Jak se zbavit deprese a začít žít šťastný život

V předchozím článku DeoSumova deprese – cesta z deprese jsem hledal příčiny mého depresivního naladění a napsal si cesty, jakými se z toho hodlám dostat. Laskavost, zohledňování pravdy, trpělivost, vstřícnost, chválení se, dodržování pracovní doby, být aktivní a uvědomovat si pozitivní věci. Nakreslil jsem si k tomu i obrázek.

deosumova-deprese-cesta-z-deprese

Což o to, nápady to byly dobré, šel jsem na to psychosomaticky. Ale nějak to nefungovalo.

Kromě těchto více či méně hypotetických příčin mé duševní mizérie jsem měl i několik skutečných.

Přišel jsem o práci (za což si můžu sám) a o manželku (na což jsme byli dva). Zejména tím druhým jsem se dosti trápil a vyčítal si to.

Po nějaké době (rok až dva) mi došlo, že bych neměl své štěstí odvozovat od přítomnosti jakékoliv druhé osoby, také od přítomnosti práce a čehokoliv dalšího, že je to vnitřní stav.

Tuhle větu zopakuji:

Neměl bych své štěstí odvozovat od přítomnosti jakékoliv druhé osoby, také od přítomnosti práce a čehokoliv dalšího, je to vnitřní stav.

Ať se děje, co se děje, je mou „povinností“ vnímat to pozitivně a být šťastný. Ono se totiž děje jenom to, co nám patří a co nám prospěje. A je na nás, jak se k tomu postavíme.

Aby bylo jasno, nemluvím o povrchním štěstí z pytlíku bonbónů, mluvím o pocitu štěstí, který přichází z „hloubi duše“. I když mi někdo bonbóny rozsype, měl bych umět vnímat ostatní krásu světa a ostatní příjemné pocity.

Začal jsem se o štěstí více zajímat a činit praktické kroky, jak se z toho dostat. Říkal jsem si, proč já jsem studoval elektriku, něco pro život tak nepraktického, měl jsem studovat štěstí. Umění být šťastný by se mělo učit ve škole a v rodině. Nějak automaticky se předpokládá, že k pocitům štěstí člověk dospěje způsobem pokus, omyl. (To je ono, budu učitel štěstí! To potřebuje každý člověk a ve škole se to neučí.)

Nyní shrnu praktické kroky, které mi pomohly dostat se z deprese:

  1. Rozhodl jsem se, že budu šťastný (i bez práce i bez partnerky) a že je to pro mě priorita číslo jedna. Začal jsem o štěstí číst knížky a hledat informace.
  2. Začal jsem běhat. Běh je nejjednodušší způsob, jak si zlepšit náladu. Při běhu a po běhu v těle kolují hormony různých barev a zlepšují náladu.
  3. Začal jsem chodit na Biodanzu, což je jakýsi improvizovaný tanec, čímž jsem se jednak dostal mezi lidi a druhak nějak jsem se začal víc spojovat s tělem a pocity. Doma jsem si pouštěl písničky a tančil (zmítal se) u toho.
  4. Zapracoval jsem na svém nízkém sebevědomí, zejména tak, že jsem si připomínal věci, které jsem dokázal a které umím a chválil se za to, co se mi povedlo. Páni, já jsem vystudoval vysokou školu, postavil dům bez hypotéky, každý den se myju, nelžu a nekradu…
  5. Uklidil jsem si v hlavě a přestal brát vážně všelijaké esoterické bláboly, které jsem částečně šířil i na těchto stránkách.
  6. Začal jsem si tvořit novou práci, jejíž heslo je „Živte se tím, co milujete“. Pomám lidem poznat sebe sama, objevit své schopnosti a živit se tím, co jim dává smysl.
  7. Potkal jsem díky těmto stránkám skvělou partnerku. Najdete nás na stránkách Šťastní lidé.cz Hlavní myšlenka těch stránek je, že šťastný (i depresivní) život si tvoříme sami a není to nic náhodného.

Předchozí psychosomatický návod nefungoval. Jaksi jsem zapomněl na tělo a především na smysluplný život. Nemá smysl brečet nad rozlitým mlékem (litovat se) lepší je vytvořit něco nového.

I když to možná není přesné, tak opakem (pocitů) deprese je (pocit) štěstí.

Pokud se chcete zbavit deprese, tak jednoduše dělejte věci, které vás činí šťastnými.

Jako první věc doporučuji začít běhat. Je vědecky prokázané, že běh má antidepresivní účinky silnější než antidepresiva.

Přečtěte si knížku Zrozeni k běhu a uvěřte tomu, že člověk je rozený běžec. Nemusíte si kupovat běžecké vybavení a chodit trénovat. Učiňte běh a popobíhání součástí svého života. Místo toho, abyste někam šli, tak tam běžte.

Podobně antidepresivní účinky má hudba a tanec. Pouštějte si veselé písničky a zmítejte se u toho, protáhněte si tělo, rozproudí se vám energie a vyplaví „hormony štěstí“.

Podle výzkumu (tuším, že to byl Martin Seligman) nejintenzivnější pocit štěstí zažívá člověk, když mu jeho život dává smysl.

Pokuste se objevit, odkud a kam v životě jdete, najít si práci, která vám dává smysl a naplňuje vás.  A k tomu si najděte partnera, který má podobné hodnoty a ten smysluplný život budete žít spolu.

Pokud se v životě motáte, jako jsem se před několika lety motal já, přečtěte si eBook Jak objevit své životní poslání a vytvořit si vizi nebo si přímo dopřejte náš online trénink Objevte své životní poslání.

Nečekejte, co přijde, ale vykročte za svými sny a dělejte při tom něco užitečného pro druhé.

Pokud bych měl jít, co se týká štěstí, více do hloubky, tak vyšším stádiem štěstí je blaženost.

Zatím jsem nepřišel na nic lepšího než žít „obyčejný život“, používat rozum, cit i intuici a tak se pomalu a jistě spojovat se svou podstatou, odkud pramení blažené pocity. Blaze tomu, kdo si dokáže blaženost vychutnávat ještě během pobytu na Zemi.

Pokud si tento článek pozorně přečtete, tak zjistíte, že se týká všech složek bytosti – těla, mysli, pocitů a duše. Jde o to, uvést tyto složky do souladu, naladit se, spojit se s okolním světem i se svou duší. Na dně té duše pramení Blaženost.

Má moudrá dívka k tématu deprese a štěstí dodává: „Nejlepším lékem na depresi je vděčnost“ a „Člověk by měl všechno přijmout.“

Například přijmout to, že lidé mají svou svobodnou vůli a vyvíjejí se svým vlastním tempem. Je zbytečné se rozčilovat, že někdo anebo něco je jiné, než si představujeme, že by to mělo být.

Vše je přesně takové, jaké to má být. Svět funguje podle dokonalého řádu, ve kterém nejsou náhody. Pokud má někdo depresi, dopracoval se k ní vlastními silami. A stejně tak se vlastními silami může dopracovat ke šťastnému životu. Viz. Rozhodnutí být šťastný.

Víteček a Mínečka ve Vlašimi

Žijte život, který vám dává smysl, dělejte něco užitečného pro druhé a běhejte po zeměkouli s člověkem, kterého milujete. To je můj recept na šťastný život 🙂 Ve kterém deprese nemá místo a živiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *