Dnes ráno mi pětiletý synek ještě v pyžamu říká: Tatínku, co kdybychom vzali cívku a do té bychom pouštěli signál z magneťáčku a vysílali bychom ho. Řekl jsem mu, že je to dobrý nápad a pomyslel si, že to dítě je geniální. Kluk právě vymyslel rozhlasový vysílač. Nebyl to úplně jeho nápad, něco podobného už jsme zkoušeli s videem. Pouštěli jsme z něj signál do kusu drátu a přijímali ho na televizi. Video se chovalo jako malý (ilegální) televizní vysílač a televize se chovala jako televizní přijímač. Kluk, protože nic neví o modulaci, tak si to zjednodušil a vymyslel, že budeme vysílat cívkou, připojenou přímo na nízkofrekvenční signál z magneťáčku. Cívku dáme místo reproduktoru, takže to nebude hrát, ale vysílat. Sám jsem byl zvědavý, jestli to bude fungovat a na jakou vzdálenost.
Cívky jsme vymontovali z použitého transformátoru z nabíječky. Zapojili a … vysílač fungoval na vzdálenost asi jeden centimetr. Pak jsme prohodili vysílací a přijímací cívku a vysílač začal fungovat na vzdálenost asi dvacet centimetrů.
Na obrázku magneťáček s modrou cívkou jako vysílač. Červená cívka a zesilovač fungují jako přijímač.
Na tomto principu funguje většina vysílačů s tím rozdílem, že nepracují na nízkých kmitočtech, ale nízkofrekvenční signál je modulovaný na nosnou vlnu o vyšším kmitočtu.
Pěkný článek. Co se s podobně jednoduchým vysílačem přesunout na AM vlny? 😉
Je potřeba oscilátor 1MHz (taková ta plechová kostka, co je na boardech a podobně) a výstupní nf trafíčko ze starého tranzistorového rádia. Jedno vinutí dám do napájecí větve oscilátoru a druhé vinutí moduluju. A je hotovo 🙂
Tady je schéma kvalitnější a o něco složitější verze, která se už dá poslouchat: http://ludens.cl/Electron/amtx/amtx.htm
Pajasi, výborně 🙂 Modulovat by to chtělo už jenom kvůli tomu, že do NF se vejde jenom jedna stanice :-/. Líbilo by se mi nějaké zapojení s jedním, dvěma libovolnými tranzistory, protože když půjde o přežití, tak pochybuju, že budou k dispozici nějaké katalogové součástky. Možnost doplnění o krystal vítaná. Pokud by šlo o nějaké improvizované vysílání v civilizaci, tak bych jako vysílač použil video, a signál zesílil anténním zesilovačem. A chytal to na televizi.
do pici som to doma robil a hovno
Když člověk s věcmi hezky zachází a vlídně k nim promlouvá, tak se mu daří … 🙂
🙂 🙂 🙂 tak, tak…
plášť skoro jako anděl měla,
vlídně na mne promluvila …
a pak mi roucho očistila
som neni psichicki naruseni abi som sa z kablikami rozpraval
Je vidět jaký otec takový syn. 🙂
Bohouši, myslím, že je to tak zařízené, aby se ti dva měli o čem bavit.
Skvělý nápad… Za téma, obsah a význam jsem dal tu "nedokonalou" jedničku a za formu také, jelikož si myslím, že i já jsem to pochopil a to je dóóóst dobře a je vidět, že popis je uveden stručně a věcně 🙂 … kdyby to někoho zajímalo, vymslel jsem magnetický stroj, který vám vydrží pracovat třeba patnáct let kromě velice nízkých náladů za výrobu třeba i zadarmo… (není to perpetum mobille, jelikož využívá sílu těch magnetů a ty navíc nemagnetizují úplě věčně :)) … Jen je občas třeba se těmito motory kterých je nejrůznějších druhů po světě tisíce příliš moc veřejně se s nimi nevytahovat, protože v zájmu magnátů jiných zdrojů bývá vaše vlastní výroba vaší vlastní elektřiny, za kterou jim nemusíte nic platit, sabotována… Právě proto je lepší šířit takovéhle informace po internetových stránkách podobných těmto a jiným… Kdo by měl zájem se o tomto motoru dozvědět více, nechť mi prosím a to budu velice rád, napíše na mou e-mailovou adresu která zní a je: mapaf@seznam.cz
Dobrý den přeju …
Jeden takový vynálezce už tady byl. Nakoupil si neodymové magnety, že postaví perpetuum a ony mu rozštelovaly kardiostimulátor. Takže nejen magnáti, ale i magneti sabotují …
Tak trochu jsem nepochopil kde mám vlastně vzít tu cívku
"Cívky jsme vymontovali z použitého transformátoru z nabíječky."
Takže z nabíječky, která v sobě má transformátor.
Ok ale ta cívka má aspoň 6 vývodů tak nevím co mám kam zapojittomtom
Dobrý den,
Pokud by bylo primární a sekundární vinutí namotané na stejné kostře, tak tyto pokusy dělat nepůjdou, muselo by se jedno vinutí odmotat a namotat na jinou kostru, abychom měli dvě cívky, se kterými můžeme hýbat a vzdálit je od sebe.
Každá cívka má dva vývody. Pokud jich tam je víc, tak je to několik cívek nebo cívka s odbočkami. Což se dělá z důvodu různých výstupních napětí. Stačí si vybrat dva vývody.
Pokud budou mít vývody stejný průměr drátu, je velká pravděpodobnost, že budou patřit ke stejné cívce.
Schéma, které uvádíte má rezonanční obvod, takže funguje na nějakém kmitočtu a k tomu je přimíchaný (amplitudově modulovaný) nízkofrekvenční signál z mikrofonu.
Moje zapojení přímo vysílá nízkofrekvenční signál. Na větší vzdálenost by to nefungovalo. Je to opravdu jenom pokus.
Díky za radu, snad mi to bude fungovat:-)
Pokus se vydařil:-) s tím rozdílem, že jsem nevysílal z rádia ale z Mp3ky.
Taky bych se chtěl zeptat, jestli by autor nemohl něco víc prozradit i o tom vysílání videa do televize, o kterém se ve článku zmiňuje. Jen tak pro zajímavost…
Gratuluji … 🙂
Do starších televizí, které neměly SCART se signál z videa přiváděl (jednoduše řečeno) do anténního vstupu koaxiálním kabelem. Pokud by se na ten kabel v videa přidělala anténa (nebo kus drátu) a druhá anténa (nebo kus drátu) by byla na televizi a na televizi by bylo správně naladěné to video, tak by to mělo fungovat …
Pětiletý, to snad neumí ještě ani pořádně mluvit natož aby felil s cívkama šílenosti ne? 😀
Koukám, že podle datumu článku mu bylo skoro šest … šestileté děti už chodí do školy a mluví 🙂