Jak a proč se naučit vstávat brzy ráno

Google

Nejprve krátce odpovím na otázku Jak a proč se naučit vstávat brzy ráno?

Jak? Tak, že se člověk naučí používat budík ve své hlavě a probouzet se ve vhodný okamžik.

Proč? Proto, aby získal čas, který ztrácí svou pohodlností a mohl ho využít ke svému „osobnímu rozvoji“.

Jednoho dne mi došlo, že jedním ze způsobů, jak mohu zvýšit svou produkci a tím i své bohatství, je začít vstávat brzy ráno.

Když každý den vstanete o hodinu dřív, za rok získáte 365 hodin, což je 45 osmihodinových pracovních dnů. Tolik času v průměru odpracujete za dva měsíce!

Vypracoval jsem svůj vlastní postup, jak se naučit vstávat brzy ráno a napsal krátký eBook Jak brzy ráno vstát z postele a vykročit do šťastného života, později jsem název upravil. První verzi eBooku jsem poslal své partnerce Míně. Byla nadšená. Takovou pochvalu jsem od ní ještě nedostal.

„Ach Bože! Ježiš Maria Josefe … To je GENIÁLNÍ !!!!!!!!!!!!!!!!!! Uaaaaaaauuuuuu!!!
Zlaťáčku, to je jedna z nejlépe zpracovaných věcí, co jsem kdy četla! Dokonalé. Jednoduché, jasné, stručné, souvislé, propracované, vtipné…“

Mína rozhodně nechválí jenom tak. To už musí být …

Podíval jsem se, co píší o vstávání známí autoři Steve Pavlina a Leo Babauta. Zde jsou překlady jejich článků v češtině Jak se stát ranním ptáčetem a Jak jsem se stal ranním ptáčetem.

Zjistil jsem, že jejich přístup k rannímu vstávání je založený hlavně na návycích, kdežto můj je založený hlavně na komunikaci s mozkem (nebo spíš „vnitřním hlasem“), a teprve pak na návycích. Jejich přístup k rannímu vstávání by ze mne udělal robota, který startuje na zazvonění budíku. Nic na tom nemění fakt, že to tak dělá většina lidí.

Díky tomu, že vybudování návyků na ranní vstávání hraje v mém návodu podřadnou roli, začalo se mi dařit prakticky ze dne na den. Ranní vstávání pro mne nebylo otázkou zvyku ani otázkou pevné vůle, ale otázkou rozhodnutí a motivace. A naučil jsem se probouzet i bez budíku 🙂 Vlastně to je to nejdůležitější. Bez budíku se člověk dokáže probudit ve správný okamžik „spánkového cyklu“.

Začal jsem vstávat před 7. hodinou včetně víkendů. Předtím jsem vstával mezi 8. až 9. hodinou (když jsem nevezl děti do školy), občas i později. Pracuji z domova a nikdo mi neříká, kdy mám vstávat.

Je to denní zisk víc jak hodiny času. Nejde jen o posunutí usínání a vstávání. I nadále chodím spát kolem půlnoci. Přiznám se, že jsem to s tím ranním vstáváním přehnal. Jednak jsem vstával čím dál tím dřív a dřív (před šestou), jednak jsem hned po ránu začal chodit běhat, což v teplotách kolem nuly zrovna nebylo to pravé. Po cca třech týdnech mi tělo dalo najevo, že mám zvolnit.

Protože můj přístup k rannímu vstávání považuji za jedinečný, rozhodl jsem se, že eBook nebudu rozdávat zadarmo, jak jsem původně zamýšlel.

Prodávám ho za symbolických 99Kč. Je to zanedbatelná částka, v porovnání s tím, co můžete získat. Za jednu jedinou ušetřenou hodinu času se vám to vyplatí. A těch hodin mohou být tisíce!

Je to kniha pro ty, kteří se propadli do pohodlnosti, a nechce se jim ráno vstávat a přitom cítí, že už by měli …

Zde se můžete dovědět víc a také si knihu/eBook objednat.

7 komentářů u „Jak a proč se naučit vstávat brzy ráno

 1. abaja

  Ahoj Vitku

  Citim posun ve tvem psani…

  Pravdepodobne prace na sobe nese ovoce…

  Cilevedomost…akcnost…flexibilita…ok…to je dobre…

  Presto mam z cetby clanku pocity smisene, ne-li primo smutne

  Cosi se vytratilo, bohuzel…

  Mozna jo, prodas hodne knih a dosahnes nebyvalych uspechu…a to bude prima…bo mozna se ti potom zasteskne..po…

  Tak zdarec a hodne stesti

  …x…

  1. kVítek

   Ahoj 🙂

   Ano, čím víc prodám knih, tím víc času budu mít na věnování se podstatným věcem a psaní o nich … aby se nevytratily. Pak se ohlédnu a nezasteskne se mi 🙂

   Živte se tím, co milujete 🙂 🙂 🙂

   Zdarec a hodně štestí 🙂

 2. Zbyněk

  Ahoj, já osobně vstávám kdy se vzbudím a nehrotím to. Mám lety vyzkoušené, že můžu jít dřív spát a stejně se budu mlet v posteli. A můžu vstát dřív, ale po ranním nabuzení budu v 9 ráno mrtvý a nepoužitelný na několik hodin. Někdo říká 8 hodin, někdo 7 – není žádná ideální míra a každý spí trochu jinak dlouho. V létě spím míň, v zimě o hodinu až dvě víc. Pokud je někdo přirozeně sova jako já, nemá smysl se násilím nutit vstát dřív.

  1. kVítek

   Ahoj,

   Hrotit, to ne 🙂

   Já když málo spím, tak pak víc jím a tuhle jsem četl, že dostatečný spánek prospívá i sexuálnu 🙂

   Na druhé straně, když člověk pozná nějaké zákonitosti, jak funguje spánek a naučí se komunikovat se svým, řekněme mozkem, tak se může vyspat kvalitněji.

 3. Tomas

  Ono to funguje asi takhle . Každý člověk má určitou denní aktivitu nebo obecně aktivitu dá se určitou dobu jet přes limit končí to však nemocí v lepším případě dvoudenním spánkem. Opakem jsou lide co prostě nepracují tam ovšem není třeba dalších komentářů . ….

  1. kVítek

   Ahoj Tomáši, přes limit ne. Přeci si nebudeme ubližovat 🙂

   Právě o tom to je:, „domluvit“ se se svým tělem, aby to nebylo přes limit a taky mít motivaci vylézt z postele a pracovat na něčem, co má smysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *