.

   1. Lubomír

    Asi jsem nečetl pozorně, ale neobjevil jsem rozměry krabiček. Vaše krabičky jsou krásné. Občas vyrobím nůž ( tedy rukojeť a pouzdro k nějaké pěkné čepelce) a hledám důstojnou krabičku – když jej pak chci darovat. Bylo by u vás možné objednat? Prosím o odpověď na mail. Lubomír

    1. VíTeK

     Dobrý den,

     Dekuji za pochvalu,

     Tyhle jsou maličké, vnitrni rozmer, cca 50mm x 35mm, jeste vam napisu e-mail a muzeme si zavolat, jake presne by se vám líbily. Zatím se mejte fajn 🙂

 2. Pajas

  Dobrý den,

  Moc hezká práce, přímo pastva pro oči. Já jsem taky kutil a plně to chápu. Žádná úchylka. Furt lepší než mrhat časem u televize s lahváčem v ruce 🙂

  1. VíTeK

   Děkuji za pochvalu. Pivo už jsem neměl pomalu půl roku, něco na tom bude 🙂 a televizní filmy nahrávám na HD rekordér a reklamy přetáčím. Kutilům zdar a dřevokutilům zvláště 🙂

   Přeji Vám dobré dny …

 3. Vlaďka

  Tedy Vííííítku.

  To je nááááááádhera,vy jste ale hračička,je vidět že trpělivost,zručnost a preciznost byste mohl prodávat.Opravdu si vyhrajete,je to ale potřeba,já tvrdím,že jakákoliv takováto činnost je balzám pro duši,relaxace,uvolnění.

  Držím palečky,ať se najde kupec,ať penízků je kopec cha cha.

  Vlaďka

  1. VíTeK

   Milá Vlaďko, děkuju za pochvalný výkřik. Pochvalný výkřik patří k nejvyšším stupňům pochvaly a od Vás ručního lidového tvořivce mne těší dvojnásob. Pokud byste o nějakou krabičku projevila zájem, dostanete ji zadarmo, jako mistrův projev vděčnosti. Za to, že svými radami dbáte o mé psychické zdraví a hlídáte, abych nebyl příliš hrubý. Nebo jako odměnu pro nejaktivnějšího čtenáře v roce 2008. Stačí, když si ukážete, která krabička by se vám líbila. Nebudu vám ji ale vnucovat, abyste pak neměla doma harampádí, které by vám mohlo překážet. Rozhodněte se, jak to cítíte.

   Už se blíží kupec,

   peněz bude kopec 🙂

   1. Vlaďka

    Jééééééééééééé,Vítku moc moc ráda přijmu tak krásnou krabičku a jestli si mohu vybrat,tak na posledním obrázku tu světlou vrchní.

    To se ale těšííííííím a jako lidový tvořitel a malérečka mám nabídku, krabičku výměnou za malované pštrosí vejce,pokud chcete,je to docela slušná kraslice tzv.,,KINDER",napište pokud by Vám to udělalo radost,ráda rozdávám kraslice i o Vánoce jako dárečky ,je to originální.Pokud odmítnete nebudu se zlobit,každému se líbí něco jiného.

    Hezký večer,udělal jste mi radost. Vlaďka velikonoční

    1. VíTeK

     Milá Vlaďko, krabičku už mám přichystanou, dobře jste si vybrala. Ještě do ní musím vymyslet nějaké překvápko 🙂

     Já a kraslice … paní Vlaďko, to nejde dohromady. Přidám slovíčko zatím, pro případ, že bych změnil názor. Kdybych já měl doma kraslici, víte, jak by dopadla? Nevěděl bych co s ní, kam ji dát, překládal bych ji z místa na místo, a skončila by na půdě v krabici, odkud bych ji vytahoval jednou za rok. Chcete, aby takhle dopadl váš tzv.,,KINDER". Víte, jak je těžké pro mne vyslovit tuto nepříjemnou pravdu. Ani moc ne, už v tom mám praxi. 🙂 Ale vážím si toho, máte to u mě zapsané. A když budu v ouzkých, tak se na Vás obrátím jako na kamaráda (slovo přítel je zakázané, pokud se nepletu).

     Navrhuji ale jiné řešení. Vy mi toho KINDERA půjčíte na letošní Vánoce. Nebo se kinderové instalují až o Velikonocích? Vidíte, že si na to moc nepotrpím. Slibuji, že na něj nikdo ani nesáhne a nikomu ho neukážu. Nebo myslíte, že bych měl? Dobře, ukážu ho, ale z ruky ho nedám. Jen podívat. A budu ho smět vyfotit a chlubit se tohle, je KINDER, kterého mi půjčila Vlaďka a mohl jsem ho mít, kdybych předstíral, že jsem na KINDERy. Jinak čokoládové Kindery mám rád, zejména ty tyčinkové, které mají vyšší poměr hmotnost/cena než vajíčkové.

     Druhá věc, která mne napadá, je, že bychom mohli vyrobit společný produkt a to sice kramlici, krablici neboli malovanou krabičku. Zkuste o tom popřemýšlet, cítím ale, že by to muselo být něco hóóóódně dobrého. Že by musela být vykládaná zlatem nebo tak něco. Žádná malovaná matrjoška z tržiště.

     Už mám vymyšlený další dřevěný výrobek, to bude teprve něco nevídaného 🙂

     Uff, dneska to bylo těžké. Ale kdoví, jestli to bylo správné? Možná existuje nějaký vyšší důvod, pro který bych měl KINDERA přijmout, třeba ten, abych se naučil oceňovat věci darované z lásky, přátelství, kamarádství. Co si asi pomyslím, až si za 20 let vzpomenu, jak jsem odmítnul KINDERA?

     Nemám předsudek vůči KINDERům? Žádného jsem zatím neměl, tak nevím. Je to těžké. Doufám, že mne plně chápete, to je to nedůležitější. Abychom se chápali. Děkuji, že jste se nesnažila mne kinderem „překvapit“. Ale řekli jsme si to takhle na férovku.

     Mějte se krásně …

     1. Vlaďka

      Milý Vítku.

      Kdybych si vybrala jakoukoliv krabičku,vybrala bych si vždy správně,protože všechny krabičky jsou nádherné,mě přitahuje světlé přírodní dřevo,proto jsem si vybrala tu světlou.

      Jinak jsem moc ráda,že jste mi to napsal tak,jak to cítíte a nic nepředstíráte.Rozumím Vám a chápu to.

      Takže volím to,co máte rád a to je čokoládový KINDER a toho malovaného KINDERA nechám pěkně v krabici a on si počká na někoho,koho potěší,některé kindery o letošní Velikonoce putovaly do Dánska,měla jsem z toho radost.

      Ten Váš návrh se společným výrobkem není špatný,ale já maluji dobře voskem,což na dřevo nejde,nevím nevím jak by to dopadlo barvičkama?

      Děkuji za odpověď a mějte se hezky.Jsem zvědavá na ten Váš další výrobek.

      Vlaďka

      1. VíTeK

       Počkat, počkat, ne že všechny KINDERy vyexportujete do Dánska, Finska nebo na Ukrajinu.

       Voskem by šlo kreslit na nějaký kov a pak by se to dalo do kyseliny a vyleštilo by se to …

       Mějte se krásně, šikulko …

 4. Jarka

  jsou opravdu dokonalé a dřevěné. A ta mozaiková dlažba z nich je nádherná. Je na ní vidět jak je dřevo jako materiál krásné.

  A přestože umíte i krásně kreslit tak Vás nepodezřívám,že jsou nakreslené. Víte na internetu se dá všechno zmanipulovat, ale Vám věřím každé slovo.

  A teď mě prosím nepodezřívejte, že si Vás chci vyzkoušet. Včera jsem Vás prosila, jestli byste mi nenakreslil pavouka. A dnes mi napadlo, že by mohl mít hnízdečko v takové nádherné krabičce.

  Vím, že by to byl přepych, ale kdyby to pomohlo k vyléčení fobie, tak si to ráda dopřeji. Jedna krásná krabička a jeden originál pavouk. Nejsem moc opovážlivá?

  Ale zase by to byl první prodej krabičky. Nebo ne?

  A ještě Vám zbytečně přeji, aby Vám ta radost z práce a preciznost vydržela už nevím jak douhý život Vy plánujete, jestli těch 300 let jako Vlaďka.

  Znám totiž lidi, kteří byli v mládí taky šikovní a teď postupně velmi polevují jak s rozsahem zájmů tak bohužel i s kvalitou práce.

  Vaší krásné práci zdar Jarka

  1. VíTeK

   Milá paní Jarko, děkuji za krásnou pochvalu. Také mne těší, že první byznys je na dosah ruky, ale nejde mi o byznys, ale o to, aby to byl pro obě strany dobrý byznys. Aby to nebylo něco ukvapeného nebo nefunkčního. Nehledě na to, že jsem Vám papírového pavouka včera rozmluvil, cítím, že do krabičky by se hodil nějaký zlatý, anebo možná mosazný spider. Každý má rád jiné kovy. Představte si, jaké by to bylo vyrazit s pavoukem na klopě … všichni by říkali, Jarko, ty máš ale krásnýho pavouka, a vy byste se jen usmála … vždyť já pavouky miluju.

   Nechci vás nedobrovolně zatahovat do svých snů. Jednoduše k téhle krabičce by se mi líbilo něco kovového. Nechám si to projít hlavou, nebo spíš rukami …

   1. Jarka

    Vítku, to oslovení snad vylepším po prosincové přednášce. Děkuji za odpověď. Zase jste mě uvedl do mého podvědomí. První šperk od maminky byl řetízek se zlatým pavoučkem s červeným zadečkem, kterého jsem ztratila. A byla jsem přesvědčená, že mi spadl do kanálu. Možná odtud ty sny s pavoukem v kanále. Nikdy jsem to takhle nepropojovala. A zatím ten pavouček na mě možná čeká v kanále na dvorku mé rodné chaloupky. Akorát nevím, proč se těch živých štítím.

    Velká lekce pro mě je Vaše korespondence s Vlaďkou ohledně pštrosí kraslice. Protože jsem jednu měla možnost vidět, vím, že se jedná o něco překrásného, takovou kraslickou nevěstu. A vy jste mě uvedl k uvažování, kam s ní? Kde by mělo takové krásné dílko své odpovídající stanoviště. Aby těšilo celý rok, protože se nejedná o kraslici jak ji známe. Aby nemusela celý rok být v bedýnce.

    Možná, že Vy jste právě ten, kdo by na něco takového přišel.

    Tu úvahu berte jako pochvalu, ne jako úkolování to bych si nikdy nedovolila.

    Přeji vám hodně hezkých námětů. Jarka

    1. VíTeK

     Milá paní Jarko (ještě to oslovení vylepším :-), představte si, že by svět fungoval takhle:

     Jarka má strach z pavouků a dokonce se jí zdají hrozivé sny o pavoucích v kanálech. Potká Vítka a začnou se spolu bavit o pavoucích. Vítek jenom tak plácá, co mu slina na jazyk přinese. Dává Jarce různé legrační rady, které ho napadají a protože se spolu baví také o dřevěných krabičkách, napadne ho, že správný pavouk musí být zlatý. Vítek také píše o tom, že do krabičky by se mohlo dát nějaké tajemství. Jarka si vzpomene na zlatého pavouka, který jí spadl do kanálu. Bála se, co se stane, až se maminka dozví tajemství, že zlatý pavouk spadl do kanálu, tak moc se bála, že se jí o tom začalo zdát (Nebo takové nějaké by mohlo být, to Jarčino tajemství). A je vymalováno.

     Neběhá Vám mráz po zádech? Mě ano. Každému člověku, který si ode mne koupí krabičku, do ní zadarmo přidám jedno malé tajemství. Vždy, když budu vyrábět krabičku pro dotyčného člověka, naladím se na jeho vlny a v duchu si budu spřádat, jaké tajemství mu do krabičky napíšu. Děkuji za moc hezký podnikatelský námět.

     (I když něco takového už mne napadlo, začal jsem psát příběh o člověku, který vyráběl dřevěné krabičky a na malé papírky do nich psal lidem tajemství … krabičky jsou opravdu dokonalé.)

     Tento Váš komentář pro mne byl jeden z nejhezčích, které jsem tu četl … vzhledem k mým snům a plánům. Děkuji za dobré pocity.

     1. Jarka

      A to ani nevíte jaké pocity mám já a jistě ne jenom já, když čtu vaše články a komentáře.

      Škoda, že moje okolí, hlavně rodina, myslí a uvažuje tak, že za podobné úvahy bych snad podle nich byla zralá na léčení.

      Přeji krásný podzimní den všem Jarka

 5. Gerda

  Tak to se mi teda moc zamlouvá: Jsem čarodějka a hledám takové krásné věci, které dýchají láskou, fortelem a energií, nejen zhotovitele, ale i mocí dřeva. Děkuji za lidi, jako jste vy. Svět je bohužel pořád dost plný "členůl BRATRSTVA KOČIČÍ PRACKY". Tak je budem dolat, fortelem, umem a mocí dobra, kterou vkládáme do naši proáce. Potřebuji takové krabičky na spousty léčivých věcí. Prosím písněte mi. Děkuji

  1. VíTeK

   Milá čarodějko, děkuji za pěkná a hřejivá slova. Víte, já nevěřím tomu, že existuje spousta léčivých věcí, které by se daly dávat do krabiček, ale věřím tomu, že všechny léčivé věci, které člověk potřebuje, už dávno má a nosí si je s sebou, kamkoli jde. Jenomže zapomněl, že je má a tak si chce nějaké sehnat.

   Bohužel (Bohu-je-z-toho-smutno), lidé věří, že existují léky a všeléky. Potřebují čas a potřebují poznat, kudy cesta nevede. Váhám, jestli je správné je ponechávat v omylu a místo krásně zabalených všeléků jim raději neprodávat ošklivě zabalenou syrovou pravdu. Chtějí ji?

   Dobře, tedy, zabalme jim ty jejich pomůcky a prodejme jim je, ať máme z čeho žít. Zatím je to dovoleno. A až budeme tak čistí, že naše myšlenky budou mít cenu zlata, prodávejme jim už jen myšlenky. Dnes by si je stejně nekoupili. (Dobrý, Vítku …)

   Posílám Vám kontakt na e-mail. Třeba vymyslíme něco, z čeho budeme mít oba dobrý pocit a pro někoho to bude užitečné a bude to čisté a vznešené. Žádné čáry máry pod kočáry.

 6. brpe

  Krásna robotička. Vidieť ,že Vas to naozaj baví,lebo narobiť tak veľa kusov do zásoby potrebuje veľkú dávku nadšenia. Trochu som Vám len chcel poradiť s tým predajom. Skúste sa skontaktovať s nejakým nožiarom, ktorý vyrába luxusné lovecké nože. Som presvedčený ,že krásny nôž z damaškovej ocele v hodnote niakoľko 100euro,by sa do takej krabičky šikol. Pre bohatých poľovníkov zo zahraničia to nič nieje.Nožiar by Vám dal presné rozmery na krabičku, a vy mu ju potom pošlete poštou na dobierku. Viem o čom hovorím. Už niekoľko rokov vyrábam pre poľovníkov podložky pod trofeje,a teraz v čase hosp. krízy, keď som prišieľ o pôvodnú prácu sa s tým vlastne živým.http://www.brpe.vyrobce.cz/ pozrite sa ešte sem http://www.knife.cz/ S pozdravom B.Petráš

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   Děkuji za pochvalu, to je od vás hezké, že jste napsal. Děkuji za tip. Já to směřoval spíš na šperky. Na knife.cz mají hezké věci, už jsem tam několikrát byl, když jsem třeba vymýšlel povrchovou úpravu. A ty vaše věci jsou taky hezké :-). Jsme šikulové 🙂

   1. VíTeK

    Děkuji za tip. Hezký kousky tam má pan kovář.

    Víte, já teď budu spíš koukat, jak udat tyhle krabičky, aby šly do světa než se pouštět do nových …

    Mějte se hezky … 🙂

    1. Marion

     🙂 Pre mna osobne su prilis dokonale, pretoze by som sa uz nemala kde realizovat ja. Ja totiz krabicky zdobim. Stacia mi aj preglejkove. 🙂 Skusim sa popytat po znamych.

  1. VíTeK

   Všechno jde, když člověk chce … ale tam by se vešla nějaká malá rolnička nebo mini zvoneček. Kdyby to bylo ze zlata, proč ne 🙂

 7. Aleš

  Dobrý den pane Vítku.

  Našel jsem doma svoji starou mini-sbírku mincí a pár odznaků po dědovi, které jsem si kdysi schoval do takové umělohmotné krabičky. Ta mi ale nepřišla dost důstojná pro takové věci, tak jsem na internetu zkoušel najít nějakou hezkou dřevěnou krabičku nebo šperkovnici. Nic mi ale nepřišlo dost dobré, než jsem narazil na vaši stránku.

  Preciznost vaší práce je evidentní. Taky se mi líbí ta jednoduchost. Prostě jste nechal vyniknout krásu toho dřeva samotného.

  Chtěl bych se zeptat, jestli by jste byl ochotný vyrobit o něco větší verzi, kam by se toho víc vešlo, třeba 8 x 24 cm. Na ceně by jsme se určitě domluvili.

  Přeji hezký den, Aleš N.

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   Aleši, děkuju za pochvalu a za důvěru, ale mám teď v hlavě několik „velkých“ věcí, které čekají na uskutečnění a v dílně několik povinností, které čekají na dodělání (máminy dveře, dřevěné reprobedny, lišty kolem parket) a tak se nebudu pouštět do něčeho dalšího.

   Děkuji za zájem, už je to druhá nebo třetí poptávka po větší krabičce.

   Mějte se fajn 🙂

 8. Hynek KAlista

  Dobrý den, měl bych zájem cca o 50krabiček s výraznou přírodní kresbou dřeva. Nejlépe třeba z ořechu nebo švestky. Nemořené, nelakované.

  Mám je na balení luxusních šperků. Poprosím Vás o cenovou nabídku.

  Děkuji Hynek KAlista

 9. Petr Fischer

  Zdravím, krabičky se mi líbí a též uvažuji o jejich využití u nás ve firmě. Konkrétně by šlo o dárkové balení investičních stříbrných slitků. Prosím kontakt pro cenovou nabídku. Děkuji.

 10. Vlaštovka

  Krabičky jsou vážně překrásné! :-)Vygůglila jsem je úplně náhodou a jsem ráda, že máte i kupce. Konečně 🙂 Já sice nejsem jedním z nich, ale nedá mi, abych svůj obdiv nevyjádřila obdivným ooooooooooooooooooooooo

  1. VíTeK

   Milá Vlaštovko, je od vás hezké, že jste přistála a krabičky pochválila obdivným ooooooooooooooooooooooo. Kupce nemám, ale slzy neroním. Kupci by chtěli krabičky jiných rozměrů a za poloviční, čtvrtinovou cenu. Letu zdar, náhody neexistují 🙂

 11. Renata Riegelová

  Dobrý den,

  Vaše krabičky se mi velmi líbí, vlastním internetový obchod s bižuterií a šperky a určitě bych je ráda zkusila do sortimentu zařadit. Prosím ozvěte se mi na mail. Děkuji.

 12. Karel Fleischman

  Dobry den. Mel bych take zajem o nekolik krabicek, nejlepe od kazdeho druhu dreva po jednom kuse. Kolik by to bylo druhu? Za odpoved predem dekuji. Fleischman

  1. VíTeK

   Dobrý den, přesně podle obrázků: dub, ovengkol, wenge, mahagon, ořech. Je to pět druhů dřeva. Kontakt na sebe vám posílám na e-mail …

 13. VíTeK

  Milí čtenáři,

  ke článku jsem přidělal anketu a budu moc rád, když se jí zúčastníte. Pomůže mi to lépe se orientovat na trhu s krabičkami, moje krabičkárna bude lépe prosperovat a méně krachovat a díky tomu budu mít víc času na psaní článků pro vás :-). Děkuji za vaše hlasy.

 14. Tomáš Kozel

  Dobrý den, naše firma se zabývá výrobou a dovozem manžetových knolfíčků a sháníme nyní někoho na výrobu 20 kusů krabiček na manžetové knoflíčky, myslíte že bychom se mohli domluvit? Napište mi prosím přímo na mejl tomas.kozel@kamjitnaobed.cz

  Díky moc.

 15. Roman

  Dobry den, asi sa dohodneme. potreboval by som seriu 35 krabiciek – musia byt dokonale a musi sa na ne dat malovat akrylovymi farbami. Podstatnejsie ako cena je kvalita spracovania. Poslite mi prosim mail, aby som mohol zaslat specifikaciu.

  RG

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   Petře, ještě nějaké mám. Prosím, vyberte si podle fotek a napište mi na e-mail deosum(zavináč)centrum.cz a já se podívám, jestli takovou mám.

 16. Jirka

  Ahoj.Já jsem v článku četl že jste si dílnu a stroje pronajímal.A kdyš jste takoví kutil nebylo by pro vás lepší si pořídit vlastní dílnu?

  A jinak ty krabičky jsou nádherné!

  1. VíTeK

   Jirko, děkuji za pochvalu krabiček :-). To jsme si nerozuměli, protože jsem to napsal nepřesně. Já mám dílnu v domě. Uváděl jsem to jako příklad, že kdybych měl pronajatou dílnu, byly by to další náklady.

   Hezké dny a dobré nápady přeju 🙂

 17. Anna

  Dobrý den,

  krabičky jsou opravdu super a úžasné. Škoda, že nejsou větší, vyrábím svíce a dobře by v nich vynikly:-)

 18. truhlík Yarda

  Dobrý den, líbí se mi řešení uložení pantu u Vašich krabiček (sasmi jsou moc hezké). Chcise jen zeptat , kde nakupujete ty maličké pantíky a petličky. popřípadě, jestli nemáte nějaké na zbyt.

 19. Katka

  Dobrý den, Vaše krabičky jsou překrásné… 🙂 A tak přichazim s takovou otazkou a zároveň prozbou jestli by jste mi neuďal spešl krabičku na šetřeni penizku(drobnych i papirovich) se zajimavim uzavěrem…Moc se mi libi jak sou udělany, že ty stěny ty krabičky jsou do sebe vsazeny maj jemny oblý tvary.Mě by se libila s pěknou kresbou a barvou dřeva, čtvercová, malinko višši s nizkym vikem…A kolik by stala?Abych na ni vůbec měla… :-)Děkuji moc za odpověď Katka

  1. VíTeK

   Dobrý den Katko,

   Děkuji za zájem. V tuto chvíli jsem výrobu krabiček pozastavil ani se nepouštím, do výroby nových anebo zakázkových typů. Věnuji se věcem, které považuji za důležitější a také prospěšnější pro blaho lidstva a moje … 🙂

   Přeji vám hezké dny … a úspěšný lov krabičky

 20. Kamal

  Zdravím Vás!!

  Pokud ještě máte (nebo dokonce děláte) tyto úžasné umělecké předměty, ozvěte se mi prosím. Mám o ně zájem jako o obaly pro luxusnější zboží. Zajímají mne i jiné, levnější výrobky. Pokud se zadaří a nejste již zcela vytížen, možná delší spolupráce. Nicméně nejedná se o vyloženě rychloobrátkové zboží.

  Hezký den.

  R. Kamal rasid@email.cz

  1. VíTeK

   Dobrý den, v tuto chvíli nové krabičky nedělám. Mám hotové a na prodej 1 kus dub, 2 kusy ovengkol, 2 kusy ořech, 3 kusy mahagon. Kdybyste některou z nich chtěl, stačí napsat na e-mail deosum(zavináč)centrum.cz případně si pak můžeme zavolat. Krabičky jsou malé a muselo by se do nich udělat nějaké polstrování (jak na co). Děkuji za zájem … přeji hezké dny 🙂

 21. Marie

  jste hvězda.Krabičky se mi moc líbí ! Jsou maličké a útulné.A kde je útulno, tam je dobře. Vím, co to dá práce,mám syna varhanáře a dělá s krásným dřevem krásné věci. Já také doma na kuchyňském stole vyrábím…až se večer nebo dopoledne uklidí a nikdo neotravuje, tak dělám…je to krása. Vyrábím blahopřání, maluji na textil, šiji kabelky a kabelečky, prostě, nač mám právě chuť. Hodně úspěchů !!!!!!!!!

  1. kVítek

   Marie, děkuji za pochvalu.

   (V duchu si užívám pocit, že jsem hvězda :-))

   Slovo útulné mne v souvislosti s krabičkami nenapadlo, ale ano, hezky jste to napsala.

   Ať se vám daří, ať se vám daří zářit … 🙂

 22. Marie

  celý život jsem si přála alespoň maličko zazářit…a Vy mi to také přejete – děkuji ! A představte si, že ze snů je i skutečnost !!!!!!!!!!! V mém mikrosvětě jsem (a to si dovolím říci) už malilinko zazářila…jen jako mini hvězdička v obrovské galaxii hvězd a staar , co září ohnivě. A stačí mi to ! jsem naplněna až po okraj a více si už nemohu ani přát ! Díky Bohu za dary, co mi svěřil a za blízké, kterým se má práce líbí – to je nejkrásnější odměna pro mne. A Vám přeji totéž a děkuji ! Mějte hezký den !

 23. Monika Feřteková

  Dobrý den,

  sice Vaše nabídka dřevěných krabiček je v tuto chvíli více než 2 roky stará, ale zkusím to.

  Zatím marně hledám kazetu/zásobník na papírové(kosmetické) ubrousky, které se mi nejvíce osvědčily při každodenním stolování, zvláště při návštěvě malých dětí. Je ale problém ve vzhledu – asi není potřeba popisovat jak vypadá papírový zásobník a je jedno od jaké je firmy. Protože mám hodně doplňků z indického dřeva, nejvíce by se mi líbila nějaká krabička v podobném provedení.

  Nenašel byste náhodou něco vhodného u Vás ? Do krabičky by se měl vejít rozměr: d=24 cm, hl=12 cm, v=8 cm a ve víku by byl potřeba otvor cca 14×3 cm.

  Děkuji a přeji hezké dny

  Monika Feřteková

  1. kVítek

   Dobrý den Moniko,

   Jednoduše řečeno nic použitelného pro vás nemám. Ale i vlídné slovo potěší 🙂

   Věřím, že v nějakém obchodu s indickými suvenýry ji najdete, akorát nebude mít díru. Ale ta se dá vyříznout.

   Koukal jsem na internetu a vypadá to celkem nadějně. Tahle kdyby se namořila …

   http://www.maxiobchodak.cz/detail/drevena-krabicka-na-ubrousky-s-32-1

   Nebo tahle …

   http://www.whitehome.cz/drevene-doplnky/dreveny-box-na-ubrousky.html

   Ať jí najdete … 🙂

   1. Monika Feřteková

    Dobrý večer, pane kVítku,

    děkuji moc za neuvěřitelně rychlou reakci. Pokud nenajdu něco vhodného v některém z "indických" obchodů, budu mořit. Ale musím říct, že ty Vaše krabičky jsou hezčí :-).

    Mějte se moc hezky, snad to tak bude i díky, námi všemi, dobře zvolenému prezidentovi !!!

    Zdravím MF

    1. kVítek

     Dobrý den Moniko,

     Odpovídám podle situace a "slušnosti" druhé strany, většinou rychle. Když (i mlčky) dovolíte, naše příspěvky přesunu ke krabičkám. Kdyby někdo hledal něco podobného …

     V těchto volbách nevidím hodnověrného kandidáta, který by měl šanci vyhrát. Ti, kteří vyhrají, jsou "provaření". Už ukázali, čeho jsou schopní.

     Myslím si, že to je velká práce na osvětě, abychom časem volili podle rozumu a srdce a ne podle množství peněz, vložených do kampaně stranou kandidáta.

     Proto moje přání bude …

     Ať se nám daří být šťastní navzdory politikům … 🙂

     Radujme se z krabiček a podobných drobností …

 24. Adam P.

  Dobrý den, jsem bývalým studentem průmyslového designu a současným studentem strojírenství. Snažím se nyní realizovat mnou navržený výrobek. Proto, ale potřebuji rady od specialistů a lidí, kteří se zabývají konkrétními věcmi.

  A právě Vy a Vaše práce se dřevem mě zaujaly.

  Hlavní vizuální stránka mého produktu je zakládána na dřevěných částech, a proto sháním člověka, který mi dokáže odpovědět na mé dotazy, co se dřeva a jeho zpracování týče a nebo dokáže zkonzultovat popř. vyrobit díl dle přiložených výkresů.

 25. Adam P.

  Druhá část 🙂

  Pokud byste tedy měl chviličku a neobtěžovalo by Vás to, byl bych rád za každou Vaši radu.

  Děkuji

  Adam P.

 26. Martin

  Zdravím,

  pěkná práce se dřevem. Nasekat hnedle 100 kusů krabiček. to chce docela valkou dávku nadšení. Pokud to není tajné, nesvěřil by ses, jak to šlo s obchodem a jak to celkově s delším odstupem času hodnotíš? Myslím, že by to mohlo být poučné i pro ostatní. Pročetl jsem celou diskusi a našel řadu příspěvků svědčících o tom, že by o krabičky byl zájem (případně s jinými rozměry), ale v posledním update píšeš, že už další vyrábět nebudeš…

  Sám jsem taky kutil (hlavně elektro, trochu též práce s dřevem a kovy) a kolikrát mě už napadlo, když jsem viděl nějaké jednoduché relativně jednoduché zařízení za neuvěřitelnou sumu, že to bych přece dokázal postavit doma na koleně a řádově levněji. Člověk postaví pár kousků pro sebe a známé ze šuplíkových součástek a ono to funguje. Ovšem po počáteční fázi nadšení přichází fáze vystřízlivění a skepse, když si uvědomí, že pro (malo)sériovou výrobu nemůže brát věčně součástky ze zásob, že taky nějaký čas a peníze stojí jejich shánění, enerie a spotřební materiál pro stroje, nějaký čas stojí i práce, kterou u těch pár kusů dělaných s počátečním nadšením velkoryse přehlíží, elektronia se musí také zabudovat do nějakého futrálu, napsat k tomu dokumentaci, zabalit, odelsat, nedejbože eště když to má projít nějakou certikací atd… Nakonec člověk zjistí, že se z toho stala rutina a že už ho to nebaví a navíc když spočte ty náklady, daně atd. tak zjistí, že kdyby chodil do klasického zaměstnání, tak si vydělá více. Proto je asi dobré si to kutilství nechat jen pro sebe a pár dobrých přátel a na ňáké plány o zázračném zbohatnutí zapomenout… 🙂

  1. kVítek

   Ahoj Martine, vyrobil a prodal jsem cca 300 krabiček, do Excelu jsem si psal časy a neustále jsem zefektivňoval výrobu. Nicméně když peníze vydělil časem, tak to vyšlo kolem 100Kč na hodinu.

   V této částce nebylo započítané vybavení dílny (jenom CNCčko cca 100 tisíc Kč), nebyl tam materiál, fiktivní pronájem dílny.

   Když jdeš s jednou krabičkou na poštu, je to dalších 10minut, ono se to nasčítá a výsledek je, že se to nevyplatí.

   A jak píšeš, stala se z toho rutina.

   Mám na víc 🙂

   Ať se ti/nám daří … 🙂

   1. Martin

    Díky za info. Je to myslím velice cenná zkušenost, takhle si to rozpočítat a kriticky zhodnotit. Tak přeji hodně radosti z kutění a další nápady, na světě je toho tolik, že se to za 1 život nedá všechno důkladně prozkoumat a dokonale si to osvojit…

 27. Lucie Koutná

  Dobrý den, Vaše krabičky jsou dokonalé, moc krásné. Celý článek jsem si přečetla a zaujalo mě to. Kdyby někdy byla taková krabička k mání, ráda bych si koupila – třeba za těch 290Kč. No, dneska už budou asi dražší, že? Líbí se mi ty z krásných dřevin – mahagonové, ale i ořechové, nebo z afrických dřev. Hezká krabička by byla i kořenicová. Líbí se mi ty slepené z více kusů. Jsou pracné, ale moc pěkné. Ty levnější varianty jsou taky hezký, ale víc se mi líbí tamty "původní". Přeju mnoho inspirace. Kdyby byla nějaká ta krabička k mání, tak mi prosím dejte vědět.

  1. kVítek

   Dobrý den Lucie, děkuji za zájem o krabičky, těší mě 🙂

   Omlouvám se za zpoždění s odpovědí, krabičky už nedělám, ale pošlu vám e-mail a něco vymyslíme …

   Hezký den 🙂

 28. Michal

  Krásny deň prajem. Neostala Vám nejaká z tých nádhernych drevenych krabičiek na prsten ? Všimol som si že už ich zrejme nevyrábate, tak preto sa pýtam. Vedeli by ste sa mi ozvat na mail ? ďakujem a prajem pekny zvysok dňa. Michal /mickeymousik@gmail.com/

  1. kVítek

   Dobrý den Michale,

   Děkuji za zájem. Těší mne. Už jsem všechny krabičky prodal včetně různých atypických, takže už na prodej nemám.

   Ať se vám podaří nějakou hezkou sehnat 🙂

 29. michael

  Zdravím,vždy obdivuji a ctím chytrost a řemeslnou zručnost.Vaše krabičky jsou krásné a na pohled obdivuhodně jednoduché.Vím ovšem co se skrývá za výsledkem a s jakou láskou je potřeba přistupovat při výrobě.Já s pouštím do intarzovaných šperkovnic,jsem ale na začátku ničeho.Skvělá práce.

  1. kVítek

   Michaeli, děkuji za odezvu.

   Jste snad na začátku "něčeho" nikoliv ničeho :-).

   Viděl jsem na internetu (a mám jednu doma) japonské krabičky Himitsu Bako. Ty by vás mohly inspirovat. Ať se vám daří …

 30. Martin

  Dobrý den,

  musím vám je pochválit! Úplně vám rozumím, sám něco vymyslím, a většinou vyvstane naděje na vydělávání něčím, co mě baví. Ale zatím jsem vždy skončil stejně jako vy :-).

  Ale také jsem chtěl napsat, že můžete zkusit fler.cz. Sehnal jsem tam šperkaře, ochotného mě naučit svému řemeslu, proto si myslím, že vy tam stejně můžete najít někoho se zájmem o spolupráci. A to i když, už jste s krabičkami skončil. Myslím, že malá touha ve vás zůstala :)), a jestli ne tak se vám omlouvám za zdržení.

  1. kVítek

   Dobrý den Martine, děkuji za odezvu 🙂 Šperkaře už jsem našel a na Fleru už se krabičky také prodávaly. Spíš jde o to, že po cca 300 krabičkách se z toho stala rutina a když jsem přepočetl čas na peníze, tak už to nestálo za to. To víte, že mě to láká. Ale mám další zájmy, které mne víc naplňují. Leda bych našel pokračovatele a prodal mu svou "krabičkovou fabriku".

   Ať se vám daří 🙂

   1. Martin

    dobře, tak vám přeji štěstí v dalších věcech, co děláte :). Krabičkové impérium zní lákavě, ale zatím musím vyrobit jednu krabičku na zásnubní prsten a ta mi stačí.

    Náhodně jsem se zkusil dostat na vaše další články a zaujali mne, takže musím dále prozkoumat vaše internetové dědictví…

 31. Jaroslav Rak

  Dobry den pane Vitku, moc se me libi Vase drevene krabicky. Rad bych si od vas cca 10ks koupil. Ale potreboval bych vetsi rozmer. Cca 22 cm na 12cm a vyska cca 4. Chci je pouzit jako krabicky “na ucty” v restauraci v 5* hotelu. Pokud by jste zvladl na ne i vypalit ci nejakym zpusobem pridat nase logo hotelu radi si priplatime! Dekuji a preji pekny den Jaroslav.

  1. kVítek Autor příspěvku

   Dobrý den (pane) Jaroslave. Děkuji za nabídku spolupráce. Asi vás nepotěším. Vyrábím jen tyto malé krabičky. Mám na ně uzpůsobené stroje a přípravky… nejde tam jednoduše jen zadat jiný rozměr.

   Ať se vám podaří sehnat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *