Jak na vosy – stříkat vosy Biolitem nebo nechat žít

Původně jsem chtěl napsat článek o vosách, který by se jmenoval design vosích hnízd, nebo architektura vosích hnízd. Zaujalo mne totiž, že některé vosy si dělají otevřená hnízda a některé zavřená …

Vosy

Tohle je uzavřené hnízdo, otevřená hnízda budou dále v článku.

Pak se ale něco stalo. A tak píšu sice o vosách, ale z jiného úhlu pohledu. Píšu o soužití s vosami.

Moje vosy poklidně žijí nad střešním oknem asi metr nad mojí hlavou. Občas nějaká zabloudí do pokoje, chvíli se tu motá a pak si najde cestu zpět. Loni na mne jedna spadla a než se zorientovala tak mne píchla. Stane se, nebudeme z toho dělat tragédii. Alespoň jsem dostal přírodní očkování.

Tohle jsou “moje” vosy … mají napilno.

Vosy

Jak vidíte, mám k vosám kladný vztah, pozoruji je, vzbuzují ve mně zvědavost.

Právě, když jsem fotografoval “moje” vosy, abych měl foto do článku o tom, jak se s vosami dá v pohodě soužít, jedna z nich to brala jako osobní útok a bodla mne do levé ruky mezi palec a ukazovák. Nedivím se jí, ohledně vos je tu totiž pěkně napjatá atmosféra a vosy to cítí a tak jsou nervózní.

Tohle jsou vosy mojí manželky.

Vosy

Že tam žádné vosy nejsou? Manželka je postříkala Biolitem.

Kvůli tomu, že otevřela okno a do pokoje vletělo šest vos. Bodejť by ne. To okno bylo delší dobu zavřené. Vosy vyrazily na průzkum, co se děje. Když zjistily, že se nic neděje, zase vylétly oknem ven. A ona letěla pro Biolit. Zasmradila celý byt, děti přestěhovala do obýváku, mrtvé vosy zametla a spláchla do záchodu, vytřela po tom Biolitu a seřvala mne, že nic nedělám a všechno musí dělat ona.

Biolit

A nakonec je z toho článek o dvou lidech, kteří mají rozdílný názor na hubení vos, výchovu dětí a spoustu dalších věcí … jeden říká, nech vosu žít, když ti nic nedělá, druhý vosy postříká Biolitem, aby v jeho okolí nebyla žádná vosa, která by jeho a jeho děti mohla píchnout.

Kdo z nich má pravdu?

Stříkat vosy Biolitem nebo je nechat žít? Anebo zatnout zuby a stříkat je kvůli partnerovi?

14 komentářů u „Jak na vosy – stříkat vosy Biolitem nebo nechat žít

 1. KROKODYL

  v takovem rozsahu, ze po bodnuti musim nejdrive pichnout adrenalin, snist prasky, vdechnout z dejchatka a pak az volat zachranku, protoze pry obracene by si pry nejdrive volat 155, tak bych uz mozna nestacil tu njekci pak pichnout.

  Ja se ale rozhodl, ze mne uz zadna vosa nepichne a je to 6 let a ty holky pruhovany to vedi, a zatimco se kazdy kolem sebe ostatni ohani, ja v klidu sedim a vim ze se rozhledne kolem, odleti.

  S partnerkami to byva horsi. Na ne Biolit jeste nevynalezli…

  Sam moc dobre vis, jsi zkusenej chlap, ze zeny maji pro sve jednani nekdy zcela iracionalni duvody(z pohledu muzu samozrejme). Nektere maji pocit nenaplneni, neco jim vadi, s necim nejsou spokojene, ale nereknou to, a “cekaji az na to muz prijde sam” co jim je, co chteji. Kdyz se zeptas, co chteji, co se deje, reknou ze nic a zase cekaji a mysli si “prece to musi videt!” ne nevidime to, mame jednodche primocare mysleni, kde ANO znamena ANO a NE znamena ne a kdyz je nam zima reknem si o deku. To zeny nemaji 🙂

  Takze bych to videl na to ze zena je s necim nespokojena, nechce ti to rict, protoze to prece musis videt (vedet).

  Nadavat ti nechce/nemuze a tak, kdyz prijde tak “”EVIDENTNI VEC O KTEROU SE MA KAZDEJ CHLAP POSTARAT”” jako je utok “”vetrelce”” na obydli, tak tvou necinnost kterou kazdy prece MUSI VIDET pouzije jako zastupny problem moznosti ukazat “JAKEJ TY SI”… :] Tak to vidim ja 🙂

  1. kVítek

   Ahoj,

   Možná by ti pomohla nějaká řízená píchací vosí terapie. Víš, že u všeho hledám psychickou příčinu i u té alergie. A i u vosího píchnutí hledám, proč se mi to stalo a co mi to má říct. Kromě ponaučení, že se nemá píchat do vosího hnízda.

   Řízená léčba vosími píchnutí existuje, ale neznám, co přesně se tím léčí, asi nějaké revmatické nebo pohybové věci, tipuju. Aby se to trošku rozproudilo a rozhýbalo.

   Ale jinak na to jdeš dobře, nechat vosy v klidu. Případně odhodit lízátko a meloun co nejdál :-).

   Jak se říká, ženský nevědí, co chtějí a nedají pokoj, dokud to nedostanou. Ale myslím si, že se dá na všechno chytře doptat, odfiltrovat zástupné problémy a jít k jádru. Spíš se pak nedohodneme na tom jádru. (A občas někdo nemá odvahu jít k tomu jádru.)

   U nás to má s hmyzem každý nastavený jinak. Na rozdíl ode mne, ona používá repelent, odpuzovače do zásuvky a podobné nesmysly. Já si s odpuzovačem v zásuvce připadám jako v plynový komoře.

   Stejně tak už nepoužívám opalovací prostředky, sluneční brýle, takže sebou netahám spoustu krámů, když někam jedu … ale to už je další téma. "Bez čeho se neobejdete na dovolené."

   Měj se … 🙂

   1. KROKODYL

    “”řízená píchací vosí terapie”” – fantazie pracuje naplno, jen to slovo “”vosi”” to tam trochu kazi…

    neeee Věruško neee, nebi mne, ja to tak nemyslel auuu… 😀

    1. kVítek

     Obě terapie můžeš kombinovat 🙂

     (Tu druhou samozřejmě s Věruškou, aby to nevypadalo, že tě navádím k nějakým záletům.)

 2. Peter

  Zaujímaví článok najskôr tvoja žena to urobila preto že sa bála také sú už ženské, je dobre že ste ich nechal tam a nezabíjal patria predsa k prírode a nikomu nič nerobia sú podstate ako mi tiež keď na nás niekto kričí alebo sa nám vyhráža máme sklony útočiť.

  Inak k hodnoteniu článku tak som dal dva krát 1* blog sa mi páči či už z obsahovej stránky alebo aj tej grafickej páči sa mi hlavne to že to nieje prepchané kadejakou grafikou je to pekné a jednoduché a hlavne sa to dobre číta len tak dalej.

  1. kVítek

   Dobrý den, ahoj Peter,

   Blahopřeju k založení zajímavého blogu 🙂

   Ony ty odpovědi v anketě nejsou zcela jednoznačné, záleží na situaci. Pokud by se například jednalo o záchranu vztahu a vosy by měly být poslední kapka, tak … kdybych ty vosy postříkal, partnerka by viděla důkaz lásky a všechno mohlo být jinak. Co když je vztah cennější než vosy v dané situaci? Někdo se jednoduše vos bojí a zbavit ho toho strachu chce čas a tak ani není schopný pochopit, že vosy neubližují. Až to časem pochopí, můžeme s partnerkou nově inkarnovaným vosám stavět domečky, abychom to odčinili 🙂

   Děkuju za dvojitou pochvalu 🙂 🙂

 3. petr-teonik

  moje žena hmyz také nemá ráda…chápu to tak,že brání naše doupě,vzpomente na medvědici,jak brání medvídata,zatímco medvěd je někde na medovině

  já to řeším tak:když doma uvidím hmyz,vysvětlím mu,že žena,až příde ho zabije nebo donutí mě ho zabít,pak otevřu únikové otvory,okna a tak..a odevzdám situaci osudu,někdy nechápavější mouchy a pavouky radši vyhodím,ale chytnout do ruky sršně či vosu,to neriskuji,musí si najít cestu sami…

    1. kVítek

     Úchvatný příběh, koukal jsem na internetu, firma vám pomohla také s potravinovými moly, roztoči, mravenci … stovky případů … u vás doma to muselo vypadat.

     Neměli byste jmenovat spíš spamplus.cz?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *