Výchova chlapců v Čechách

21.8.2008 kolac

Tento článek je o tom, jaký jsem skvělý tatínek, kdežto manželka děti rozmazluje a kazí. Ona by vám to vysvětlila jinak. Že já děti kazím, zatímco ona je skvělá maminka.

Je ráno. Manželka vyskočí z postele a jde udělat snídani. Pak jde vzbudit naše klučíky a v pyžamech je nažene ke stolu.
Jé, zase zajícovy kuličky (kakaové kuličky od Nestlé, jestli to nejsou sušené bobky ze Zverimexu), protáhnou ksichtíky dítka předškolního věku …
Tak já vám udělám krupicovou kaši. S medem, milánkové.
A chceme hodně kakaa. Milánkové pořádají krupicovou kaši s medem a hodně kakaa. Pak se odvalí od stolu a maminka uklízí nádobí. Děti si utírají umazané ruce do pyžamek a usedají k videu.

Manželka by pro ně udělala první poslední, nějak nepostřehla, že si z ní udělali otroka.

Je ráno a manželka není doma. Děti vylezly z postele a potulují se po kuchyni. Zřejmě vyhlížejí zajícovy kuličky anebo krupicovou kaši.
Běžte se vyčůrat, umyjte si ruce a převlečte si pyžama. Velí tatínek. Děti ze sebe shazují pyžamka, čurají, myjí si ruce a půl hodiny se soukají do oblečení. Mezitím se poštuchují a skáčou na posteli.
Tatínku, už bude snídaně?
A uklidili jste si pyžamka?
Ne, zapomněli jsme.
Tak si je běžte uklidit.
My už jsme je uklidili.
To jste dobře udělali, jé vy jste si zapomněli ustlat postýlky.
Maminka je nestele.
To je ale chyba, postýlky jsou rády ustlané a peřinky nadýchané, to si je určitě ustelte.
Hmm, tak my to usteleme. Hotovo, tatínku.
Děti, všimnul jsem si, že pod postelí je nějaký prach, co kdybychom vzali vysílač.
Vysílač? Hehehe, tatínek se spletl, chtěl říct vysavač.
Jasně, že vysavač, tak šup pro něj.
My už máme uklizeno.
Perfektní. Máte hlad?
Ještě ne.
Tak až ho dostanete, tak si řekněte.
O hodinu později děti přicházejí, že mají hlad. Dostávají chleba s máslem. Teď po sobě ukliďte nádobí a běžte si umýt ruce …

Vyšlo na blog.idnes.cz Článek jsem napsal na jedno sezení, moc jsem se s ním netrápil. Přesto získal během dne tisícovku čtenářů. Ke článku o stárnutí jsem se vracel několikrát a chtěl jsem, aby byl dobrý … a byl to na idnes propadák. Lidé mají rádi krátké a jednoduché články, u kterých nemusejí přemýšlet a které souzní s nějakými jejich pocity. Nejméně úspěšné jsou školní články typu Jak si správně čistit zuby.

Uznávám, že tento článek je jednostranný a také je to literární složenina událostí z více dnů, a jak píšu, manželka by vám to vysvětlila jinak. Potíž je v tom, že rozdílné názory na výchovu leptají vztah a děti vlastně nevědí, co je správné a co není.

Doporučuji minikurz zdarma Tajemství rodičů úspěšných dětí

5 komentářů u „Výchova chlapců v Čechách

 1. Vlaďka K.

  Pane Vítku.

  Tento článek nemá chybu.Vedete si naprosto skvěle,také jsem dělala chyby ve výchově a byla jsem nedůsledná,dnes už bych to dělala jinak.Mluvil jste o tom s Vaší ženou?Pochopila co po ní chcete?Je pravda,že děti pak snadno mají ze všeho zmatek ,začnou se v tom zmítat a mohou z toho i onemocnět,jak známe z Avenny.Jen tak dál,hlavně aby byla domluva mezi partnery,to je to nejdůležitější,jinak se jedna strana může snažit a k ničemu.

  Zdraví Vlaďka komlová

  1. Vítek P.

   Děkuji za příspěvek a pochvalu (paní) Vlaďko, moje žena to četla na idnes, ukázal jsem jí to, ať ví, co mi vadí. Tam k tomu je ještě stovka komentářů od čtenářů.

 2. Vlaďka K.

  No vidíte,že to vaše psaní má smysl,už jenom to ,že si to Vaše žena přečte je užásný,určitě jí to přiměje zamyslet se a něco změnit,vždyť chce pro vaše děti také jenom to nejlepší jako každý rodič.

  Zdravím Vás oba a přeji ať se dorozumíte tím společným jazykem . Vlaďka komlík

  1. ViTeK P.

   Když někomu řeknete, že jste o něm napsali na internetu, tak si to hned běží přečíst … a když mu to neřeknete, tak na to stejně časem přijde a bude vám vyčítat, že jste mu to neřekli a řekli jste to ostatním.

   Zdravím … paní kozlíková

 3. Radka

  Krásné téma. Takhle nějak vedeme své děti, ovšem nesmí být na blízku tchýně s tchánem. Razí totiž teorii, že děti smí všechno. Chce-li se drobek houpat na lustru v 11 večer, klidně. Nechce papat oběd? Uděláme druhý, třetí i čtvrtý chod. Nechutná? Tak co bychom bobánkovi dali? Chce kinder řez? Hurá, tak mu jich koupíme krabici. Chce být dítko ještě v poledne v pyžamku u televize? Žádný problém. Chce se koukat s dědou na kriminálku? Žádný problém. Nechce uklízet hračky, protože tvrdí, že je unaveno? Tak si běž hajnout, děda to uklidí., atd., atd., atd.

  Jsem statečně nejhorší matka z celého jejich příbuzenstva, protože nehodlám do dětí cpát peníze horem, dolem a naopak jsem podporovala nástup 15 leté dcery na brigádu při škole.

  Tchánovce mám moc ráda ale naštěstí od nás jsou 40 kilometrů daleko a trpí odporem k cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *