Novoroční předsevzetí – být produktivní

Graf šipka

Koncem roku bilancuji, čeho jsem dosáhnul a plánuji, čeho chci dosáhnout, také si upravuji dlouhodobé cíle.

Jako hlavní úkol tohoto roku jsem si dal opět se naučit pracovat produktivně. To je moje hlavní novoroční předsevzetí.

Byla doba, kdy jsem dosahoval skvělé výsledky, vydělával celkem hodně peněz a … usnul jsem na vavřínech. Dostal jsem se do stavu, kdy jsem pracoval třeba jen několik hodin za měsíc a jinak jsem dělal, co jsem chtěl.

Ztratil jsem produktivní návyky, zpohodlněl jsem.

Proto jsem se do toho teď opřel, přečetl jsem si několik knih o time managementu, produktivitě a návycích a uvařil si z toho know-how, kterého se budu držet.

První kniha je Čtyřhodinový pracovní týden, tu jsem četl už dřív. Je to kniha o tom, jak zvýšit svou produktivitu přibližně desetkrát a jak pracovat 4 hodiny týdně. Z této knihy si odnáším slovo delegovat. Pokud někdo dokáže něco udělat levněji než ty, tak si to od něj kup a neztrácej tím čas.

Druhá kniha se jmenuje Restart, podtitul Průvodce podnikatelským minimalismem. Vtipná kniha o tom, jak se zaměřit na to nejdůležitější, hrnout se na trh s minimalistickým produktem, být sám sebou a nesnažit se zavděčit ostatním. Jedním z mých problémů (zatím) je, že se snažím dělat věci až moc dokonale a ztrácím tím spoustu času. Občas taky dostávám “paralýzu z analýzy”, moc přemýšlím a málo makám.

Třetí kniha Proměna je o tom, “Jak věci změnit, když je změna zdánlivě nemožná”. Odnáším si z ní to, že ke změně je potřeba nejen znát cíl, ale také mít motivaci a návyky. To je další moje slabé místo. Návyky.

Pak k tomu ještě přidám Paretovo pravidlo, které radí zaměřit se na věci, které přinášejí největší užitek a produktivní know-how je na světě. Napíšu o tom článek.

Zajímavé je, že zrovna v době, kdy čtu tyto knihy a zabývám se problematikou produktivity a návyků, jeden můj známý Pavel Říha otvírá Školu návyků, kde lidi učí, jak si vypěstovat návyk.

Pavel používá slogan “Kašlete na novoroční předsevzetí … mám něco lepšího.”

Jedná se o placený kurs, ale úvodní videa jsou zdarma a můžete se na ně podívat, když se zaregistrujete na stránce Školy návyků.

2 komentáře u „Novoroční předsevzetí – být produktivní

 1. Tomas

  Obávám se toho že nepřenosné zkušenosti opravdu nejdou přenést . Jinak řečeno knihy fungují jen na přenosné zkušenosti a tech je jen omezené množství. Doporučuji kratší články nebo jen povídky ev. osobní konzultace . Ty sice nevytvoří zkušenost , ale nasměrují bloudícího k tomu aby ji našel v sobě . Jinak řečeno mnoho vědění mnoho bloudění žádná moudrost jen nekonstruktivní bludiště . K věci máme v republice spoustu pisálků a mudrců , ale nikoho kdo pomůže .

  1. kVítek

   Informací je přemíra, že se v nich dá zabloudit, ale svět nám posílá zkušenosti šité na míru … a tím nás směřuje životem.

   Občas je dobré vzít rozum do hrsti a položit si otázku, jak jsem se dostal tam, kde jsem a jak se dostanu jinam. A pomoct si sám …

   Přeju Ti úspěšný rok 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *