Proč je tu komentářů … tak akorát

komentare

Ptala se (paní) Jana, jestli jsem se zamyslel nad tím, proč je na mých stránkách ke článkům tak málo komentářů. Možná mi chtěla naznačit, že něco dělám špatně. Připouštím, že první dojem z mých stránek může být, že je píše nějaký magor. Některé myšlenky jsou natolik inovativní a odvážné, že mnoho lidí nechce uvěřit, že by to mohla být pravda. A mnoho článků jsou pouze prototypy, ke kterým se doufám ještě vrátím a vylepším je. Pokud je rovnou nesmažu.

Zatím jsem se ale nějak moc nad počtem komentářů nezamýšlel.

Počet komentářů na stránkách nebo u článku je daný komentářovým vzorcem.

Kn = K*N*Z

Kde
Kn – počet komentářů
K – komunitnost
N – návštěvnost
Z – zajímavost obsahu

Česky to znamená, že počet komentářů závisí na komunitnosti webu, návštěvnosti stránek a zajímavosti obsahu.

Co se týká zajímavosti, je tento web (zatím) okrajovou záležitostí. Když na něj někdo přijde kvůli procesoru E8400 a zjistí, že medituji nad tím, jestli je poctivé vůči výrobci ten procesor přetaktovávat a jestli by si člověk neměl raději koupit rychlejší procesor, průměrný čtenář si poklepe na čelo a jde hledat dál.

Co se týká návštěvnosti, je tento web (zatím) málo navštěvovaný. Těch několik desítek lidí, kteří sem zavítají z prohlížečů, je málo na to, aby tu nechali nějaké komentáře.

A ani se tu nevytvořila nějaká komunita se společným zájmem. Časem se tak možná stane, ale není to hlavním cílem. Píšu pro sebe a píšu veřejně, abych měl zpětnou vazbu. I lhostejnost čtenářů mi dává zpětnou vazbu. Říkají, tvoje problémy nás nezajímají. Píšu proto, abych se naučil psát a abych se naučil dohledávat a vyjadřovat své pocity. Pokud se to někomu líbí a obohatí ho to, nebo mu to pomůže, tak budu jedině rád. A pokud ne, tak nebudu zklamaný. Píšu sám pro sebe už 20 let a věřím, že jednou z toho něco bude. Že čas sebezpytování se mi vrátí tím, že se budu znát lépe, než se znají ostatní lidé.

Průměrný počet komentářů na mém oblíbeném webu Avenna.cz, což je web s několikrát větší návštěvností (odhaduji cca 5 krát větší), je několik jednotek komentářů na článek, nebo taky nic. Dalo by se říci, že čím je článek hlubokomyslnější, tím je komentářů méně. Ke starším článkům už komentáře nepřibývají a přitom na ně návštěvníci z vyhledávačů musí chodit. I Avenna s její skvělou teorií a praxí je (zatím 🙂 okrajovou záležitostí.

Dřívější článek Milé politické strany … získal na webu http://www.dfens-cz.com přes 500 komentářů při cca 4500 přečtení. Zde nezískal ani jeden komentář a zabloudit na něj mohlo několik jednotek čtenářů. Na dfens je silná komunita, vymezující se vůči společnému nepříteli („zmrdům“ a „vohnoutům“) a láskou k autům (když to není „ochcáfka“).

Hezkým příkladem pořádně silné komunity je „místo, kde tradeři pomáhají traderům“ Finančník.cz V některých diskusních vláknech je tisíc a víc diskusních přípěvků. Přestože „Komentáře a tipy k vývoji měnových párů“ jsou pro většinu lidí okrajová záležitost, jiní nelení a napíší k tomu 3673 komentářů.

Největší počet komentářů jsem viděl u článku Bratři Mašínové prý chtěli zabít i Klementa Gottwalda na novinky.cz. Všem známé téma, velká čtenost a komunita, která se spojila proti pánům Mašínům a Paumerovi. Zatím 12819 komentářů (slovy víc jak dvanáct tisíc komentářů). 5274 hlasů se shodlo na názoru, že „MAŠÍNOVÉ JSOU VRAZI. NIC JINEHO.“

Ten komentářový vzorec jsem si vymyslel, ale tak nějak to bude fungovat. Počet komentářů záleží na komunitě (to nejvíc), návštěvnosti stránek a zajímavosti obsahu. Komunita se postupně tvoří zajímavostí obsahu a návštěvnost je (kromě zajímavosti) záležitostí celkového počtu stránek, volby nadpisů, klíčových slov … toho, jak jsou stránky optimalizované pro vyhledávače (SEO). Negativně zajímavý obsah (společný nepřítel) komentářům jedině prospívá. (Vzpomeňme si, jak se aveňňácké diskusní fórum probralo po Vítkově komentáři o přejeté veverce.)

Pokud by někoho zajímala návštěvnost těchto stánek, tak v březnu to bylo 923 unikátních návštěvníků včetně robotů (bez robotů odhaduji polovina). Až se návštěvnost ještě asi tak zdesetinásobí, tak se tu začnou objevovat první pravidelné komentáře. A až se zestonásobí, začnu přemýšlet o tom, proč jsem se dal na psaní bulváru, anebo to bude „fakt dobrý čtení“.

7 komentářů u „Proč je tu komentářů … tak akorát

 1. Jitka

  Někdo se musí vyjadřovat úplně ke všemu, někdo si přečte článek a řekne si v duchu, to je dobrý, nebo, to se mi nelíbí a je to.

  Tak je to.

  Tohle je asi můj druhý komentář za posledních asi 6 let.

  Zdravím všechny čtenáře i spisovatele.

 2. Rusalka

  (smích)Přeji hezký den Vítku.Když už jsem jednou na Tvé stránky zabloudila,budu se snažit pomalu prokousávat k Tvým starším článkům.Začíná se mi tu líbit(úsměv).Máš pravdu.Člověk by měl,své názory projevovat veřejně.Snad ze všeho nejhorší je lhostejnost a mlčení úplně ke všemu.Hodně štěstí a sluníčko v duši Ti přeje Rusalka.Myslím,že ho potřebuješ(úsměv)

 3. Marie

  Jan Mlčoch JKGott Revival zpívá i moderuje tak, že by ho člověk po slepu od Karla Gotta za mlada nerozeznal. A k tomu mluvení a mlčení ……. asi všeho moc škodí. Jenže se psaním je to rozdíl – odjakživa píšu ráda na klávesnici – třicet let mě to živilo. Profesionální deformace.

 4. Alf

  Ahoj, mě sem hodil google ne kvůli E8400 ani vadné elektronce E13. Článek na který mě odkázal jsem dočetl a protože se mi líbil, tak jsem zkusil další a skončilo to tak, že tento web je mé RSS čtečce.

  Tak se těším na další, zatím ve volných chvílích pročítám starší články.

  1. kVítek

   Ahoj,

   To mě těší, že jsem dokonce i v RSS. Pro kutily toho tu moc není, nemůžu si pořád jenom hrát. Ale třeba vás zaujme i něco jiného 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *