Svoboda slova, Zvědavec a Vladimír Stwora

ohen-hranice

Vladimíra Stwora byl uznán vinným z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka podle §261a trestního zákona a byl mu vyměřen trest deseti měsíců podmíněně s odkladem na dva roky. Trestného činu se dopustil uveřejněním článku Holocaust a jeho čtyřmilionová varianta. Tím zpochybnil nacistické genocidum na židech za druhé světové války. Rozsudek byl proveden formou Trestního příkazu.

„Stupeň společenské nebezpečnosti jednání obviněného je velmi vysoký a je dán nejen jistou mírou bagatelizace k nepopíratelným mimořádně závažným zločinům nacistů za 2. světové války, ale i zjevnou neúctou a ignorováním mimořádné citlivosti této problematiky pro židovský národ, ale také zlehčováním nevymazatelného mementa toho, čeho je člověk člověku schopen v důsledku perverzní rasové ideologie“,
čteme v žalobě.

Deset měsíců podmíněně s odkladem na dva roky

Nějak mi nejde do hlavy, že se nějaký soud vůbec zabývá tím, co někdo napíše na internetu, natož pak překladem článku někoho jiného. Nejen lidsky, ale i právně. Svoboda slova je zaručena ústavou (listinou). Tohle zavání cenzurou. To je daleko horší než zpochybňovat cokoliv. Kdo si je jistý svou pravdou, ten se nad nějakými pochybnostmi shovívavě usměje a místo trestného oznámení nabídne tu pravdu.

Být zvědavý, pochybovat, přicházet s jiným názorem se stává trestným činem. A to je špatné. Co když tu nejde o nějaký článek o Židech, ale o to, že Zvědavec je nepohodlné médium, protože hledá nepříjemnou pravdu? Co se stane, když „někdo“ takové médium zlikviduje? Bude to někomu vadit, ozve se někdo?

Když budu mlčet, může se stát, že jednoho dne si přijdou i pro mě. Když mlčet nebudu, může se stát, že si pro mě přijdou ještě dřív.

Abych jenom tak nekecal, přispěl jsem na provoz Zvědavce částkou několika stokorun. Panu Vladimírovi Stworovi přeji brzké očištění od absurdního obvinění.

V diskusích a článcích k tomuto tématu jsem se setkal názory, že demokracie je vocamcaď pocamcaď, že pan Stwora je nacista anebo agent provokatér. Ano, může to být složitější. Já jsem tento případ vyhodnotil tak, že někdo byl odspouzený za to, že uveřejnil článek, který vede k zamyšlení. Obhajuji svobodu slova a nezávislý (doufám) internetový magazín.

21 komentářů u „Svoboda slova, Zvědavec a Vladimír Stwora

  1. Emilia

   Ak uz chce niekto vynàsat rozsudky, tak nech si vezme na paskàl v prvom rade autora vyroku "humanitàrnì bombardovànì". Tento vyraz nie je vseobecne protirasovy, nehumànny, neludsky ? A jeho autor jeho sìrenìm uvazuje nebodaj humànne ??? Politickym predstavitelom najväcsieho agresora na svete, pàchatelovi lzì a teroru na vlastnych ludoch sa cpeme do anàlu a staviame slavobràny a na vlastnych ludoch budeme demonstrovat svoju "citlivost" pre "pràvo a cest" ?? !! Je mi na grc z tychto spoluobcanov v talàroch a celej tej ich obklopujùcej sebrànke. Prajem si stovky takychto Stworov medzi nami !

     1. VíTeK

      To naše děti přepínají mezi oběma jazyky plynule … 🙂 a jiným jazykem se baví s matkou a jiným s otcem. Dalo by se říct, že jsem rád, když se se mnou někdo doma baví česky. Kdyby to byla angličtina …

      1. Radka

       To má doma kámoška. S dětmi mluví česky, s manželem anglicky. Manžel s dětmi čínsky nebo anglicky. Kluci zvládají bez problémů všechny 3 jazyky, včetně přepínání během hovoru.

  2. VíTeK

   Vidím to takto:

   Opoziční média jsou mocipánům užitečná, neboť mapují veřejné mínění. Zároveň slouží ke včasnému odhalení potenciálně nebezpečných jedinců, kteří neopatrně vstupují do diskusí a sympatizují s článkem. Jako například teď Emilka. „Opoziční“ média také mohou být zakládána, aby na sebe tyto jedince nabalila a tak je dostala pod kontrolu. Každý je trpěn do té doby, dokud je jeho vliv menší než významný, pak začne být obtěžován, vláčen po soudech, což mu znemožňuje soustředit se na svou práci a nutí ho dávat peníze na obhájce. Vydavatelé „opozičních“ médií jsou obtěžováni naoko, jako provokace a pro výstrahu. Pokud opozice přeci jenom zvítězí, tak vlády se ujmou dříve nastrčení a naoko obtěžovaní členové „opozice“. Členové dosud vládnocí třídy převléknou kabáty a jede se dál …

     1. Radka

      Čemu se divíš? Víš moc dobře, že ti nebudu pod každým výplodem psát, že je to krásný, úžasný a dokonalý, když cítím, že to tak není. Platí to i naopak.

      1. VíTeK

       Mám tam překlep, mělo to být „Drsný kritik souhlasí.“

       Vlastně je na místě tě pochválit, že zvládáš obě polarity, kritizovat, i chválit. Když je co :-).

       S tebou mě baví internet 🙂

 1. Tomáš

  Co se týče specificky tohoto případu, myslím že zvedavec.org je bezvýznamné médium na to aby se někdo významný pokoušel o jeho likvidaci. Navíc ekonomicky skomírající, nikdo soudný a mocný by na to energií neplýtval.

  Vidím to úplně jednoduše, našel se člověk se silným drajvem (zdráhám se použít slova fanatik) který tak dlouho tlačil kauzu i přes dílčí prohry, až dočasně dosáhnul svého.

  Soudci jsou taky jen lidi, kromě toho že mají různé výklady paragrafů a různé pohledy na svět, taky mají občas horší soustředění nebo horší náladu, otravují je děti manželky milenky, nebo jsou na kauze osobně zainteresování, třeba někdo z rodiny byl obětí holocaustu, atd atd

  Právní systém nemůže zaručit že vás nikdo bezprávně neodsoudí, jde o to že je několik stupňů kam se odvolat a které zmenšují riziko bezprávného odsouzení.

  Jsem přesvědčen že v normálním procesu pan Stwora bez nejmenších probémů vyhraje.

  Kdybych byl fanda konspiračních teorií, řekl bych že pan Stwora si mne ruce protože konečně tento měsíc vybere těch 25.000 a možná se dostane i někam do médií – i když ty asi víc baví novinář MFDnes zavřený se squattery – špatné načasování.

  Pro úplnost, nemyslím si to.

  1. VíTeK

   Rozumné názory. Souhlasím. Já jsem to vzal za ten konspirační konec.

   Ovšem pravdou je, že ČT místo, aby uvedla věc na pravou míru a dělala skandál z toho, že je potlačovaná svoboda slova, tak se staví na stranu obžaloby.

   Co mi přijde zajímavé, že například na blogách idnes jsou články o 9/11 a před několika dny byl jeden vybraný na titulní stránce.

   Anebo knížka pana Hájka.

   To jsou pořádné rozbušky. Jenže nějak nefungují. Lidé už jsou tak otupělí, že jsou splachovací a nechají si hodně líbit.

   Hezký den 🙂

   1. Tomáš

    Pravda, říkal jsem si kam ta ČT klesla, ale teď po druhém zamyšlení, kdo jiný by na to měl poukázat! Pokud ani oni to správně nerozliší, tak je to na pováženou.

    Že někdo tu reportáž vyprodukoval chápu, ale že prošla přes kontrolu je pochopitelné hůře.

    1. VíTeK

     Trapné je, že člověk už ani neví, kde hledat pravdu, když média mlží, politici mlží. A kdo mlží v jedné věci, u toho je předpoklad, že mlží i v těch dalších. Komu vlastně věřit? … (Sobě a hledat tu pravdu v sobě a ptát se svých pocitů, jestli mi na předkládané věci něco nesedí.)

     Hezký den 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *