Jak jsem vybíral redakční systém a hosting pro ASP.NET

hosting

Když jsem připravoval tyto stránky, musel jsem udělat několik rozhodnutí. Bylo jasné, že dokonalý redakční systém (pro mě dokonalý) na trhu neexistuje a že budu muset vzít něco hotového a upravit si to. Například jsem chtěl mít seznam symptomů a různých léčebných metod, stránku Nemoci a léčení. To si budu muset udělat sám. A proto se budu muset naučit programovat v nějakém programovacím jazyce pro web.

V úvahu připadaly dva jazyky. PHP a ASP.NET. Dělat takovýhle webík v ASP.NET je jako vzít si kanón na vrabčáka. Ne, že bych střílel po ptácích. Musím říci, že jazyk PHP mne nijak neoslovil i když hosting pro něj je levný a rozšířený. Podíval jsem se na jednu stránku napsanou v PHP a nic mi to neříkalo. Nezamiloval jsem se. Dosud jsem programoval v Delphi. Céčko s křížkem (programovací jazyk pro ASP.NET) mi připadalo jako ten správný programovací jazyk pro mne. Alespoň se naučím něco pořádného, co třeba časem prodám na trhu práce. To, že za ASP.NET stojí Microsoft, mi nevadí. Raději jedna silná firma než freeware-ová roztříštěnost. Nemám náladu stahovat si komponenty od deseti firem a nemusím mít všechno zadarmo. Rozhodl jsem se pro ASP.NET. I tam jsou základní vývojářské nástroje už zadarmo (Microsoft Visual Web Developer Express Edition) a když to vezmu s programováním vážně, tak si můžu časem koupit Microsoft Visual Studio.

Takže ASP.NET. Nainstaloval jsem si několik redakčních systémů, v tomto jazyce napsaných a zkoumal. DotNetNuke, MojoPortal a Nemesis. Nemesis Express je vzorová aplikace pro začínající programátory. Byla pro mne nejjednodušší na pochopení. Databáze obsahuje asi pět tabulek. Dalších pět jsem si dodělal pro svoje požadavky. Potupně Nemesis předělávám a učím se. Například se mi nelíbily její skvělé komentáře, které sice měly stromovou strukturu, ale byly uložené v XML formátu. Já jsem chtěl mít nejnovější komentáře na první straně a nevěděl jsem, jak vytáhnout z XML nejnovější komentáře. Tak jsem je předělal do podoby obyčejné tabulky. Proč se nepochlubit 🙂 Žiju i proto, abych ze sebe měl dobrý pocit.

Když už byly hotové komentáře, dal jsem možnost komentářů i do části Nemoci a léčení. Třeba si někdo vyléčí beďary psími chlupy s medem a poradí to ostatním. Doufám, že ne.

V Nemesis mi chybělo hodnocení článků a tak jsem udělal hodnocení podle sebe – známkuje se užitečnost článku a jeho forma. Když napíšu něco zajímavého, ale použiju nějaké neslušné slovo, můžu dostat jedničku za obsah a pětku za formu.

Volbou programovacího jazyka a redakčního systémku bylo rozhodnuto o druhu hostingu. Na rozdíl od hostingu pro PHP zde není moc z čeho vybírat. Našel jsem tři firmy: http://www.aspweb.cz/, http://dotnethosting.cz/ a http://www.qsh.cz/ Všem jsem napsal testovací e-mail, jestli vůbec odpovědí. První dvě firmy odpověděly obratem, třetí jsem napsal svůj dotaz do webového formuláře a odpovědi jsem se nedočkal. Cenové nabídky základního hostingu prvních dvou firem byly stejné – 100Kč za 100MB a za měsíc. Vyšší varianty (víc megabajtů) měl výhodnější dotnethosting. O něco levnější bylo qsh. Zagoogloval jsem a nejprofesionálnější dojem na mne dělal aspweb. Lidé s ním byli spokojenější, naopak u dotnethosting se nedovolali na technickou podporu a měl víc výpadků. Těžko vybírat. Posledním kritériem, ke kterému jsem „náhodou“ došel, bylo měření dostupnosti pomocí služby http://www.monitoring-serveru.cz
Do měření jsem zadal stránky všech tří providerů a zjistil jsem, že ve sledovaném období (podzim loňského roku) měl nejméně výpadků dotnethosting. Za ním aspweb a hodně vzadu qsh. Objednal jsem si hosting u dotnethosting.cz a jsem spokojený. Zezačátku jsem potřeboval pár drobností při instalaci databáze na jejich server. Napsal jsem jim na technickou podporu a oni mi do druhého dne odpověděli. Všechno funguje, jak má.

15 komentářů u „Jak jsem vybíral redakční systém a hosting pro ASP.NET

 1. mmm.edia

  Ano, přesně. Super volba, zeména pro začátečníka, taky zvážím přechod na ASP. Nabídka PHP hostingů a nejrůznějších propracovaných free systémů mi taky celkem přestává vyhovovat. Lepší bude přejít a Windows, které má pod palcem Microsoft a jejichž hosting taky nenabízí moc firem. Ono i velká konkurence může být na škodu, jeden pak neví, co kdo za kolik vlastně nabízí a tak, tak si raději připlatím za kvalitu. Taky na co nějaký free redakční systém s desítkami tabulek, když se to dá všechno sfouknout deseti tabulkami. Ježiši, já dál nemůžu, nezlobte se … 😀 Doufám, že tahle celá stránka je myšlena jako recese 😀

   1. mmm.edia

    Fakt se omlouvám, ale s tím sarkasmem mi to trochu nedalo 🙂 Volba platformy je samozřejmě každého věc, jen nerozumím té apriori averzi vůči Linux/PHP 🙂 Nevyvíjel na Vás někdo při výběru nátlak? Žena, děti, tajemný hlas … ví na Vás Microsoft něco moc ošklivého?

    Jinak co se týká zpětně té volby, vidíte to teď jinak nebo je to v pohodě? Jde mně hlavně o to, že množství upravitelných free systémů je pod PHP nesrovnatelně větší, hosting levnější atd.

    Neříkám, že bych do systému udělaném na Win platformě nikdy nešel, ale muselo by to mít třeba důvod v tom, že bych tam našel v komponentách pro weby hotovo něco, u čeho by mi vývoj od nuly zabral příliš mnoho času či eventuálně bych to nenašel v některém z frameworků pro PHP.

    1. VíTeK

     Dobrý den,

     Je to otázka volby. Chtěl jsem se naučit něco z ASP.NET a převzít redakční systém, který dokážu svépomocí upravit.

     Kdyby mě bavilo programovat pro samotné programování a chtěl bych se zlepšovat například v PHP, tak se rozhodnu jinak.

     Jinak souhlasím s tím, co píšete a chápu, že pro jiného je jasná volba PHP …

     Hezké dny přeju … 🙂

 2. asdf

  My letos odchazime od dotnethostingu. Na male projekty je to mozna OK, ale jinak ne. Nejsou schopni individualniho nastaveni, pan majitel, ktery to mimochodem cele sam ovlada je leckdy velmi arogantni a psat mu kvuli kazde zmene, je neefektivni. U konkurence muzete vse spravovat sami, aniz byste psali na nejaky helpdesk..

  1. Tomáš J.

   Zajimavé já mám zase opačnou zkušenost. Tam kde mají administraci a musí si člověk vše nastavit sám si může nastavit pouze to co dovolí administrace pro nás to bylo dost omezující. Na individuální nastavení ochota nebyla. Navíc technická podpora tam fungovala jen tak že prevzala dotaz a čekalo se dny než nám někdo řekl že to nejde. Naopak u dotnethosting.cz nebyl problem se domluvit na individualnim nastavení pro všechny naše objednavky hned při aktivaci, takže jen nakopirujeme data a jedeme 🙂 A dokonce s jejich technickou podporou řešíme i otázky kolem vývoje a vždy ochotně poradí a to dokonce bezplatně prý v rámci služeb. Hold je vidět že každému sedí něco jiného.

   1. Spokojený zákazník

    Když už to tu čtu, tak jen pro informaci doplním. Dotnethosting aktuálně nabízí nové webhostingové služby na doméně http://www.welia.cz a je tam k dispozici i výborná webová administrace, která umožnuje nastavit na webhostingu pro ASP.NET snad vše co se dá.

    1. kVítek

     Dobrý den,

     Děkuji za zprávu.

     Jsem zvědavý, jestli mi navýší "1GB diskového prostoru" nebo mi ponechají mých 100MB. Ale zase musím říct, že velikost databáze (100MB) jsem překročil a zatím to nechali být.

     Jenže u Wedosu (http://hosting.wedos.com) na php mám asi 10GB na disku a 1GB databázi za 30Kč na měsíc.

     1. Tomas

      Tak jsem se na to ptal a převod na nové webhostingove služby s webovou administrací dělá dotnethosting na požádání zdarma. Tak jsem to vyzkoušel a už mám převedeno 🙂 Což je velký rozdíl třeba oproti aspone kde si musí člověk objednat novou službu a vše převést sám, nebo potom draze zaplatit za převod z jejich strany jak mi potvrdil kamarád. Ten Wedos nemá ASP.NET a v PHP hostingu se moc neorientuji, ale když jsem se koukal na podmínky pro těch 10GB, jaké omezení na soubory tam je, tak by to stejně nebylo nic pro moje potřeby a pochybuji, že někdo těch 10GB jen na aplikaci v php využije.

      Docela by mě zajímalo celkové porovnání webhostingu pro ASP.NET po ročním provozu v poměru skutečných nákladů. Protože začínám zjišťovat, že takové ty nabídky webhostingu za pár korun se v důsledku nakonec pěkně prodraží. Třeba u dotnethostingu jsem potřeboval udělat obnovu databáze a bylo to zdarma a to nemluvím o jiné technické pomoci. Všude jinde co jsem slyšel za to chtějí docela velké částky v porovnání s cenou samotného webhostingu.

      1. kVítek

       Dobrý den Tomáši,

       ASP.NET + dotnethosting jsem použil proto, že jsem se chtěl v tom naučit programovat.

       Teď se zaměřuji nikoliv na programování, ale na podnikání na internetu a doporučuji redakční systém WordPress na PHP + MySQL.

       To uspokojí 99 procent lidí a podnikatelů. Za 500Kč na rok mají doménu a hosting a používají jeden z nejlepších, ne-li nejlepší systém. Kliknutím myší si mami nainstalují nový plugin, například anketu. Nebavím se o velkých firmách.

       A když už jsem na svém webu, tak si sem dám i nabídku služeb 🙂

       http://osobnibyznys.cz/sluzby-a-ceny/

       Moje doporučení pro "normální" lidi: Pokud chcete blog nebo firemní stránky, nemeditujte o tom, pořiďte si hosting PHP, nainstalujte si WordPress … a živte se tím, co milujete …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *