Hobby CNC obrábění, dneska to roztočíme …

V minulém článku Hobby CNC programování jsme vygenerovali dráhu nástroje a teď jí šoupneme do stroje. Nebo tam šoupneme jinou dráhu, kterou si vygenerujeme. Chci vyrobit hranatou dřevěnou krabičku, která bude mít zakulacené víčko. To víčko budu obrábět, dalo by se říci hoblovat po eliptické dráze.

Dráhu pro nástroj jsem nakreslil v Corelu, vyexportoval jako soubor s koncovkou PLT a prográmkem vlastní výroby jsem dráhu převedl do podoby, kterou umí strávit řídicí program stroje.

Na obrazovce vidíte osm modrých drah, po kterých se hoblovací frézka radostně zakusuje do obrobku a nechává za sebou oblak pilin. Každá dráha je posunutá o necelý milimetr níž. Poslední finální dráha je červeně. Obrys krabičky je naznačený červenou přerušovanou čárou.

cnc-draha-nastroje-krabicka

S disketou v ruce se plížím do dílny ke stařičkému notebooku značky Compaq, který má 24MB paměti a procesor tluče s frekvencí 250MHz. Když disketa není poškozená, mechanika zachrochtá a soubor zkopíruji na pevný disk.

Notebook je kabelem spojený s bedničkou s elektronikou, ze které vede ke každému krokovému motorku jeden kablík a nějaké kablíky na koncové spínače.

Jestli vážně chcete vidět mé obráběcí pracoviště, tak nezavírejte oči. V šuplíku je schovaný notebook a pod stolem je bednička s elektronikou. Pod stolem lze zahlédnout vřeteno ProTool a v pravém dolním rohu hadici odsávání.

cnc-obrabeni-pracoviste

Vypínačem zapnu bedničku s elektronikou, ještě je na ní potenciometr pro manuální řízení rychlosti obrábění a tlačítko soft-stop, které zastaví obrábění a zastaví nástroj (vřeteno). Doufám, že tlačítko soft-stop dnes nebudu potřebovat. Potenciometrem rychlosti nastavím cca 60 procent rychlosti, což odpovídá cca 30 mm/s neboli 1,8 metru za minutu.

Na notebooku spustím řídící program stroje, jehož autorem je pan Petr Nevařil cnc(zavináč)comets.cz, též vyrobil řídící desku, která ovládá elektroniku (koncové stupně a krokové motorky, viz. článek CNC frézka – lineární vedení, ložiskové domečky, kuličkové šrouby, krokové motorky, elektronika).

V programu vyberu ruční posuv a šipkami a klávesami PageUp a PageDown najedu do výchozí polohy, která je 10 mm nad upnutým obrobkem (krabičkou). V programu nastavím X=0, Y=0, Z=0, aby stroj věděl, že tohle je výchozí poloha.

cnc-obrabeni-freza

Otevřu soubor s dráhami.

cnc-obrabeni-freza

Program mne informuje, o maximálních souřadnicích, které zjistil ze souboru. Dává to smysl. Nástroj (vřeteno) pojede maximálně 50 mm doprava, 50 mm doleva, 15mm dolů. V tomto prostoru se kromě obrobku nic nenachází a tak všechno půjde jako po másle.

Dráha je načtená, vezmu si brýle a v programu kliknu na tlačítko Obrábění. Vřeteno se roztočí a stroj poslušně projede první dráhu. Slyším, jak fréza olízla výrobek. Vřeteno klesne na druhou dráhu, ozve se rána a já zmáčknu tlačítko soft-stop. Vypadá to, že obrobek vyskočil z upínky a fréza z něj udělala několik kousků. Mohu přemýšlet o tom, že jsem měl frézovat s menší třískou (a víc drahami) a pomaleji. Hlavní ale je, že musím předělat upínání obrobku. Měl jsem ho sevřený dřevěným klínkem a to nestačí. Někdy to stačí. Někdy ho stačí přilepit oboustrannou lepicí páskou.

To se stává. Zítra předělám upínání a čeká nás druhý pokus.

Jak jsem řekl, tak jsem učinil. Obrobek jsem upnul do kovového svěráčku, pro jistotu zmenšil třísku na cca 0,5mm a snížil rychlost obrábění.

Tentokrát to šlo jako po másle. Na obrázku si můžete prohlédnout obrobek a včerejší hromádku třísek, která z něj zbyla. Chybami se člověk učí …

cnc-draha-nastroje-krabicka

Frézování zdar :-). Ještě napíšu článek CNC soustruh, pila, hoblík … o tom, jak CNCčko používám jako soustruh, pilu a hoblík. Právě dnes se jednalo o hoblík. Nástrojem byl upravený ruční elektrický hoblík.

11 komentářů u „Hobby CNC obrábění, dneska to roztočíme …

  1. VíTeK

   Ten notebook nemá ani USB ani síťový konektor a levnější by bylo koupit v bazaru jiný, ale vyhoďte ho, když slouží. Alespoň zažívám disketové pocity 🙂

 1. pajas

  Ale, PCMCIA konektor určitě má ;-)Určitě bych tu někde síťovou kartu našel ;-)Nedávno jsem ji zahlédl. Bylo mi jí líto vyhodit, co kdyby se někomu hodila… 😉

  1. VíTeK

   Pajasi, vážím si vaší nabídky, jen přemýšlím, jestli stojí za to vrtat strop a tahat kabel, kvůli estetice. Jestli by nebylo jednodušší řešení něco jako „Bezdrátová karta ASUS WL-107g, Wi-Fi, 802.11g, PCMCIA“ (+ další něco jako AP na druhý počítač). Jenže ta asi nebude mít ovladače na Windows 95. Řešení je mít tam normální notebook, jenže on musí mít RS232 kvůli připojení elektroniky, takže zase tak normální nebude, nebo opět nějakou redukci …

   Na druhé straně kabel je kabel 🙂

   1. Pavel

    He, to mi připomíná, jak jsem předělával v domě rozvody elektriky. Chtěl jsem, aby to bylo modernější, spolehlivější a komplexnější. Můj otec – profi elektroúdržbář, praktik z fabriky se mně ptal: "proč to chceš tak složitě?". Když jsem to říkal kamarádovi, hned byl v obraze: "Takže k vám domů se teď přichází ne přes útulnou verandu s tím krbem, ale kolem dvou řad 19″” racků, na chodbě místo dřevěného stropu kabelové žlaby a v každém z pokojů několik podružných rozvaděčů.

    Další drát navíc už ne. Taky bych byl pro tu disketu. Navíc: když doslouží, dá se skrze její vnitřek (ten magnetický kotouček) krásně pozorovat slunce. Třeba při zatmění (vyzkoušeno, vyfoceno).

    1. VíTeK

     Hlavní je, jestli z toho máte radost 🙂

     Disketová mechanika někdy hlásí chybu. Vzhledem k tomu, že na notebooku jsou Windows 95, které sice přišly o něco později než v roce 1995, je cca 15 let fungování počítače docela dobré.

     Ať se nám daří … 🙂

    2. Pavel

     ruky bych mu líbal. Mě se revizák ptal:"Prosím tě Pavle ten kabel vede vpravo, pak vlevo do krabice, zase krabice, zase krabice, otočka vpravo, krabice, zase krabice. To je 7x napojovaný. Jste si ze mě chtěli udělat prdel, viď?" Odpovídám:"Ne, zaměstnavatel řekl:"Zde bude stát stroj. Dotáhli jsme kabel. Pak to 6x změnil a mi po každé změně dávali krabici a tahali kabel. Když zavolám projektanta, čumí jak vyoraná myš a chce šetřit. Strojírny Prostějov jsou velmi bohatá firma. Co vaříte, guláš? Změna, bude svíčková! Šup s gulášem do kanálu. Změna, bude rajská! Šup se svíčkovou do kanálu! Změna, bude koprovka ! Šup s rajskou do kanálu!" Nebo vynikající jsou pindy: "Udělějte to provizorně, pak se to dodělá." (("Pane doktore, tu operaci srdce mi udělejte provizorně, pak se to dodělá." OR "Ten rodinný dům nám postavte provizorně, pak se to dodělá!"

 2. Michal Macoun

  Já jak tady čtu vaše články tak se mi to moc líbí ste šikovný kutil moc!! 🙂 jenom bych měl dotaz jestli nemáte zkušenosti se zesilovačem k reproduktorům??? :)) děkuji moc za odpověď Michal Macoun a přeju hodně zdaru k dalším pomůckám na obrábění dřeva.

  1. VíTeK

   Michale, děkuji za pochvalu a za přání :-).

   Já už jsem vyrostl z toho, bastlit tranzistorový zesilovač, když se dá za několik stokorun koupit zesilovač k počítači (i s bedničkami) a dát si ho do vyhovující krabičky (nebo ho schovat pod stůl). ReproBedničky si uděláte podle sebe. Tohle jsou ty moje … https://deosum.com/Articles/269.aspx

   Ať se daří …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *