Vozíte děti do školky?

dite-v-aute
Bydlíme ve městě s cca 5ti tisíci obyvatel a jednou mateřskou školkou. Ta má ale plno a tak vozíme kluky do 5 kilometrů vzdálené vesnice. Co se dá dělat, vozil jsem a ani jsem o tom nepřemýšlel. Teď ale na cestě do té vesnice dělají kanalizaci a je tam objížďka. Nejezdíme 5 ale 10 kilometrů. Ráno deset tam, deset zpátky, odpoledne deset tam, deset zpátky. Celkem 40 kilometrů za den.

Auto má spotřebu necelých 7 litrů na sto kilometrů, benzín stojí cca 30 korun na litr, tak to máme přibližně 200 Kč na sto kilometrů za benzín. Dvě koruny na kilometr.

Počítám, že auto, které stálo 400 tisíc Kč, ujede nějakých 200 až 300 tisíc kilometrů a pak bude mít symbolickou cenu. Také platím, servis, technické a emisní prohlídky a kupuji gumy. Vychází mi z toho, že provoz automobilu kromě benzínu stojí další 2 koruny na kilometr.

Když někam jedu autem, tak uvažuji, že mne to stojí 2 Kč za benzín + 2 Kč za opotřebení auta, celkem 4 Kč na kilometr.

Čtyřicet krát čtyři je sto šedesát. Denní cesta do školky a ze školky stojí 160 Kč.

Můj čas ale také něco stojí. Jako živnostník si ho cením na 400 Kč za hodinu. Když odpracuji za měsíc 180 hodin, uvážím náklady 50 procent, jsem na 36 tisících za měsíc. Zaplatím daň z příjmu, zdravotní daň, sociální daň, a jsem někde na lehce nadprůměrné mzdě. Pokud uvážím, že za měsíc nefakturuji 180 hodin, ale podstatně méně, jsem na průměru.

Cesta do školky zabere přibližně 50 minut. Krát 400 Kč, vychází 330 Kč. Plus 160 Kč za auto.

Denní dojíždění do školky mne stojí 490 Kč. Kdo by to byl řekl? To máme 2450 Kč za týden a přibližně 9800 Kč za měsíc. Neudělal jsem někde chybu? Myslím, že ne. Jsou to moje náklady na vození dětí do školky. Bezmála 120 tisíc korun za rok.

Ano, i kdyby školka byla blíž a nemusel jsem používat auto, bude mne to stát nějaký čas, který můžu přepočítat na peníze. Polovinu, třetinu?

Nevím, jak jste na tom vy, ale pro mě je každých několik desítek tisíc korun za rok dobrých. Připadám si trochu jako otrok, že musím víc jak měsíc v roce pracovat na to, abych mohl vozit děti do školky na 4 hodiny denně.

A co vy, jak jste na tom? Vzali vám děti do místní školky? Nebo je musíte někam vozit?

Doporučuji minikurz zdarma Tajemství rodičů úspěšných dětí

7 komentářů u „Vozíte děti do školky?

 1. Helena

  Ahoj Vítku,

  tos trefil přesně. My jsme se dali také na ježdění (do kvalitnější školky než je místní) a myslím, že bychom to už příště neudělali…Teď vybíráme školu a vzdálenost zvažujeme hodně. Ovšem najít kvalitní a dopravně dobře dostupnou zdá se být úkol nadlidský.

  1. VíTeK

   Ahoj Helčo,

   Oni by nám toho většího kluka vzali do té bližší školky, ale toho menšího ne. To by byla teprve jízda …

   Když jsem učil na základce, tak jsem zjistil, že výsledky jsou z 90 (víc) procent dané snahou a pozorností žáka. Kdo chce, tak si ze školy odnese hodně, a kdo nedává pozor, tak si ze žádné školy neodnese hodně.

   Můj názor je ten, že žák zmůže víc než škola.

   1. Helena

    Vítku,

    ona pozornost a snaha je zvláště na prvním stupni závislá, dle mého názoru, na osobnosti učitele.

    Tohle téma mě teď dost zaměstnává, v lednu zápis a já pořád tápu. Kdybych neřešila vzdálenost a čas mám jasno, ale skloubit kvalitu a vzdálenost dá zabrat.

    Zrovna zítra jdu na den otevřených dveří do jedné školy. Někdy si říkám jestli to moc neprožívám. Moje rodiče nenapadlo o výběru školy přemýšlet a školy jsem zvládla i s diplomem…

      1. VíTeK

       Budu ho sledovat, jestli není moc měkký, jestli není moc tvrdý a přísný, jak řeší různé situace a budu po něm chtít, aby je řešil jinak, v případě mých dětí, když si budu myslet, že to dělá špatně, půjdu se podívat na jeho hodinu, jestli má autoritu, jestli křičí, jestli je důsledný, vlídný …

       1. Helena

        Také navštěvuji hodiny potenciálních učitelů, ale že bych jim říkala jak mají co dělat? Že bych je začala případně učit důslednosti a vlídnosti?? Jestli by pak nebylo to dojíždění jednodušší…

        Dobrou noc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *