Zdražení plynu? Pouze o 40 procent

plamen

Při pohledu na vyúčtování uplynulé topné sezóny a stanovené zálohy jsem vzal do ruky kalkulačku a počítal. Pak jsem napsal svému dodavateli plynu, firmě RWE e-mail.

„Dobrý den,
Napište mi prosím, jak jste spočítali mou zálohu na plyn. Když jsem platil 2380Kč a měl jsem nedoplatek 1397Kč, tam mi vychází záloha 2500Kč. Vy chcete 4110Kč, což je zdražení 64 procent.
To mi přijde trošku moc.
Tak se na to prosím podívejte a napište mi, jak to je.

Mějte se dobře …

Děkuji za teplo, které mi dáváte.

Vítek P. zákazník číslo xyz…“

Odpověď přišla třetí den, cituji.

„Pro výpočet záloh na budoucí období byl použit tento vzorec:
spotřeba v Kč : 12 (počet měsíců) x 1,4 (% zdražení za celý rok – v roce 2008 cca 40%) = nová záloha tzn.
29.697,52 : 12 = 2.308,126 x 1,4 = 3.231,377 Kč“

Z výše uvedených důvodů Vám doporučujeme hradit minimální platbu ve výši 3.300,-Kč.“

Proč ale chtějí 4100, když sami spočítali 3300? Asi mne chtějí připravit na to, že bude hůř.

Následující den přišel z RWE ještě jeden e-mail.

„Vážený pane P.,
jak jistě víte, vysoké procento tepla uniká z Vašeho domu nebo bytu okny a obvodovými zdmi. RWE Vám nyní přináší exkluzivní nabídku, která tyto zcela zbytečné tepelné úniky eliminuje a zbaví Vás nadbytečných výdajů za energie.

Netopte pánubohu do oken! Pokud Vás zajímá, jak byste mohli více ušetřit, máme pro Vás řešení.

Ve spolupráci s našimi partnery Vám přinášíme skutečně výhodný způsob, jak předejít únikům tepla dveřmi, okny a obvodovými zdmi. Díky RWE máte nyní možnost zakoupit nová plastová okna značky SULKO a tepelné izolace od společnosti DEKTRADE se slevou minimálně 33 %.
Váš dům či byt tak bude připraven na zimu a ještě ušetříte nemalé peníze.“

Podíval jsem se na jejich „exkluzivní nabídku“. Fasádní polystyren Styrotrade EPS 70 F nabízejí za 60,80 Kč za metr čtvereční.

Zadávám do vyhledávače „polystyren Styrotrade EPS 70 F Kč“

První odkaz (www.vase-stavba.cz) a cena 58,71Kč.

Co k tomu říci. Místo aby firma „stáhla ocas mezi nohy“ a omluvila se za to, že spočítala zbytečně velké zálohy, hned druhý den mi udělá „exkluzivní nabídku se slevou minimálně 33 %“, která je ve skutečnosti dražší než nabídka prvního prodejce, kterého najdu na internetu. Každý si exkluzivitu představuje jinak.

Vypadá to, že mne RWE zkouší, jestli umím počítat procenta. Umím!

S tím zateplením je to dobrý nápad, mít zateplený dům se vyplatí. Sice už zatepleno mám, ale i tak, děkuji za připomenutí.

Děkuji za teplo, které mi dáváte. Bez vás bych musel topit v kamnech, ale jestli mne budete zkoušet, tak v těch kamnech budu topit častěji. A ještě se zahřeju při štípání dřeva.

Vyšlo na blog.idnes.cz

Pokud se zajímáte o problematiku energií, můžete si přečíst článek Kdy (ne)bude objeven nevyčerpatelný zdroj energie? A pokud se zajímáte o vztahy, tak pro vás mám Teplo domova.

7 komentářů u „Zdražení plynu? Pouze o 40 procent

 1. Vlaďka

  U nás a u sousedů je to se zvýšením zálohy stejné ,jako u Vás.Manžel tam zavolal a oznámil,že budeme platit stejnou částku jako doposud,jelikož nám vraceli 7000kč,takže museli uznat,že není potřeba zálohu zvyšovat.Manželovi bylo řečeno,že to byla chyba v počítači.

  Kdo a proč zkouší naši trpělivost??????Necháme si všechno líbit a budeme přihlížet,jak s námi někdo neustále manipulujeme?Co se děje s penězi,které tato instituce vybere na zálohách????Zřejmě si někdo za ně pěkně užívá.A my si to jako ty tupé ovečky necháme líbit.

  1. VíTeK

   Soused si taky naříkal a dalšímu sousedovi to prý také zvedli … některé firmy zkouší, co si můžou dovolit. To chce klid a nohy v teple. A provětrávat taková témata na internetu. Ať žije internet!

 2. Bláhová

  souhlasím, nesmíme se dát a bránit se, nepřijímat to co nám RWE vypočítá. To, že si rozdávají velké odměny, to se mi vůbec nelíbí, známá tam pracoavla jen 1 rok a dostala odměnu na pozici hlavní účetní 3.000.000,-

  1. VíTeK

   Dobrý den paní B.,

   Já to vidím tak, že hlavní účetní je natolik psychicky vyčerpávající práce, že za tři miliony + plat ji člověk vydrží dělat rok. Schválně se paní zeptejte, jak to bylo a proč odešla.

   1. Radka

    Hlavní účetní je psychicky namáhavá a vyčerpávající práce – zvláště ve velkých firmách. Ovšem prémie v této výši se nedávají za pracovní úspěchy po roce práce. Paní buď neříká pravdu nebo dostala tzv. držhubné. Můžeme jí přát, aby se z něj mohla radovat dost dlouho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *