Ze života žárovky

Žárovky

Video „Rozmlátili jsme plazmový televizor“ mne tak vytočilo, že jsem si řekl, že také něco rozmlátím. Ale udělám to inteligentně. Tak, abych světu přinesl nějaké užitečné poselství. Jenže co rozebrat? Upřímně řečeno, televizor je na první pokus velké sousto. Co by to tak mohlo být? Žárovka! Tu zná přeci každý, ale malé děti ji ještě neznají a já jim o ní povím. A proč bych měl nějakou žárovku rozbíjet? Já ji zkusím vyrobit. To je užitečnější.

Podle Wikipedie vynalezl žárovku kromě jiných také pan Henry Goebel, hodinář a vynálezce. Již v roce 1854 se mu podařilo vyrobit funkční elektrické žárovky, které se příliš nelišily od žárovek až později „vynalezených“ T. A. Edisonem (1879). Goebel použil jako svítící tělísko zuhelnatělé bambusové vlákno zatavené ve skleněné baňce. Goebelovy žárovky měly při světelném výkonu o něco větším než 1 lm/W technickou životnost asi 220 hodin, zatímco Edison v roce 1879 pokládal za úspěch dosáhnout u své žárovky životnosti sto hodin. Goebel od roku 1855 osvětloval elektrickými žárovkami výklad svého hodinářského obchodu v New Yorku, ale o další zužitkování svého vynálezu se nepokusil.

Za vynálezce žárovky je považovaný pan Edison, který, jak to vypadá, žárovku nevynalezl, ale vylepšil a zpopularizoval. Z celého světa sháněl rostlinná vlákna, trpělivě je zuhelnaťoval a žhavil ve své žárovce. Stokrát byl na pokraji úspěchu a stokrát odcházel zklamán. Přes 6 000 různých vláken vyzkoušel, než jeho žárovky začaly svítit, nejprve 300 a později až 600 hodin. Po 6 000 pokusech se jako nejvhodnější ukázal prý bambus.

Dnešní žárovky mají životnost asi 1 000 hodin a několikanásobně vyšší světelnou účinnost. Není však v nich už použito uhlíkové vlákno, ale většinou vlákno wolframové. Také vakuum v baňce bylo nahrazeno: nejdříve dusíkem, dnes nejčastěji směsí 88% argonu a 12% dusíku. Z Edisona zůstal jen závit na patici … Edisonův závit.

To byl takový úvod pro malé děti, aby věděly, že žárovka je tu s námi víc jak 150 let, že první žárovky měly vlákno z bambusu a že baňka je tam proto, aby vlákno na vzduchu neshořelo. Aby věděly, že žárovku nevynalezl pan Edison, ale na příkladu pana Edisona si uvědomily, že člověk se nemá vzdávat a když něco chce, má za tím jít a zkusit to třeba tisíckrát. A ještě jeden důvod k napsání tohoto článku existuje. Vládci Evropské Unie začínají zakazovat žárovky, protože jsou prý neekologické a místo nich prosazují úsporné zářivky, které jsou sice úsporné, ale obsahují rtuť a podle mne vydávají nepříjemné světlo. A co teprve moderní LED „žárovky“ se svítivými diodami.

Tento a následující článek je oslava žárovky, geniálně jednoduchého zdroje světa.

Klasická žárovka 60W za cca 10 korun, vydrží cca 1000 hodin, hodina svícení (se započtením pořizovací ceny) stojí cca 25 haléřů.

Klasická žárovka

Halogenová žárovka stejného příkonu má větší svítivost, stojí cca 35Kč, vydrží cca 2000 hodin, hodina svícení (žárovky menšího příkonu) stojí cca 20 haléřů. Ta žlutá je klasická žárovka, která (prý) méně přitahuje komáry.

Halogenová žárovka

Úsporná zářivka podobné svítivosti se spotřebou cca 13W, stojí cca 100Kč, vydrží cca 6000 hodin, hodina svícení stojí cca 8 haléřů.

Úsporná zářivka

Nejmodernější LED „žárovka“ má spotřebu několik W, vydrží cca 50 000 hodin, pořizovací cena je zatím vyšší, ale hodina svícení vyjde kolem jednoho haléře. Na obrázku je LED svítilna na baterie, aby bylo vidět, jak vypadají LED diody.

LED žárovka

Peněžence a EUROvládcům se LED svítidla líbí. Otázka je, co na to oči a mozek!

Není nad hřejivé teplo a světlo klasické žárovky …

Vlákno žárovky

Pokračování … Budiž Světlo! Jak (ne)vyrobit žárovku …

22 komentářů u „Ze života žárovky

 1. Vlaďka

  Hezkou neděli všem.

  Viděla jsem v televizi jak v Anglii lidé skupují do zásoby žárovky,jejich výroba tam totiž končí.Kupují je hlavně lidé,kteří mají migrény a další zdravotní problémy.Budou se prý v budoucnu vyrábět pouze spořivé zářivky,které budou mít neblahé účinky na zdraví člověka-(výpadky mozku apod)….,jak zmiňuje Vítek v tomto článku.

  K nám by to mělo přijít asi za tři roky.Proč člověk vymýšlí neustále něco,co škodí zdraví,proč to není obráceně?V dnešní době je dobré si zachovat zdravý rozum a nepodlehnout konzumu dnešní doby.

  Vlaďka

  1. VíTeK

   Vlaďko, ne až za tři roky, ale žárovky vyššího výkonu (100W) by měly mizet z trhu už letos, v roce 2009. Za tři roky to budou 60W. Ona to bude spíš mediální euromasáž, protože se budou nadále prodávat žárovky pro různé speciální účely, například do trouby, do ledničky, do akvária a asi bude možný dovoz, takže to nebude tak horké. Ale hodně lidí na to skočí a žárovky zruší. Já svítím úspornými zářivkami už teď a žárovky mám v lampičkách, v dílně, na záchodě, v koupelně, tam kde chci mít hezké světlo.

   Jak je to se škodlivostí zářivek a led diod nevím. Původní zářivky blikaly v rytmu 50Hz a proto byly nepříjemné pro oči. Moderní zářivky mají střídač s kmitočtem cca 30 kHz, tak blikají tak rychle, že to oko, prý nevnímá. Ale co se děje a jaký to má vliv, to nevím. A těžko se to dozvím z nějakého oficiálního zdroje. Bude to jako s mobilním telefonem a mikrovlnkou. Oficiálně neškodí, odpůrci budou tvrdit, že škodí.

   Hezký žárovkový večer …

   1. Vlaďka

    Tak se necháme Vítku překvapit.My používáme úsporné žárovky asi tak 5 let,ale nemáme je všude.Jsou dva druhy s bílým a žlutým světlem,ty žluté vydávají příjemné světlo jako klasická žárovka,alespoň já v tom nevidím rozdíl.Ještě se mi ovšem nestalo,že by mi prodávající dal vybrat mezi žlutou a bílou .Tuto informaci mám od syna.

    Tak přeji všem hodně světla toho duševního i bez žárovky.

    Vítku krásný nedělní večer. Vlaďka

 2. Alexandr Vacek

  Bylo by fajn, kdyby se led žárovkami nahradilo veškeré osvětlení automobilu. Při deklarované spotřebě led žárovek oproti současnému standardu, by to v celosvětovém měřítku přineslo ohromné úspory fosilních paliv a zmírnilo by se znečištění ovzduší.

  ….proč vše trvá tak dlouho….

  1. VíTeK

   Otázka je, jestli ty LED žárovky nemají natolik nepřirozené světlo, že by z toho řidiči začali být nervózní. Přeci jen rozžhavený drát dává příjemné spektrum světla.

   Hezký den … 🙂

    1. VíTeK

     Asi víte, jak to myslím … to, že něco svítí, ještě neznamená, že to například nenamáhá oči. Aby se pak neukázalo, že z „nepochopitelných příčin“ se na silnicích dějí divné věci.

     Každopádně jsem pro úspory …

 3. kopapaka

  Tak si říkám, kdy někdo začne prodávat klasické žárovky jako " topná tělesa ".

  Mělo by to svou logiku, část lidí je tak opravdu používá a v zimě ( kdy se logicky svítí víc ) žárovka přitápí.

  1. VíTeK

   Něco takového už existuje. Třeba žárovky infračervené, co vydávají léčivé teplo. Též jsem viděl návod na pečící troubu, ve které se svítilo a peklo žárovkou. Dalo by se říci, že světlo je vedlejší produkt topení žárovkou. Hezký den … 🙂

   1. kopapaka

    To samozřejmě vím, že existují " topné " žárovky.

    Myslel jsem to jako možnost, jak pokračovat s výrobou a prodejem běžných žárovek…

    Jinak musím konstatovat, opravdu moc pěkné stránky.

    1. VíTeK

     Těžko lze zakázat „speciální žárovky s topným účinkem“ například pro teraristy (jinými slovy normální žárovka), jenže je nebudou prodávat v samoobsluze a lidé budou kupovat to, co je po ruce. Nehledě na to, že budou věřit, že je to ekologické …

     Děkuji za psychickou podporu 🙂

 4. Tomáš Konopáč

  Ta žárovka spořilka žere víc než je na ní napsáno ve výkonu nejsou ztráty zdroje . Pokud jde o světlo není už problém tepá bílá nahrazující žárovku. Jinak životnost nedosahuje ani 70 % deklarované hodnoty. Tolik velmi krátce takže ty údaje sou velmi zavádějící.

  1. VíTeK

   Pakliže mluvíte o halogenové žárovce, tak souhlasím, pokud vyžaduje zdroj, tak je to spotřeba navíc. Co se týká životnosti, uvádím orientační hodnoty.

   1. Tomas Konopac

    Nejen halogenová žárovka vyžaduje zdroj potřebují ho i ostatní žárovky jako klasická trubicová úsporka i LCD jen jaksi výrobci do výkonu neuvádí ztráty

    Kupte si watmetr a budete žasnout .

    1. Tomas Konopac

     Světelná účinnost LED žárovky (lm/W):Hodnota celkového světelného výkonu LED žárovky na 1Watt spotřebované energie. Za pomoci této hodnoty se dá velmi rychle porovnat energetická účinnost různých typů LED žárovek. U běžných vláknových žárovek jsou hodnoty světelné účinnosti v rozmezí od 10 do 18 lm/W. U LED žárovek je to rozsah od 50 až do asi 150lm/W (nicméně hodnoty nad 100lm/W platí pro finančně velmi nákladné LED žárovky)

     POZOR !

     parametr rozsah od 50 až do asi 150 lm/W znamená účinnost svítivost k příkonu v rozsahu 30-100% bez započtení jalového a jiného zatížení sítě a nezaručuje větší spotřebu celkově.

     Kupříkladu na mnohých žárovkách najdeme údaj o mA spotřebě jež po vynásobení dává větší příkon než deklarovaný a i na watmetru je poznat.

     http://www.deramax.cz/led-zarovky/t-117/

       1. kVítek

        Spíš bych řekl, že polovodič sám o sobě má malou plochu a proto je potřeba k němu dát chladič. Chladí se tranzistory, diody, integrované obvody.

        Kdežto kompaktní zářivka se ochladí velkou plochou skla.

        (To bylo chlazení světelného zdroje, další věc je chlazení podpůrné elektroniky.)

  1. VíTeK

   Kájo, popřál bych vám, aby vám dlouho sloužily, ale dohledal jsem si, že obchod kupzárovkycézet propagujete v mnoha dalších diskusích …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *