Windows Vista Home Premium – zkušenosti

Rád (nebo spíš nerad) bych napsal několik vět o svých zážitcích s Windows Vista Home Premium (2 500 Kč). Dřív jsem měl XPčka (Windows XP) Professional a byl jsem s nimi spokojený, dokud jsem si nekoupil a nenainstaloval Microsoft Office Professional 2007 (10 500Kč). Od té doby se počítač zpomalil a práce začala být nepohodlná. Nehledě k tomu, že v Office 2007 mi nefungovaly některé věci, které mi fungovaly v o deset let starších Office 97, myslím třeba hledání v e-mailech. Tak jsem si řekl, že nebudu trpět a protože jsem programátor a potřebuji, aby můj software běžel i na nových Vistách, tak, až budu kupovat nový počítač, koupím si k němu i nové Visty. Věřil jsem, že Microsoft odvedl od XPček dobrou práci, ale protože jsem četl na internetu o problémech s kompatibilitou, z opatrnosti jsem vzal 32bitovu verzi, abych těch problémů neřešil moc.

Jestliže předtím byla práce na počítači kvůli pomalosti nepohodlná, teď se stala utrpením a to kvůli tomu, že většina aplikací, které používám, nešla nainstalovat, nebo sice šla nainstalovat, ale už nešla spustit. Delphi 6, známý problém s kompatibilitou, hledání řešení, ztráta času, ale funguje. Corel 9, problém, ztráta času, funguje. MySQL verze 4.0.25 nejde spustit, Presto Page Manager nejde spustit, USB ovladač k modemu nefunguje. Dalo by se říci, že na co jsem sáhnul, s tím byl problém. Ano, jsou to staré programy. Musím pochválit Total Commander a WinRar, fungují bez zaváhání. Věřím tomu, že kdybych si nakoupil nejnovější verze všech programů, které používám, tak problémů by byla polovina, možná žádné. Jenomže to by bylo dalších několik desítek tisíc korun navíc. Nebudu přeci kupovat programy, které používám jenom občas. Nehledě na to, že nové verze některých programů prostě neexistují, nebo jsou pro mne nepoužitelné z jiných důvodů.

Řekl jsem si, že nebudu instalovat programy, které nezbytně nepotřebuji a místo oblíbeného prohlížeče Opera jsem dal šanci prohlížeči Internet Explorer. Dřív jsem ho používal jako druhý prohlížeč, hlavní byla Opera. Internet Explorer mne zklamal. Při každém vypnutí se mne ptá, jestli chci zavřít záložky a jestli je chci otevřít při dalším spuštění. Jasně, že je chci mít otevřené. Kdybych je chtěl mít zavřené, tak si je zavřu sám. Ale nechci, aby se mě na to pořád ptal. A když zapomenu zaškrtnout, že je chci mít otevřené, tak aby mi je všechny zavřel. Nechci si ručně otevírat svých pět stále otevřených záložek.

Po čtrnácti dnech začal Internet Explorer stávkovat a píše: Program Internet Explorer přestal pracovat. Problém způsobil, že program přestal správně pracovat. Internet Explorer už to nerozchodil a zase mám svojí Operu.

Když jsem protrpěl instalaci programů a konečně začal pracovat na novém počítači, objevil se nový jev. Mám otevřený Outlook a Operu. Píšu ve Wordu a procesor je zatížený na 40 procent. Antivirový program neběží. Je tohle normální? Když začnu pracovat, a pustím toho víc, tak procesor E8400 zatížím na 100 procent a přehrávaná hudba se zasekává. Počítač nestíhá. Mám 2GB paměti a 3GHz dvou-jádrový procesor. Po čase jsem na to přišel – indexování souborů, jenomže ono je to indexovalo několik dnů a procesor to zatížilo na 40 procent, při práci na 100 procent. Tak jsem to raději vypnul. (Pak jsem to zase zapnul u některých složek.)

Další zážitky všedního dne. Aplikace Corel Paint Shop pro Photo se zasekla a nejde vypnout ani ve Správci úloh, LangMaster z ničeho nic nejde spustit.

Na tohle nemám nervy.

Tak jsem napsal do Microsoftu, že nejsem příliš spokojený s těmi Vistami, jestli by je třeba šlo upgradovat (downgrade) na osvědčená XPčka a mít ty Visty jenom na testování. Odkázali mne na prodejce, protože mám verzi OEM kupovanou s počítačem. Prodejce Alfa Computer mi řekl, že upgrade na XPčka je možný pouze u edic Vista Business a Ultimate. Já mám Home Premium.

To, že nefunguje Internet Explorer není reklamovatelná závada, prý pomůže přeinstalovat operační systém a že nefungují starší programy je prý také v pořádku. A panu prodejci Visty fungují dobře. A již rozbalený software nelze vrátit.

Jinými slovy, mám smůlu. Nebo štěstí?

Co se dá dělat? Asi jsem atypický zákazník, který používá i starší programy a nepoužívá pouze poznámkový blok a malování a navíc ještě surfuje po internetu.

Vybral jsem si trápení s Vistami, tak se s nimi mám trápit.


A jsem u toho, proč se mi to děje a za co to mám. Proč jsem si vybral trápení s Vistami. To bych taky rád věděl.

 • Jako první mne napadá ukradený operační systém MS-DOS před 14ti lety. Za to už jsem se Billovi v duchu omluvil a pak jsem měl koupené legální 95ky a v nich byl i DOS, tak jsem to považoval za vyřízené. Nicméně musím uznat, že na jednom počítači jsem měl kradený operační systém. Ty 95ky jsem koupil až s druhým počítačem. Takže mám dluh MS-DOS. Že by to s úroky dávalo 2 500Kč? Moc tomu nevěřím, myslím si, že Spravedlivost funguje rychleji a že tohle jsem během těch 14ti let nějak splatil. Ale možná se pletu.
 • Další věc, která mne napadá, proč se to děje, je moje práce. Sice se živím psaním programů, ale duší jsem někde jinde. U psaní textů pro lidi. Visty, na kterých programátorské věci nefungují, mi přišly říci, že ty nefungující programy nepotřebuji. Mám změnit práci, víc si důvěřovat a dělat to, o čem si myslím, že je moje poslání a cesta. Visty mne přišly nakopnout do zadku, abych se pohnul.
 • Jiný pohled na věc. Jelikož se živím psaním programů, měl bych dostatečně investovat do software a nepoužívat starší verze … a měl bych se zamyslet nad kvalitou a cenou programů, které sám produkuji a prodávám. Ovšem toto zamyšlení povede k předchozímu bodu. Dělej něco jiného.
 • Poslední nápad je ten, že mi to říká, abych si to nenechal líbit a jednoduše jim ty Visty omlátil o hlavu. Abych hájil svá spotřebitelská práva. Párkrát už mne napadlo, že bych měl přitvrdit. Třeba když mi sklenáři dodali jiné sklo než jsem chtěl.

Kdo ví …


P.S. Smůla ani štěstí neexistují, to jenom my nevidíme, jak to funguje.

6 komentářů u „Windows Vista Home Premium – zkušenosti

 1. zdendos

  No já mám Vista Business a zadny problemy tveho razeni se mi teda nevyskytujou, bezi mi na tom v pohode cela Adobe Creative Suite – což je to co mne taky živí, je fakt, že gigo ramky by určitě ještě bodlo, k čemuž stejně dojde. První co bylo, že jsem grafiku celejch Vist přizpůsobil do stylu Win 2000. V první chvíli jsem taky chtěl downgrade na XP, ale po instalaci a zjištění že podpora ovladaču od firmy dell na xp již moc nefunguje jsem tam vrazil zpátky visty a smířil se s tim..

  1. ViTeK

   Zkušenosti jsou různé, zřejmě jsi Billovi nešlohnul MS-DOS …

   Mě to bere kolem 1.2GB RAMky, když nic nedělám. 2GB jsou tak akorát. Kde jsou ty časy, kdy notebook v A-C měl 4MB RAMku.

   1. zdendos

    no jako DOS ten už naštěstí vůbec nepotřebuju.. 🙂

    hele zkusil bych osekat všechny ty efekty oken, který nepotřebuješ / animace, stínování atd.. /

    jinak při spuštěných voknech si na mym noťasu berou 466 Mb paměti

    1. Vítek

     Ahoj Zdendosi, vyzkoušel jsem tato nastavení:

     Ovládací panely-Optimalizovat vizuální zobrazení-Upravit nastavení vizuálních efektů-Barevné schéma-místo Windows Aero jsem dal Standardní nastavení.

     Ovládací panely-Systém a údržba-Informace a nástroje související s výkonem-Upravit vizuální efekty-Možnosti výkonu-nastavil jsem Optimalizovat pro výkon a výsledek je stejný. Pořád mám obsazeno 1GB paměti.

     Jediným viditelným a vnímatelným výsledkem je, že okna jsou nějaká hranatá, nejsem na ně zvyklý.

  1. ViTeK

   Úplně jednoduše – vypnout uživatelské řízení účtů, nebo spíš nainstalovat to do jiného adresáře než Program Files, musí to být v adresáři, kam si to může zapisovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *