Šampón Husťák, zelená přírodní síla pro vaše krásné dlouhé a husté vlasy

koprivy-jadrove-mydlo

Součástí radosti ze života je zvědavost, těšení se a dělání si věcí pro radost. Já jsem si pro radost udělal superpřírodní a „hustej“ šampón na vlasy Husťák a jsem zvědavý, jestli bude fungovat. Jestli bude fungovat lépe než poslední výkřiky vlasové kosmetiky, šampóny, které nám ukazují televizní reklamy.

Udělat si vlastní přírodní šampón není zase taková hloupost, jak se na první pohled zdá. I televizní šampóny se tváří, že se kamarádí s přírodou, že obsahují kromě chemie i různé přírodní věci. Rostlinné oleje (olivový, kokosový, jojobový, bambucké máslo), rostliny (šalvěj, meduňka, kopřiva, lopuch), vajíčka, med … samé dobré věci … jenže si myslím, že těch věcí tam bude jenom tolik, aby to neprodražilo výrobu, a budou tam tak konzervované a chemicky upravené, že to bude spíš chemie než příroda.

Věřím tomu, že například kopřiva má svoji energii, svoji auru, a dokonce i svoje myšlenky a pocity a když k ní člověk vlídně promluví na zahradě, utrhne si ji a udělá si z ní odvar, kterým si pak opláchne vlasy, je to něco úplně jiného než když si je opláchne nějakým chemickým přípravkem se stopovým množstvím vystresovaných kopřiv. Z dosud protivného plevelu se rázem stane vážený pomocník. Kdykoliv pak půjdete kolem vašich milovaných kopřiv, budou vesele mávat vašim vlasům a občas vás i ze žertu poštípají.

Aniž si to uvědomujeme, žijeme na energetickém mejdanu. Můžeme si vybrat, jestli si budeme vyměňovat energii s chemikálií, zabalenou v umělohmotné lahvi a vyráběnou za účelem zisku nadnárodní společností, anebo přijmeme energii kopřiv z naší zahrádky.

Jdu na to, nastrouhám mýdlo Jelen, vyráběné už sto padesát let, smíchám s hutným vývarem z kopřiv a dám si to do sklenice. Takhle nějak to dělala moje (a vaše) (pra)babička.

Protože jsem se dočetl, že mýdlo je zásadité a působí jako slabá žíravina a já nestojím o to, aby mi můj skvělý superpřírodní šampón Husťák zelená síla sežral vlasy, přidal jsem do něj trošku octa. Výsledné PéHá je 7. A protože jsem nesehnal originál původního Jelena, nastrouhal jsem jádrové mýdlo od Palmy Bratislava, zároveň tím posiluji česko-slovenské přátelství, však bratia?

Kopřivy jsem natrhal, taky trošku chmelu a máty pro dobrou vůni. Povařil a nechal vychladnout, mýdlo nastrouhal a nechal rozpustit, ocet dolil, vše zamíchal a přecedil.

Ačkoliv se šampón jmenuje Husťák, protože je „hustej“, první jeho vlastnost je, že je hustý asi jako mléko. Zápach naštěstí není nikterak výrazný. Lehký mýdlový zápach. Před použitím protřepat.

sampon-hustak-01

A teď to přijde, jdu si umýt vlasy.

Jenže ono to nepění 🙁 … což považuji za zásadní zádrhel. Mám pocit, jako bych si na hlavě vytvářel helmu z nějaké lepkavé hmoty … Vzpomněl jsem si na babičku … Měla těžký život … Přemýšlím o tom, co udělám se zbylou polovinou šampónu. Nejspíš super hustý prací gel Husťák, zelená síla pro vaše prádlo. Jen aby ho to nesežralo … Bojím se zítřejšího rána, co budu mít na hlavě.

Ráno moudřejší večera. Na hlavě mám něco slepeného. Jedna fotografie řekne víc než tisíc slov …

 sampon-hustak-vlasy

Učesat to nejde. Opravdu hustý šampón. Husťák zelená síla. Je to síla. Už se těším, až si večer umyju vlasy nějakým televizním šampónem …

Chci se omluvit televizním a jiným šampónům za to, že jsem jim nedůvěřoval a považoval je za navoněné metrosexuální chemikálie. Děkuji za to, že jste. Děkuji našim předkům, že bádali a nemusíme si dnes mýt hlavu Jelenem anebo dokonce směsí oleje a popela.

Poučen touto zkušeností, příště budu postupovat opačným způsobem. Vezmu nějaký šampón z obchodu a vylepším si ho. Dodám mu zelenou sílu a vibrace 🙂

Dodatek 14.9.2010
Bratři a sestry, milovníci krásných dlouhých hustých vlasů a přírodní kosmetiky, z jiného vlákna zde v diskusi přináším informaci, že s tím octem jsem udělal chybu.
https://deosum.com/Articles/162.aspx#4173

„Mýdlo je solí mastné kyseliny, takže pokud tuto sůl smícháte se silnější kyselinou než je ta mastná kyselina (což kys. octová je), dojde k vytržení kovového kationtu z mýdla za vzniku octanu a vyloučení příslušné mastné kyseliny (kys. stearové, palmitové, olejové atp… podle výchozího tuku). Stručně – octem si to mýdlo rozložíte.“

Tak to vidíte, machroval jsem s octem a lakmusovými papírky a nakonec jsem si patlal na hlavu octan a mastnou kyselinu a pak se divil, že to nejde učesat.

Lehce se stydím a sypu si popel na hlavu (a do něj vtírám olej, víte proč). Na druhé straně se mám rád za to, že jsem se do takového pokusu pustil a jsem o zkušenost bohatší. A vy taky a o to šlo 🙂

Ještě cituji z komentáře:
„Přírodní lidé by se asi hodně podivili, co na sebe pravidelně patlají za vlastnoručně, výhradně z přírody získané chemické příšernosti, vyhýbajíce se té “škodlivé” komerční chemii, kdyby se té chemie tolik neštítili a aspoň se seznámili s tím, co vlastně odsuzují.“

Bratři a sestry, milujme své nepřátele. Milujme chemii. I ona má na světě své místo. A přitom buďme přírodní a čistí … 🙂

Doporučené čtení:
Měsíc bez šampónu na vlasy
Tajemství žen s dlouhými vlasy
Vlasy a psychika

7 komentářů u „Šampón Husťák, zelená přírodní síla pro vaše krásné dlouhé a husté vlasy

 1. Judy

  S mýdlem na vlasy mám bohužel podobnou zkušenost, takže bych ho použila jen v té největší nouzi. I když, to už je možná lepší i obyčejný Jar na nádobí 😀

  Kdybyste ten ocet použil až na závěrečné opláchnutí vlasů (místo do šamponu), směs mýdla a kopřivového odvaru by možná pěnila.

  1. VíTeK

   Ano, též mne napadlo, že ocet mohl přijít až nakonec. Když už bylo po všem. Jenže ani to mýdlo samo o sobě příliš nepění. Jar je jiná třída.

   Nebudu objevovat objevené a výzkum povedu jiným směrem. Směrem k vyšší energii a vyšším vibracím 🙂

   1. Judy

    Ještě jsem si vzpomněla – někde psali, že se vlasy dají mýt i jedlou sodou. Soda se rozpustí ve vodě, vlasy se s ní umyjí a opláchne se to vodou s octem (ta sodu zneutralizuje). Možná, že to někdy vyzkouším.

    1. VíTeK

     Na Wikipedii píší, že „V domácnosti je soda používána jako změkčovadlo vody. Váže ionty hořčíku a vápníku za vzniku patřičných nerozpustných uhličitanů. Bez jejího použití by bylo nutné použít nadbytečné množství pracího prostředku.“

     Tak to bude to kouzlo, měkká voda.

     Nedávno jsem četl o domorodém kmenu, kde mají ženy účes z copánků potřených červenou hlinkou smíchanou s tukem a popelem. Jak známo tuk a popel se používá k výrobě mýdla. Takže ony si vyrábějí to mýdlo přímo na hlavě. Jestli pak ty copánky někdy rozpletou, anebo čekají, až odrostou a pak je useknou, to zdroj neuváděl.

     Hezké dny a husté vlasy přeju 🙂

 2. Katka

  Zdravím Vás a děkuji za velice zajímavé články, co tady máte o vlasech, přečetla jsem snad vše i s komentáři. Ráda bych se se svými vlasy dostala dál a hledala jsem nějaký nápad… v tomto směru zůstávám u nápadu upravit jídelníček, a uvidím, zdali se něco stane. A možná vyzkouším něco olejového. Každopádně to vše bylo zajímavé čtení 🙂

  A rozhodla jsem se podělit o své zážitky s vlasy:

  Na střední škole jsem si začala mýt vlasy co 2 dny a zase toho rychle nechala, protože se začaly rychleji mastit. Myla jsem po 3-4 dnech.

  Před třemi lety jsem se přestala mýt mýdlem (až na výjimečné příležitosti jako malta), ale vynechat šampon mi musela poradit až kamarádka – zaradovala jsem se, ač bez mýdla, opustit šampon mě nenapadlo.

  Je to rok a měsíc, co jsem použila normální šampon naposledy. Pak jsem zkoušela jen vodu, úžasný pocit osvobození 🙂 vzhledově docela dobré po přibližně 3týdenní adaptaci. Vlasy jsem myla asi 2x týdně, jak jsem byla zvyklá, ale rychle jsem to změnila na 1x týdně, a u toho jsem zůstala. Zkoušela jsem pak střídavě různé další metody.

  Vejce – mi pěkně mylo vlasy, ale musí se mýt studenou vodu, aby se nesrazilo (napoprvé jsem měla kousky jako-smaženého vajíčka na hlavě, teplá voda:)), studená voda je nepohodlná, ale funguje to dobře

  Soda a ocet – připadalo mi to ekologické, ale pro mé vlasy stejně drastický odmašťující zásah jako klasický šampon

  Březový odvar – jednou fungoval výborně, podruhé zas ne, nevím jestli jsem měla na břízu mluvit nebo to bylo měsíční fází 😀

  Tuhý biošampon, jako mýdlo – dva měsíce jsem přece jen používala "šampon", výborně vlasy umyl a pěkně voněl levandulí

  A pak jsem se zase vrátila k vodě. A znovu prošla 3 týdenní adaptací 🙂 Tedy mám vlasy 10 měsíců myté jen teplou vodou. Jsou mastnější, je potřeba je dobře česat, ale na první pohled není poznat nic. Mám rovný plastový hřeben s kulatými konečky, uvažuji, že zkusím dřevěný nebo s kančími štětinami. Když jsem zkoušela kulatý hřeben s jinými konci, stejně plastový, rozdíl byl veliký, až mě to překvapilo, jak moc hřeben vlasy změní.

  Co si myji vlasy vodou, tak odráží více můj aktuální stav – špatně jsem se vyspala anebo když jsem unavená. Je pěkné to vidět, jak to přirozeně propojeně funguje.

  Teď bych ráda, aby se vlasy nemastily tolik a ještě lépe se rozčesávaly :)) Chci zjistit, zda se něco změní, když místo vegetariánské stravy budu jíst veganskou a bez sladkého.

  Taky jsem vážně zvažovala ostříhat si své delší vlasy dohola, ale zatím jsem to odložila. Je v nich síla? Spojení s vesmírem? Kdoví.

  Co se týká výroby mýdla: mýdlo z kokosového oleje je tvrdší a dělá bublinky, mýdlo z olivového oleje bublinky nedělá, pro výrobu mýdla se různé oleje kombinují, poměr záleží na tom, co chcete. Proto se mi nezdá ta informace, že co nedělá bublinky, to nemeje. (Mě se to už ale netýká 😀 já jsem bez mýdla i šamponu, bez bublinek:))

  1. kVítek

   Dobrý den Katko, děkuji za pochvalu článků a za příspěvek k vlasové moudrosti.

   To je skvělá zpráva, že to jde i bez šampónu. 10 měsíců, to už není přechodný stav.

   Kartáč s kančími štětinami je to nejlepší, co jsem na cestě k dlouhým vlasům potkal, už mám asi třetí, vydrží tak dva roky. S tímhle kartáčem ani tak nezáleží, čím se myju a on to rozčeše. Ten poslední je z Lidlu za cca 100Kč s bambusovým držákem. Co naopak letělo do koše (dřevěné části do kamen) byl s dřevěnými zuby vsazenými do gumy. Vlasy se zamotávaly mezi gumu a dřevěné zuby a fungovalo to jako vytrhávač vlasů.

   Mýdlo na vlasy jsem též zkoušel a vrátil jsem se k normálnímu šampónu, dokonce 2v1, který jsem koupil omylem (náhody neexistují) a on se osvědčil.

   Ať se vám daří a vlasy vám přinášejí potěšení (a sílu) 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *