Čemu věnujeme pozornost, to roste

Mozek

Kde se vzala, tu se vzala myšlenka, že čemu věnujeme pozornost, to roste. Nejčastěji ji slyšíme od koučů osobního rozvoje v souvislosti s našimi sny a cíli.

Je to jasné, když chci sklidit mrkev, musím jí věnovat svou pozornost, musím koupit semínka, zasadit, zalévat …

Podobná je myšlenka, že čemu věnujeme pozornost (na co myslíme), to přitahujeme. Viz. kniha Tajemství a “zákon přitažlivosti”.

A jsme jen krůček od myšlenky, Nebojujte proti něčemu, abyste tomu nedávali energii a ono to nerostlo. Tím, že proti tomu bojujete, tak tomu věnujete pozornost a ono to roste.

V případě mrkve, by ta věta mohla znít: Nebojujte proti plevelu, abyste mu nedávali energii a on nerostl. Raději myslete na mrkev.

Obávám se, že tudy cesta nevede. V případě plevelu je nejlepší mu věnovat pozornost, myslet na něj a vytrhávat ho.

Nebo si myslíte, že když si budu představovat (vizualizovat) zdravou a krásnou mrkev, tak plevel nebude mít sílu, aby vyrostl? Věříte tomu, že plevel jste na záhon přitáhli svými myšlenkami a obavami?

19 komentářů u „Čemu věnujeme pozornost, to roste

 1. Jirka

  Ahoj Vítku, líbí se mi, že všechno nežereš jako mnozí, kteří o takových věcech hlavně mluví a poučují ostatní, ale když jde o ně, tak to najednou nefunguje…

  Ten výrok o tom nedávání energie má svou logiku, ale k tomu A je potřeba říct taky B. Spousta lidí problém neřeší, ale užírá se jím (myslí na to, jak je to strašné…) – to je to, o čem je toto pravidlo. V tvém příkladu by to znamenalo myslet na to, jak tam pořád roste plevel a že určitě zadusí ty "správné" rostlinky…, ale nic s tím nedělat.

  1. kVítek

   Ahoj Jirko, hezky jsi to vystihl 🙂

   A také nevyřešený problém naopak pozornost přitahuje proto, aby byl vyřešený. Třeba taková nemoc … nestačí si říkat: "Jsem zdravý, jsem zdravý …" (I když i autosugesce do určité míry funguje.)

   Občas podobné rady slyším v souvislosti s válkami, politiky (nevěnujte jim pozornost) anebo špatnými vlastnostmi partnera (nevšímejte si toho, nehodnoťte to).

 2. Láďa

  Ahoj

  úplné pochopení vesmírných sil bude pravděpodobně pro pozemský aparát člověka nemožné, co takhle s myšlenkou na mrkev trhat plevel,tzn. při trhání plevelu myslet na mrkev 🙂

  1. kVítek

   Ahoj Láďo, děkuji za postřehy.

   Nemám rád slovo nemožné … občas se najde nějaký "blbec", který "neví", že je něco nemožné a dokáže to 🙂

   Co třeba zapnout "nadpozemský aparát člověka" …?

   Při trhání plevelu myslet na mrkev … aby to nebylo být duchem nepřítomný u toho, co dělám. Trhat plevel s myšlenkou "trhám plevel, abych pomohl mrkvi" … to by šlo.

 3. ma-teo

  1- cemu je venovana pozornost-to roste

  tak s tim nemam problem,vidim,ze svou pozornost,potazmo vedomi ma kde co…plevel tedy az tak nepotrbuje mou pozornost,vystaci si se svoji…ja take rostu,I kdyz mi nikdo nevenuje moc pozornosti-neb se zasobim svoji

  a konecne-nam vsem daruje Pozornost On-nas Tvurce,ne?

  2- pracovat s plevelem mohu mnoha zpusoby

  a-vztekle ho vytrhavat se strachem,ze se zase objevi a nadavat,ze to posrane zahradkareni mi byl cert dluzen

  b-uzivat si prace na zahrade a dumat,ze plevel je sice treba trhat,ale jen proto,ze zatim nevidim zpusob jeho zuzitkovani…zdalipak ja sam v bozi zahradce budu vyhodnocen jako uzitecny-ci jako plevel? Nebyl bych v druhem pripade taky rad,kdyby pro me Otec Zahradnik take vymyslel nejake vyuziti?

  c-moho poprosit Bohyni Prirodu,aby ne me zahradce bylo vse ok,plevele a skudcu malo,uroda velka diky laskavemu slunci a vlaze dostatecne a vyzivne…a podle Sily meho presvedceni a Viry a zasluh,kere u Bohyne mam,Ona prihledne k me prosbe…

  d-a jiste by se daly vymyslet I dalsi pristupy

  Zaverem tedy chci naznacit,ze nejde jen o Pozornost,ale take Kvalitu one Pozornosti–laskava pozornost ma asi jine dusledky,nez nelaskava…

  …a…

  1. kVítek

   Hezké 🙂

   Vlídná / nevlídná pozornost.

   To, že Tvůrce dává pozornost plevelu, aby vůbec vyrostl, nás navádí k tomu, abychom i my mu věnovali pozornost. (Nabízí se ovšem otázka, zda jsme plevel neaktivovali svou pozorností právě my.)

   1. matej

    Nase pozornost je jen kousek Pozornosti Tvurce,my nic sveho vlastne nemame-jen onu iluzi-kouzlo,ze mame

    Zvedl sem ruku-napadlo me sproste slovo-pichlo me v kolene-zavzpominal sem na prvni tridu…

    Kdo je opravdu tvurcem techto napadu a vjemu?

    Kdo vi,ma cenu si o tom podumat,ale ja sem to nevyresil

    Vyresil sem vsak to,co udelat muzu-

    Mohu podumat o tom,co me napadlo-a libi-li se mi to-pak to-jakoby samostatne udelat-a nelibi-li se mi to,pak to nerealizovat

    To je pocatecni situace,kera u me usti do pochopeni,ze sem-li v jistem modu vedomi–napadaji me cim dal casteji veci,kere se mi libi a kere zda se sou v souladu s plany Tvurce se mnou

    Tato Hra,kera probiha mezi Tvurcem a druhou-Tvurcem vygenerovanou stranou-tedy mnou jako clovekem – je to,co ted zkoumam…vypada to jako stovky-tisice sachovych partii,kere mam s Tvurcem rozehrane-paralelne-tj vsechny najednou–a situace na nekterych sachovnicich a hristich sou v jistych souvislostech,kere mi davaji moznost se ve hre lepe orientovat-to sou ony synchronicity,znameni nebo I vyklad karet,ap…

    …a…

 4. Mili

  Zdravím,

  před hoďkou jsem našla váš 5 let starý článek o penězích a pak (samozřejmě letem světem) skoukla váš posun až do tohoto článku. Nebylo to špatné 🙂 Myslím, že sem chodí více lidí, kteří již pochopili, že peníze jsou ok…že by s nimi fakt neměli bojovat. Také ale uznávají, že dosavadní peněžní systém (banky, mafie atd.) je fakt dost podivně nastavený a proto v nás vznikl ten minulý odpor k penězům a boháčům. "Vo tom žádná".

  A spousta jich možná řeší to samé co nyní já…co dělat s těmito znalostmi a se vzděláním (jiným než IT odborník…ti asi fungovat slušně mohou). V tomto vy už to máte zas nastaveno jinak, ale já netoužím být koučem pro kouče, nebo zbohatnout na tom, že radím jak zbohatnout atd.(přiklad Čmolíka a pod). Mám o tom pojednání na svých stránkách, že vše je svázáno se vším a samozřejmě vydělat se dá i na "slušné" věci, ale zas kdo má peníze si tu slušnou věc objednat. I ti esoteričtěji zaměření nyní chtějí "hojnost" a to se dá použít….

  Mám poslední dobou pocit, že tvrzení

  -pokud upravíš svůj postoj k penězům a budeš je milovat (samo také k sobě)tak hojnost je samosebou samozřejmostí. Takže pokud ji nemáš….nemáš to upravené.

  nebo

  – pokud nepřeješ hojnost komukoli a posuzuješ to, jakým způsobem se k ní dostal…máš problém a nebude(pro tebe)

  – co nevidíš není …ve tvojí realitě ….a tudíž to nepodporuješ (například ničení přírodních zdrojů) z čehož prý vyplývá…pokud to vydím…dělám to (odvozeno z kam směřuji energii – to posiluji).

  Tak nevím??? S některými těmito tvrzeními já mám fakt problém. Budu ráda za kretší úvahu…co vy na to. Dík a nashle.

  1. kVítek

   Dobrý den Mili, to by bylo na delší povídání. A jak jste si možná všimla, tak místo psaní a povídání si poslední dobou raději užívám 🙂

   Také jsem ustoupil od věcí, které zavánějí esoterikou a magií a hledám (nebo spíš vidím) jednodušší a přirozenější fungování.

   Rovněž jsem se přestal starat o politiku a netrápím se tím, že splácíme nesplatitelné dluhy z padělaných penězi, viz. hnutí Poctivé peníze https://deosum.com/poctive-penize/

   Mám novou přítelkyni a nové stránky http://stastnilide.cz/

   Krásně je na světě, když člověk zběsile nepobíhá po světě a nehledá štěstí, které mu sedí na nosu 🙂

    1. kVítek

     Mili, děkujeme za pochvalu 🙂 🙂

     (Tam se dají psát facebookové komentáře i normální, facebook mít nemusíte.)

     Ať se vám/nám daří …

  1. petr-matej

   Hehe

   Slepota neexistuje

   Je to slovo pro pohled druheho, ktery-zatim-nejsem schopen vyuzit…

   Tak jak onen zahradnik zatim nema vyuziti pro plevel…

   Myslenka pekna,Danieli,ale prvni bych mel vzdy podumat,zda ja sam konam,jak pozaduji po ostatnich…ci zda ja sam se nemam v prve rade opravit,misto,abych neco vytykal druhym…

   …m…

  2. kVítek

   Pokud by zahradník jenom tak pozoroval, co kolem roste, tak nemusí nic považovat za plevel a může se radovat ze všeho. Pokud se rozhodne, že něco vypěstuje (vytvoří zahradu), tak začne rozlišovat, co se mu do jeho plánu hodí a nehodí. Naopak, plevel vyjadřuje, že zahradník vidí, má vizi. A ještě víc vidoucí (až osvícený) zahradník vidí, jak plevel spolupracuje s neplevelem.

 5. petr-matej

  Nejaxem na strance Stastni lide nenasel moznost komunikace a dialogu-jako tady na Deosum-coz povazuji za krok zpet…

  Do naseho stesti nam nebude nikdo kecat,jasne?!

  Ale ja kecam-aspon tady–mam dotaz,jaxe s tvym novym zivotem vyrovnala tva byvala partnerka ci deti—sou to ted take stastne zaby?

  …m…

  1. kVítek

   Ahoj Petře, nerozumím tvé poznámce, na Šťastní lidé.cz jsou komentáře stejně jako tady a navíc jsou tam facebookové komentáře. Kdokoliv se může k našemu štěstí vyjádřit 🙂

   Bývalá partnerka se rozhodla jít jinou cestou (ke svému štěstí) … a jako každý člověk se vyrovnává především se svým životem.

   O děti zodpovědně střídavě pečujeme.

 6. Vlaďka

  Ahojky všem.

  Jen napíši můj názor.Myslím si,že je dobré dělat vše s tou vnitřní vášní, i to zahradničení.U toho mohu myslet na tu mrkev a proto mezi řádky s mrkví poskládám posekanou trávu a plevel tam neroste nebo občas vyleze nějaká ta rostlinka.

  Takto pěstujeme na zahradě v bedněních i ostatní plodiny,je to paráda,nemusím trhat plevel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *