ČEZ, RWE, O2, silnice, kanalizace, policie … test šesti firem

stavba-povolena

Nestává se mi často, abych měl stejnou zakázku pro největší české firmy. Při vyřizování stavebního povolení jsem byl stavebním úřadem poslán k výše uvedeným firmám, abych od nich získal vyjádření ohledně drátů, kabelů, trubek, rour, komunikací a všeho možného, co bych mohl svojí stavbou překopnout, přebagrovat a narušit.

Nejprve poznámka ke stavebnímu úřadu. Kdyby se úředníci podívali do nějaké mapy, určitě by zjistili, že dráty O2 jsou na druhé straně silnice, voda je také na druhé straně, kanalizace je uprostřed silnice, následuje plyn a kabel nízkého napětí. Na mém pozemku ani v bezprostřední blízkosti se nenachází nic, co bych mohl zničit. Bohužel, to co vím já, a musí to vědět i úředníci ze stavebního úřadu jaksi není podle předpisů a nestačí to. Pro jistotu mne všude pošlou, aby to bylo v pořádku.

Představa, že se mi vysmekne krumpáč, přeletí na druhou stranu silnice a tam se zavrtá dva metry do země a překousne dráty Telecomu, mi přijde úsměvná. Ale je vidět, že někdo jiný to považuje za reálnou hrozbu.

Protože žijeme v roce 2008 a nehodlám ztrácet čas návštěvami firem v úředních hodinách, napsal jsem jeden společný text prosby o vyjádření, který jsem spolu se situační mapkou rozeslal všem firmám e-mailem dne 5.11.2008. Ještě jsem napsal, že kdyby jim to nestačilo e-mailem, ať mi prosím napíšou, co mám pro to udělat víc.

Firmy jsem seřadil podle rychlosti reakce, respektive podle okamžiku, kdy držím v ruce jejich vyjádření. Toto pořadí budiž i pořadím firem v mém testu.

ČEZ. Žádný problém. Za 6 dnů přišlo vyjádření doporučeným dopisem. Žádné otázky, žádné zdržování, pohoda. (Pokud máte co do činění s firmou ČEZ, zkontrolujte si, jestli nepoužíváte jejich tarif COMFORT, který je o 10 Kč měsíčně dražší než tarif BASIC.)

O2. S touto firmou byl problém, ještě než jsem jim stačil poslat e-mail. Na svých stránkách nemají e-mailové adresy, a když už pošlou e-mail pošlou ho se zpáteční adresou noreply@o2.com Byl jsem nucený jim zatelefonovat a dozvěděl jsem se, že na vyjádření o existenci drátů mají na internetu aplikaci. Trápil jsem se s tím asi půl hodiny, nicméně se mi podařilo lokalizovat můj pozemek a na něm polygonem označit budoucí stavbu. Na poslední stránce jsem byl upozorněn, že vyjádření mi přijde na dobírku za 110 Kč. Přišlo za 6 dnů. (Telecomu jsem dlouhou dobu nemohl přijít na jméno. Několik let jim trvalo zavedení telefonu, a když mi ho zavedli, naúčtovali si aktivační poplatek cca 3500 Kč, ačkoliv v té době za aktivaci chtěli cca polovinu. Prý mi účtují sazbu, která platila v době, kdy jsem si službu objednával.)

Vodovody a kanalizace Benešov. Vzhledem k tomu, že tato firma sídlí v naší ulici, zastavil jsem se tam, půjčil jim dokumentaci ke stavbě, ať si vyberou, co potřebují. Uděláme to příští týden. Stalo se, 6 dnů + teoretická doba cesty poštou, počítám 7 dnů.

Správa a údržba silnic Benešov. Odtud mi za několik dnů volala velice ochotná paní, která se mne zeptala na pár drobností, slíbila, že vyjádření pošlou a ještě mi poradila, že musím dojít na Dopravní inspektorát. Vyjádření přišlo za 8 dnů.

Na Dopravní inspektorát Benešov jsem poslat e-mail s otázkou, kdy mají úřední den a jelikož neodpověděli obratem, rovnou jsem se tam rozjel. Chtěli, abych napsal žádost a k ní přiložil technickou zprávu. Tak jsem žádost napsal propiskou jednou větou a jako technickou zprávu jsem přiložil situační mapku. Jednalo se o vyjádření ke vjezdu na pozemek. Souhlas přišel poštou za 13 dnů od návštěvy inspektorátu.

RWE. Z RWE mi poslali Žádost, o vyjádření, kterou mám vyplnit, přiložit mapku z katastru nemovitostí maximálně rok starou a poštou postat do Brna. Zeptal jsem se jich, jestli po mě opravdu chtějí, abych jel na katastr nemovitostí do okresního města a za sto korun pro ně kupoval mapku. Prý je pro ně nadlidské úsilí zjišťovat situaci a aktuální mapu nemají. Do Brna jsem poslal vyplněnou Žádost s mapkou, kterou jsem měl doma, a věrně ukazuje situaci, ale není z katastru. A e-mailem jsem jim poslal postup nalezení mé parcely včetně mapky na stránce NAHLÍŽENÍ DO KATASTRU NEMOVITOSTÍ http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberParcelu.aspx
Vyjádření z RWE přišlo za 21 dnů. (O zálohách RWE na plyn jsem psal zde.)

Závěr:
Chtít v roce 2008 po stavebním úřadu, aby banality typu „vyjádření o existenci“ vyřizoval svépomocí je asi moc.

RWE se trošku zakousla na interních přepisech a zřejmě mají rádi plnou schránku dopisů.

O2 si naúčtovala 110 Kč.

Celkově jsem spokojený. Všechny firmy reagovaly obratem a jejich pracovníci byli ochotní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *