Lidi zajímá smrt … fotky

Přišel jsem na to, že lidi zajímá víc smrt než život. Procházel jsem se po městě a potkal několik nástěnek …

  • Nástěnka města
  • Sdružení zdravotně postižených
  • Klub českého pohraničí
  • Jednota bratrská
  • KSČM (Tato nástěnka měla rozbité sklo. Zřejmě jim někdo řekl, co si o nich myslí.)
  • ODS
  • Nástěnka s oznámením o úmrtí (parte)
  • Reklama na komínový systém
  • A další dvě nástěnky, které byly zamlžené a zamrzlé …

Podíval jsem se, co je nového. Nástěnky vesměs přály hodně zdraví a štěstí v roce 2010.

Pak jsem si všiml jedné zajímavé věci. Většina lidí, kteří šli kolem, se zastavili pouze u nástěnky s oznámením o úmrtí. Následující fotografie zachycují pět lidí, kteří prošli kolem nástěnek za sebou.

nástěnka

nástěnka

nástěnka

nástěnka

nástěnka

Pak už jsem nefotil, bylo to podobné. Lidi zajímá především, kdo umřel. Šel tam i jeden známý, také se podíval na nástěnku s parte, a když jsem se ho zeptal, kdo umřel, tak řekl: „Ani nevím, jen jsem se díval, jestli to nejsem já …“

To, že lidi zajímá především smrt, nevyplývá pouze z tohoto malého průzkumu. Stačí si pustit večerní zprávy v televizi. Dopravní nehody, katastrofy, vraždy … lidé se rádi dívají na násilí a na smrt. Možná si řeknete, že to tak není, že lidé by se rádi dívali na radostné zprávy, ale ty podivné televize jim servírují jednu smrt za druhou.

Kdepak. Televizní sledovanost se měří pomocí zařízení (peoplemetr) rozmístěných ve vybraných domácnostech a televizní pořady a témata se vybírají právě podle sledovanosti.

Lidi zajímá … smrt. Bylo tomu tak před několika tisíci lety a je tomu tak i dnes.

Nedivím se tomu, že svět vypadá tak, jak vypadá. Lidé se podvědomě zabývají nemocemi a smrtí, místo aby se zabývali zdravím a životem. Proč nedají na nástěnku oznámení o narození dětí? Proč raději počítají mrtvé?

Proč je smrt tak zajímavá? Je to brána do jiného světa. Někdo se bojí, co bude. Někdo se bojí, jestli to nebude bolet a někdo očekává něco velkého a krásného, návrat domů. Do místa, odkud pocházíme a kam se vracíme z našich poznávacích a zážitkových výletů na planetu Zemi.

Je dobré si občas připomenout smrt, aby si člověk vážil života. A aby se zamyslel nad tím, jestli je smrt koncem, začátkem anebo pokračováním …

Čekali jste, že tu uvidíte fotky smrti? A není lepší něco plné života?

koníci

Doporučené čtení k zamyšlení …
Praktická lekce z nesmrtelnosti,
Film Avatar, můj první 3D zážitek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *