Jak vyrobit reproduktor

Reproduktor je součástka, která mění elektrický signál na zvuk. Je v každé reprobedně, rozhlasovém přijímači, mobilním telefonu. Jeho tichý a malý bratr se jmenuje sluchátko.

Takhle vypadá reproduktor.

reproduktor

Reproduktor jsme dělali se synkem a měl přijít do rubriky Mladí kutilové. Jenže tady taková rubrika není, tak ho šoupnu do rubriky Jak přežít. Co se v mládí naučíš, v pozdějším věku jako když najdeš.

Vyrábět si reproduktor, není tak úplně od věci. Ne, že bych to někomu přál, ale může se stát, že se krčíte někde v zákopu, posloucháte vysílačku, když tu náhle z čista jasna přiletí zbloudilá kulka a ustřelí vám vysílačku u ucha. Máte štěstí, odnesl to jenom reproduktor, který je na cimpr capmpr. Ještě, že to nebylo ucho.

Jiná situace. Bručíte v kriminálu, když tu náhle do vaší cely z čista jasna přiletí vrchní bachař přezdívaný slizoun a rozšlape vám utajovaný rozhlasový přijímač, který jste nestačili schovat. Odnesla to, hádejte která součástka? Reproduktor.

Když chápete, jak reproduktor funguje, a u vězeňského lékaře na nástěnce se vám podaří ukradnout magnet, máte z poloviny vyhráno. Krást se nemá, ale oni vás do toho kriminálu odvlekli jenom tak pro nic za nic za rozvracení EU. Z druhé poloviny máte vyhráno, když se vám podaří někde sehnat kus slabounkého smaltovaného drátku, například ho vymotat z nějakého transformátoru, tlumivky, cívky. Z třetí poloviny máte vyhráno, když seženete ještě kus papíru, lepidlo a nit.

Jak funguje reproduktor? Cívkou, která je umístěná v magnetickém poli trvalého magnetu protéká elektrický proud (nízkofrekvenční signál) a na cívku působí síla, která s ní pohybuje (kmitá) vůči magnetu. Cívka je spojená s membránou, kterou tím pádem rozechvívá a tak vzniká zvuk, což není nic jiného než mechanické kmitání (vzduchu) na slyšitelné frekvenci.

Nejprve jsem připravil jakýsi rámeček, který ponese membránu, bude k němu přilepený magnet a jsou v něm zatlučené dva hřebíky jako kontakty.

reproduktor

Pak jsem vyrobil papírovou kostřičku cívky a na ní navinul cca 1,5 metru tenounkého smaltovaného drátku. Vnitřní průměr kostřičky cívky musí být o něco větší než průměr magnetu, aby se cívka mohla volně pohybovat vůči magnetu, který je přilepený uvnitř na rámečku. Drátek jsem nití upevnil a zalepil, aby držel na cívce a nerozmotával se.

reproduktor

Hotovou cívku jsem přilepil k membráně, což je čtvereček papíru, do kterého jsem vystříhal díru se zobkovaným okrajem, aby to šlo k sobě lépe slepit. Normální reproduktory mívají membránu kruhovou nebo oválnou

reproduktor

Pak jsem membránu čtyřmi připínáčky přišpendlil k rámečku s přilepeným magnetem tak, aby se cívka mohla volně pohybovat nahoru a dolů. Magnet ve tvaru válečku (na obrázku je černý) je umístěný v cívce, je přilepný na tom dřevě (rámečku) a cívky se nedotýká. Z konců drátků jsem oškrábal smalt, a zastrčil je pod hřebíky, ke kterým se připojuje zdroj signálu.

A je to 🙂

reproduktor

Reproduktor opravdu funguje. Hraje potichoučku …

41 komentářů u „Jak vyrobit reproduktor

  1. Miky

    Zdravìm Ta, Vìtku,

    reproduktorìk je uz na pohlad chutnulinky a este ten "novorodenec" aj hrajkà !! Ja som totàlne antitechnicky typ, pochvàlit Ta vsak dnes musìm, skor, nez vstanem od pocìtaca. Tak ma napadlo – kolko ludì si este dnes dozicì ten slastny pocit z takto doma vyrobenej veci ? Z vlastnorucne uhàckovanej tasky, doma namalovanèho obrazu do izby, batikovèho tricka … Radost z tvorby nedokàze nahradit ziadna inà a este pochvala okolia ako zahreje, ze ? Spohodlneli sme a ochudobnujeme sa sami. Domàcich kutilov ubùda a ubùda i originàlov, pretoze IKEA mà vsetko za babku a bez nàmahy a mna tàto novodobà vymozenost uz unavuje. Nie je nad to, vlastnorucne si namiesat bylinky, usit suknu, uvarit lekvàr, vykopat jazierko, vlastnorucne si zaspievat …

    Ààhòòòj !

    Miky

    1. VíTeK

      Miky, já mám opačný problém, musím se krotit, abych nevyráběl všechno doma. Tohle byla jenom taková legrace pro děti, jestli to bude fungovat. A fungovalo 🙂

    1. VíTeK

      Ondro, Odpovím na váš výkřik jako by to byla hezky položená otázka … Reproduktor se obvykle zapojuje na zdroj nízkofrekvenčního (slyšitelné kmitočty) signálu s vhodnou úrovní (hlasitost) a vhodnou impedancí (pak jsou malé ztráty), většinou na zesilovač. Přes dráty …

  2. ados

    ja som tiez raz robil reprak a prestal som uz pri cievke (robil som to totalne blbo) ale s timto navodom to idem este raz vyskusat moyno sa mi to podari xD

  3. Sobec

    Zsravím Vás. Tktéž sem si kdysi zkoučel dělat deproduktor. Posloužila mi k tomu injekční stříkačka, dva nástěnkové magnetky a měděný drátek a nic víc… a hraje to!! jednou mi magnet vypadl a co se stalo? hrálo to taky, jen o něco potišejc 😀

  4. Radek 11 let bratr 3 roky

    hmm bratr chtěl abych mu vyrobyl robota a tohle něco dělá a navíc mu to připomíná robota – ideální dárek pro nás oba

    1. VíTeK

      Bratrovi můžete vyrobit dřevěného panáčka … 🙂

      Uříznout dva kousky násady od smetáku, provrtat, dát provázky, namalovat …

  5. Roman

    Pěkná a čtivá práce…..Taky sem měl tu čest si listovat v knížce od krystalky k reproduktorům….Kdysi dávno.

    No nic méně jen trochu povzdechu na toto téma.

    Zrovna jsem brouzdal po netu a okouněl sem na tyto a podobným tématům a z hrůzou jsem zjisti, že je toho jak šafránu. Není to škoda?

    Jen tak dál, věřím v tyto samizdatové práce.

    1. kVítek

      Dobrý den, ahoj Romane,

      Dřív se věci stavěly, protože se nedaly koupit. Dělal jsem detektor kovů, tyristorové zapalování, vysílačku … Dnes mi přijde jako dobrá zábava (nejen pro děti) věci rozebírat a dívat se, jak fungují … doporučuji knížku Rozeberte si PC (Václav Šedý). Je neobyčejně veselá, pro někoho.

  6. Pepa

    Děkuji,

    ještě mám dotaz ohledně připojení zdroje zvuku mám telefon a u něj 3,5 jack stereo na druhém konci mám tři drátky (L,P, stínění). Z cívky mi vedou dva dráty. Jak co kam mám zapojit bylo mi řečeno že stínění s jedním z těch kabelů ale to nefunguje.

    1. kVítek

      Ano, vezmete jeden z těch drátků a stínění. Je možné, že to hraje tak potichu, že to neslyšíte. Záleží na síle signálu, na síle magnetu a počtu závitů cívky. (S impedancí jsme si hlavu nelámali.)

      Tenhle reproduktor je pokus pro radost. I když bude hrát slabě, je to úspěch 🙂

    1. kVítek

      "Hele", to bych nedělal, reproduktor by měl být "impedančně přizpůsobený" pokud tam máš několik závitů drátu, tak se může stát cokoliv. Neznám zapojení mobilů. Třeba se tu objeví někdo znalejší a poví ti.

  7. Adtre

    Velice se o tyto témata zajímám a hrozně mě to baví, ale bohužel na internetu není moc českých stránek s takovými tématy. Anglických je víc a dnes jsem našel jak si vyrobit třeba i vlastní televizi s CRT obrazovkou. Rozhodně se váš reproduktor hodlám vyzkoušet a prosím o další takové články……

    1. kVítek

      Dobrý den, ahoj,

      Děkuji za odezvu, tohle je spíš taková zábava pro děti, aby viděly, jak to funguje. Podobně ukázkově by se mohl udělat uhlíkový mikrofon z rozdrceného uhlíku, co je v galvanickém článku.

      Když člověk zná, jak to funguje, tak si dokáže svépomocí udělat zajímavá zařízení … 🙂

      1. Adtre

        A nechtěl bys podobný projekt rozjet. Vážně by se mi to líbilo, je to rozhodně lepší než celé prázdniny vysedávat u počítače.

        1. kVítek

          Ahoj,

          Myslíš projekt, jak udělat uhlíkový mikrofon? Nebo něco většího?

          Máš pravdu, některé děti nejraději sedí u počítače nebo se povalují s mobilem. Je pro ně zajímavější rozstřílet nějaké virtuální tvory než něco vyrobit.

                1. kVítek

                  Ahoj, musím (chci) hospodařit časem a nemohu (nechci) se pouštět do každého nápadu … i když je to zábava 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *