Fotobanky: Jak jsem (ne)začal vydělávat na fotobankách … první tři měsíce

 earth-sun

Minule jsem představil NaiVitismus a dnes se podíváme, jak se s ním (ne)chytám na fotobankách.

Kdo čte pravidelně tyto moje příběhy, tak ví, že mým cílem je jednoho dne se živit psaním a pokud možno si při tom cestovat po světě. Viděno očima tohoto cíle, ostatní práce považuji za dočasný způsob, jak přežít a moc se při tom nenadřít. A také jako zkušenost. To ale neznamená, že ty dočasné práce nějak „ojebávám” a zanedbávám. Beru je jako krok na cestě k cíli. A „moc se při tom nenadřít“, tím myslím dělat to, co mě baví.

Nápad věnovat se grafice mi byl vnuknut jedním člověkem a nápad prodávat tu grafiku ve fotobankách přišel později.

Hodně mi při tom pomohly články pana Petra Václavka, kde jsem se vlastně dozvěděl, že něco takového jako prodej fotografií a ilustrací ve fotobankách existuje a načerpal jsem první informace užitečné k registraci do jednotlivých fotobank.

Po cca třech měsících 3d modelování a hraní si s grafikou jsem založil účet na fotobankách Shutterstock, iStockphoto, Fotolia a Dreamstime a nahrál první obrázky.

Odkazy vedou do mých galerií. Když si obrázky seřadíte podle času, tento článek pojednává o nejstarších (žárovky, pilulky, eura, pastelky, Země a Slunce).

Ještě tentýž večer mi přišlo oznámení, že Fotolia přijala všechny tři ilustrace, které jsem tam nahrál. Prý je to náročná fotobanka, psala jedna slečna. Užíval jsem si ten opojný pocit, kdy mé dílo bylo uznáno dost dobrým na to, aby bylo prodávané na celosvětovém trhu. Hurá, jupí, dobře to začíná 🙂

Během týdne jsem udělal první prodej a na Fotolia vydělal 0.216 EURO za Zeměkouli a Slunce (viz. obrázek u článku).

Postupně jsem na fotobanky nahrál cca 40 kusů 3D ilustrací. Fotolia vzala téměř všechny. Dreamstime cca polovinu. Na iStockphoto jsem si dvakrát ani neškrtl. Na Shutterstock mi napoprvé vše zamítli kvůli tomu, že jsem nahrál v rozlišení 27Mpix, ale oni mají maximum 25Mpix a dále jsem to nahrál jako fotografie, kdežto jsem měl uvést kategorii ilustrace.

Pak jsem si dal od grafiky pauzu, protože jsem u toho seděl prakticky každý den od rána do večera. Zahrada je zarostlá, letos jsem skoro nic nezasadil a co jsem zasadil (ředkvičky) jsem ani nesklidil. Tak je to, když je člověk něčím posedlý …

V průběhu následujících dvou měsíců se prodaly dvě ilustrace na Dreamstime, celkový výdělek cca 3 dolary.

3 dolary za dva měsíce práce (+ další dva měsíce učení předtím). Nic moc. Zklamání. A to nepočítám, že počáteční investice byla cca 35 tisíc za 3D modelovací program Cinema 4D a cca 32 tisíc za Adobe Photoshop, Illustrator …

Když do něčeho dáte tři měsíce práce a bezmála 70 tisíc korun a ono vám to vydělá 3 dolary, jaký budete mít pocit? Když to budete počítat penězi, tak asi mizerný. Když si uvědomíte, že za těch 70 tisíc jste si nakoupili hračky, které jste si chtěli koupit už mnoho let a tři měsíce jste si s těmi hračkami hráli, tak už jsou to lepší pocity.

Člověk musí nejdřív něco dát, aby mohl získat. Nejdřív musí investovat, aby mohl vydělávat. Zatím jsem investoval. Fotobanky neberu jako rychlý zdroj výdělku, beru to jako možnost napojení na zdroj bohatství, odkud mi bude posíláno, co si zasloužím. Pokud se stane, že si zasloužím, věřím tomu, že moje ilustrace se začnou prodávat a přinesou peníze … a já si za ty peníze budu plnit svoje sny … psát, cestovat, propagovat bohulibou myšlenku poctivých peněz a ještě něco dalšího …

Uplynuly dva měsíce, podruhé jsem zkusil fotobanku Shutterstock a přijali všech deset ilustrací :-), během týdne jsem tam měl šest prodejů a vydělal 1,5 dolaru. To mne opět probralo.

Další měsíc přinesl cca 7 dolarů. 7 dolarů za měsíc je lepší než tři dolary za dva měsíce, že jo? Je to mnohokrát lepší, asi tak čtyřiapůlkrát. Která firma dokáže zvednout své prodeje čtyřiapůlkrát za měsíc? (Ta která začíná z nuly.)

Předpokládám, že když už něco vyrobím a dám na fotobanky, bude se to prodávat i nadále, protože tu věc najdou a koupí jiní zákazníci. Pokud bych vyrobil desetkrát víc ilustrací a tyto ilustrace byly desetkrát prodejnější, nebudeme se bavit o jednotkách dolarů, ale o stovkách … a z toho už lze žít.

Nápadů mám dost a přijdou další. Jak udělat své ilustrace prodejnější? Jednoduše. Musejí být lepší a musejí být lépe propagované skrze klíčová slova.

Je nejvyšší čas zastavit se, sednout si na zadek a zamyslet se, jak na to …
A napsat si několik pravidel do budoucna.

První věc, která mne napadá pří pohledu na mé portfolio a prodeje je ta, že jsem zbytečně uvěřil radě zkušenějších, že nejlépe se prodávají izolované objekty na bílém pozadí. Já jsem prodal nejvíc neizolovaných. Možná tahle rada zkušenějších platí u fotografií, tam je práce něco oddělit od pozadí a to se cení. U ilustrací je naopak práce ji někam zakomponovat, aby něco říkala.

Píšu si pravidlo číslo jedna:

 • Prodávej příběhy, neprodávej pouze izolované objekty. Dodělej ilustraci do takové podoby, aby ji kupující mohl rovnou použít a nemusel už s ní něco dělat.

Všiml jsem si, že v žebříčku prodejnosti se umisťují i jednoduché věci. Tak jednoduché, že bych se styděl je vůbec nabídnout k prodeji.

 • Nestyď se prodávat jednoduché věci. V nejhorším případě je zamítnou.

Naopak jsem si všimnul, že na některých věcech jsem ztratil hodně času a neprodávají se. Žárovka a EURO jsou dobrá grafická cvičení, ale jsou jich plné fotobanky. Než začneš na něčem dělat, polož si otázku, jestli je to prodejné. A jestli to stojí za námahu.

 • Neztrácej čas děláním věcí, které lidi nezajímají a nejsou prodejné.

Myslel jsem si, že když udělám tři žárovky a každá bude mít jinou barvu, mohu prodávat tři ilustrace a vydělám trojnásobek. Mohu, jenže je neprodám. Tři žárovky prodá spíš ten, kdo je bude prodávat jako jednu ilustraci.

 • Dělej kolekce, abys zákazníkovi nabídl víc muziky za míň peněz.

Když se mi něco dobře prodává, měl bych vyrobit nějaké další podobné ilustrace.

 • Recykluj to, co se dobře prodává.

Než začneš něco dělat, podívej se, jak to udělali ostatní a udělej to jinak. Chtěj jsem udělat díru do světa žárovkami, jenže když si člověk zadá na Dreamstime klíčové slovo „bulb“, vyjede mu 1800 stránek a na každé dvacet žárovek. Konkurence 36 tisíc žárovek. Proč by si měl někdo koupit právě tu mojí? Protože bude jiná!

 • Udělej to jinak, než to dělají ostatní.
 • Udělej to zajímavě, svítivě, zářivě, duhově, rozmazané, deformované, explodující, šokující (Klasické způsoby podbízení se zákazníkům, mám tohle zapotřebí?).

Zapracuj na klíčových slovech. Klíčová slova je seznam slov, podle kterých zákazníci fotobank hledají fotografie a ilustrace. Měla by být výstižná a mělo by jich být co nejvíc. Čím, víc klíčových slov, tím větší šance, že někdo najde právě mojí ilustraci. Ano, je to práce navíc. Jenže když člověk dělá ilustraci několik hodin, neměl by ušetřit deset minut na klíčových slovech.

 • Zapracuj na klíčových slovech.

Račte se pokochat výdělky za první tři měsíce a nashledanou u pokračování … Jak jsem (ne)začal vydělávat na fotobankách … druhé tři měsíce.

fotobanky-prodeje

Protože velká část fotografií na fotobankách jsou produktové fotografie, mohl by se vám hodit e-book zdarma 10 největších chyb při fotografování produktů

2 komentáře u „Fotobanky: Jak jsem (ne)začal vydělávat na fotobankách … první tři měsíce

 1. basti

  Vytrvat, budovat a čekat. Já jsem na microstocku 4 roky a jsem na tom s cílem i leností podobně. Akorát výhradně fotím a portfolio mám okolo 600 fotek – první rok hrůza, druhý rok hrůza na druhou, pak se to postupně začalo zvedat. Dneska jsem okolo $150-200 měsíčně i když na to třeba měsíc ani nesáhnu.

  Na začátku mi to vycházelo bez započtení nákladů jako foťák a programy na ubohých 20Kč na hodinu – dneska je to hravě i několik stovek. Takže ano, funguje to, ale chce to průběžně makat a hlavně vytrvat. Píšu o tom takový sranda blog na http://stockphotography.cz – zejména články na začátku se tomuhle tématu věnují víc než dost 🙂

  1. VíTeK

   Dobrý den / ahoj,

   Děkuji za povzbuzení 🙂 to potěší.

   Od té doby uplynul rok a dvakrát se mi podařilo překonat hranici 100 $ za měsíc. Koupil jsem foťáček, učím se PhotoShop. Typické je, že vydělává 10 procent věcí a to ostatní jsou ležáky. Stačilo by, kdyby člověk nedělal ty ležáky :-).

   Na vašem sranda blogu jsem byl a líbilo se mi tam.

   Ať se nám daří … 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *