Co dokáže vysokotlaký čistič, tlaková myčka neboli wapka

vysokotlaký čistič lavor

Tak zaprvé, není to vapka nebo vabka ale wapka. Podle německého výrobce vysokotlaké techniky WAP Reinigungssysteme GmbH. Nástupcem je firma Nilfisk-ALTO. Jinak se tomu také říká vysokotlaký čistič, tlakový čistič nebo tlaková myčka.

Vysokotlaký čistič nepotřebujete do té doby, dokud si ho nekoupíte. Pak už si bez něj nedokážete představit život. Máte tendenci s ním čistit kdeco.

Něco podobného jsem zažil s úhlovou bruskou (flexa). Taky jsem si říkal, k čemu mi to bude. Mám přeci pilku na železo a šmirglpapír. Postupně jsem si koupil čtyři, také díky tomu, že dvě odešly do věčných lovišť.

Vysokotlaký čistič jsem koupil značky Lavor. Jednak proto, že v lavoru prala moje babička a jednak proto, že tato firma vyrábí tlakové čističe různých tříd (zátěžový činitel). To mi přijde seriózní. Netváří, se, že vám prodávají profesionální přístroj, ale rovnou vám řeknou, že například můj čistič Lavor start plus 17 je třídy 2, což znamená, že “myčka bude používána asi 4 hodiny týdně na omytí sekačky, motocyklu, kola, auta apod”.

Troška počítání: 4 hodiny týdně, to je přibližně 200 hodin za rok. Za dva roky záruční doby je to 400 hodin. Při pořizovací ceně 2000 Kč vychází 5 Kč na hodinu provozu. K tomu dalších 5 korun za spotřebovanou elektřinu. Na to, kolik to udělá práce, mi to přijde jako dobrá investice.

Jak funguje vysokotlaký čistič

Uvnitř wapky je čerpadlo, které stlačuje vodu na tlak 100 až 200 bar. To je tlak přibližně 20 až 50 krát vyšší než je tlak ve vodovodním potrubí.

Vysoký tlak žene vodu tryskou (jako když stříkáte hadicí) na mytý předmět a strhává z něj špínu, mastnotu, zbytky barev, rez. Někdy je síla tak velká, že to předmět roztrhá na kusy …

A to je to, co jsem chtěl ukázat. Vysokotlaký čistič se při neopatrném zacházení může stát nebezpečnou zbraní. Nemiřte na sebe ani na někoho jiného. Zejména ze vzdálenosti několika centimetrů. V tom lepším případě dostanete bolestivou masáž, v horším případě můžete dopadnout jako kuře o pár řádků níž. Hlavně pozor na malé děti.

Nasazuji rotační trysku a jdeme na to …

Co dokáže vysokotlaký čistič, tlaková myčka neboli wapka

Vysokotlaký čistič dokáže vyčistit dlažbu – dokonalý výsledek.

Vysokotlaký čistič dokáže vyčistit dlažbu - předtím Vysokotlaký čistič dokáže vyčistit dlažbu - potom

Vysokotlaký čistič zvládne i drobný plevel – perfektní. Ne, že by pampeliška byla plevel, ale uchytila se na nevhodném místě.

Vysokotlaký čistič zvládne i drobný plevel - předtím Vysokotlaký čistič zvládne i drobný plevel - potom

Během několika vteřin udělá do jablka díru.

Vysokotlaký čistič - jablko

Poradí si se slupkou od melounu. Rotační tryska nejdřív nakreslí kolečko a pak to kolečko vyřízne.

Vysokotlaký čistič - meloun

Teď to bude trošku drastické. Omlouvám se, ale nebudeme chodit kolem horké kaše. Alespoň uvidíte, že vysokotlaký čistič není hračka pro malé děti. S kouskem kuřecího masa udělal tohle.

Vysokotlaký čistič - kuře - předtím Vysokotlaký čistič - kuře - potom

Vraťme se k užitečným věcem. Čištění kola, dopadlo výborně. Když to přeženete a čistíte příliš zblízka, kolo přijde o samolepky anebo se oloupe barva. Také pozor na pneumatiky. U auta pozor na chladič, aby z něj nezbyla hromádka plechových lamel.

Vysokotlaký čistič vyčistí jízdní kolo - předtím Vysokotlaký čistič vyčistí jízdní kolo - potom

Přestože vysokotlaký čistič vypadá spíš jako venkovní nářadí, dá se s ním pracovat i doma v koupelně ve vaně. Trošku to cáká, jako když se sprchujete. Malovat kvůli tomu nemusíte.

Na závěr jsem si nechal to nejlepší. Čekal jsem na zimu, až to budu moci vyzkoušet. Doufal jsem, že vysokotlaký čistič bude fungovat jako sněhové dělo. V zimě budu stříkat do vzduchu, ono to bude mrznout a k zemi bude padat sníh.

To bude legrace :-).

Nepovedlo se. Možná je to tím, že při pokusu bylo jenom asi 5 stupňů pod nulou. K zemi padaly kapičky. Alespoň se můžu těšit, až bude větší mráz …

31 komentářů u „Co dokáže vysokotlaký čistič, tlaková myčka neboli wapka

 1. KROKODYL

  Ta dlazba a plevel potesil, a jsem rad i za ten zbytek, protoze to cloveku nedojde jak je to nebezpecny, koupij jsem wapku na podzim a tak jsem ji pouzil jen parkrat na auto, takze diky, mozna jsi nas ochranil pred urazem.

  1. kVítek

   Jsem rád, že se vám to líbilo 🙂 Já si čistič původně koupil na zbytky po odstraňování barev (hydroxidem) na kolech traktůrku.

   Ono je to jako oheň, člověk ucukne, ale dětem sirky (a wapka) do ruky nepatří.

   Ať se vám / nám daří … 🙂

 2. Alf

  ale používám jen na jaře abych vyčistil dlažbu kolem domu. Plevele to bere. Stejně za čas vyrostou a nastupuje drahá polovička nebo dominator. Ten nápad se sněžným dělem, sakra, měl jsem se obětovat v sobotu, když bylo -20°C. Dnes je sotva pod nulou a navíc nevím kam se sněhem, padá od večera.

  1. kVítek

   Já jsem se k tomu sněžnému dělu dokopal taky až, když už bylo pozdě. Nechtělo se mi vytahovat hadici, když je venkovní voda vypnutá a nebylo to kam zapojit.

   Nakonec jsem vzal 20ti litrový kanystr, kus hadice do něj, pusou nasál a … duha byla pěkná 🙂

   1. Rulajs

    Chtěl jsem se teda zeptat : funguje tedy bez přívodu tlakové vody? uvažuji, že bych ho použil v garáži, tam mám ale jen sud s vodou…. Díky Rulda

    1. kVítek

     Dobrý den,

     Mě ten můj fungoval s 20ti litrovým kanystrem.

     Známý má o něco silnější typ téhož výrobce a stěžoval si, že mu s kýblem nefunguje. Ale je možné, že dostatečně nevysál vodu z hadice, než ji připojil.

 3. Vráťa

  Snehove delo z vapky funguje. Chce to ale par veci dodrzet. Voda z vodovodu je moc tepla. Voda musi mit teplotu tesne nad nulou. Tak 3 stupne. Jelikoz nema vapka vzduchovy kompresor ktery by kapky vody vyfoukl do dostatecne vysky aby stacila kamka zmrznout je treba to provozovat z dostatecne vysky – ja to strikam z balkonu. Na balkonu mam sud do ktereho odpoledne natocim vodu, do vecera vychladne a zacne mrznout. K sudu pripojim vecer vapku, namirim pod uhlem asi 50stupňu k nebi smer zahrada a za pul hodiny je sud prazdny a na zahrade pekna hromadka snehu. A rano je sposta radosti 🙂

  Ps: obcas se stane ze tryska zamrzne – to by chtelo nejak vyresit.

 4. Jaroslav

  Opísaný Lavor sa mi javí ako postačujúci pre občasné vystriekanie auta od soli v zime. Ale mohol by mi niekto ozrejmiť princíp wapky? Pretože som ju ešte nepoužíval. Keď mám prívod vody so slabým tlakom (napr. zo suda), tak musím vždy čakať, než sa vo wapke natlakuje na požadovaný tlak a až potom striekať? A po chvíli striekania musím zase prerušiť a čakať na natlakovanie?

  1. kVítek

   Jaroslave, to se natlakuje během vteřiny a pak stříkáte a stříkáte … a stříkáte. Stříká se malé množství vody pod velkým tlakem, takže se to stíhá průběžně stlačovat. U auta pozor na lamely chladiče, slabě držící barvu … má to sílu, zblízka.

 5. kenybz

  v každé wapce je pístové čerpadlo několika pístové i 8 a ty vodu stlačují lépe řečeno zvyšují její tlak voda stlačitelná neni.

  protože už jsem viděl a opravoval nekolik zničených karcherů z té nejlevnější řady tak jsem si zatím žádnou wapku nepořídil, protože levná řada jsou šmejdy a 20000 za nejakou lepší wapku fakt nedám

  1. kVítek

   V dnešní době člověk nekupuje vždy kvalitní věc, ale nějakou věc a k tomu záruku (dva roky).

   Takže řešením je počítat, jaký užitek mi to přinese během záruční doby a podle toho nakupovat. Nepočítat s tím, že to vydrží věčně. V BauHausu dávají na elektrické nářadí záruku 5 let.

 6. Antonín Sovák

  Dobrý den. Hledám nějaký dobrý obchod pro nákup vysokotlakých čističů. Od kamaráda mi bylo doporučeno habra.cz , prý cenou a kvalitou jsou na dobré úrovni. Máte někdo nějaký tip? Díky Tonda Sovák

  1. kVítek

   Dobrý den Tondo,

   (Nemohu se ubránit otázce, jestli ten kamarád není přímo z habra.cz?)

   Já si nejdřív přečtu testy a zkušenosti s výrobky a podle toho co si vyberu, tak hledám e-shop (kde to mají skladem a za dobrou cenu).

   Ať se vám povede vybrat dobře 🙂

 7. Hanka

  Zdravím všechny, tlakovou myčku jsme pořídili si přítelem téměř před rokem. Jak se tady někdo ptal na doporučení, tak já doporučuji eshop cerpadlabezstarosti.cz/155-tlakove-mycky kde jsme vybrali.. Ceny podle mě odpovídají a navíc nám to doručili během pár dnů.. spokojenost 🙂

 8. Karel

  Dobrý den,

  zkoušel jsem wapkovat ne vodou z hadice, ale vodou ze sudu a bohužel to nešlo a nevím proč. Jde to s každou wapkou? Nevíte kde by mohla být chyba?
  Jde wapku napojit na normální kohoutek s teplou vodou v koupelně? Předpokládám, že ano, ptám se jen pro jistotu než začnu shánět nějaký adaptér, nebo spojku.

  Díky, wapkám zdar 🙂

 9. kVítek

  Dobrý den, ahoj.
  Wapku v koupelně jsem zkoušel, fungovala.

  Ze sudu by to taky mělo fungovat, je potřeba, aby se wapka zavodnila, například tak, že se odpojí vysokotlaká hadice a nechá se protéct trochu vody wapkou nebo se zmáčkne spoušť wapky, aby vyšel vzduch, teprve pak se pustí motor. Musí být alespoň malý spád od hladiny sudu k wapce, aby se podařilo ji zavodnit.

  Wapkám zdar 🙂

 10. lukas

  Ne kazda wapka je samonasavaci! Hanka je jasny priklad spamera od prodejce:) Jinak bez wapky se u upraveneho domu neobejdes… Zamkove dlazby a tak… nevim cim jinym bych to delal…

 11. kVítek

  Dobrý den / ahoj,
  Aha, tak každá není samonasávací, děkuji za poznámku.

  Wapku používám jen občas, hlavně na bazén.

  Hance jsem převedl odkazy na text a její spam ponechal, ať si každý udělá názor na firmu sám…

  Wapkování zdar 🙂

 12. lukas

  Jeste pozor na tu teplou vodu z kohoutku, wapka ma pracovni teplotu vody do 35-40stupnu…
  Protekajici voda slouzi k chlazeni cerpadla. Tak aby to nebylo tvoje posledni wapkovani:)

 13. lukas

  Jinak doma se to nejlepe pridelava na hadici po odmontovani sprchove hlavice, je tam klasicky zavit ktery spojis s koncovkou na rychlospojky hadicove. to jsem delal kdyz mi neslo zahradni cerpadlo…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *