Sedněte si na zadek … NaiVitismus je tu!

Letos chci obohatit svět o dvě věci. Tou první je hnutí Poctivé peníze. Tou druhou je NaiVitismus.

Ano, mohl bych o obojím napsat článek a tím se toho zbavit, jenže to by byla škoda. Nechci, aby nějaké dva články zapadly mezi milióny jiných článků na internetu a po čase po nich neštěkl pes.

Myšlenky hnutí Poctivé peníze v sobě mají potenciál zbořit (finanční) svět ve stávající podobě a vysvobodit lidstvo z otroctví peněz. Je to zapálený doutnák u sudu se střelným prachem. Zatím je ten střelný prach (mysl lidí) vlhký a jiskra (poctivosti) ho nedokáže zažehnout. Právě proto je třeba tyto myšlenky opakovat …

NaiVitismus zas v sobě skrývá výzvu k novému pohledu na svět. Dětskému, upřímnému, naivnímu, zdravému … takovému, který většina lidí při otrocké honbě za penězi nepoužívá.

Slovo NaiVitismus jste ještě asi neslyšeli, pokud jste nečetli článek o fotografování padajících mincí. Jedná se Naivní Vítkův výtvarný styl.

Není to až taková sračka, jak to na první pohled vypadá. Naopak, samotného mne až zaskočilo, kolik geniality se skrývá v něčem tak jednoduchém a na první pohled podřadném a kýčovitém, že jsem se rozhodl, že to slovo provětrám.

NaiVitismus spočívá v pozorování, chápání a vyobrazování těch nejjednodušších věcí, které nás obklopují anebo je dokonce každý den bereme do ruky. Zubní kartáček, lžíce, sirka, mince, žárovka … hřebík. Přiznejte se, kdy naposledy jste žasli nad genialitou a dokonalostí žárovky. Kdy jste si obdivně prohlíželi hřebík anebo víčko od piva. Níže uvedené ilustrace nejsou fotografie. Jsou vytvořené na počítači …

vicko euro zarovka-duha pasticka

Jsou to zdánlivě tak obyčejné věci, že nás ani nenapadne se jimi nějak zvlášť zabývat. A to je chyba. Jsou to kouzelné věci. Všechny věci jsou kouzelné. Jak stárneme, myslíme si, že věci už známe a přestáváme se o ně zajímat.

Uznávám, že jako pozorovateli vám toho naivitismus moc nedá, určitě jste viděli tisíce zajímavějších věcí a řeknete si, hmm, pastička na myši … fuj trapné, žárovka … nic moc. Jako tvůrci jste přinuceni prozkoumat tu pastičku anebo žárovku do nejmenšího detailu.

I když to pro někoho bude znít divně, NaiVitismus je požehnáním pro toho, kdo ho pochopí tak říkajíc do hloubky. Je v něm ukryté tajemství mládí, které spočívá ve zvědavosti.

Pokud je nějaká věta nebo ponaučení, které byste si měli z NaiVitismu odnést, tak je to věta:

Kdo je zvědavý, bude věčně mladý.

Lidé tuto větu úplně otočili, čímž spáchali prvotní hřích. Myslíte si, že Bůh by někoho trestal za zvědavost?

NaiVitismus není ledasjaká slovní hříčka. Latinsky Vitus (jméno Vít) znamená živý a veselý. A naivní znamená bezprostřední a dětský. Čili, kdo na svět hledí dětskýma očima, ten je živý a veselý. Mimochodem, to slovo vymyslela jedna naivní dívenka a poslala mi ho v sobotu 6.3.1999 v 16:40 e-mailem. Podle Vikipedie je Svatý Vít uctíván jako patron herců, komediantů, tanečníků a epileptiků (viz. tanec svatého Víta), ochránce před bleskem či očními chorobami. (http://cs.wikipedia.org/wiki/Svatý_Vít) Pokud vás napadá, že píšu nesmysly, můžete to přičíst epileptickému záchvatu.

Do svého slovníku cizích slov si můžete napsat nové heslo:
NaiVitismus … výtvarný směr a životní styl, jehož podstatou je dívání se dětskýma očima a vyobrazování věcí, někdy i ve smyšlených a absurdních souvislostech. Základní myšlenka NaiVitismus je obsažena ve větě: Kdo je zvědavý, bude věčně mladý. NaiVitismus dle jeho autora naivního Vítka funguje jako zázračný prostředek k omládnutí a vyléčení ze všech nemocí, zejména epilepsie, zásahu bleskem a očních chorob.

(Nepleťte si to s gnoseologickým naivismem, což je prý „nedostatečnost objektivnosti a reálnosti v poznávání, projevy noetického infantilismu“.)

euro-zarovka

V pokračování se podíváme na komerční potenciál NaiVitistmu ve článku Jak jsem (ne)začal vydělávat na fotobankách … odhalím základní slabinu NaiVitistmu a tou jsou “nízké vibrace” a málo kyslíku. Pak se zastydím, co jsem to napsal za trapný článek a vydám se jiným směrem … k vyšším vibracím do světa fantazie …

Doporučené čtení … Omlazovací program nejen pro muže 40 plus

3 komentáře u „Sedněte si na zadek … NaiVitismus je tu!

 1. Peter

  Skvelé články pokračuj máš dobru prácu ale zapracoval by som na svetle. Inak máš dobre práce na to že si sa neučil ako grafik v žiadnej škole ale len tutorialy a knihy.

  1. Peter

   Jop 😀

   Napadlo ma že ak máš svoj fotoaparát tak by si mohol tvoriť vlastné textúry čo by pridalo na oreginalite mimochodom dostávaš pravidelne update na cinemu ako z R11 na R12 ?

   1. kVítek

    Ahoj Petře, děkuji za povzbuzení. Já jsem se začal o grafiku zajímat částečně díky CNC obrábění a proto mi 3D bylo nejbližší.

    Když jsem potřeboval texturu vajíčka, tak jsem ho vyfotil, ale většinou hledám hotovou texturu. Ale je to dobrý nápad, přivydělávat si i texturami.

    Cinemu jsem koupil včetně smlouvy na upgrade (MSA), ale prodlužovat už ji nebudu. Pokud bude potřeba, časem využiju k upgrade nějakou akci.

    Měj se fajn, ať se ti daří …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *