Moje první CNC frézka

Snem každého kutila, je vyrobit tři věci: parní stroj, počítačem řízenou frézku neboli CNCčko a letadlo. I já jsem prošel různými stádii výroby všech těchto věcí. Začnu u počítačem řízené frézky.

Je to obráběcí stroj, který je řízený počítačem. Vy zadáte souřadnice, a ono to na ty souřadnice dojede a tam to třeba vyvrtá díru, nebo zadáte nějakou složitější dráhu, třeba 3D model vašeho obličeje a ono vám to z kusu dřeva vyfrézuje vaši věrnou podobiznu. Jednou jsem takhle frézoval ruku Ježíše Krista.

Stačí zmáčknout knoflík a mašina maká za vás. Vy jenom vyměňujete obrobky, mačkáte knoflík, odháníte zákazníky, kteří touží po vašich výrobcích a občas zkontrolujete, jestli účetní program nehlásí numeric-overflow, protože číslo na vašem účtu má moc nul.

Můžete si takovou frézku za sto, dvě stě, tři sta tisíc koupit, jenže vy jste kutil a chcete vynalézat a chcete nakonec zavolat a přece se točí. Začnete surfovat na internetu a študovat … lineární vedení, kuličkové šrouby, krokové motorky, mikro-krokování, koncové stupně, řízení, 3D modelování. Nebudu zdržovat. První prototyp je na světě. Napíšete první program, upnete obrobek a zmáčknete knoflík … vřeteno se roztočí … stroj se rozjede … urve koncové spínače a pak začne frézovat sám sebe. Ty dráty měly být zapojené obráceně. Na koncovém spínači se to mělo zastavit. Chybami se člověk učí. Ve stručnosti představuji prototyp. Třeba to někoho inspiruje a postaví ještě lepší stroj.

Pojezdy jsou 1000x400x140mm. Osa Y je výškově nastavitelná.
Maximální průměr válcového obrobku je 500mm a délka 900 mm.

Možnosti řízení:
3D – X, Y, Z
3D – X, otočná osa obrobku Y, Z
4D – X, Y, Z, otočná osa obrobku A

Lože Lože je svařeno z I profilu 100mm. Dva profily přivařené křížem zároveň plní funkci nožek. Na lože je možné přišroubovat upínací přípravky nebo svěráček.

Na lože je také možné přišroubovat pracovní desku z MFD, na kterou se montují potřebné upínací přípravky, nebo se na ní obrobek přilepí oboustrannou samolepicí páskou. Po opotřebení se pracovní deska vyhodí.

Na lože je možné posuvně přišroubovat koníka. To je také důvod, proč je lože z profilů I.

Na lože je možné přišroubovat převodovku čtvrté otočné osy.

Vylepšení:

 • Nějaké nožičky.
 • Profily křížem nebudou z profilu I100, ale z jeklu. Bude to estetičtější a zespodu půjdou přišroubovat silentbloky jako nožičky.
 • Celá horní strana bude přebroušena – přesná montáž upínacích přípravků a pracovní desky.
 • Vnitřní hrany vnitřních profilů budou broušeny pro přesné vedení koníka.
 • Lepší uchycení ložiskových domků a motoru, které jsou složitě přišroubovány.
 • Kryt kolejnic osy X – uzavřený jako písmeno C.

Bočnice – drží osu Y v nějaké výšce. Jekl 40x40mm. Bočnice mají otvory a výška osy Y je nastavitelná od 50 (obrábění slabé desky) do cca 600 mm (obrábění válce o průměru 500mm)

Vylepšení:

 •  Obdélníkový profil bočnic, místo 40x40mm například 40x60mm.
 •  Vozíky X šroubovat na trojúhelníkový plech a nikoliv na obdélníček plechu s navařeným jeklem.

Spojka bočnic s maticí kuličkového šroubu osy X – Jekl 40x40mm.

Tato spojka je (trochu) namáhána na zkrut, neboť matice je umístěna přibližně 90 mm nad. Aby byla matice v ose spojky, musel by se motorek X montovat právě o 90mm níž.

Osy Y a Z jsou z profilu U 160mm, který je snížený odfrézováním.

Osy Y a Z jsou spojeny deskou, ocel 160*160*10mm, na které jsou zároveň přivařeny (M26*1,5) matice pro našroubování matic kuličkových šroubů. V ose Y a Z jsou použity nikoliv 4, jak by někdo čekal, ale pouze dva vozíky lineárního vedení.

Vylepšení:

 • Pojistit matice kuličkových šroubů proti pootočení (zkušenost).

Lineární vedení Je použito lineární vedení HIWIN s předpětím, šířka 20mm. Kolejnice vedení je přišroubovaná k loži šrouby M5 každých 50mm.

Pohybové šrouby a ložiska KuličkoKuličkové šrouby SKF řada SH16x5R – průměr šroubu 16 mm, stoupání šroubu 5 mm, třída přesnosti stoupání G7, maximální axiální vůle 0,07 mm, maximální axiální zatížení 5 200 N, matice se závitem bez příruby.

Kuličkové šrouby SKF s vůlí 0,07 mm byly navrženy pro dřevoobráběcí stroj. Pro jiné účely je možné použít kuličkové šrouby a matici s předpětím anebo naopak trapézové šrouby (levné řešení). Pro uložení šroubu jsou použita kosoúhlá ložiska 7200. Dvě ložiska v domečku jsou k sobě stažena závitem přímo na kuličkovém šroubu matkou M10x1 s kontramatkou. Šroub v ose X (cca 1400mm) má ložiskový domek i na druhém konci (obyčejné ložisko). Kratší šrouby v osách Y a Z mají ložiskový domek pouze na straně blíž k motorku.

Vylepšení:

 • Je možné použít originál ložiskové domečky nějakého výrobce.
 • Místo šroubu na domečku dát mazničku na kosoúhlá ložiska.

Motorky jsou připojeny přes Oldhamovy spojky XY41 a jsou namontovány pomocí distančních sloupků. (U osy Z je jako improvizace pro prodloužení pojezdu ložiskový domek namontován ven a jsou použité delší distanční sloupky.

Zakrytování částí stčástí stroje před znečištěním a poškozením Toto je nejslabší a nejošklivější část stroje. Je použitý obyčejný šusťákový rukáv, který je dobré občas zkontrolovat a upravit, aby se nezacuchal do kuličkového šroubu. Většina hobby strojů nemá zakrytování vůbec. Harmonika je podle mne použitelná pouze pro malé pojezdy. Ještě jsem se setkal s řešením, že osy Y a Z jsou spojeny pomocí plechů, které se pohybují v štěrbinách cca 10 mm a odtlačují kruhové gumové těsnění.

Vylepšení:

 •  Vymyslet. Hodně jsem se s tím trápil, nicméně šusťákový rukáv funguje dobře.

Odsávání Tento odsávací nástavec není příliš účinný a to především proto, že vřeteno nad ním vyfukuje chladící vzduch a tím vytváří víry v pracovním prostoru.

Vylepšení:

 • Kryt, který odvádí chladicí vzduch vřetena směrem nahoru a ne do pracovního prostoru.
 • Přesnější a výkonnější odsávání většího průměru

Držák vřetena Objímka Objímka dural, otvor 43 mm, přišroubované dvěma šrouby M8. Jako vřeteno je použita přímá bruska Narex. Předtím tam byl Ferm, který se na můj vkus moc zahříval.

Vylepšení:

 • Použít univerzální upínací desku na vřeteno s drážkami nebo otvory.

Ostatní návrhy k vylepšení prototypu:

 • Standardizovat rozměry stroje, například 300*600 mm a 600*1200 mm.
 • Pojezd v ose Y je řešen tak, že v krajních polohách naráží do bočnic. Pokud by byl pojezd na druhé straně bočnic, mohl by jezdit ve větším rozsahu, ale působil by větším ohybovým momentem na osu Y.
 • Schovaný motorek, anebo alespoň schovaná Oldhamova spojka.
 • Kryt stroje.
 • Kvalitní barva anebo jiná hezčí povrchová úprava.
 • Řídící panel.
 • Standardní rozměry děr otočné osy a koníka (třeba MKII). Možné nasadit sklíčidlo, hrot.
 • Hezčí napojení kablíků k motorkům a lepší vedení vodičů.
 • Central Stop vypínač.
 • a další …

Na závěr přináším alespoň jeden výrobek a to takový dubový květináč, nebo spíš obal na květináč, slepený z 33ti lamel.

Frézování

Obroušeno, nalakováno

Doplněno 16.12.2009:
Můžete se podívat na Deosumovy dokonalé dřevěné krabičky, které jsem dotáhl až do prodejní fáze. Pomocí CNC jsou dělané spojovací zoubky a drážka pro pantík. Je to cca 10 procent práce, zbytek je ruční práce.

Pokračování … CNC frézka – lineární vedení, ložiskové domečky, kuličkové šrouby, krokové motorky, elektronika

Vaše náměty na vylepšení stroje můžete psát do komentářů …

56 komentářů u „Moje první CNC frézka

 1. děda Slavík

  Vidím, že jsi koumák. Zlaté české ručičky pomalu vymírají, podobně jako -co čech to muzikant už není pravda.

  Mrkni na stránky o magneto-motorech (motorech z pernamentních magnetů- neodym)

  Jsou tam ukázky, že to funguje.

   1. děda Slavík

    Prohlížel jsem si na You Tube magnetické motory. Podíval jsem se i na stránky o pernamentních magnetech NEODYM na jejich obrovskou sílu. Jenže jejich cena převyšuje moje možnosti.

    Udělal jsem si z vnukem jen menší model (dřevěný rotor a dřevěný stator) z běžných pernamentních magnetů z papírnictví za 3 Kč kus.

    Princip našeho "stroje" byl podobný, jako zde

    http://www.youtube.com/watch?v=QBnZzFoDLUM&feature=related

    Ten klučina tady má hliníkové víčko z nějaké plechovky a na něm nalepené malé neodymy. Honí s tím dětské dynámko. Funguje to.

    Já jsem měl v plánu něco výkonnějšího, co by utáhlo generátor o 10Kw pro potřebu topení v zimě (rod. domek.)

    Jenže tak silné neodymy , (alespoň 8+8ks

    na rotor i stator) by stálo několik mojich důchodů. Měl jsem v plánu i motor na jízdní kolo, atd atd. Fantazie je bujná, peníze nejsou, ale funguje to.

    Jak jsem ale četl, je to nebezpečná hračka, protože páni naftaři i elektromagnáti mají zájem aby TO NEFUNGOVALO NIKDE A NIJAK. Jejich mafie má dlouhé prsty.

 2. děda Slavík

  U těch magnetů bych uvažoval o jejich vhodnosti na záměr, který mám. Na hračku (model) postačí- nic moc. Ale aby to mělo výkon, tak jsem uvažoval o síle (tahu, intenzitě magnetického pole) alespoň 100 kg.

  Ten klučina na videoukázce s modelem má jen jeden magnet na statoru (v ruce) . Na model to stačí. Magnety by měly být osazeny mírně šikmo aby "odrážely" a ne přitahovaly. Rotor by se měl zasouvat, pro pozvolný rozjezd a vysouvat pro zastavení.

  Podle mého dřevěneho mnodelu a běžných feromagnetů jsem jich potřeboval 16 kusů. Když vemu magnet FeNdB o síle (intenzitě) 100 kg, nebo víc, tak je to kolem 40 euro za kus. To je přes 600 euro a tedy už balík. Ale koupím ty slabší neodymy. Nikde to loni nebylo. Jen nějaká švédská firma a jedna naše a za strašné peníze. Teď zírám, kolik je už toho v nabídce a dostupné.

  Q-51-51-25-N

  50,8 x 50,8 x 25,4 mm

  Hmotnost 500 g

  poniklovaný/á (Ni-Cu-Ni)

  Magnetizace: N40

  Magnetická síla: cca 100 kg

  Cena v EUR

  1 ks 39,50/ks

  Tento magnet je u nás interně zvaný MAGNET

  SMRTI. Nemám tušení, co by se s touhle věcí

  dalo smysluplného dělat – je prostě příliš silný

  na hračky

 3. děda Slavík

  Tak jsem se podíval na tu adresu (a jiné) a ojednal magnety Ø10×20 a "sbastlím" nový model, zatím s pevným rotorem…

  I s poštovným rovná pětistovka. Před bábinkou to musím tajit. To by byl malér…

 4. děda Slavík

  Vzal jsem desku (nábytkovou CDM nebo tak nějak se ten sololit jmenuje) tloušťka 18 mm a na soustruhu vytočil (píchákem) vnitřní rotor asi 18o průmět. Tím vznikl i stator. Mezi rotorem a statorem byla 15 mm štěrbyna. Nelepil jsem tam ploché magnety a rotor se jen pohupoval mezui dvěma póly. Když jsme mu pomohli, tak se rozjel. Jenže to nebylo vyvážené, stará ložiska volná a tak občas drncl magnet o magnet, až se to oloupalo. Tím náš pokus končil. Prostě to jelo a to nám stačí pro poctivější pokus. Vnuk má osum let, ale již je to ta nová lenívá mládež, kterou baví jen čumět u PC a hrát hry. Je to škoda.

   1. děda Slavík

    Neroztočili jsme ho silou, ale jen tolik, aby setrvačností překonal krok mezi magnety. Běželo to několik minut, než se ložiska (asi zaschlá vaselina) uvolnila víc a magnety začaly cvakat o sebe.

    No ale stačí se podívat pořádně na to video co jsem poslal a nebo je na You Tube ještě jedno video (nebo jinde, nenapsal jsem si adresu) je tam podobná hračka poskládaná ze stavebnice lego, ale jen se čtyřmi magnety na rotoru a statoru. Běží, rachotí a nezastaví se, dokud se nerozpadne…

     1. VíTeK

      Z těch několika desítek videí, co jsem shlédl, se zdály fungovat tři stroje

      Ostatní nepřekonaly kritický bod, nebo byly závislé na pohybu ruky, která ovládala magnet, ale tím dodávala energii, nebo to byly jen rozdělané věci

      Zde je české fórum o magnetických motorech …

      http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=442&postdays=0&postorder=asc&start=0

      Jsem zvědavý, jak uspějete …

       1. VíTeK

        Těch videí a článků je tolik, že by je člověk mohl prohlížet od rána do večera, ovšem věřím jenom tomu, co vidím na vlastní oči, tak je tomu s Bohem i s těmito motory/generátory.

        1. děda Slavík

         To děláš dobře. Já to chápu taky tak. Boha jsem si osahal a vím, že náboženství je kšeft, ale mimozemská vyšší forma života, které říkám Bůh je snadno prokazatelná. Horší je prokázat tvůrčí inteligenci náhody.

         Co se týká toho magnet-motoru, uvidíme. Magnety Ø10×20 již mám doma. Padla na to pětistovka. Ale na pokus to stačí…

        2. VíTeK

         Prokázat tvůrčí inteligenci náhody je velice snadné. Jelikož náhody neexistují, jedná se o Stvořitelův záměr a nikoliv o náhodu. Obávám se ale, že k nevyčerpatelnému zdroji energie lidstvo stále nedozrálo, jak jsem psal zde …

         https://deosum.com/Articles/89.aspx

        3. děda Slavík

         Není to majitelem planety dovoleno. Kdyby lidstvo poznalo tyto možnosti, vyrobylo by takové zbraně, že planetu a život na ní by nebylo možno zachránit. Je proto psáno "zničím ty, kdo mi ničí zemi" (a to zavčas)-

         Máš mozek je tak geniálně vytvořen, že kdyby byl "odblombován" na plnou kapacitu, byla by to DNES POHROMA PRO LIDSTVO".

        4. VíTeK

         Bylo by od Stvořitele hezké, kdyby dovolil nějaký malý zdroj pro osobní potřebu, který by se nedal komerčně zneužít. Tuším, že by to mohly být rostliny, vyrábějící elektřinu, o které by se člověk musel starat, a kdyby se nestaral, tak by nesvítil. Tím, že by to byly živé rostliny, by si lépe uvědomil své spojení se světem a byl by vděčný a neplýtval by svojí elektřinou. Měl by k ní osobní vztah 🙂

         I když toto je možné už dnes, když člověk ty rostliny spálí v kamnech a elektriku si vyrobí parním nebo jiným strojem.

         Všechny články kromě dvou, jsou mnou psané.

        5. děda Slavík

         Všechno by se v tomto světě zneužilo k naší vlastní škodě. Většinu vynálezů udělal šikovný řemeslníček ve své dílničce, nebo garáži. Pokud se jim to nehodilo (přišli by o svůj kšeft) vynálezce rychle zemřel a dílnička vyhořela. A nebo z letadla byla stihačka a bombardér a z auta tank.

         Jako věřící jsi jistě slyšel slova NOVÝ SVĚT a taky CO LIDSKÉ OKO NEVIDĚLO, UCHO NESLYŠELO, NA MYSL NEPŘIŠLO, JE PŘIPRAVENO.

         Všechno nasvědčuje tomu, že to přijde brzy, ale do té doby bych potřeboval aspoň topení levnější a nebo zdarma. A to jistě nejsem sám.

         Stáhl jsem si kdysi dětský magnet-motor (MM) ze stavebnice LEGO a dal jsem to ke stažení na http://ulozto.cz pod názvem MM Lego.

        6. VíTeK

         Myslím si, že kdyby existoval jednoduchý zdroj energie, rozšířil by se jako lavina. Ty historky o umlčených vynálezcích mi přijdou v době internetu úsměvné. Leda by si to nechal patentovat a poté by ho sejmuli a patent zabavili.

         Ale jsem optimista, zatím máme otevřených jen několik procent schopností a otázka je, až to bude víc, jestli nás budou ještě zajímat nějaké magnetické motory. Jestli něco umí čerpat „energii z vakua“, tak je to mozek 🙂

         U toho videa mi jde jenom zvuk, ale podle zvuku to vypadá na tohle video

         http://www.youtube.com/watch?v=VXSfDuAKdiE

         (Poznám podle sluchu většinu videí na YouTube 🙂

        7. děda Slavík

         Máš pravdu, je to ono. Ty jsi muzikant??? A nebo máš tak dobrou paměť a celkový přehled. Taky jsem to před lety vlastnil. Ale dnes to začíná nějak lajdačit. I když se snažím mozek trénovat, je to houby platné.

         Jo, abych nezapoměl. Máš velké znalosti, poslyš, neexistuje nějaká hmota, či co, která je schopna zastínit magnetické vlny, aby vyzařovaly jen potřebným směrem??? Zkoušel jsem "všelicos" hledal na internetu, ale bezvýsledně.

        8. VíTeK

         Přehled 🙂

         Pokud se bavíme o vedení magnetického toku, kudy chceme, aby šel, tak tam se používají materiály typu transformátorový plech, ze kterých se dělají pólové nástavce požadovaného tvaru, jádra cívek.

         Pokud se bavíme o stínění elektromagnetického vlnění (střídavého), tak se používá princip Faradayovy klece, což je elektricky vodivý materiál, klasické stínění.

         Pokud otázka zní, jak na chvíli odstínit magnet, aby překonal mrtvou polohu, tak mám za to, že energie potřebná na nasunutí toho stínění bude podobná jako energie potřebná k oddálení magnetu z polohy. To jsou ty perpetum mobile, kdy člověk ručně něčím hýbe nahoru a dolů (například magnetem) a stroj se tváří, že funguje.

        9. děda Slavík

         No, to je asi tak. Když upevním válečkový magnet na stator a rotor, mohu náklonem měnit délku odpuzení (po kružnici otáčení) Při náběhu mohu nastavit krátkou dobu odpuzení a za magnetem dlouhou. Ale i ta krátká vzdálenost, kterou překonám setrvačností, ubírá na výkonu a tedy přibržďuje. Proto potřebuji něčím ve směru náběhu tu polovinu odpudivé síly (před magnetem) zastínit.

         Že by to dokázal ten trafoplech??? Nemyslím na pohyblivé zasouvání něčeho, ale trvalé zastínění poloviny válečku ze strany náběhu.

        10. VíTeK

         Pokud něco zastíním/odvedu magnetický tok jinam, tak tam vzniknou jiné síly, než tam byly, ale energie (= síla * dráha, přesněji integrál) bude stejná. Buď překonáte malou sílu po velké dráze, nebo velkou sílu po malé dráze, ale výsledek bude stejný. Nula od nuly pojde.

         Ale jsou věci dosud nepoznané a svět se mění, třeba za pár let budeme svítit žárovkou na kusu drátu nejen v okolí vysílačů.

         Nenechte si brát radost z hry … 🙂

        11. děda Slavík

         Je to prostě ten náš "chlapský svět". Koumání a hravost až do smrti.

         Prohlížel jsem si nějaký (snad funkční) pístový magnetmotor od kluka ze sajuzu. Podle nákresu to vypadá, že před horní úvratí pístu má pod horním magnetem zasunutou destičku, která magnet pístu i v hlavě od sebe izojuje. Přes vačku (v horní úvrati) destičku vysune a magnet tlačí píst dolů. Setrvák jej vyhoupne zase pod destičku atd. Jde o to, co to má za materiál, že mu to funguje. Destička je okótovaná číslem tři ale písmo je tak droboučké. že jeho výrobní tajemství zůstalo tajemstvím. Kluci na diskuzi o MM vědí taky VELKÉ NIC.

        12. VíTeK

         To je právě ten případ, kdy zasunutí / vysunutí toho šoupátka spotřebuje stejnou energii, jaká se vykoná pohybem pístu. Další možností by bylo umístit tam cívku a ve vhodný okamžik píst „odstřelit“ pulsem, ale ten puls by spotřeboval stejnou energii, jaká se vykoná pohybem pístu. Aby to fungovalo, tak to musí odněkud „přijímat“ energii a ne ji jenom vyměňovat.

         Já si myslím, že by stačilo vyrábět elektriku vždy, když se topí, i účinností 10 až 15 procent. Decentralizovaně u každého doma. Například lineárním Stirlingovým motorem.

        13. děda Slavík

         Stirling na koleně nepostavíš. Pro mne je jeden fakt. V mém věku nečekám zázraky, svařovat obloukem nesmím (kardiostimulátor) a tak je vše jenom zábava. Vnuk má osm let a jako pokračovatel asi nebude.

         Dal jsem si ale úkol, těm klučiskám na diskuzi o magnetmotorech "vytřít zrak" a tu potvůrku postavit…

        14. děda Slavík

         Můj sen o magnetomotoru končí. S neodymem není žádná legrácka. Srdce začalo dělat neplechu a on to byl "rozštelovaný" kardiostimůlátor.

         Tím moji "badatelskou a tvůrčí " činnost nechám na jiných vynálezcích a já na to již ani nesáhnu.

        15. VíTeK

         To jste si je schoval pod polštář? 🙂

         Zajímavé. Vypadá to, že tvůrci stimulátoru zapomněli na pořádné stínění. Přemýšlím, jestli to byl způsob (myslím od Stvořitele, když už se o něm bavíme), jak vám zabránit plýtvat časem při neúspěšných pokusech. Jenže člověk může vynalézt i něco jiného než původně zamýšlel.

         Doufám, že se nenecháte připravit o zvědavost …

 5. děda Slavík

  Asi to bylo tím, že jsem sololitový rotor, do kterého jsem měl navrtány otvory pro magnety opřel o hrudník (tedy kousek od srdce) a druhou rukou zatláčel válečky NEODYMŮ do děr. Pokud to bylo jen na stole, nic se nedělo. Četl jsem varování o MAGNETECH SMRTI (síla 100 kg), které mají stejný účinek, i když leží na stole.

  1. VíTeK

   Ferry a záleží na tom? Ze mě svědka Jehovova neudělá ale třeba tu najde lepší myšlenky a osvobodí se. Sváťo, jsi jehovista, člen NSSJ, starší sboru a byl jsi i dozorce uvnitř struktury této sekty? Je to sekta?

    1. děda Slavík

     Jak je vidět, tak jediná Radka má přehled (z ostatních komentářů na tema BACHA NA SLAVÍKA)A JE MYSLÍCÍ ČLOVĚK.

     Vy ostatní jste jak vyděšení stádo. Tak se jednalo dřív, když někdo někoho označil za čarodějnici. Čekala ho hořící hranice a zdivočelý a nerozumný dav jásal. Prd věděli, ale chovali se jako zdivočelá lůza.

     Chápete to vůbec??

     Zná někdo z vás KDO A CO JSOU JEHOVISTÉ?? Já osobně jsem rád, že jsem byl jehovista. Byl jsem i u Českých bratrů, Baptistů, Adventistů, podíval se i ke katolíkům, evangelíkům a jinam.

     Nestalo se, abych někoho NENÁVIDĚL A VOLAL Bacha je to katolík.

     Ale máte na druhou stranu velké štěstí. Je mezi vámi člověk, který byl řadu let jehovista, nebyl jen řadový člen, odseděl si za to i svoje v kriminále, ale když dobře poznal Bibli TAK ODEŠEL

     Z VÁS JI ASI NIKDO NEZNÁ, PROTOŽE JEDNÁTE TAK, JAK JEDNÁTE. JEDINÁ RADKA, KTERÁ JI NĚKOLIKRAT PROČTLA, JEDNÁ DÍKY TOMU ROZUMNĚ. (i když…)

     TAKŽE TO VAŠE ŠTĚSTÍ JE V TOM, ŽE VÁS MOHU PRAVDIVĚ INFORMOVAT O VŠEM, CO U SVĚDKŮ JE A NENÍ, CO UČÍ ATD A TO BEZ VAŠEHO STRACHU, ŽE BY VÁS NĚKDO DONUTIL KE VSTUPU DO JEJICH SEKTY..

     DOUFÁM, ŽE JE TO JASNÉ.

     Je to jako když hodím šutr do hejna slepic. Kvá, kvá, kvá a peří lítá na všechny strany, jak jsou slepice VYDĚŠENÉ.

     1. VíTeK

      Sváťo, koho tady vidíš vyděšeného? Radka začala zjišťovat, já jsem si řekl, že slovo bys měl dostat ty. Nevidím tu nikoho vyděšeného.

      1. děda Slavík

       O radce jsem nepsal.

       POZOR na dědu Slavíka!

       POZOR na dědu Slavíka!

       Je to jehovista, člen NSSJ, starší sboru a byl i dozorce uvnitř struktury této sekty!

       Z jakého zdroje jste čerpal??

       Kdybych se neozval, lavina by se šířila. Propaganda a strach z jehovistů funguje spolehlivě. Ani ty jsi netušil o co jde. Jen Radka byla předem informovaná a byla schopna to uklidnit.

       Na koho to platilo, jistě každý ví. Trefená husa se ozve. Ostatních se to netýká, tak je pohoda.

       1. Tomáš

        Že tak reagujete, chápu,…

        Ale podle mě to byl jen nějaký Váš "příznivec", ať už z vlastní vůle nebo zaúkolovaný, nikoliv pravidelný návštěvník tohoto webu.

        Nezaslouží si ani vteřinu vašeho rozhořčení…

        Klobouk dolů, že po třiceti letech v jedněch kolejích, a po takových celkových životních zkušenostech, jste našel sílu dále hledat a mít vlastní názor.

       2. Radka

        No propaganda a strah z jehovistů… Napadlo vás někdy, že odpor k nim už může vyvolat pouze to, že vám každý měsíc lezou do baráku s tím, že si chtějí popovídat o bohu a nedají se absolutně ničím odbýt? Že otravují na ulici, v obchodě, v dopravních prostředcích? Odmítnete je slušně jednou, podruhé, po dvacáté a stejně to není nic platné? A pak se setkáte s tím, jak děti ve školce i ve škole jsou rozmrzelé a smuté z toho, že u nich doma se vánoce neslaví, nedostávají dárky, nedrží žádné tradice (a paní učitelka o tom stále dokola mele…). A pak vysvětlujte vlastním dětem, proč to tak je. Věřte, že když jsou malé, jde to hodně těžko. A když se rodiče na to vykašlou a nevysvětlí, často se děti jehovistů stanou terčem šikany všeho druhu. Tohle se lidem nelíbí. To není propaganda ale skutečnost.

        Vím, že jsou mezi nimi i slušní lidé ale kupříkladu to, co bydlí u nás v domě, bych slušnými lidmi nenazvala. Naštěstí jsme si včas vyjasnili hranice a mojí rodinu neobtěžují.

        Také jsem se pár let bavila s jedním kolegou naprosto o všem a v pohodě, než jsem zjistila, že je u Jehovistů. Můj pohled se na něj nezměnil ale on začal na všechny kolem štěkat, "tak mě pranýřujte, tak po mě házejte kameny, tak mě zastřelte" – přitom mu NIKDO nedal sebemenší důvod k takové reakci. Trvalo mu to dlouho, než se přesvědčil, že mu skutečně nic nehrozí, žádné narážky, urážky nebo pošklebování. Pak jsme zjistili, že právě v tom období, kdy se to na něj "provalilo" se odhodlal se rozvést (což je údajně u Jehovistů naprosto neodpustitelné). Následovalo vyloučení a sociální šok z toho, že lidi, které předtím pokládal za své nejlepší přátele se k němu neznali. Přestali se s ním bavit, přehlíželi ho jako by byl průhledný, přibouchli mu dveře všude, kam s nimi chodil.

        Dnes je mu 35, je věřícím ale už jeho bohem není Jehova, necítí potřebu to někomu vtloukat do hlavy, být součástí nějaké církve, sekty či něčeho podobného, je naprosto normální, příjemný kluk, který si našel novou partnerku a příští týden se stane poprvé otcem. Není to tak dlouho, co mi říkal "víš, já byl děsněj vůl ale musel jsem si tím projít, abych byl dneska lepší".

        Každý máme svojí cestu, kterou si musíme projít. Tak proč válčit?

     2. Radka

      Pane Slavíku, tady ale nikdo vyděšeně nekváká. Problém je v tom, že vy reagujete moc podrážděně. Chápu, že po tom, čím jste se v životě setkal, máte tuhle obrannou pozici plně zažitou. Zrovna tak už chápu, odkud pramení ta urputnost a zatvrzelost, s jakou obhajujete bibli a své názory. Neberte to, prosím, zle. Tak to řečeno rozhodně není. Prostě vy jste prošel dlouhou cestu životem, která vás tomuto postoji naučila. Je to o vzájemném respektu k názoru druhých. Vaše názory a zkušenosti nás obohacují v tom smyslu, že se nad nimi zamýšlíme. To, že je (konkrétně já) nevezmu za své, ze mně nedělá vašeho nepřítele. Prosím, berte to tak.

       1. Radka

        Koušu v případě, kdy mám pocit že je do mně kousáno. Kupříkladu nyní, kdy mi opět tykáte, aniž jsme si to někdy ujednali.

   1. děda Slavík

    Vítku, ptaš se, jestli jsou SJ sekta. ANO JSOU. Stejně tak jsou sektou katolíci a všechny ostatní církve.

    Vysvětlím. Katolická církev je nejmocnější a nejbohatší církví v křesťanství (a taky nadělala nejvíc zvěrstev). Svoji pozici si mimo jiným hájí i tím, že ostatní je ochotna kdykoliv prohlásit za sektu. V podvědomí lidí se usadil názor, že sekta je dána velikostí. Tedy množstvím členů. A je to každý nekatolík.

    Skutečnost je taková, že sektou je každá náboženská skupina, která se ODDĚLILA od základu. V křesťanství není základem Katolická církev, tu založil pohan, císař Konstantin 325 po Kr. Základem je Bible. Kdo se odkloní od Bible je tedy sektou.

    Znám spoustu nauk od všech církví i od jehovistů, které jsou v rozporu s Biblí a proto jsem odešel a jsem BEZ VYZNÁNÍ. A přesto věřící…

    Poznal jsem, že ve všech církvích i u jehovistů, jsou dobří i špatní lidé. Tedy pšenice i koukol pohromadě. Proto všechny považuji za své bratry. Ale na různé úrovni.

    1. VíTeK

     Sváťo, já si na ty sekty nehraju. Jak píšeš, v jedné skupině mohou být různí lidé. Každou nauku a knihu hodnotím podle myšlenek. A lidi podle činů.

 6. Ladja

  JAH = JEHOVIA = "ten který nemá jmeno"

  a to proto že je to živoucí člověk. bůh dal člověku sílu a vnuknutí a človk místo aby uznal "svou" božskost a přijal a používal tyto dary. tak upadne do stáda k televizy, zábavním průmyslu a veškerého druhu spamu.

  já se cítím rastou a obdivuju tento web

  JAH RASTAFARI!!

 7. Je až úsměvné že lidé stále věří na perpetum mobile, nemluvě už o tom, že by ještě mělo něco pohánět. Ne přátelé, opravdu neexistuje nic, co by fungovalo trvale samo, bez dodání nějaké té energie (opakovaně, podle toho jak moc se to bude zpomalovat). A už vůbec není možné takovým "udělátkem" cokoliv pohánět. S trochou úsilí se z neodymových magnetů dá stvořit něco, co sebe samo udrží celkem dlouho v chodu bez dodání nějaké energie z venčí, a dokonce by to při správné konstrukci mělo být schopno se i samo rozeběhnout z nulové (klidové) polohy. Rozhodně to ale nepoběží navždy, natož aby to mohlo něco pohánět. Takový stroj prostě neexistuje a nelze ho na této planetě z lidstvu známých materiálů sestrojit. Kdo to dokáže, okamžitě se stane adeptem na Nobelovu cenu za fyziku, a neskutečně zbohatne 🙂 Magnety lze úspěšně využít k výrobě energie, ale potřebují nějaký pohon. Existuje například velmi levná varianta větrné elektrárny sestavené právě z neodymových magnetů. Při umístění na větrném místě by možná mohla "uživit" i nějaký ten spotřebič. Výkon samozřejmě záleží na konstrukci, velikosti a samozřejmě větru. Na rozdíl od solárních panelů, které jsou stále velmi drahé a mají krátkou životnost, větrná elektrárna s nějakou tou údržbou (ložiska atd) vydrží skoro na věky. Problém je, že v našich zeměpisných šířkách nevane vhodný stabilní vítr, jak tomu je na pobřeží moře a podobně, takže větrná elektrárna není pro ČR ideání. Ale použitelná je, a může ušetřit pár korun na účtu za elektriku. Nečekejte ale rozhodně že by pokryla spotřebu el. vytápění domu. To dokážou solární panely, ale při přepočtu na náklady a životnost to bez dotací nestojí za to. Navíc samozřejmě jakýkoliv neschválený typ zařízení vám nikdo nepřipojí do sítě, takže ho můžete (s přivřením obou očí a rizikem případného sporu s "úřady") provozovat jako ostrovní systém, tedy co vyrobíte, to si spotřebujete sami, a mimo klasickou rozvodnou síť domu (je tedy potřeba dvojí rozvod, akumulace energie do baterií, převodník se střídačem (ne na všechny aplikace) atd). Tedy opět poměrně vysoké náklady a poměrně málo "muziky". Existují samozřejmě spotřebiče určené pro lidi kteří se snaží takhle ušetřit na účtech za elektriku, a jsou tedy upravené na stejnosměrný proud, případně i na nízké (bezpečné) napětí. Problematika napětí VS proud se dá samozřejmě dohledat kdekoliv na netu, takže vynechám, jen připomenu, že pro stejný výkon je při nižším napúětí potřeba vyšší proud, což může být dost problém. Existují takto upravené přímotopy, bojlery, sporáky, čerpadla atd, takže si lze dnes pořídit dům zcela nezávislý na přívodu elektřiny. Lépe než na vítr to ale samozřejmě funguje se solárními panely. Tak jako tak návratnost je bídná, natož aby se to vyplatilo. Je to spíš pro lidi, kteří nemají možnost se na proud napojit klasicky, nebo kteří chtějí z nějakého důvodu jít jinou cestou i za cenu pravděpodobně vyšších nákladů. Pro méně náročné aplikace jsou tu samozřejmě mobilní měniče se střídačem, které dnes jsou běžné schopné dodávat až několik kW (za ceny v řádu mnoha tisíc až desítek tisíc). Pro náročnější aplikace jsou už potřeba střídače určené pro solární systémy atd, což je investice v desítkách tisíc (celkově, celé nezbytné vybavení). A to pořád nemluvíme o zdroji vstupního napětí – tedy solárních panelech, větrném generátoru, vodním generátoru a podobně. O nezbytných povoleních atd ani nemluvě. Takže závěr je takový, že pokud si někdo chce udělat v rybníčku na zahradě fontánku hnanou sluncem nebo větrem, jde to celkem levně, pokud chce přečerpávat vodu nebo vyhřívat v zimě garáž (spíše temperovat), jde to také, ale už to něco stojí, ale aby to bylo schopné vytopit dům nebo ohřát vodu v bojleru, půjde už o investici mnoha tisíc za nezbytné vybavení. V případě větru pak bude navíc bídná spolehlivost (většinou nefouká), v případě solárních panelů zase bídná životnost panelů a vysoká pořizovací cena. S permanentními magnety nelze pohánět dlouhodobě nic, a poslouží pouze jako prostředek pro výrobu méně výkonných generátorů (které ale potřebují pohon), nebo pro výrobu pěkné hračky na koukání, která ale není schopná nic rozumně pohánět 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *