Láska (Zdeňka Jordánová)

laska-zdenka-jordanova

(Několik myšlenek z knihy …)

Ve jménu lásky spolu nemluvíme, protože nám vadí, že od druhých nemůžeme dostat lásku takoví, jací jsme. Obviňujeme se navzájem, protože si myslíme, že když druhého usvědčíme ze špatnosti, tak my budeme lepší a budou nás mít rádi. Ve jménu lásky dokonce i vraždíme, protože si myslíme, že víme lépe než druzí, co je pro ně dobré, ale oni to nechápou. Samá voda, samá voda.

Mám dojem, že důvod je jediný. Nedostatek lásky.

JSME OBĚTÍ NEDOSTATKU LÁSKY! Ale má to háček … nedostatku SVÉ VLASTNÍ LÁSKY!

Všichni jsme obráceni směrem ven. Všichni hledáme lásku ve vnějším světě. Všichni chceme, aby se k nám druzí chovali pěkně. Všichni hledáme v okolním světě to, co sami sobě nedáváme. Svět kolem nás je naše zrcadlo a může nám dát jen tolik, kolik si dokážeme dát my sami. To, co si nedokážeme dát, nemůžeme ve vnějším světě nikdy najít …

… Začněme se o sebe starat. Dělejte věci tak, abyste se cítili pohodlně. Udělejte revizi, zda vás vše, co zahrnujete do své péče, skutečně naplňuje a obohacuje, zda to opravdu chcete. Budou-li vaše záměry čisté, přijmete-li za to zodpovědnost a budete-li to opravdu chtít, nemůže vás to zatěžovat. Ba naopak. Vím, někdy je potřeba zabrat, ale pak je zase třeba odpočívat. Najděte rovnováhu! Starejte se o sebe! Vážně to není nic zlého. Starat se o sebe je projevem lásky k sobě …

… A dostáváme se k té největší výmluvě, jakou lidé používají. Pokud přeci jen něco vyzkoušíme a výsledek není hned geniální a podle našich “představ”, nabudeme dojmu – NEJDE MI TO, NEJSEM NA TO DOBRÝ! A PROTO TO NEDĚLÁM. Někdy to ani nevyzkoušíme, protože “už víme, jak by to dopadlo”. Neuspokojí-li nás výsledek naší tvorby hned, máme tendenci toho nechat. Týká se to mnoha dalších činností, vlastně všeho, co můžeme dělat …

… Možná, že tohle je zrovna váš úkol. Naučit se přijímat svou tvorbu, neboť bez toho se nepohnete dál. Naučte se láskyplně se odměnit! Nešvindlujte a pochopte, že právě tohle je váš osobní růst a rozvoj vaší osobnosti, a pokud nebudete upřímní ke své tvorbě, nic se o sobě nedozvíte. Pokud klamete a kamuflujete výsledky svých činností, protože chcete být “dokonalí” a vaše tvorba se vám zdá nedostatečná, nemůžete se pak učit! Neponižujte svou tvorbu, je přeci VAŠE! Neponižujte nic z toho, co jste kdy udělali! Všechno má nějaký smysl, respektujte sebe sama, můžete z toho vytěžit zlato! Nečekejte, až přijde ten okamžik, neboť ten okamžik je právě TEĎ! Vždycky stavte na tom, co jste již zvládli. Ať je to cokoli. Jinak to prostě nemůže fungovat …

… Pracujte na sobě, neotálejte, dělejte to každý den! Učte se novým postojům! Zastavte vaše nefunkční stereotypy! …

… Drazí přátelé! Ukončete vaši slepotu! Přestaňte, prosím, hledat vaše štěstí a lásku ve vnějším světě a u druhých lidí! Pravda, neobejdete se bez vnějšího světa, který je vaší největší školou, ani bez ostatních laskavých duší, které vám pomáhají s vašimi lekcemi. Vydejte se na cestu lásky, začnete využívat zákony vaší mysli k tvorbě vašeho světa. Máte moc vytvořit si laskavý svět plný lásky a pochopení. Začněte ale, prosím, u sebe. Začnete být laskaví především k sobě a dávejte lásku zase SOBĚ. Všechno ostatní přijde …

12 komentářů u „Láska (Zdeňka Jordánová)

 1. děda Slavík

  Závěr tohoto článku je–"Začnete být laskaví především k sobě a dávejte lásku zase SOBĚ. Všechno ostatní přijde".

  Mohla by se stát i velká chyba. Tato snaha o budování LÁSKY by se změnila v lásku sám k sobě a tedy SOBECTVÍ. JÁ, JÁ, A ZASE JEN JÁ.

  V jedné písni z padesátých let byla věta "můj brácha má príma bráchu" a jinde o lásce "můj miláčku samozřejmě do sebe".

  1. Radka

   Za svůj život jsme plně odpovědni jen my sami. Svým chováním, svými myšlenkami, svými činy. Z našeho okolí se nám vrací jen to, co do něj sami vysíláme.

   Jsme na Zemi proto, abychom se učili být dokonalejšími. Je na každém z nás, jestli svůj život promarníme nebo budeme na sobě pracovat a dál se vyvíjet.

   Zákony universa nelze obejít. Ten, kdo plně chápe a respektuje tento princip, nikdy do „sobectví“ nespadne.

  2. VíTeK

   Sváťo, asi chápu, jak to myslíš s tím sobectvím a láskou, ale podle mne sobectví a láska k sobě není totéž. I sobecký člověk, o kterém bychom mohli říct, že dává lásku jenom sobě, se může nemít rád. Může se uvnitř nesnášet, podceňovat se, i když navenek se třeba cpe čokoládou a nikomu nedá. Láska k sobě, to je přijetí sebe, poznání svých schopností a vznešenosti. I když to může pro někoho znít „blbě“, hluboké milování sebe sama.

   A ještě jedna myšlenka. Kdo nemá rád (nemiluje) sám sebe, nedokáže mít rád (milovat) ani ostatní.

 2. děda Slavík

  Radko, píšeš "ten kdo chápe".

  Máš pravdu. Ale i když něco chápe, neznamená to, že podle toho bude žít. Když je vše v pohodě, tak ano.

  Ale i satan má pravdu, když řekl o Jobovi.

  Job 2:4 Satan však Hospodinu odpověděl: "Kůži za kůži! Za sebe samého dá člověk všechno, co má.

  Job byl vzácný člověk. VÝJIMKA. Většinou platí (hlavně když jsou těžkosti) že, "košile je bližší než kabát".

  Komenský byl zásadový člověk. Nevznášel se v ideálech. O dobru a lásce k ostatním lidem ale zdůraznil "dávej, máš-li a můžeš-li"

  V tomto světě se ještě nikdo nenaučil být dokonalejší. Je to mizerná škola. Po určité snaze pochopil, že "spravedlivému nabijou i v kostele".

  Ani Bůh po nás nechce dokonalost. Ale na toto PŘEŠKOLENÍ vyhradil 1000 let pod Kristovou vládou a úspěšnost zajistil i tím, že po tu dobu zde nebude satan a jeho vliv.

  1. Radka

   Kdo nechápe, ani nezavadí o tento typ knížek 🙂

   Nevěřím v satana, stejně jako mým Bohem není Kristus. Pokud člověk cítí napojení tam nahoru, je naprosto jedno, jak HO pojmenujete. Rovněž necítím potřebu hltat bibli a chodit se modlit do kostela. Také odmítám myšlenku, že "v tomto světě se ještě nikdo nenaučil být dokonalejší". Naučil a je jich překvapivě hodně. Záleží jen na tom, co chcete kolem sebe vidět. Potkávám úžasné lidi jdoucí stejným směrem jako já, vy vidíte satana. Taháte si do života zlo a naprosto zbytečně.

 3. děda Slavík

  Radko, ani já se nechodím modlit do kostela. Bibli také nehltám, protože mám spoustu i jiných zájmů. Ale snažím se jí rozumět a prakticky používat.

  Pokud má někdo auto a řidičák, také nemusí dopravní předpisy hltat. Ale MUSÍ JE ZNAT A RESPEKTOVAT JE. Jinak špatně dopadne..

  Že nevěříš v existenci satana, to je tvoje věc. Že máš jiného Boha, spousta lidí má různé bohy. I to je tvoje osobní věc a odpovědnost.

  Co se týká toho "naučit se být dokonalejší" tam….i já znám lidi, kteří jsou lepší a dokonalejší než já. A dokonce mezi nevěrci. Prostě umí žít slušně jako lidi. Skrátka jsou již takoví- jiní a lepší. Je to v nich…

  Jenže satan, Bůh, Bible, to je něco jiného.

  Aby někdo žil slušně a zemřel, na to skutečně nepotřebuje ŽÁDNOU VÍRU V COKOLIV.

  1. Radka

   O bibli jsem psala proto, že jí nepovažuji za univerzální a spolehlivý návod, jak žít. Pokud se budu věnovat jen bibli, ochuzuji tím svůj rozhled o velkou spoustu nových poznatků a myšlenek a to je škoda. Chápu, že pro někoho to může být alfou a omegou ale to není můj případ.

   Píšete, že aby někdo žil slušně a zemřel, na to skutečně nepotřebuje žádnou víru v cokoliv. To si nemyslím. MINIMÁLNĚ tam bude víra či skálopevné přesvědčení o správnosti této cesty. Nevěřím, že někdo takhle žije bez motivace.

 4. děda Slavík

  Souhlasím Radko. Motivace a tedy víra je nutná. Já například sázím sportku (jeden sloupeček) protože mám motivaci. Potřebuji někde sehnat peníze na opravu střechy. A taky víru. Že to jednou vyjde.

  Nejsem poustevník abych jen louskal Bibli. To bych neměl čas ani na mého dnešního koně, jako je kamera a počítač.

  Rozumíme si?. (nerad bych, abys ve mně viděla náboženského fanatika. Naproti tomu chlapská ješitnost by ocenila od kohokoliv pochvalu za dobrou znalost Bible).

  1. Radka

   Dobře, chválím Vás za výbornou znalost bible.

   Pokud jí však cpete skoro do každého příspěvku v diskusi, trošičku to fanatismem zavání. To jako fakt. 🙂

 5. děda Slavík

  Radko, "cpu ji tam" proto, abych ukázal, že jsem normální blb, který sám nedokáže na nic přijít a sám nic nezíská. Nemám rád, když se někdo vytahuje a dává na odiv SVOJE VĚDOMOSTI, proto to nechci dělat ani já.

  Někdo se odvolává na moudrost různých autorů, no a já na Bibli. Lidem příliš nevěřím. Ale i Bibli beru s určitou rezervou. To fanatik nedělá.

  Jen na vysvětlení- Bible a náboženství, to je velký rozdíl. Proto mám vlastní stránku, která se zabývá především Biblí.

  A tady ten námět LÁSKA, ten plně souvisí právě s námětem Bible.

  Když bude námět "kosmodrom" tak tam asi Bible nebude.

  1. Radka

   Pokud si budete říkat, že "jsem normální blb, který sám nedokáže na nic přijít a sám nic nezíská", tak tomu bude stále. Přestaňte s tím. Vrací se vám to, co vysíláte ven.

   Každý člověk má možnost vymyslet ohromné věci, stačí pustit uzdu své fantazii, případně si "pokecat" se svým vnitřním já. Zkuste to. Uvnitř je vaše skutečná podstata, která dokáže zázraky. Jen jí všichni od dětství zadupáváme do země výchovou, vzděláním, společenskými konvencemi, tradicemi a jinými pakárnami. Malé děti umí komunikovat se svým "já" naprosto úžasně. My to zapomněli.

 6. děda Slavík

  Moje bábinka si také povídá sama se svým JÁ.

  No, a co já řeknu o sobě a nebo neřeknu, je to většinou finta. Prostě jsem ŠTÍR. A ty vlastnosti na mne celkem sedí. Nikdy jsem se necítil jako nevědoucí a neumějící chudinka, nebo blb. Ale vždy jsem byl rád někde v pozadí, dělal ze sebe blba, ale při tom "tahal za drátky" a řídil děj.

  Nebudu vysvětlovat. Prostě ŠTÍR…

  Tak je to i s tou Biblí. Já jsem v pozadí a Bibli mám jako ty drátky. Nestojím o nějakou slávu, nějaké zviditelnění. A přesto musím byt vždy u toho a první. Ale neviditelný. A co dělám, chci vždy dělat dobře. Prostě- štír.

  Přítele NIKDY nezradím, ale na křivdu nerad zapomínám a vrátím i za dlouhou dobu. Sliby zásadně plním. I slib manželský i když to dnes není v módě..Ale nebudu raději dál žvanit..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *