Proč se rozbil právě katalyzátor …?

katalyzator

Minule jsem psal o psychovýletu do ZOO Praha a o tom, jak se rozbil katalyzátor.

K čemu je u auta katalyzátor? Přeměňuje nějaké škodliviny na neškodlivé látky, aby to nešlo ven a lidi to nemuseli dýchat. Katalyzátor mi tedy může říkat, dávej pozor na to, co vypouštíš (z pusy). To, co vypouštíš z pusy, ještě trochu vyčisti. Říkej jenom čistou pravdu. Nelži, nenadávej, nebuď vulgární, nepomlouvej, važ slova.

To jsem ale netušil, co se bude dít dál …

Několik dnů na to jsme měli v rodině další úmrtí. Odešla filtrace k bazénu. Vzhledem k tomu, že motorek od čerpadla jde protočit velmi těžce a transformátor nebzučí, usuzuji, že nejprve se nějak zasekl motorek a pak se spálil přetížený transformátor.

Kde vzít nové čerpadlo. Zavolal jsem sousedovi, jestli mu doma nezbylo čerpadlo od starého bazénu, když mají ten nový. Prý to bylo nějaké samo-domo a už je to pryč. Ale ten nový bazén, co si koupili, viděl včera v Kauflandu, za 500Kč. Je to stejný typ bazénu jako máme my. Průměr cca 3 metry. Nechápu, jak ho může někdo prodávat i s filtrací za 499Kč a ještě na tom vydělat. Jenom vložka do filtru se prodává za 300Kč. Samotná filtrace nejlevnější na internetu za cca 600Kč a hodně podobná té, co je u bazénu za cca 2800Kč v MountFieldu. V Kauflandu už měli vyprodáno. Jsme bez filtrace. Trošku jsem surfoval na internetu a zjistil, že lidé se vyrábějí pískové filtrace. Vezmou nějaký sud, nějaké trubky, písek, smontují dohromady a chválí si to. Nejlevnější písková filtrace stojí cca 3000Kč.

Všiml jsem si jedné zajímavé věci. Nejdřív se rozbil katalyzátor, což je vlastně něco jako filtr na výfukové plyny, pak se rozbil filtr na vodu. Co to má znamenat? Když jsem o tom přemýšlel, skoro jsem nadskočil, uvědomil jsem si totiž, že minulý týden jsem objednával dva fotografické filtry. Dost jsem vybíral, než jsem se rozhodl. Několik let na slovo filtr vůbec nenatrefím, a teď v jednom týdnu se mi sejdou tři zážitky s různými filtry. Jenže co to má znamenat?

Proberu si možnosti, které mne napadají.

Za prvé. Kdybych byl paranoidní, mohlo bych si myslet, že by to mohlo znamenat výbuch atomovky. Bude třeba si chránit zrak, vzduch, který dýcháme a vodu, kterou pijeme. Nevím, nevím, jestli je to správné řešení.
Druhá možnost. Při koupi fotofiltrů jsem chtěl ušetřit a tak jsem je koupil na eBay. Bylo to cca o třetinu levnější než je koupit v Čechách. To není zase takový hřích, aby se kvůli tomu rozbil katalyzátor za několik tisíc Kč a ještě filtrace.

Za třetí. Chránit sebe sama před znečištěním. Ne těla, ale duše. Filtrovat (vybírat si to, co vidím). Filtrovat to, co vypouštím ze sebe (slova). A ještě něco s filtrováním vody.

Také je možné, že se začaly ozývat věci, o které se nerad starám. O auto se nerad starám a o bazén také. Jenže proč byl v tom byl ten filtr? Zatím nevím. Jednou se to dozvím.

Filtr je zařízení, které něco chrání před znečištěním. Buď něco chrání, před znečištěním, anebo chrání to venku, aby se tam něco nedostalo. Mohu tedy uvažovat o filtrování věcí, které přijímám, myšlenky, obrazy, slova a o filtrování věcí, které vysílám a ti kolem je přijímají.

Původně mě napadla má slova, ale problém s filtrem mne může směrovat i na filtrování věcí, které přijímám. Nepřijímat je bezmyšlenkovitě. Jeden typ filtru mne upozorňuje na věci, které přijímám, druhý na věci, které dávám ven. Cílem filtrace je čistota. Mám tedy pracovat na své čistotě. Těla i duše.

Není to trošičku paranoidní? Není, jak jinak může Stvořitel vychovávat lidi než tím, že jim bude připravovat příběhy. Někdy jednoduché na pochopení, někdy trošku hádankové.

Teprve teď mi došlo, že předchozí porucha auta se týkala olejového filtru. To je vážně psycho. Už se těším, až se sem vrátím a napíšu, proč se to všechno stalo (až to budu vědět přesně). Zatím je to jenom takový prototyp článku.

2 komentáře u „Proč se rozbil právě katalyzátor …?

 1. pajas

  Moc zajímavé myšlenkové pochody. A né špatné. Já se na to koukám trošku jinak…

  Katalyzátor stejně jako jiné filtry mají omezenou životnost. Někdy vydrží víc, někdy míň. Filtry jako olejový se musejí měnit s výměnou oleje. Byl by nerozum hnát nový čistý olej špinavým filtrem.

  Horší věc je s tím filtrem u bazénu. Tam je něco špatně. Motůrek se může zaseknou, ale nesmí se spálit transformátor. Měla by se přepálit pojistka.

  A další postup by měl být následující:

  1. vyčistit a promazat motor

  2. vyměnit pojistku

  3. vesele filtrovat dál

  Já se na techniku koukám trošku jinak. Asi za to můžou ty technický školy… 🙂

  1. ViTeK

   Děkuji za postřehy, i když některé součástky mají omezenou životnost, mohou nás upozorňovat, že brzy odejdou a mohou odejít v určený čas a tím nám něco připomenout, si myslím.

   S pojistkou souhlasím, bohužel tam nebyla a motor je zalitý nějakou pryskyřicí, takže na údržbu jako rozebrat, vyčistit, namazat to nevypadá. Jako provizorium jsem do série s filtrem zařadil zahradní čerpadlo a tím vodu ženu do filtru.

   Mějte se fajn, ať vám stroje dobře slouží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *