Poctivé peníze – konkrétní kroky

zlatá mince

Zasadil jsem semínko hnutí Poctivé peníze a čas od času ho zalévám a okopávám, aby rostlinka rostla. Čas od času napíšu nějaký článek a ten čas právě nadešel. Slibuji si od toho, že lidé začnou přemýšlet o tom, jak fungují peníze a jaký to má vliv na jejich život. A když zjistí, že něco není v pořádku, budou to chtít změnit …

Hlavní myšlenka hnutí Poctivé peníze je používat peníze, které není dovoleno vyrábět z ničeho a půjčovat je za úrok. Vyrábění peněz z ničeho a jejich půjčování za úrok způsobuje zadlužení států a občanů, kteří se tak stávají otroky bankéřů. Odkazuji na text Poctivé peníze.

Nyní jsme ve stádiu polopatického vysvětlování, jehož cílem je, aby každý, pochopil, že v dnešní době jsou peníze vyráběné z ničeho a jsou půjčovány za úrok. Správné je, aby banky nepůjčovaly peníze, které vyrobí z ničeho, ale aby půjčovaly peníze, které si do nich někdo uloží. Je třeba bankéřům zabránit vyrábět peníze z ničeho.

Pro většinu lidí je tato myšlenka příliš teoretická a neodkážou si představit nějaké konkrétní kroky. Když politické hnutí, chtělo by to nějaký program. Proto jsem napsal několik bodů jako návrh praktických kroků. Tyto body jsou určené k diskusi.

Za prvé: Prohrát parlamentní volby

Nejlepší propagací myšlenek hnutí Poctivé peníze jsou prohrané parlamentní volby. Zní to bláznivě. Jenže díky prohraným volbám se myšlenky poctivých peněz dostanou do médií a skrze volební lístky do každé domácnosti. Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se a šířit myšlenku poctivých peněz. Není důležité, jestli se té myšlenky časem zmocní nějaká velká strana. Důležité je vysvětlit, k čemu jsou dobré poctivé peníze.

Za druhé: Státní banka

Hlavním zlem dnešního finančního systému je, že soukromé banky vytvářejí peníze z ničeho a půjčují je za úrok.

Pokud jsou opravdu potřeba v ekonomice nové peníze, ať je vyrábí státní banka a stát (vláda) je utrácí skrze státní rozpočet. Peníze se tak dostanou spravedlivěji než dosud ke všem občanům. Banky budou žít z toho, že si budou půjčovat peníze od střadatelů a budou je půjčovat svým dlužníkům. Stát se nebude zadlužovat tím, že vláda vydává dluhopisy a prodává je bankám, které je kupují za peníze vytvořené z ničeho. Peníze se budou sice nadále vyrábět z ničeho, ale bude to stát, kdo je vyrábí. Hlavní je, že peníze vyrobené z ničeho nebudou půjčovány za úrok, což vede k zotročování. Půjčovány za úrok budou pouze peníze střadatelů.

Za třetí: Česká koruna ze zlata?

I když návrat ke zlatému standardu a stoprocentnímu krytí zlatem zní šíleně, navrhuji ho uvážit. Ať si ekonomové vykřikují, že návrat ke zlatému standardu je nesmysl, vidíme, kam svět dovedli oni – do ekonomické mizérie a otroctví bankéřům.

Není spíš šílené volit politiky, kteří ať z neznalosti nebo zlého úmyslu dovolí, aby české koruny vyráběly z ničeho pobočky zahraničních bank a za úrok je půjčovali českým občanům?

Pokračování textu je na stránkách hnutí Poctivé peníze

Ke dni 11.8.2011 mělo hnutí Poctivé peníze 77 příznivců.

Předpokládám, že třetina z nich jsou věční nespokojenci, kteří protestují proti všemu.

Třetina neporozuměla myšlenkám Poctivých peněz a podepsala omylem.

Ale třetině došlo, co se děje a nechce se dál nechat zotročovat bankéři a ohlupovat ekonomy a politiky.

Už je nás nejmíň 25 🙂

Těším se, až nás bude několik set, až se staneme skutečnou politickou stranou a začneme ostatní strany konfrontovat s tím, čemu nečinně přihlížejí a na čem se podílejí.

2 komentáře u „Poctivé peníze – konkrétní kroky

  1. Milan Fikar

    Je pravda, že komerční banky vytvářejí peníze z ničeho půjčováním již jednou půjčených peněz ( stačí jim minimální rezerva – 10 nebo dokonce 2% – spočítejte si kolik mohou takto vygenerovat. To zvláště když mohou celý dluh prodat jako balíček "dluhů" jiné bance a znova generovat peníze z utržených peněz za dluh, za stejných podmínek) Jde tedy o krizi směnných prostředků a pokud nepadne alespoň jedna směnná jednotka jež si dělá nárok být světovou směnnou jednotkou a nezhroutí se tak většina volně směnitelných měn, krize neskončí.

    Vyhrát či prohrát volby? Je jedno.

    Směnnou jednotku – peníze podložit zlatem je dneska již pouhou naivitou.

    Peněz – směnné jednotky – musí být omezeno horní hranicí a musí býti podloženo určitou užitnou hodnotou a nikoli hodnotou virtuální.

    Komerční banky se budou vždycky, v určitých časových obdobích, snažit vytvářet virtuální hodnoty – ať již směnných prostředků nebo hodnot těchto prostředků podložených dluhy.

    Budou li existovat jakékoli komerční banky, zvláště pak soukromé – budou se v určitých obdobích opakovat hlubší a hlubší ekonomické krize, až se bude opakovat obdobná krize směnné jednotky, jako je v současnosti.

    1. VíTeK

      Jen ať si komerční banky existují, ale ať nevytvářejí (nepodílejí se na vytváření) peníze (z ničeho). Ať žijí s úroků z uložených peněz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *