Co se to vlastně stalo v ráji?

bible-pro-deti

Též bych rád viděl, co se to vlastně stalo v ráji. Zatím to pro mne zůstává zahaleno. Prý se v ráji stalo něco velkého, co změnilo život všech lidí.

Nejprve otevřu dětskou ilustrovanou bibli:
Bůh vysadil zahradu – ráj a tam zavedl Adama. Bůh mu dovolil jíst ovoce ze všech stromů, kromě jednoho, který nazval stromem poznání dobrého a zlého. Aby se Adam necítil osamělý, a zřejmě také proto, aby se mohl rozmnožovat, stvořil Bůh druhého člověka, ženu Evu.

Had Evu přemluvil, aby utrhla ovoce ze stromu poznání, ochutnala a dala svému muži, který ho snědl.

Klíčová věta:
„A oba nejednou pochopili, že se zachovali špatně, protože neposlechli Boha. Poprvé zjistili, že jsou nazí a zastyděli se. Proto také spletli fíkové listy a přepásali se jimi. Když uslyšeli kroky Boha, který se procházel v zahradě, skryli se mezi stromy.“

Následovaly výčitky a vyhnání obou z ráje.
„Hřích, kterého jste se dopustili, zničil štěstí, v jakém jste dosud žili. Teď bude váš život plný námahy a utrpení. Jste prach a v prach se obrátíte.“

Vysvětlivky, v dětské bibli a můj komentář za lomítkem. Komentář píšu tak, že se naladím na to, že Stvořitel je spravedlivý, dokonalý, milující, trpělivý, shovívavý:

Před „hříchem“ neměl člověk ani trpět ani umírat. Vládl světu, ale hlavně vládl nad sebou.
//Hezké, souhlasím. Zejména se telelím blahem při pomyšlení, že člověk je nesmrtelný.

Tím, že Bůh člověku zakázal jíst ze stromu poznání, podrobil ho zkoušce svobody. Strom poznání je symbolická, nepřekročitelná hranice, kterou má člověk ctít.
//Hezké, souhlasím. Chápu, že člověk měl žít v určitých hranicích a že člověk tuto hranici překročil a pocítil výčitky svědomí.

Had symbolizuje Satana, který byl původně dobrý anděl, který však odmítl Boha.
//Had a Satan jsou výmluvy lidí, kteří se pokoušejí zbavit zodpovědnosti za to, co dělají. Je od Boha spravedlivé, že nedal na výmluvy.

Člověk projevil Bohu neposlušnost a tak vznikl prvotní hřích. Adam a Eva přišli o milost přátelství s Bohem. Prvotní hřích a jeho důsledky (utrpení, námaha, smrt, náklonnost ke zlému) přešly na všechny lidi.
//Pro mne je prvotní hřích nestravitelný a to proto, že je nespravedlivé, aby někdo trpěl za hřích někoho jiného. Každý člověk má svoji svobodnou vůli a proto je strůjcem svého štěstí.

Svatý křest zmírňuje prvotní hřích, ale jeho následky zůstávají.
//Svatý křest vidím jako jeden z nástrojů, kterými si církve vynucují poslušnost. My máme moc tě pokřtít a zbavit tě hříchu ve jménu Boha, jehož jsme zástupci. Myslím si, že Stvořitel nestaví mezi sebe a člověka žádného zástupce.

A teď suma sumárum, co si o tom všem myslím. Představte si, že byste měli dítě a zakázali byste mu otevírat ten šuplík, ve kterém jsou tajnosti. Přesně byste mu neřekli, co je v tom šuplíku a proč ho nesmí otevřít a když by ho otevřelo, tak byste dítě vyhnali z domova, protože je neposlušné. Byli byste milujícím, shovívavým, trpělivým rodičem? Nebo spíš přísným katem, který čeká na chybu.

Řeknu to naplno. Biblický příběh o vyhnání z ráje zapsaný v bibli není slovo boží, ale výmysl někoho otupělého a přísného.

Přesto se v tom příběh skrývá velký kus pravdy a náznak toho, jak to mohlo být ve skutečnosti. Jde o konflikt svobodné vůle člověka s něčím, co nazvu vůlí Stvořitele, anebo Řádem. Tím „hříchem“, který vědomě páchají lidé v průběhu života, je nesprávné použití svobodné vůle. Tím se sami vzdalují od Stvořitele a stávají se smrtelnými.

V jedné knize, která si říká Klíč …, je na konci ukrytých několik nenápadných vět, které nosím v hlavě už několik let, pokud to není několik tisíciletí a které považuju za klíč k pochopení prvotního hříchu.

„Kdysi lidé coby Dokonalé bytosti odmítli žít v Dokonalosti a chtěli dostat Svobodnou Vůli.“

„Dále tenkrát lidé coby Dokonalé bytosti chtěli Dokonalé místo, ve kterém by mohli tuto Svobodnou Vůli uplatňovat“

„Dostali Dokonalou Planetu Zemi.“

Člověk se zachoval jako malé dítě, které nasedne do nastartovaného automobilu anebo jako malé dítě, které si vezme sirky a jde si hrát ke stohu slámy. Chtěl svobodnu vůli, chtěl být jako Stvořitel a neuvědomil si, že to není žádná legrace. A tak se učí uplatňovat svoji svobodnu Vůli na Zemi, a když se kolem sebe rozhlédneme, tak můžeme vidět, jak mu to jde. Za veškeré „zlo“, které se děje na Zemi, nemůže Bůh, ale může za něj člověk. Každý jednotlivec má svou svobodnou vůli. Stvořitel v rámci zachování Spravedlivosti pouze dorovnává, aby se každému vracelo to, co sám dává. To je mimochodem princip fungování knihy Tajemství.

Nejde o to, že se nám vrací to, po čem toužíme a na co myslíme, ale vrací se nám to, co si zasloužíme. A někdy si zasloužíme to, po čem toužíme a na co myslíme.

Pozoruhodné je, co říká o stvoření a ráji Abdrushin

„Tito lidé pociťují zcela správně chybu, která se dělá tím, že se v bibli jmenovaný ráj klade nezbytně na hrubohmotnou Zemi, která jest tak nesmírně vzdálena od Božského.“

Pokud svůj text oplodním nápadem, že lidé byli vyhnáni z duchovního ráje, celý příběh dostane jednoduchý smysl.

Dokonalí lidé, kteří žili v duchovním ráji, pozorovali Stvořitelovo dílo a zažívali blaženost, si to také chtěli zkusit. Chtěli mít svobodnou vůli. Bůh věděl, že lidé nemají se svobodnou vůlí zkušenosti a tak nadělají hodně škody. OK, řekl Bůh, tady máte svobodnou vůli, ale běžte si ji zkoušet na Zemi. Tady v Duchovním světě žádnou nedokonalost nestrpím. (Běžte si ten bordel dělat někam jinam.) Až si dostatečně užijete, můžete se sem vrátit. Nezapomeňte si očistit boty na rohožce. A pokud by někdo chtěl přijít na radu, tak klidně může.

Spojení mezi člověkem a Bohem nebylo přetrženo a člověk neupadl v nemilost a nestal se smrtelným. Člověk se zatím učí uplatňovat svobodnou vůli, v rámci mnoha zrození (to jako že reinkarnace) se vrací tam, odkud pochází, aby se pak znovu narodil na Zemi.

Učíme se žít v souladu s vůlí Stvořitele, s Řádem … to je naše práce tady na Zemi.

11 komentářů u „Co se to vlastně stalo v ráji?

 1. Tomáš

  Ovlivněn tím, co říká Miguel Ruiz v první kapitole (dál jsem nedošel) Hlasu poznání, tady je alternativní příběh k Adamovi a Evě:

  Narodí se dítě, a je v rájí.

  Postupně mu dáváme ochutnat ze stromu poznání – předáváme mu své pravdy a znalosti. (Ty jsou z velké části "nakažené".)

  Dítě se dostává víc a víc do většinové reality této společnosti a opouští ráj. Začíná soudit, bát se, prožívat všechny ty negativní emoce které v ráji nejsou.

  1. Leon

   A to akože, keď tí štastný ľudia prírody stretli vlka, leva, medveďa či iného dravca tak boli asi nadšením bez seba… Proste, zladiť si "dokonalý" duchovný svet so "zákonmi" prírody

 2. Emilia

  Ten, kto chce pìsat bibliu pre deti, musì udalosti v St. a Novom Zàkone detom podat tak, aby ich i deti svojìm rozumcekom pochopili, ale nutne i cez "svoju" premietaciu masinu, t.j. cez svoj filter a svoje chàpanie sùvislostì, nie ? Inak by to vlastne ani napìsat nemohol.( Nebude sa predsa pytat suseda na to, ako ten chàpe veci, nie ? ) Aby takto vznikla detskà biblia, osobuje si niekto pràvo "oficiàlneho" oponenta s pràvomocou rozhodovat o vydanì ci nevydanì tejto "Biblie pre deti" ? Teda inymi slovami – kto rozhoduje o tej oficiàlnej pravde a kto mà v rukàch licenciu na pìsanie biblie pre deti ?

  Myslìm, ze nikto. Vychàdza mi teda, ze bibliu pre deti moze v podstate vydat kazdy, kto sa na to cìti a kto si toto vydanie dokàze zaplatit, hej ? Dalej, ak màs odberatelov na svoju knizku a stanovìs si slusnù cenu ( spràvame sa trhovo ), tak ti uz nic v distribùcii nebràni … A katolìcka cirkev sa moze aj potento …

  Vìtku, nerozculuj sa, napìs detom bibliu novù. Casy sa menia a kto mne dnes zabràni menit pohlad na budùcnost a minulost ? Història je neustàle predmetom skùmania. Vìtku – moje pozehnanie màs !!

  Emìlia

  1. VíTeK

   Emilko, děkuji za požehnání a důvěru 🙂

   Raději teď budu psát o manželství na dobu (ne)určitou, to mi přijde zábavnější. Já si témata moc nevybírám, většinou něco dělám a přitom mne napadne článek.

   Hezký den 🙂

 3. Petr

  To, co je v Bibli, je jen takovy obraz, ktery, jak to tak vypada, v necem odpovida tomu, co se kdysi opravdu stalo. Pred asi snad 50 000 lety doslo u lidi, kteri tenkrat byli v Africe, k nejake zmene. Lidi totiz najednou tak nejak zmoudreli. Vykopavky ukazuji, ze si lidi zacali najednou delat lepsi nastroje nez driv, objevilo se umeni a tak podobne. Pak se zacali stehovat z Afriky dal do celeho sveta. To se da dat dohromady s tim zmoudrenim. Asi jich bylo vic, protoze byli vice schopni ve svete obstat a meli tam najednou malo mista. A mimo Afriku, kde je mene priznive klima, byl zivot narocnejsi. To s tim hadem a tak mi smysl nedava. Vypada to, ze Bible je sice zalozena na tom, co se opravdu stalo, ale je to ponekud zkreslene.

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   Mohli bychom udělat sborník výkladů vyhnání z ráje a toto by byl další z nich.

   Jared Diamond v knize Osudy lidských společností píše o „zdokonalení hlasového aparátu člověka, a tudíž anatomické základny moderního jazyka, na kterém tolik závisí realizace lidské tvořivosti.“ Před 100 000 až 50 000 lety v Africe.

 4. Petr Koukola

  zdravím ani nebudu číst příspěvky protože jsou 4h ráno, ale názor Ti na to Vítku řeknu, a to je ten, že máme oba dva úplně stejný, já k němu došel za minulé dva roky a pak mi pomohly Hovory s Bohem autora Neale Donalda Walsche. Krásně jsi to napsal a jsem rád, že někdo se tomu postavil čelem a řekl je to tak a tak. Děkuji Ti s celého srdce. Petr

 5. Karel

  Ten příběh není o tom že člověk získal svobodnou vůli.Pokud žil v nevědomosti,mohl dělat co ho napadlo a nehřešíl tím.Svobodné vůle měl dost.Utrpení přináší teprve vědomí,že to co dělám je špatné.Před tím člověka bůh varoval,poznání nepřináší vždy štěstí.Bůh tam říká:člověk se stal jako by jedním z nás.Ten kdo rozezná co je dobré a co zlé,přijímá zodpovědnst a přichází o velkou část svobodné vůle,je jeho povinnost zlé věci nedělat.Jen satan mu našeptává,že může dělat co chce beztrestně.

  Ještě poznámka:křestem se nevynucuje poslušnost k církvi,ale přijímá se nový člen společenstvi.A otázka jestli je prvotní hřích spravedlivý nebo ne,je irelevantní.Jde o to,že lidé překročili určitou hranici ze které není cesty zpět.

  Ilustrovaná Bible pro děti je paskvil a já bych jí dětem nedal.Chce to přečíst skutečnou Bibli a nebojím se že by tam bylo pro děti něco nepochopitelného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *