Pampeliška – plevel nebo krásná kytka?

Pampeliška

Na idnes radí, jak zlikvidovat pampelišky. Pampelišky snadno zlikvidujete pomocí chemie, lze to ale i mechanickou cestou. Pořiďte psa, který se rád pase, anebo mechanický vytrhávač plevele.

Pampeliška je vděčná kytka. Roste všude, je hezká a nevyžaduje péči. Nemusí se vysévat, okopávat, zalévat a přesto roste. Někdy až moc. A lidi to svádí k myšlence, že pampelišek je moc a že je to vlastně plevel.

Co když je pampeliška něco jako koření trávníku? Dárek pro radost.

Bral jsem pampelišky v trávníku jako samozřejmost a nikdy mne nenapadlo se jimi nějak zvlášť zabývat.

Až letos.

Všiml jsem si, že večer byly pampelišky zavřené a druhý den dopoledne byly otevřené. Měl jsem za to, že jsou tak nějak pořád otevřené, a vůbec mne nenapadlo, že by se večer zavíraly a ráno otevíraly. Teď se za svou nevšímavost stydím.

Vzal jsem fotoaparát, ve kterém mám na kartě nahraný program, který umožňuje intervalové snímání (time lapse). Nastavil snímek každých 15 vteřin, fotoaparát připevnil na stativ, postavil nad pampelišku, pustit a šel si po svých. Během několika hodin udělal fotoaparát několik set snímků, které jsem složil v programu Corel VideoStudio Pro X4 do několikavteřinového videa. Aby bylo video kratší a akčnější, dvakrát jsem ho zrychlil, takže to odpovídá jednomu snímku každých 30 vteřin. Čili cca 900krát zrychlené oproti skutečnosti. Výsledek mne nadchl. Mohlo by se to jmenovat Ze života pampelišky. Pampeliška je krásná kytka a živá bytost …

A ještě něco … o pampeliškách se uvažuje jako o zdroji kaučuku na výrobu pneumatik. Takže jsou nejen krásné, ale i užitečné. Navíc je to léčivá rostlina – smetánka lékařská.

8 komentářů u „Pampeliška – plevel nebo krásná kytka?

 1. petr

  jeden ze dvou či tří názvů,které jsem si zapamatoval

  moc fajn kytka

  v létě ji snídám-asi 13 ks,listy,lodyka květ–všechno

  v zimě čaj z kořene

  a také med mi dělá kamarádka

  poklad

  a kdybych měl dnes padnout

  (říká samuraj)

  tak at je to do pampelišek!

  @

  ……………..

  1. kVítek

   Ahoj Petře, je vidět, že z pampelišek dokážeš vytěžit maximum 🙂

   Stejně jako jsou někteří lidé vegetariáni, aby nezabíjeli zvířata, vzniká tu otázka, není vegetariánství zabíjení rostlin? Ubohé rostlinky, jak asi trpí …

   Ne nemyslím si, že trpí, je to jejich poslání být potravou, stejně jako poslání zvířat. I když hodně vznešený duch se dokáže vzdát obojího a sytit se Čistou Prvotní Energií.

   1. petr

    ahoj vítku-kvítku

    myslím právě před rokem sem tu dával toto:

    v této části universa se všichni navzájem žerem:

    rostliny žerou minerály

    zvířata žerou rostliny

    lidé žerou rostliny a zvířata

    a jsou(já v ně věřím)entity,které žerou lidskou energii

    a kdo ví,co žere tyto entity

    zkrátka a dobře,toto je náš způsob života tady

    nemyslím si,že se na tom něco podstatného změní

    spíše dřív odejdeme odsaď a tím i změníme energetiku

    a ještě tohle:správný duch nežere NIC,protože je sám NIC

    (sd je podstatou nás každého)

    @

    ……………

   1. kVítek

    Že já jsem se nechal vyprovokovat tou hláškou, že "duch nežere NIC, protože je sám NIC". Je to evidentní nesmysl, protože duch je něco. To jen některé (východní) filosofie mají popletené pomy NIC a NĚCO.

 2. Lemko

  Obsahuje léčivé látky – hořčiny, které čistí pomáhají regulovat činnost jater. Med děláme my i včely, kořen a listy vhodné po vysušení na čaj. Čaj vhodný pro diabetiky… (pozor, ne furt v kuse ale na střidačku s jinými čaji)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *