Řekněte bábě, kolik stojí “levný plyn”

Jednoho dne roku 2011 se u naší babičky objevil hodný člověk. “Dobrý den, přišel jsem vám zlevnit plyn.” Kromě smlouvy přinesl i desky s lákavými nápisy:

Plyn

České Energetické Centrum garantuje zákazníkovi nižší cenu elektřiny a plynu než současný dodavatel (platí pro zákazníka … PP).

Úspora 5-18% z každé spotřebované MWh elektřiny a plynu

Optimalizace regulovaných distribučních položek

Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají …

Bába plyn objednala ve víře, že ušetří. Na vyúčtování si počkala dosti dlouho, téměř 17 měsíců, třikrát firmu upomínala … ale to čekání stálo za to.

Plyn

Za 73,35 kWh zaplatila 2846,92 Kč bez DPH, tedy 3416 Kč včetně DPH.

To dělá neuvěřitelných 46,6 Kč / kWh. Pro zajímavost, jedna kWh elektřiny stojí kolem 5 Kč.

Od předchozího dodavatele Pražská plynárenská bába nakoupila (v jiném období, takže pozor na jiné ceny na trhu) 84 kWh a zaplatila 958,17 Kč včetně DPH. To dělá 11,4 Kč / kWh.

Plyn

To je víc než čtyřikrát tolik.

Buďto jsem se spletl a někde jsem ve výpočtu udělal chybu.

Nebo za cca rok a půl zdražil plyn a jeho distribuce čtyřikrát.

Anebo se spletli v Českém Energetickém Centru.

Bába tam pro jistotu běžela s fraktůrou, tedy s fakturou. Šermovala s ní jako tři mušketýři a říkala jim, že se spletli a špatně to spočítali. Prý se nespletli a spočítané to mají dobře.

Stáhl jsem si ceníky obou společností od 1.1.2012 a uvádím výřez s ročním odběrem do 1890 kWh. Vypadá to, že firma České Energetické Centrum se mezitím přejmenovala na Energetické Centrum.

Plyn

Celková cena, kterou bába zaplatí za plyn, se skládá ze dvou částí (poslední dva sloupečky v cenících). Cena za spotřebované kWh a stálý měsíční plat (paušál).

Cena za spotřebované kWh:

Pražská Plynárenská 2,162 Kč/kWh (= 100 %)

Energetické Centrum 1,917 Kč/kWh (= 88,7 %) je levnější o 11,3 %

Stálý měsíční plat (paušál):

Pražská Plynárenská 117,53 Kč / měsíc (= 100 %)

Energetické Centrum 218,328 Kč / měsíc (= 185,6 %) je dražší o 85,6%

A jsme doma (Nazdar, babi …)

(České) Energetické Centrum prodává levný plyn a k tomu drahý měsíční paušál.

První vám řeknou, druhé si nechají pro sebe. Viděli jste snad jejich reklamní desky s nápisem: Garantujeme vám o 50 až 90 procent dražší stálé měsíční poplatky?

Řekl vám jejich agent: “Dobrý den, přišel jsem vám zdražit plyn”?

Pokud uvážíme roční spotřebu plynu 80kWh, tak plyn od (Českého) Energetického Centra bude stát 80*1,917=153,36 Kč (část levnější o 11,3%)

Paušál (stálé měsíční poplatky) za rok bude stát 218,328*12=2619,94 Kč (část dražší o 85,6%).

Na levném plynu bába ušetří 80*(2,162-1,917) = 19,6 Kč za rok.

Na drahých stálých měsíčních poplatcích bába prodělá 12*(218,328-117,53) = 1209,58 Kč za rok.

Ohledně ušetřené částky 19,6 Kč mluví (České) Energetické Centrum pravdu, ohledně prodělané částky 1209,58 Kč pravdu zamlčují a tím uvádějí zákazníka v omyl.

Řekněte bábě, že až jí někdo bude nabízet levný plyn, ať se ho zeptá na stálé měsíční poplatky. Ušetří si důchod a nervy.

Z jiného soudku … Proč se rozvádějí ženy s muži a ne muži se ženami

5 komentářů u „Řekněte bábě, kolik stojí “levný plyn”

 1. Tomas

  S přibývajícím obchodem s energiemi jako komoditou bude i v tomto oboru narůstat počet podvodníků . Je jen na nás se rozhodnout správně . Je potřeba si uvědomit že doba socializmu , kdy za vše mohl stát je už dávno pryč . Z toho plyne že nás nikdo chránit nebude jsem dospělí svéprávní a pokud nejsme schopni věci pochopit tak nic nepodpisujme dokud to neprojednáme s někým komu můžeme opravdu věřit !!! a kdo nám to posoudí pro nás správně. Z toho plyne dnes již fungující služby finančních poradců . Lidi proberte se . klíčema jste zvonili tak holt potřeba vzít zodpovědnost do rukou chtěli jste svobodu tak tady ji máte a postavte se ji čelem přestaňte plakat a makejte na sobě učte se ekonomice t.j. buďte finančně vzdělaní je to důležité . Analfabetismus v oblasti financí je pozůstatek minulosti kdy cca 90% populace neumí posoudit finanční operace a to ani základní takže ještě jednou pracujte na sobě a neplačte nad svou neznalostí .

  1. kVítek

   Oni si lidi myslí, že když cinkali klíčema, tak to k něčemu stačí. Měli jsme soudruhům nakopat zadky … a zacinkat klíčema od žaláře … nezkušené mládí …

   Internet je právě na podvodníky výborná věc. Dneska mě podvedeš a zítra to vědí všichni … stejně tak na politiky. Otázka je, jestli se něco stane, když to vědí všichni …

   1. Tomas

    NJN to je právě to co je podvod a co ne a kdo to rozhodne kde končí obchodní podmínky a kde už to zavání podvodem . Chce to opravdu obezřetnost .

    1. kVítek

     Lidé se proti podvodům chrání zákony, v tomto případě:

     Trestní zákoník Zákon č. 40/2009 Sb. § 209 Podvod

     (1) Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

     Obchodní zákoník Zákon č. 513/1991 Sb. § 45 Klamavá reklama

     (1) Klamavou reklamou je šíření údajů o vlastním nebo cizím podniku, jeho výrobcích či výkonech, které je způsobilé vyvolat klamnou představu a zjednat tím vlastnímu nebo cizímu podniku v hospodářské soutěži nebo v hospodářském styku prospěch na úkor jiných soutěžitelů, spotřebitelů nebo dalších zákazníků.

     (2) Za šíření údajů se považuje sdělení mluveným nebo psaným slovem, tiskem, vyobrazením, fotografií, rozhlasem, televizí či jiným sdělovacím prostředkem.

     (3) Klamavým je i údaj sám o sobě pravdivý, jestliže vzhledem k okolnostem a souvislostem, za nichž byl učiněn, může uvést v omyl.

     V tomto případě je spíš otázka, zda to stojí za vynaloženou námahu. A s tím možná podvodníci počítají …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *