Diagnóza: Kutil domácí

naradi

Pane doktore, mám problém …

Svěřte se mi, od toho tu jsem.

Mám doma cirkulárku, hoblovku, ruční hoblík, pokosovou pilu, horní frézku, několik brusek na dřevo, ruční kotoučovou pilu, soustruh na dřevo, odsávací zařízení na piliny a hobliny. Stojanovou vrtačku, ruční vrtačku, vrtačku s příklepem, transformátorovou svářečku, úhlovou brusku, normální brusku, přímou brusku, akumulátorový šroubovák. Když to spočítám, je to přibližně dvacet elektrických strojů. Také mám počítačem řízenou frézu vlastní konstrukce. Troufnu si na cokoliv, a co neopravím, tak alespoň neopravitelně zničím a rozpitvám. Přišel jsem na to, že 90 procent závad všech přístrojů je způsobených tím, že se ulomil přívodní kabel, přestal fungovat vypínač, přepálila se pojistka, anebo se ulomil nějaký drát a je to viditelné na první pohled. Stačí tu věc rozebrat a v 90ti procentech případů člověk tu závadu vidí.

Jednou se zasekával počítač. Když jsem po něm nic nechtěl, tak fungoval, ale jak jsem pustil výpočet s databází, tak se zasekl. Otevřel jsem kryt a chvíli do něj jenom tak čuměl … Hele, větráček se netočí! A díky tomu se procesor špatně chladí a díky tomu se počítač zasekává. Sáhnu do šuplíku, z několika větráčků vyberu ten nejpodobnější, přiletuju ho a je opraveno.

Když přestane fungovat topení, vím, kterou součástku v kotli musím vymontovat a vyčistit. Koukal jsem se minule opravářovi přes rameno. Nesnesu, aby přišel nějaký opravář, něco vyměnil a řekl, že je to spravené. Chci vědět, co vyměnil, a jak přišel na to, že je to právě tahle součástka.

Když se rozbije pračka, vezmu do ruky šroubovák. Když se rozbije rádio … znám své věci a vím, co jim chybí a co se s nimi musí udělat, aby fungovaly.

Mám radost, když se mi podaří něco oživit a prodloužit tomu život.

Vyrábím si nábytek, pokládám parkety, vyměňuji skla v oknech …

A jaký máte problém, pane? To nejste rád, že jste šikovný a že si umíte věci opravovat? Jistě to i manželka ocení. Zatímco ostatní muži vzpírají půllitry, vy jste zalezlý v dílně a tvoříte.

Vlastně jsem šťastný, pane doktore, ale … Někdy mám pocit, že oživuju mrtvoly, že ty věci, kterým se věnuji, jsou staré krámy, které už dávno měly být na smetišti. Že kdybych nekupoval žádné nářadí a za ty peníze si někoho najal, tak ušetřím čas i peníze a mohu dělat něco užitečného.

Někdy si říkám, jestli tím, že se věnuji starým krámům, jestli je k sobě nepřitahuji, jestli se ty věci neporouchávají jenom proto, aby mi udělaly radost a já je mohl opravit. Znáte Tajemství, pane doktore?

Myslíte lékařské tajemství? Nebojte, nikomu nic nepovím.

Ne, myslím Tajemství s velkým T. To je ta kniha o tom, že k sobě přitahujeme to, na co myslíme. Zákon přitažlivosti.

Ach tak, myslíte gravitaci.

To je ono, pane doktore, gravitaci. Gravitaci myšlenek. Říkám si, jestli jsem svými myšlenkami nezhmotnil svoji dílnu a nepřitáhl do ní všechno to nářadí … jestli nemám na víc. Jestli to harampádí, ve kterém se vrtám, není jen zhmotněním harampádí, které mám v hlavě. Staré myšlenky, které jsem měl už dávno vyhodit …

Rozumíte mi, pane doktore?

37 komentářů u „Diagnóza: Kutil domácí

 1. Vlaďka

  Milý Vítku.

  Jako lékař se přikláním k Vaší úvaze,je to možné,že jste to na sebe přitáhl,jistě máte na víc,ale možná jste to přitáhl právě proto,že Vás to baví a že je to Váš koníček,vrtat se v něčem.Někdo má sbírku motýlů,odznaků,pohlednic a vy máte sbírku nářadí.Není na tom nic špatného,je to pro Vás třeba výborný relax,což je z psychického hlediska jenom dobře.Vy si na tom vlastně ověřujete své schopnosti a dovednosti a zdokonalujete je a hlavně sebe.Pokud si s tím nebudete vědět rady a bude Vás to trápit,tak se zastavte v mé ordinaci osobně.

  S pozdravem MUDr.Chocholoušek

  Hřbitovní 20

  Horní Zapadákov

  1. VíTeK

   A pane doktore, prosím vás, myslíte si, že je to přenosné? Jestli se to jako může rozšířit i na děti …?

   Ano, pane Vítku, zákon přitažlivosti funguje i na děti. Začnou dělat to, co uvidí dělat vás, takže si dávejte pozor, co děláte …

   1. Vlaďka

    No a zákon přitažlivosti funguje i u partnerství.Přitahneme na sebe přesně toho partnera,od kterého se máme naučit to,co ještě nemáme zvládnuté a zpracované v sobě.

     1. VíTeK

      Ahoj Jano, já si myslím, že tyto partnery si člověk vybere, když není dost ostražitý (je zamilovaný a ví, že to nemá dělat) a že si je přitáhne (pokud v tom chceme hledat zákon přitažlivosti) proto, aby tu chybu už podruhé neudělal. V tom lepším případě. To je můj první nápad. Když je člověk sám (osamělý) a je mu smutno, tak slevuje ze svých nároků a vypíná rozum.

      1. Míša

       Dobrý den, Vítku.

       Myslím, že člověk si takovéto partnery přitáhne z různých důvodů a nejde to zevšeobecňovat.Já třeba vím, že jsem si mého bývalého partnera přitáhla proto, abych si už konečně nenechala všechno líbit. Neozývala jsem se, když se mi něco nelíbilo. Pak, jako kdyby dokonalost řekla:Tak co si necháš ještě líbit?Ještě tohle? A co tohle?

       Já jsem si říkala, že se mu to vrátí, ale nebránila jsem sama sebe.Dovolovala jsem, aby mi ubližoval.

       Takže jeden z důvodů může být třeba tento.

       A alkoholici? Jsou to lidé, kteří k alkoholu utíkají, protože nezvládají situaci. A možná utíkají od partnera.Takže bych si dala asi otázku: proč ode mne partner utíká do hospody?

       Pak ještě chci reagovat na to, že si přitáhneme takovéto partnery, když nejsme dost ostražitý- zamilujeme se a víme, že to nemáme dělat……. Asi to není přesná formulace. Ale moc tomu nerozumím.

       Nejsem si jistá, jestli ostražitost nám pomůže, abychom se nezamilovali. A když se člověk zamiluje, tak by to neměl potlačovat.Protože to ani nejde.A myslím, že to není správné, potlačovat city.Už se to stalo.Je to jen důsledek něčeho.Důsledek našeho myšlení, chování. Přitáhneme si partnera, jakého si zasloužíme.Proč si žena přitáhneme opět alkoholika? A opět? Protože se nezměnila. Nezměnila svoje myšlení.

       Po rozvodu jsem zůstala osm let sama. Za tu dobu, jak jsem se měnila, jsem si všimla, že se měnili i muži, kteří o mě měli zájem.

       Úžasné.

       Děkuji všem za vaše úvahy.Mějte se krásně.

       Míša

       1. VíTeK

        (A když se člověk zamiluje, tak by to neměl potlačovat.)

        Míšo, děkuji za psaní. Já to vidím tak, že člověk si může předem, nebo později, nebo až když už je pozdě nastavit, jestli se do někoho zamiluje a kam až. Například pokud má partnera, tak si zakáže se zamilovat do někoho jiného a na jiné lidi bude koukat, tak říkajíc asexuálně. Potud teorie. A když ho ten partner začne zlobit (hodně), tak mu řekne, že si to přenastaví, a když ho zlobit nepřestane, tak si to opravdu přenastaví a zase se do někoho zamiluje.

        Mějte se fajn …

        1. Vlaďka

         Také si myslím,že to jde nastavit,pokud se člověk tímto zabývá do hloubky,tak to jistě jde.

        2. Jana

         aneb pro zvědavé doporučuji knihu od psycholožky Barbary De Angelis, která má v názvu tolik přitažlivé slovo, hádejte jaké, no přeci Tajemství…tentokrát "Tajemství lásky aneb jak se stále milovat".

         P.S. a několik nápadů pro Vítka, jak udělat tyto stránky ještě přitažlivějšími:

         1)vzhledem k počtu komentářů navrhuji k RSS články připojit i RSS komentáře.

         2)pro příjemnější komentování samotných článků navrhuji mít tyto články dostupné spolu s prostorem pro komentář.

         A hezký víkend všem:-)))

        3. VíTeK

         Ahoj Jano, děkuji za náměty.

         RSS komentáře jsem neudělal schválně, aby si lidi jenom nečetli komentáře v RSS a už by se nešli podívat na stránku, ale dal jsem poslední komentáře na hlavní stránku. Když o tom teď přemýšlím, tak by šlo udělat RSS komentářů bez textu, jenom hlavičky. Otázka je, kolik lidí víc, co je to RSS.

         (mít tyto články dostupné spolu s prostorem pro komentář.)

         To myslíš, aby byl vidět článek? To by musel být v nějakém rolovacím okně. Tak to myslíš? Kdyby nebyl rolovací, tak by byl vidět jenom konec. Stejně tak by šlo udělat i odpověď na komentář.

        4. VíTeK

         RSS je věcička (prográmek), který hlídá všechny nové články (a komentáře) třeba na Avenna.cz. Nemusím na ty stránky chodit několikrát denně, ale ten program se tam několikrát denně podívá a ukáže mi, co je nového. Ukáže mi seznam nových věcí (na serverech, které tam mám nastavené). Používám prohlížeč Opera, protože prohlížeč Internet Explorer v mém operačním systému Windows Vista přestal pracovat, a ta Opera to má v sobě.

        5. Jana

         Na ty RSS komentáře mě navedl Tvůj poslední článek o cestě do Prahy na přednášku. Věděla jsem, že si s tebou paní Helena domlouvala přes internet to svezení, chtěla jsem si ten komentář osvěžit, ale už jsem ho musela hledat a nenašla v potřebném čase.

         A tou druhou poznámkou myslím to, aby byl vidět článek, když k němu píšu komentář. Dosud to dělám tak, že si ho zkopíruju CTRL C A CTRL V a potom ho zase mažu. Pro mě je příjemnější mít komentovaný text na jedné stránce. V tomto ohledu mi vyhovovalo nastavení na avennovských stránkách.

        6. Jana

         A když už jsme u těch námětů pro zlepšení, potom ještě přivítám informace o návštěvnosti této www stránky včetně údaje o tom, kolik lidí je on-line.

       2. Vlaďka

        Míšo,já souhlasím s tou ostražitostí.Např.kdybych si hledala dnes jiného partnera,tak si budu dávat veliký pozor,aby nepil.Pokud zjistím,že se rád napije,tak nebudu snižovat své nároky a rovnou od toho odstoupím,řekla bych ,že nás možná vesmír ještě takto zkouší,zda si budeme trvat na svých zásadách,pokud neustoupím,tak mám pak šanci,že mi vesmír dá do cesty abstinenta,protože si řekne…aha toto jsi zvládla na jedničku,už není třeba Tě to učit.Takto to chápu já.

        Vlaďka

    1. VíTeK

     Milá Vlaďko, původně jsem chtěl napsat něco tak vtipného, jakože „já za nic nemohu, to ona si mne přitáhla.“ Anebo „to ona se na mne přilepila“. Nemyslím teď nějakého konkrétního partnera, spíš zpětně na to koukám. Občas byl ten vztah založený na jednostranné přitažlivosti a moc dlouho nevydržel. Navíc je tu několik rovin. Tělesná přitažlivost, zájmy, duše. Zákon přitažlivosti a odpudivosti v partnerství nebude tak jednoduchý.

     1. Vlaďka

      Hezký den Vítku i Vám všem ostatním.

      Vítku,klidně jste mohl z recese něco napsat,alespoň bych se zasmála.Ona ta přitažlivost může fungovat i tak,že si na sebe přitahneme podobného partnera,který nám zrcadlí jednoho z rodičů,viz.já…..otec alkoholik…vzala jsem si muže,který se rád napil a dlouho jsem si nechala ubližovat a tolerovala jsem to.Dnes vím,že bych to už neudělala,jedna lekce mi stačila.Četla jsem v jedné knize,že podvědomě vlastně chci předělat otce,proto si přitahnu podobného partnera a začnu ho předělávat.

      Moje sestra měla v prvním manželství muže násilníka a také se rád napil.Rozvedla se ,tři roky byla sama a teď má druhé manželství,kde v současné době řeší totéž,akorád v horším měřítku.Jedna lekce jí nestačila,proto dostala do cesty podobný model a pokud to teď rázně nevyřeší a bude to dále tolerovat,tak si vlastně koleduje,že možný další partner bude podobný.Bude záležet na jejím myšlení jak to zpracuje.Druhého manžela v podstatě nemilovala do hloubky ,ale vzala si ho ,aby nebyla sama.To je právě to,člověk než aby počkal na toho pravého partnera,tak se bojí samoty a jde do nesprávného vztahu,jen aby nebyl sám a pak když odloží růžové brýle,tak je pozdě .

      Vlaďka

        1. Jana

         Tak, že si Vaše sestra postaví konstelaci na téma já a mí partneři zatížení násilím či alkoholem. Toto je současná rodina. Obvykle se ale pracuje i s původní rodinou, to jsou rodiče, sourozenci, prarodiče. Smyslem je uvést rodinný systém do harmonie, dát každému rodinnému příslušníku své správné místo. Proto se průvodce bude ptát na mimořádné události v rodině Vaši sestry, Vašich rodičů a prarodičů (rozvody, úmrtí do 40 let, potraty, závislosti,…)a potom vyzve Vaši sestru, aby si vybrala a postavila zástupce za sebe a za další členy rodiny…no a potom je důležité se dívat, jak se ta konstelace odehraje, co ukáže…i když jsem Vám v některém z předešlých komentářů psala, že si nemyslím, že je vhodné Vám dávat doporučení na konkrétního průvodce rodinnými konstelacemi, tentokrát to udělám, protože mám pocit, že Vás tato informace může navést: najděte si prosím, stránky Radima Resse nebo Věry Kučerové.

         Vím, že píšu velmi stručně, ale je to mým záměrem, protože já vnímám velký rozdíl mezi informacemi od zdroje a informacemi přenesenými. Rozhodnutí je na Vás a já Vám přeju, ať už se rozhodnete pro rodinné konstelace či nikoliv, aby jste dospěly k výsledku, který Vás obě bude naplňovat. Jana

        2. Vlaďka

         Paní Jano děkuji.

         Já se spokojím s Vaším vysvětlením,má sestra není nakloněna řešit věci a situace do hloubky a já sama mám v tomto jasno,takže nemám potřebu toto řešit.Jen mě zajímalo,jakým způsobem mohou pomoci konstelace,stačí mi napsat to pár větami,pokud je to možné.

         Co se děje dál,když budu pozorovat ty členy,tak co potom?

        3. Jana

         Paní Vlaďko,

         co si sama myslíte, že se děje dál? Jste zvědavá, ale sama píšete, že máte jasno a nemáte potřebu to řešit. Máte-li zájem vědět víc, máte kolem sebe dostatek indicií, které Vás navedou.

         Hezký večer, Jana

        4. Vlaďka

         Ano ,já mám jasno co se týče partnera holdujícího alkoholu,ale proč bych nemohla být zvědavá na to,jak to řeší konstelace?Ráda se dozvím nové informace týkající se jiných metod ať terapeutických,psychologických ,prostě jiných alternativních přístupů.Ptám se Vás na to proto,že s tím máte zkušenost a komentáře zde píšeme proto,abychom si naše zkušenosti předávali a dovídali se zajímavé informace,pokud by mě názory a zkušenosti jiných lidiček nezajímaly,tak bych zde nebyla a ležela bych jenom v knihách a nebo četla články na netu.Myslím si,že zkušenost ze života je k nezaplacení a pokud je předána formou vlastního příběhu,tak je to ještě zajímavější.Proto se mi líbí tyto stránky,protože přesně tak píše Vítek a navíc zajímavou formou a pokud každý z nás obohatíme tyto stránky příběhem nebo zkušeností ze svého života,tak se můžeme obohacovat navzájem a právě o to na těchto stránkách jde.

         Já se nezajímám o určitou metodu jenom když něco řeším,ale snažím se mít všeobecný přehled,proto se ptám a zajímám se .Tolik mé vysvětlení.

        5. Jana

         Paní Vlaďko,

         opravdu si myslíte, že je v pořádku a bezpečné si po internetu sdělovat své osobní příběhy? Ano, má smysl si sdělovat své postoje a názory, zejména ty odlišné postoje a názory, ale s osobním příběhem se svěřovat neznámému čtenáři nechci.

        6. Vlaďka

         Paní Jano.

         Přiznám se,že Vašim komentářům moc nerozumím,mám pocit,že něco nakousnete ,ale nedokončíte.

         Chápu,že někomu se nechce vyprávět své osobní příběhy,tak lze napsat v pár větách podstatu té určité konkrétní léčebné metody a nemusíte psát o sobě.

         Pokud nechcete odpovědět,tak to napište narovinu a nemusíme ztrácet čas zbytečným vysvětlováním,jistě to není příjemné ostatním čtenářům.

         Děkuji za poloviční odpověď ohledně konstelací,už nemám zájem se Vás na ně ptát.

        7. Jana

         Paní Vlaďko,

         ale vždyť s podstatou rodinných konstelací jsem Vás seznámila a možná jsem Vám dostatečně nezdůraznila, jak je důležité čerpat informace u zdroje. Dokonce jsem Vám poskytla i reference na průvodce rodinných konstelací. Jak se říká chytrému napověz, hloupého trkni…tak dobrou noc a jsem si jistá, že jste-li naplněna upřímnou touhou po poznání, potom se Vám toho poznání dostane.

      1. VíTeK

       To víte, já napíšu něco z recese nebo z legrace a polovina lidí to nepochopí, třetina mi nepíše, že jsem se jí dotknul a urazil paní xy nebo někoho jiného a pak přijde nějaký mudrc a vysvětlí mi, že dělat si legraci je nespravedlivé, protože tím uvádíme lidi v omyl. A nejhorší na tom je, že bude mít pravdu.

     2. Vlaďka

      K těm rovinám Vítku.

      Když člověk pozná nejprve duši a zjistí,že oba mají podobné zájmy,tak už není těžké se zamilovat,jde to asi samo.My to děláme často obráceně,nejprve dáme na tu přitažlivost tělesnou…..pak začneme objevovat duši,nejsme v tomto trpěliví,píši všeobecně,nemám na mysli,že to dělá každý,to ne.

 2. Tomáš

  Zdravím,krásný článek i komentáře. Já osobně nemám problém v rozklíčování článků ani komentářů, nijak se mě nedotýkají a oboje je přínosné. Je zajímavé, kam se táma o CNC může ztočit. Původně jsem hledal CNC samodomo, ale tohle jsem nečekal.

  jedna moudrost praví "pozor na to co si přejeme, může se to splnit." a jak z toho pak ven? třeba pomůže jiná moudrost, kterou já považuji za takový smysl života. "Aby člověk našel absolutní pravdu, musí být ochoten, se vzdát pravdy, kterou do teď za absolutní pokládal."

  Pěkný den všem přeje TOM

  1. VíTeK

   Tome, děkuji za pochvalu. Zajímavé je, že téma CNC zde má největší čtenost (a žádné komentáře) i když celkově je to tu o něčem jiném. Ale CNCčka do života patří 🙂 … ať se Vám podaří udělat nějaké poslušné.

 3. Teofil

  Teda, Mozna mala cast me taky ma rada kuteni.

  A mel jsem zajimavy zazitek, mel jsem kolo, ktere poctive slouzilo spoustu let, a pak se u neho neco rozbilo.

  A ja si rekl ze mu dopreju terapii a opravim ho. Koupil jsem novou soucastku, a opravil.

  No jo, ale ani ne za tyden se rozbila uplne jina cast kola. Tu jsem si rekl ze v pohode, jeste neco doukoupim, a opravil jsem to.

  Tu se robila zase jina cast kola. To uz jsem to schledal podezrele. Sice jsem to opravil, ale pohrozil jsem kolu, ze se uz nema lamat, ze uz ho opravovat nebudu.

  A ono se pak neco skoro rozbilo, ale prece jen ne. A fungovalo.

  Tu jsem si odvodil ze se vlastne kolu libi kdyz ho opravuji, ze to bere jako drbani…

  A nebo mi tou dobou jen hrala fantazie. berte jak chcete.

  1. VíTeK

   Milý Teofile,

   Já mám kolo cca 18let a za tu dobu jsem ho pouze několikrát ostříkal hadicí (to můžeme považovat za skotské střiky) a párkrát namazal řetěz (něco jako kosmetika). Za tu dobu jsem ani jednou nepíchnul. Synek je schopný během sezóny přijít pětkrát s píchnutou / proraženou duší. Moje kolo snad drží pohromadě silou vůle. Pamatuji si, že když jsem ho kupoval, tak mělo doživotní záruku na rám, tak možná, že je nesmrtelné 🙂

   Ať se vám daří a věci fungují … 🙂

   Ještě vám doporučím článek Pračkové psycho

   https://deosum.com/Articles/157-prackove-psycho.aspx

   1. Teofil

    🙂

    Nedal jsem si pokoj, a pročetl jsem si pračkové psycho.

    Nevím, ale nezdá se mi rozumné spojovat účtenku s rozdroleným závažím. Na své nové kolo jsem od majitele dostal, jen tak, slevu cca 1000 kc, kolo bylo u toho. A musím říci, že mu to nijak nevadilo. Je to vznešené a velmi hodné kolo. Sice ze začátku trošku zlobilo, ale brzo přestalo.

    Před časem jsem též poslal na věčnost (většinu) pračku(y) Bosh, která naši rodině sloužila kam až má paměť šáha. (víc než 15 let). A jsem stále plny údivu v jakem dobrem stavu byla. Bylo mi ji lito. Motor se dál splést s novým. Ani kapka rzi. Možná se ptáš proč taková krása byla vyhozena. No, šuplík na prací prášek se časem roztavil, a už do něj netekla voda. Ale hlavním důvodem bylo… tuším aquastop, či tak nějak se tomu říká. Zkratka po vyždímaní tam zatékala voda.

    Vlastně nejvíce lituji motoru, který jsem nedokázal vyhodit. A přesto vím, že téměř jistě pro něj nenajdu využiti.

    🙂 tu produkuji smajlíky, a přesto je mi trošku do pláče. divný ne?

    1. VíTeK

     Také mám doma motor z Tatramatky, se kterou jsem vyrůstal 🙂

     Některé věci jsou tak jednoduše udělané, že by je člověk mohl udržovat při životě několik generací. Ale výrobci raději vyrábějí poddimenzované výrobky, které přežijí záruční dobu … ať vám věci slouží (nebo spíš pomáhají) … 🙂

     Ano, někdy člověk dělá smajlíky místo slziček … 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *