Kotoučová pila Lutz Jumbo Plus

Jako nespokojený uživatel předchozích stolních kotoučových pil Herkules, Matrix a Atika v cenách 4000 Kč, 5000 Kč a 7500 Kč (plus mínus nějaké drobné) jsem zkusil něco nového. Uvedené tři pily měly jeden společný nedostatek, kvůli kterému jsem dvě z nich vrátil ihned po zakoupení a rozbalení. Totiž tyto pily mají motor zavěšený pod stolem a v důsledku toho je stůl více či méně prohnutý.

Od cirkulárky požaduji, aby měla rovný stůl a aby se točila. To je vše. Nechápu, proč výrobci vyrábějí pily na jedno brdo a nenapadne je odstranit základní nedostatek jako je prohnutý stůl od zavěšeného motoru. Asi proto, že jim nejde o použitelnost zboží, ale o to, jak vyrobit co nejlevněji.

Všechny tyto pily měly uřvaný komutátorový motor s životností danou uhlíky a komutátorem. Atice s příkonem 1700W nestačil 10 A jistič a při vypnutí z komutátoru vyskočil blesk i s hromem. Matrixu se po půl roce přidřelo ložisko na motoru.

A máme tady Lutze.

K Lutzovi jsem v prodejně přistupoval s pravítkem v ruce a k velkému potěšení jsem zjistil, že má stůl rovný a to jak v podélném tak i v příčném směru.

Dalším velkým plusem je to, že stůl se dá seřídit, pokud by pravá a levá část nebyla ve stejné výšce.

Veliké plus pro mě, protože řežu tenké laťky je to, že stůl se dá přisunout blízko ke kotouči.

Samozřejmě za plus považuji to, že levý stůl je posuvný, při nenáročnosti na posuv cca půl metru (a při trošce fantazie) by se dalo říci, že je to formátovací pila.

Na mé pile je formátovací vozík široký 360 mm, což je použitelné. Tatáž pila Jumbo (bez Plusu) má vozík poloviční šířky a to je podle mne málo. Přitom jsem tu pilu s malým vozíkem také v obchodě viděl, tak pozor, co si kupujete, ať nejste zklamaní. Nechejte si rozbalit krabici, ať víte, co si domů přivezete.

Mile mne překvapil motor, který není komutátorový, ale předpokládám jednofázový asynchronní a má kultivovaný chod. Vrní jako spokojená kočka. Dokonce má snad i nějakou brzdu a tak dobíhá celkem rychle. Točí se relativně pomalu, nějakých 2750 otáček za minutu. To je u asynchronního motoru pochopitelné.

U dvou pil Lutz, které jsem osahával v Bauhausu, byl nějak zaseknutý nebo pokažený výškový posuv kotouče. Totéž se po velmi krátké době stalo i mojí pile. Posuv se nějak se zasekl, vzpříčil a nešlo tím pohnout. Pomohlo povolení a řádné promazání všeho, co se hýbalo, vazelínou. Od té doby běhá výškový posuv pily jako po másle.

U Lutze se mi dále líbí přesné pravítko pro podélné řezání, které se dá utáhnout vpředu i vzadu.

Z kosmetickou vadu považuji spoustu zbytečných děr v plechovém podstavci. Jako kdyby ho někdo obešel s brokovnicí.

Za nedotažený považuji trojjazyčný manuál, který se společně věnuje různým typům pil a asi i nějaké hoblovce. Vybledlá xeroxová kopie sešitá sešívačkou.

A teď Lutze roztočíme.

Motor si příjemně vrní … a já vychutnávám úplně nový pocit. Ovšem jen do té doby, než pilu vypnu a při dobíhání si všimnu, že kotouč šmajdá. Pane Bože, zase ten samý šlendrián. Nechají projít závadu, která je viditelná pouhým okem.

Vyndavám hodinky (úchylkoměr) a zjišťuji házivost kotouče 0,5 mm a házivost příruby 0,1 mm.

Výrobce pilových kotoučů Pilana doporučuje: ” Radiální házivost hřídele nemá být větší než 0,02 mm, axiální házivost přírub má být menší než 0,02 mm.”

České internetové stránky Lutze jsou ubohé, respektive žádné. Podařilo se mi vygooglovat stránky jejich zastoupení v Čechách. Hlavní informace o firmě je, že prodávají klimatizace.

Volám tam a setkávám se s přátelským a praktickým přístupem. Domlouváme se, že mi pošlou novou přírubu a já jí zkusím namontovat. O záruku se prý bát nemusím. I když jsem zklamaný ze šmajdání kotouče, mám rád, když se věci prakticky řeší a nehledají se výmluvy na formality a na razítka.

Třeba je to firma, která si na nic nehraje, uvidíme.

Příruba skutečně přišla poštou během několika dnů. Stejný šmejd jako ta předchozí. Raději jsem si nechal vysoustružit jinou. Je to o něco lepší ale ani soustružník se nepřetrhl.

A konečně řežeme …

První, čeho jsem si všimnul, je spousta pilin všude kolem. Odsávání je připojené, ale nějak nefunguje. Možná to bude tím, že příruba na odsávání má sice 100 mm, ale pak je zredukovaná na cca 35 mm hadici. Takže jsem objednal kus odsávací hadice, předělal příruby a zvětšil průměr odsávání na 60mm. Asi tak 4 hodiny práce. Bohužel to moc nepomohlo. Odsávání jako takové je špatně udělané. Prostor kolem kotouče není utěsněný a tak odsávání nasává vzduch všude kolem. Dalo by se dokonce říci, že zapnutí odsávání má minimální až žádný účinek. Tak jako tak se pod pilou hromadí piliny ve větším než malém množství. Schválně teď půjdu, odklopím jí a vyfotím.

Výměna kotouče.

Lutz je dodáván s kotoučem pro podélné řezání – dvacetizubovým s omezovačem třísky a s průměrem 315mm. Já jsem chtěl kotouč jemnější pro příčné řezání. Pilana vyrábí kotouče o průměru 300mm. To mi zase tak moc nevadí, pouze je potřeba seřídit klín proti sevření kotouče. Musím si postesknout. Je to pěkná pakárna. Seřídit klín, aby byl ve správné výšce, správně do strany a správně šikmo znamená povolit několik šroubů a všelijak páčit a povolovat a utahovat a měřit … až se to konečně podaří. Když si představím, že bych to měl ještě někdy dělat, tak raději kotouč nevyměňuji a řežu všechno tím jedním.

Co říci závěrem?

Kotoučová pila Lutz Jumbo Plus je nedokončený výrobek. Kdyby ji vyrobil nějaký amatér, tak je to slušný výkon. Kdyby to vyrobila firma jako prototyp, tak to taky beru. Ale nasekat toho tisíce kusů a prodávat to jako skoro profesionální stroj, to je trochu moc. Stačilo by dodělat pár věcí a byla by to skvělá pila. Stačilo by vyměnit šmajdavé příruby, úplně předělat odsávání a změnit seřizování klínu tak, aby šel seřídit jedním až dvěma šrouby. A namazat.

Ale co bych nechtěl za 11490 Kč s pětiletou zárukou od Bauhausu.

Přestože Lutz je hodně odfláknutý, tak bych ho (třeba zpět za Matrixe) neměnil. Na jeho miniaturní formátovací vozík jsem si zvyknul a umožnil mi dělat věci, které bych jinak těžko dělal. A poslouchat jeho motor je v porovnání s jinými pilami pohlazení pro uši.

Mimochodem ta krabice s pilou má asi 60 kg. V Bauhausu mi to chytře naložili ještěrkou rovnou na střechu auta (na zahrádku).

Pošlu tenhle článek také Lutzům, třeba se chytnou za hlavu a za odměnu mi pak věnují inovovanou pilu Jumbo Plus II.

Podnikatelé (i začínající), točíte video? Je to skvělý způsob, jak o sobě dát vědět. Minikurz natáčení podnikatelského videa zdarma

17 komentářů u „Kotoučová pila Lutz Jumbo Plus

 1. Alois

  Prosím , motor je na 400V nebo 230V ? A pilový kotouč je na hřídeli motoru? Já zakoupil podobnou pilu od firmy EINHEL a to byla hrůza hned jsem ji vrátil a tet sháním něco takového.

  1. kVítek

   Dobrý den,

   Mám pilu na 220V, v návodu je uvedena i varianta 400V.

   2860 otáček za minutu, což vypadá na asynchronní otáčky a tedy kotouč přímo na hřídeli.

   Není tam vidět, kolem motoru je plastový kryt. To by musela být nějaká speciální převodovka, o čemž pochybuju.

   Ať se vám daří … 🙂

  2. Jan Vaněk

   Dobrý den, mám dotaz zda ještě sháníte formátovací pilu Lutz Jumbo.

   Mám jednu k dispozici na 440V a rád bych jí prodal. Je málo používaná.

   S pozdravem Jan Vaněk – tel. 777 583 728

 2. Vláďa

  Pěkně napsaná a řekl bych objektivní recenze, tak se to má dělat. Za ty peníze jde skutečně koupit bohužel jen taková nedotažená stavebnice pro šikovné kutily. Je to smutný odraz současného stavu na trhu. Buď toto a nebo pak až stroje 40+ tkč. Mějte se dobře!

  1. kVítek

   Vláďo, děkuju za pochvalu 🙂

   Jak na to koukám, pilu už mám 6 let a pořád řeže.

   Ať se vám daří …

   I s nedokonalými nástroji se dají dělat dokonalé věci 🙂

 3. Vladimir

  Zdravím,vlastním výrobek kombinovanou pilu a hoblovku Lutz Trimaxx,musím potvrdit,že za ty peníze opravdu těžko seženete podobný a lepší vyrobek,i přes všechny nedostatky,které jsou řešitelné je to lepší než různé výrobky çínske produkce,které jsou v mnohem nedokonale a maji více plastových části oproti Lutz.vlastnim tento vyrobek již desátý rok a zatím funguje bez závady.

  1. kVítek

   Dobrý den Vladimíre,

   Ten troj stroj si pamatuji z Bau … kdysi jsem se na něj díval.

   Moje pila též funguje, občas se přehřeje a musí vychladnout, stačí dělat něco jiného a počkat.

   Tak ať nám slouží i nadále 🙂

 4. Vladimír

  Dobrý den,
  ještě mám dotaz k rozvodovámu řemeni pily , nevíte jestli má řemenice nějaké štelování,tak aby se dala vyšponovat?Začala se mi protáčet pila při náběhu motoru.Děkuji.

  1. kVítek

   Dobrý den Vladimíre, žel tohle vám nepovím, tuhle část jsem neměl rozebranou.
   Tak to můžete zkusit rozebrat a uvidíte.
   Ať se podaří 🙂

 5. Jirka

  Dobrý den,
  mám dotaz, před 16 lety jsem si koupil v Bauhausu kombinovaný dřevoobráběcí stroj Lutz Quatro. Mám na stroji opotřebované nějaké součástky a chci se zeptat, jestli někdo neví, kde je u nás v ČR nějaký servis nebo distributor, který prodává náhradní díly na tento stroj. Děkuji

 6. kVítek Autor příspěvku

  Dobrý den Jirko, kdysi se ta firma jmenovala czechflash.cz a zastupovala stroje LUTZ a LUMAG, dnes jsem našel pouze LUMAG na stránce lumag.cz, tak se zeptejte tam. Jméno Václav Tichý se objevuje u obou firem. Ať se vám zadaří 🙂

 7. Vladimír

  Zdravím,pro info , bohužel firma LUTZ Maschinen již přestala fungovat, tak před cca.4 lety. Nevím důvod, ani na německých stránkách v komunikaci není nic blíže popsáno.Možná je udolala levná čínská konkurence?
  Sháněl jsem náhradní díly a je to bída.Obrátil jsem se na firmu Lumag na nějakého p.Kučeru, který mě sliboval, že mají ještě nějaké díly skladem v ČR, popř. že je sežene. Zatím čekám již několik měsíců. Tak jsem zvědav jak to dopadne.Mám dotaz k rozvodovámu řemeni pily , nevíte jestli má řemenice nějaké štelování?Děkuji.

  1. kVítek Autor příspěvku

   Vladimíre, děkuji za zprávu a za kontakt.
   Asi bych na vašem místě vzal do ruky telefon a zvolal jim.
   Když to rozeberete, tak uvidíte, co se s tím dá dělat… ať se vám to podaří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *