Zázvor – účinky, zázvorový čaj, kandovaný zázvor, zázvor a psychika

Minule jsem pěstoval zázvor. Zpočátku to vypadalo slibně, ale po přesazení ven na zahradu to sním šlo z kopce. Uschnul a už jsem ho nenašel. Zázvor nesnáší přímé slunce. A já myslel, že se mu na sluníčku bude líbit, když má rád teplo. Promiň zázvore. Chybami se člověk učí.

Ale svět je plný různých tajemství a tak je možné, že zázvor pod zemí vyčkává, až okolí zaroste kopřivami, aby mohl v jejich stínu znovu vyrůst a prosperovat. Stejně jako fialové brambory, kterých se moc neurodilo. Po několika letech jsem zjistil, že ještě žijí svým vlastním životem a celkem dobře se jim daří. Příroda je moudrá a poradí si …

Doufám, že váš zázvor dopadne lépe a až ho sklidíte, bude koukat na tu hromadu a říkat si, co s ním …

Zázvorový čaj
Kousek zázvoru jednoduše nastrouháte a přelijete vroucí vodou. Můžete přidat kus skořice, hřebíček nebo co vás napadne a ochutit medem nebo citrónem.
Nebo můžete nastrouhaný zázvor přidat do nějakého čaje, například do černého a zalít společně.

Kandovaný zázvor a zázvorový sirup
Ze svého zázvoru si můžete udělat kandovaný zázvor, tedy takové ty žluté zázvorové plátky anebo kostičky, které se prodávají v ochodech se zdravou výživou a ve stáncích s ořechy a sušeným ovocem. Vypadají podobně jako sušený ananas.

Na internetu najdete spoustu receptů na kandovaný zázvor. Pochopitelně jsou si podobné. Zázvor oškrábete škrabkou na brambory, nakrájíte na kolečka nebo na kostičky a vaříte s cukrem a vodou. Recepty se liší množstvím cukru a vody a délkou vaření. V tomto receptu vyrábějí kandovaný zázvor osm dnů, to já už ho mám dávno snědený.

Zázvor očistíme a nakrájíme

Zázvor očistíme a nakrájíme

Dal jsem:

 • jeden díl zázvoru
 • jeden díl vody
 • jeden díl cukru

a přibližně půl hodiny vařil.

Kandovaný zázvor na plotně

Kandovaný zázvor na plotně

Zázvorový sirup jsem slil do skleničky, (po vychladnutí) schoval do chladničky a dával si do čaje anebo mlsal.

Pokud by kousky zázvoru po slití sirupu byly lepkavé, jako že budou, můžete je smíchat s cukrem anebo lehce zahřát, aby se odpařila voda.

Kandovaný zázvor a zázvorový sirup

Zázvorový sirup a kandovaný zázvor

Opravdu to vypadá i chutná jako kupovaný kandovaný zázvor. Ten můj byl silnější, měl větší “grády”. Komu by to vadilo, dá víc cukru a vody a bude déle vařit.

Účinky zázvoru
Každá liška chválí svůj ocas a liška, co v písničce běží k Táboru a nese pytel zázvoru by vám mohla vyprávět k čemu všemu je zázvor dobrý. Nejen jako koření pro chuť.

Zázvor pomáhá při zažívacích potížích, plynatosti, závratích, nevolnosti, zvracení, nachlazení, artritických bolestech … ble ble ble.

Není potřeba příliš zkoumat, co všechno zázvor obsahuje za látky a jaké má účinky. Moudré tělo ví, co zázvor obsahuje a proto člověk někdy dostane chuť na zázvor, někdy na čokoládu a jindy třeba na meruňky.

Cesta do hlubin zázvorovy duše – zázvor a psychika
Vzhledem k tomu, že lidská psychika má schopnost autosugesce, můžete zázvoru přiřknout jakýkoliv účinek a ono vám to bude v nějaké míře a po nějaký čas fungovat. Proto jsem tam napsal … ble ble ble. Chcete zhubnout? Na hubnutí je přeci zázvor. Hubněte se zázvorem. Chcete přibrat? Chcete zvětšit poprsí anebo penis? Zázvor je ta správná volba.

Podle tradiční čínské medicíny zázvor zahřívá a posiluje jang. To je přesně to, co potřebujete, abyste zhubli, přibrali, zvětšila se vám prsa anebo penis.

Stačí uvěřit a ono to bude fungovat.

Dělám si z těch účinků zázvoru trochu legraci, protože si uvědomuji, že rozhodující je psychika. Myšlenky a pocity určují to, co se pak zhmotňuje na těle.

Věřím tomu, že všechny nemoci mají psychickou příčinu a tu je potřeba hledat především. Člověku je například na zvracení z nějakých neoprávněných pocitů a ne z toho, že něco snědl. Nepotřebuje zázvor, potřebuje si uspořádat myšlenky a pocity. Zvracení je projev nepřijatelnosti, odmítání nějaké myšlenky. Někdo by řekl, že je mu z toho “na blití”. Neoprávněně, měl by situaci pochopit, řešit a ne pouze odmítat.

Zázvor je hořký a pokud půjdeme do psychiky, zjistíme, že hořké věci mají rádi přísní lidé. Přísní lidé činí život hořký sobě i ostatním. Přehnaná chuť na hořké jim říká: Hele, nepruď tolik …

Dobrou chuť 🙂

Kandovaný zázvor - dobrou chuť

Kandovaný zázvor – dobrou chuť

10 komentářů u „Zázvor – účinky, zázvorový čaj, kandovaný zázvor, zázvor a psychika

 1. Taťána

  Ahoj, ne náhodou jsem objevila tvůj web a první článek byl o stárnutí. Chtěla jsem reagovat a pak jsem mávla rukou, vždyť podobných článků všude je, šetři časem, ale semínko se uhnízdilo a začalo růst a protože mám ráda zázvor, přečetla jsem si článek o zázvoru. Nu, pobavila jsem se. Tak ti tedy pěkný dík! viz: Zázvor je hořký a pokud půjdeme do psychiky, zjistíme, že hořké věci mají rádi přísní lidé. Přísní lidé činí život hořký sobě i ostatním. Přehnaná chuť na hořké jim říká: Hele, nepruď tolik …

  Dost dobrý 🙂 V poslední době jsem si říkala, že pro ostatní můžu být "tvrďas" a svým "viděním" je pěkně štvu a ejhle, on za to může ten zázvor 😀 Fakt dobrý, díky 🙂

  1. VíTeK

   Dobrý den, ahoj.

   Když nebudete proti, tyto komentáře přesunu ke článku o zázvoru, ať je tady hezky uklizeno …

   Námět k zamyšlení:

   Co když za to ten zázvor nemůže. Co když je to přesně naopak. Zázvorem se člověk podvědomě kompenzuje, aby neprudil ještě víc. Má to v sobě zpracovat psychicky a pak ho přejdou chutě na zázvor.

   1. Taťána

    Ahoj, dobrý den, jj ukliď-te. Omlouvám se za tykání, nějak jsem se možná až příliš naladila na Vítkovu vlnu. Můžu? Dnes jsem si uvědomila smysl této diskuze a co má být kde. Včera jsem tu byla prvně a hned jsem se svezla po vlně, nedalo mi to. Přijde mi, že ne že máš úžasné postřehy, ale myslím, že už vidíš věci z jiného úhlu, umíš se podívat jinak a to každý neumí. Dnes jsem si přečetla diskuzi více, moc se mi líbí, že se ozývají naladěné bytosti, skvělé. Bodejť by ne, zákon přitažlivosti prostě "jen" funguje.

    PS S tím zázvorem to byl pokus o vtip, patrně se nepovedl 🙂 Je mi jasné, že to není v zázvoru, ale ve mně. No, když ale mně ten zázvor ještě pořád dělá dobře a krásně prohřívá :)Náhodou dělám pokroky. Dříve jsem byla ta hodná, milá, vstřícná se snahou každému vyhovět a jak šel čas, došla jsem k poznání, že tu nechci už být proto, abych se rozdávala ostatním,no a přišla jsem na chuť zázvoru 😉 tak asi prudím, protože už nejsem ta, co jede na plný plyn pro druhé, ale ta, co už (snad)umí říci ne bez výčitek a tak. Stálo to nějaké úsilí, nějaké změny, nějaké roky, ale stojí to za to. A až dojdu k rostlince jménem laskavec, to budu třeba zase o kousek dál 🙂 Vítku, přeji ti vše dobré a pozdravuji všechny naladěné čtenáře

    1. VíTeK

     Můžete zkoumat, co vám líp sedí, jestli tykání nebo vykání, rád posloužím jako trenažér …

     Laskavec, tužebník, dobromysl … je z čeho vybírat 🙂

     1. Taťána

      Dost dobrý :)Mně to nevadí, budu vychovaná a slušná, holt jsem ujela, natolik jste se mi zalíbil svým jiným pohledem, takže trenažer netřeba.

      Dobromysl – myslím, že už sklízím, tužebník – stále seju, laskavec – je mým snem ho zasadit a sklízet. Škoda, že přijde zima, to přijde na řadu chtě-nechtě zázvor :-)) Ale třeba se mi podaří přes zimu pikýrovat sazeničky. Mějte se tak, jak si přejete, vaše články jsou skvělé a mému myšlení příjemné a srozumitelné. Díky!

 2. adorata

  No jo, pak by se taky mohlo napsat, že všichni vyznavači "hořkosti života" jsou ve skutečnosti pesimisté. Nevím, nemyslím si to 🙂 Říkám: bohudík a jdu na jedno.

  1. kVítek

   Dobrý den, odkaz na stránky zazvor*** jsem odstranil.

   Dělají na mne dojem MFA, tedy stránek vyrobených především kvůli vyhledávačům a reklamám. Děkuji za pochopení …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *