Sůl nad zlato – polská posypová sůl solí evropský potravinový trh

sůl nad zlato

Poslední dobou se hodně mluví o (ne)kvalitě potravin, zejména o (ne)kvalitě potravin ve velkých obchodních řetězcích.

V Polsku nějací podnikatelé nebo spíš podvodníci nakupovali ve velkém posypovou sůl, dávali ji do jiných pytlů a prodávali jako jedlou potravinářskou sůl. Fungovalo to deset let, než se na to přišlo.

Posypová sůl prý obsahuje stokrát víc siřičitanů než potravinářská, obsahuje nebezpečné těžké kovy, dioxin a může způsobovat rakovinu, předčasné porody a vrozené vady.

Vzhledem k tomu, že nebyla hlášená hromadná úmrtí a pitva nezjistila otravu solí, je na tomto případu vidět, že na obsahu látek ve stravě zase tolik nezáleží, když to není extrém.

Lidské tělo si poradí s lecčíms.

Neznám, jak se vyrábí posypová sůl, jestli je to přírodní sůl, která je nevyčištěná, anebo se do ní naopak něco přidává, aby to líp fungovalo. Našel jsem si, že se do ní přidává prostředek proti vznikání hrudek technický kyanoželeznatan draselný ve standardním množství 20g/t. Ovšem na potravinářské soli je napsané, že obsahuje protihrudkující látku E536 – ferokyanid draselný, což bude asi totéž jinými slovy v množství 10g/t. A taky jód. Takže si člověk moc nevybere. Neznám, jak konkrétně obohacenou sůl od jakého výrobce ti podvodníci prodávali. Pokud to byli zodpovědní podvodníci, tak prodávali sůl bez nebezpečných přísad.

Tento článek nechce obhajovat podvodníky, to vůbec. Samozřejmě není správné podvádět a vydávat posypovou sůl za potravinářskou.

Článek má sloužit k zamyšlení nad tím, že se příliš zabýváme obsahem “škodlivých” látek ve stravě, podle norem musí být všechno vyčištěné a ve finále se do potravin dávají Éčka, aby to vůbec nějak chutnalo, drželo pohromadě a mělo to nějakou barvu a vůni. Konkrétně do soli se přidává ferokyanid draselný a jód.

Pokud jde o přírodní sůl, vůbec bych se nedivil, kdyby byla zdravější než sůl potravinářská. Když Stvořitel tvořil Zemi a lidi, jistě neplánoval, že člověk bude v potu tváře rafinovat svou sůl, ale spíš, že olízne anebo rozdrtí slaný kámen.

Takže bych se ani nedivil, kdyby ti podvodníci nevědomky zlepšili zdravotní stav Polských obyvatel a obyvatel celé Evropské Unie, kam se tato sůl případně v potravinách dostala.

Věci pod povrchem mnohdy fungují jinak a vše řídí zmiňovaný Stvořitel, který nedopustí, aby se v konečném důsledku děly nespravedlivosti.

Stvořitel je dokonce tak Pečující a Spravedlivý, že pokud by bylo potřeba obohatit výživu obyvatel o nějaké látky, které byly z potravin (v honbě za jejich čistotou) odstraněny, ale jsou obsažené v přírodní soli, jistě by nějakým podvodníkům vnukl myšlenku na prodej “špinavé” přírodní soli místo vyčištěné potravinářské. Berte to jako námět k zamyšlení.

Jednou, až prozřeme, budeme ohromeni tím, jak věci fungují …

Ještě mě napadlo, že solit silnice je nesmysl a škodí to přírodě. V zimě lidé nemají chodit do práce, protože svět je dostatečně bohatý na to, aby se uživili prací v létě.

V zimě mají všichni lidé bez rozdílu věku a pohlaví popadnout lopaty, hrabla a smetáky a pro radost a sportovní vyžití odmetat chodníky, stavět sněhuláky a iglú a koulovat se …

Podnikatelé (i začínající), točíte video? Je to skvělý způsob, jak o sobě dát vědět. Minikurz natáčení podnikatelského videa zdarma

6 komentářů u „Sůl nad zlato – polská posypová sůl solí evropský potravinový trh

 1. Jirka

  Sůl je prakticky chemikálie a jako taková nemá v lidském (ani zvířecím) jídelníčku co dělat (snad až na případnou výjimku nedostatku sodíku, ale i ta se dá dohnat přirozeně). Potřebu soli si vynutila nepřirozená tepelná úprava potravy – potřeba jí dodat alespoň nějakou chuť (neupravená potrava je mnohonásobně chuťově zajímavější a není potřeba ji solit (drogově závislí na soli budou nesouhlasit)). Obecněji viz mé příspěvky v článku https://deosum.com/Articles/427-co-budeme-jist-kvalitni-a-zdrave-potraviny.aspx .

  1. kVítek

   Ahoj Jirko, já bych nebyl až tak radikální. Malé děti anebo těhotné ženy někdy intuitivně (opět intuice :-)) okusují omítku anebo jí podivné věci, aby načerpaly nějaké látky. Tělo si řekne, čeho si potřebuje líznout. Něco jiného je přesolovat anebo glutamanovat.

   Bavíme se o lidech na nějaké úrovni hospodaření s energií, Henri Monfort je asi jiná kategorie.

 2. sůl nad zlato

  ty seš piča to se mi snad zdá takový lidi by měli pitvat aby dokázali že debil který nemá mozek může skutečně žrát třeba hovna a nic to nezmění že kryple?

  1. kVítek

   Dobrý den pane,

   Děkuji za vaši diagnózu.

   Šel jsem se podívat do zrcadla a s radostí vám mohu napsat, že nejsem pi*ča. A nejsem ani debil a ani kripl.

   Prosím, nedělejte si o mne předsudek na základě jednoho článku, který jste pravděpodobně nepochopil.

   Je mi sympatické, že jste reagoval na něco, s čím nesouhlasíte. To se mi líbí, když lidé bojují za svou pravdu.

   Žel vy nebojujete. Pouze nadáváte a urážíte a nepíšete k věci. I já si dovolím malou diagnózu pro vás: Pokud se cítíte mizerně a váš život za moc nestojí, můžete si za to sám. To je vaše odměna za to, jak se chováte k lidem. Nadávání nikomu nepomůže. Boří mosty mezi lidmi. A nadávání sobě boří sebevědomí.

   Líbí se mi vaše úvodní modlitba. Omg. Oh my god, ó můj bože. Nechci vypadat jako náboženský fanatik, ale vnitřní naladění na Boha (vnitřní hlas) považuji za základ zdraví, štěstí, bohatství … to je ta správná cesta.

   Přeju vám, aby se vám příště podařilo napsat komentář víc k věci … Máte na to 🙂

 3. fffffuck

  mám na to lidi..předně takový ubohý tvorečky kteří kážou vodu přesto že radši chlastaj víno apropos zrcadlo není to pravý váš odraz by snesla možná kaluž chcánek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *