Dokonalé dřevěné reprobedničky, SteamPunk!

Minule jsem se unavil dřevěnými krabičkami a přemýšlel, co udělat, aby to bylo hodně muziky za rozumné peníze. Housle se mi dělat nechtělo, ještě neznám všechna tajemství mistra Stradivari. Ale bude to něco ze dřeva …

Miluji dřevo. Dřevo má duši. Dřevotříska, nebo, abych byl přesný, MFD deska je pokus propašovat do mé domácnosti slisované piliny, které se tváří jako dřevo. Kromě dřeva mám rád kov. Čínští filosofové by měli radost. Kov je po dřevu další základní element, z něhož povstává tento svět. Dnes ale Čína chrlí většinu výrobků z plastu. Včetně reprobedniček k počítači. Plast je další pokus, jak propašovat do mé domácnosti něco laciného a ne příliš vzhledného.

Reprobedničky jsem vyrobil z pravého dřeva a takové, jaké se mi líbí, ve stylu steampunk. V hyperobchodu pro kutily jsem nakoupil smrkovou spárovku, v internetovém obchodu objednal dvoupásmové reproduktory do auta, v potřebách pro svářeče koupil mosazný drát a nakoupil několik různých plechovek barvy, přesněji řečeno lazury na dřevo. A ještě jsem objednal něco, co si nechám jako překvapení na konec.

Nejsem zase takový audiofil, abych stavěl několikapásmové bedny s výhybkami a bassreflexem a počítal přesný rozměr beden. Bedničky jsem udělal tak velké, aby se mi vešly na stůl a aby se do nich vešly koupené reproduktory.

reprobedny-reproduktory

Spárovku jsem cirkulárkou nařezal na díly vhodné velikosti, vyřízl díry pro reproduktory a pro slibované překvapení a vyvrtal a zahloubil díry pro zásuvky cinch.

Následovalo slepení a obroušení nejprve nahrubo na pásové brusce a poté najemno ruční excentrickou bruskou. Kdyby to někoho zajímalo, tak 150kou papírem. Bedničky jsem vytmelil tmelem na dřevo Soudal, a znovu přebrousil. Pak jsem udělal něco, čemu říkám „postavení chlupů“, určitě to má i nějaký odborný výraz. Bedničky jsem otřel mokrou houbou, aby se postavila dřevní vlákna a znovu přebrousil. Dělal jsem to proto, aby byl povrch kvalitnější a hladší.

reprobedny-brousene

Pilkou na železo jsem nařezal mosazný drát, naohýbal, pečlivě naměřil a vyvrtal díry do bedniček.

Následovala zkouška odstínu barev s cílem vyrobit něco rustikálního. Vyzkoušel jsem odstíny Lusonol limba – moc dožluta. Luxol Top dub – moc hnědé. Luxol Extra kaštan – těsně vedle, barva je taková neživá. Xyladecor rustikální dub – to vypadá nadějně. Herbol rustikální dub – vypadá nejlíp.

S barvami si hraju a nejsem líný vyzkoušet třeba deset odstínů. Ano, leze to do peněz, ale když jste úchyl, tak tyhle věci neřešíte. A jednou za čas je třeba natřít plot, takže stačí všechny ty odstíny smíchat a natírat jako Tom Sawyer. Takže ani kapka nazmar.

reprobedny-nabarvene

První vrstvu jsem udělal Xyladecorem. Tenkovrstvá lazura se dobře vpije, a když se setře hadrem, povrch je krásně hladký. Jenže odstín nebyl podle mých představ a tak jsem přidal ještě tři vrstvy Herbol rustikální dub pro doladění na požadovaný odstín, nechat vsáknout (třeba hodinu i víc) a pak jemně setřít (pohladit) hadrem.

Červenou gumu reproduktorů jsem obarvil načerno vnitřkem z fixu na popisování CD.

A teď to všechno smontovat.

Následuje slibované překvapení v podobě teploměru a vlhkoměru. Nedělám si iluze, že ručičky přístrojů se časem neuklepou a nezchromnou, až dostanou pořádné „volume“, ale co bych si neudělal pro radost. Je třeba potěšit i zrak.

reprobedny-hotove-kocka

reprobedny-hotove

Audiofilům děkuji za shovívavost a za dobré rady. Všem přeji radost z vlastních výtvorů.

Pro pobavení si můžete přečíst článek Jak vyrobit reproduktor (z kousku dřeva, papíru, magnetu, drátku a několika drobností).

Další kutilské úspěchy si můžete prohlédnout v rubrice Kutilové.

11 komentářů u „Dokonalé dřevěné reprobedničky, SteamPunk!

 1. Emilia

  Lavà z nich je jang a pravà je jinovà. To vidno 🙂

  Màs pekny vztah s drevom. To ja ho dokàzem iba kàlat a pàlit. A to je barbarstvo. Z princìpu by sme sa mali snazit, aby v nasich rukàch veci iba ozìvali, ludia, vztahy, vsetko. Ze som sa nikdy nad tym nezamyslela, az teraz, pri tom dreve …

  Pekny tyzden !

  E.

  1. VíTeK

   Emilko, podívej se na Stvořitele, ten také jenom netvoří a ale i boří. A dokonce nechává lidi umírat. Pálit dřevo nemusí být barbarství, pokud člověka zahřeje nejen na těle. A občas by člověk mě zasadit nějaký ten strom.

   (Kočka právě skočila do knihovny a vytáhla z ní knížku přeměněný les.)

   Dřevu zdar, lesům zdar.

   Hezký (tý)den 🙂

 2. Tomáš Konopáč

  Líp to říct neumím napohled hezké a jiné než tvorba fabrik jen o dělaní reprobeden asi fakt autor nic neví repro soustava má být identická basreflex a výpočet už na první pohled moc neproběhl materiál dřevo ok ,ale dřevo rezonuje a troufnout si na dřevěnou bednu to smekám 🙂 pokud de o článek čtivost supr 🙂

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   Máte pravdu, výpočet neproběhl 🙂 Píšu to i v článku: "Nejsem zase takový audiofil, abych stavěl několikapásmové bedny s výhybkami a bassreflexem a počítal přesný rozměr beden." Chtěl jsem, aby se mi bedničky líbily, když se na ně dívám od rána do večera.

   I tak děkuji za pochvalu 🙂

   1. Tomas Konopac

    Ano ten nápad s auto reproduktory jež jsou dvoupásmové už od výrobce je dobrý tím se spousta věcí řeší sama do beden bych dal minerální plnivo ( přiměřeně cca 30% objemu ) a udělal bych je jako tlakové monitory s omezením rezonance 🙂 přestane to tím pádem dunět což dřevo s oblibou dělá . Proto sem psal že troufnout si na dřevo je těžké dostat z dřeva místo dunění správnou rezonanci je umění. Přeji hodně úspěchu s audio .

    1. VíTeK

     Děkuji za námět k vylepšení. Pokud bych slyšel, že něco duní, tak bych to řešil, jenže ono zatím nic neduní nebo to neslyším. Zesilovač má 2*1,5W.

     Ať se vám daří … 🙂

 3. Pavel

  Ja s tim plne souhlasim, jednak jsem velice pobaveny, velice perfektni popis a zabava. Ale i pro amatera, perfektni napad. No ja osobone jsem pro, jdu to udelat. Vynecham barometr a teplomer ci co to bylo a misto toho dam barevnou hudbu ale nejsem si jist jak to bude v zavečru vypada. Nicmene dekuji za fantasticky napad jak vyrobit bednicku. Pardon reprobedny. fakt perfekt diky. Jen tu kontrolni otazku bych zmenil, co dychame? No puvodne to byl vzduch, ale co dneska dychame, to uz nevi ani sam buh.

 4. Jamínek

  Super článek, díky! 🙂 Myslím, že přesně takhle konstruují bedýnky současní návrháři spotřební elektroniky… :-))) Ikdyž bohužel jenom z plastu…

  1. kVítek

   Děkuji za pochvalu 🙂

   Výrobci vyrábějí to, co zákazníci kupují a zákazníci kupují levné věci … tak jim vyrábějí alespoň levné imitace dřeva …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *