Měsíc bez šampónu na vlasy …

bez-samponu

Jeden z předchozích článků o vlasech jsem nedopsal. Řekl jsem si, že nebudu plýtvat vlasovou moudrostí. Co když o ni nikdo nestojí? A dobře jsem udělal. Vzápětí se přede mnou objevila zkouška, v níž jsem vytušil podvědomý důvod nedopsání článku. Uvědomil jsem si, že abych mohl šířit vlasovou moudrost, musím podle ní především žít. Nemohu stát na půl cestě, psát o dokonalé péči o krásné dlouhé přirozené vlasy a přitom se kamarádit se šampónem. Jestli je moje modrost opravdu tak hluboká, tak se bez šampónu měsíc obejdu. A jestli ne, ať vyplešatím. To je slovo muže. Vynechám veškeré věci, které se dají koupit v obchodě a kterými nás oblbují a vyplešaťují reklamy. Vrátím se o několik století dozadu.

Dovolená je pouze voda, olej, hřeben a myšlenky. Podle moudrosti, kterou kážu. Rozmazlovací věci jako jsou šampóny, kondicionéry, balzámy vynechám. Rozmazlovat budu pouze myšlenkami a hlazením.

Zahájil jsem měsíc bez šampónu a kondicionéru. Ode dneška už jen přírodně.

V jednom testu pracích prášků jsem se dočetl, že voda má prací účinnost 50 procent, nejhorší prací prášky něco přes 50 procent a nejlepší kolem 80ti procent. Prací prášky považuji v porovnání se šampóny za agresivní a silné čisticí prostředky. Šampóny musí být ohleduplné k vlasové pokožce a ke vlasům. Čili jejich „prací účinek“ je nižší než u pracích prášků. Teoreticky bych měl vystačit s teplou vodou.

Vlasová moudrost spočívá v tom, že si člověk myje vlasy teplou vodou. Takhle jednoduché to je. Tak tomu chtěl Stvořitel. Člověk vynalezl všelijaké šampóny a protože si jimi začal vlasy nepřirozeně odmašťovat, tak následně musel vynalézt kondicionér, aby si je zase zamastil … a protože byl líný, smíchal obojí dohromady a udělal z toho šampón a kondicionér dva v jednom. Lidé to kupují a výrobci bohatnou. A přitom to jde i bez šampónu. Podaří se mi vlasovou moudrost obhájit a obejít se bez šampónů?

Klára na Stream.cz si vlasy měsíc nemyla vůbec.

A po měsíci říká: „To je spása … To je nejlepší den v mým životě … To nedoporučuju nikomu, to je utrpení … Plánuju kalbičku s kamarádama, tohleto, to fakt musíme zapít, to je fakt brutalita největší.“

Můj měsíc bez šampónu utekl jako voda, vlasy jsem si myl teplou vodou, otužoval studenou a mastil tím, co mi přišlo pod ruku. Nebylo to vždy čistě přírodní, několikrát jsem použil dětský olej. Myl jsem si je častěji, než když jsem používal šampón a o něco víc se mi zacuchávaly a hůř rozčesávaly. Vlasovou modrost v mytí pouze teplou vodou bez šampónu jsem neobhájil, není to ono. Ještě musím zapracovat na psychice 🙂

Po měsíci bez šampónu mohu říct, že jsem se na něj těšil, je to fajn věc. Ale ani se šampónem se to nemá přehánět. Občas je lepší umýt si vlasy teplou vodou a dát jim studenou sprchu. Bez šampónu to jde těžko, příště budu testovat mýdlo s jelenem. (Vypadá to špatně, výrobce změnil recepturu a mýdlo s jelenem už není béžové ale bílé, už to není 160 let stará klasika. Že bych si zase vyrobil nějaké pořádné domácí mýdlo?)

Jednu věc mám ještě nevyřešenou. Neobjevil jsem tajemství samorozčesávacích a nezacuchávacích vlasů. S tím mám největší problém. Že se musím česat. A to tak, že postupně pramen po pramenu, od konečků k hlavě. Mám mírně vlnité vlasy, které se zacuchávají. Manželka má na hlavě rovné dráty, vezme hřeben, několikrát jím přejede od hlavy ke konečkům a má učesáno.

Pokud by někdo znal tajný recept na nezacuchávání a snadné rozčesávání vlasů, tak se mi prosím pochlubte.

P.S. Čím to je, že máme čas se zabývat takovými „hovadinami“ jako jakým šampónem si mýt vlasy? Že máme potřebu ty šampóny předvádět v televizní reklamě uprostřed filmu, jako by neexistovala žádná důležitější informace, kterou nám televize může zprostředkovat. V Africe jsou rádi, když se umyjí zvířecí močí.

Doporučené čtení:
Tajemství žen s dlouhými vlasy
Vlasy a psychika

62 komentářů u „Měsíc bez šampónu na vlasy …

 1. Majka Horneková

  Dobrý den pane Vítku,

  děkuji Vám za příjemný článek. S vlasy se učím pracovat už dlouhou dobu a stále se mi nedaří dosáhnout kýžených výsledků:-(. Hodně se mi mastí a myju si je prakticky každý den. Někde se ke mě dostala informace, že hodně mastící se vlasy znamenají něco z marnivostí a neuvědomování si určitých hodnot, což si myslím,že jsem ve svém životě už dost změnila. Tak stále hledám a věřím,že odpověď včas přijde.

  Vítku, doopravdy si češete vlasy od konečků k hlavě?

  Přeji pěkný večer. Majka

  1. VíTeK

   Dobrý den přeju …

   To jsem rád, že vás článek potěšil. Majko, díval jsem se do svých tajných zápisků na příčiny maštění vlasů a je tam:

   * předsudek (mámě se taky mastí)

   * použití šampónu na mastné vlasy (který je nepřirozeně odmastí)

   * pocit méněcennosti (podotýkám neoprávněný)

   A máte o čem přemýšlet a jak experimentovat.

   To je legrační nedorozumění nebo mě zkoušíte v přesnosti, já si je češu od hlavy ke konečkům, ale rozčesávám je postupně od konečků k hlavě. Nejdřív učešu konce, pak polovinu a nakonec celé po délce. Kdybych zasekl hřeben rovnou u hlavy, tak nebudu česat, ale vytrhávat.

   Vlasům zdar 🙂

   1. Majka Horneková

    Tak to vidíte Vítku, nezkouším Vás:-). Tato varianta mě vůbec nenapadla:-). Tak pokud je to tak, je to v pořádku:-))). Děkuji moc za podělení se o Vaše bezvadné zápisky. Na mě by sedělo možná ten pocit méněcennosti a taky trošku ta sugesce, že se té mastnoty snad nikdy nezbavím… šampon je snad v pořádku:-). Pěkný večer.

  2. Lenka

   Dobrý den Majko,

   doporučuji Vám, vemte si dovolenou a přetrpte alespoň 4 dny bez umytí vlasů..čim víc se vlasy myjí, tim víc se mastí. Pokud používáte kondicionér, postupně ho vysaďte a soustřeďte se na to, aby byl šampón a veškeré další věci, které na vlasy používáte důkladně vypláchnuty.

   Přeji hezký den 🙂

  3. Janeček

   stačí použít sodu a na spláchnutí kyselinu citrónovou. ředit podle uvážení. Provádím skoro rok a vlasy jsou čisté a poměrně snadno se rozčesávají. Cena 16 a 18 Kč. Patlíky jsou stále ještě z větší poloviny plné.

   1. kVítek

    Zajímavé, nedávno jsem četl, že někdo pere v mýdle se sodou a jako aviváž používá ocet. Což je něco podobného jako uvádíte. Pokud vám to funguje, tak fajn 🙂

 2. Emilia

  vela sa toho pìse o pracìch ( "mydlovych" ) orechoch. Okrem prania sa mozu ùdajne pouzìvat i na umyvanie vlasov a tie by sa vraj mali dat i dobre rozcesàvat – nemàm ich este vyskùsanè, iba som o nich cìtala a zaujali ma, pretoze màm manzela alergika. Nasi predkovia pouzìvali kedysi saponinovè rastliny, peniace – ako napr. mydlica lekàrska. Rastie ich u nàs viac a o tej mydlici viem od svojej mamy.

  Nuz Vìtku – skùsaj, potom sa nàm pochvàlis.

  M.

  1. VíTeK

   Ahoj Emilko, na to ti mohu odpovědět, protože jsem jeden z těch, co uvěřili tomu, že pracími mýdlovými ořechy se dá prát a také se jimi dají mýt vlasy. Ale těžko, protože ten extrakt nepění. Zkus si umýt vlasy (hlavu, nohy) něčím, co nepění. Dají se tím vlasy opláchnout. A o praní mýdlovými ořechy (a teplou vodou) si myslím, že bude mít podobný účinek jako teplá voda. Občas si je dám do koupele pro dobrý pocit, ale stálé místo v prací nebo vlasové péči si nezískaly. Ještě zbývá cca třetina lahve. Děkuji za připomenutí 🙂

 3. Judy

  Samotná voda možná vypere prádlo, ale ne vlasy, protože vlasy jsou narozdíl od prádla mastné. Dříve sice lidé nepoužívali šampony, ale chodili s mastnýma vlasama (tenkrát to asi tak neřešili) nebo je myli mýdlem.

  Mýdlo s jelenem sice změnilo recepturu, ale v obchodě jsem viděla mýdlo "Kamzík", které je stejně hnědé, jako býval jelen, takže by mohlo mít i stejné složení. Jinak mě mýdla na vlasy vůbec nevyhovují. Jsou po něm takové nepříjemné na omak.

  1. VíTeK

   Milá Judy,

   (Doufám, že jste milá :-))

   Děkuji za postřehy. Otázka je, proč by se vlasy měly nějak moc mastit. Vyzkouším jádrové mýdlo a pak budu vědět. Za těch cca 15 kč to stojí. Co když jsme opakovaně oklamáváni (ReKlama) výrobci šampónů a kondicionérů a ono je to jinak, fungují i „obyčejné“ věci a lépe?

   Hezké dny přeju 🙂

   1. Judy

    Tak kdyžtak Vám to mýdlo zbyde na prádlo. Zvláště na ruční praní je výborné…

    🙂

    Je možné, že se vlasy opravdu mastí proto, že si je myjeme. Někde jsem četla, že stačí nechat je 2-3 týdny neumyté a jejich stav se upraví sám, tzn. získají jakousi "samočistící" schopnost a není nutné je často mýt. Ráda bych to někdy vyzkoušela, ale zatím jsem na to nenašla odvahu.

 4. Karel

  Jádrové mýdlo je sice dobrá věc ale na mytí vlasů se nehodí.Tvrdím to zcela vážně a zodpovědně.Pamatuji si totiž dobu krátce po vítězném únoru,kdy jsme jiné mýdlo neměli.Mastnotu z vlasů neumylo,pouze jí změnilo na jakousi bílou šupinkovitou hmotu.Ta se dala částečně odstranit pouze teplou octovou vodou.Potom člověk voněl jako nakládaná okurka.Nebyl to pach nepříjemný ač vytrvalý.

  1. VíTeK

   Dobrý večer, děkuji za postřehy. Zajímavé je, že opláchnutí octem se objevuje v hodně vlasových receptech. Jestli to pochází z dřívějška, kdy tím lidé neutralizovali zásadité mýdlo, kdo ví (ať nám to poví …)

   Hezké dny přeju … 🙂

 5. camperses

  Ani jsem moc neexperimentovala, ale náhodou jsem přišla na docela účinný způsob mytí vlasů. Při zásadité koupeli těla jsem měla ponořené i vlasy, nepoužila jsem žádné šampony a vlásky byly po uschnutí úplně v pohodě – ani suché, ani mastné, ani neobvykle zakučkané a v takovém stavu mi vydrží déle než při použití šamponu – nemastí se tak rychle. Do koupele jsem přidala jedlou sodu pro zásaditý efekt a mořskou sůl, která vlastně obsahuje minerální látky. Nevím, zda to funguje pro všechny typy vlasů, ale pro mě ano 🙂 Můžete vyzkoušet 😉 Pozn. Ale pravda je, že to takto nepraktikuji pokaždé, když se myju, to pak nevím, jak by to dopadlo 😀

  1. VíTeK

   Děkuji za námět. Některé recepty zase doporučují opláchnout octovou vodou. Tak si z toho dělám závěr, že kdo je kyselý, potřebuje se vykoupat v něčem zásaditém a kdo je zásaditý, potřebuje něco kyselého 🙂

   Čímž se dostáváme k péči o vlasy podle Péhá, což by mohl být i dobrý byznys, zejména co se lakmusových papírků týká.

  2. eveline

   Toto je výborný postřeh, někteří lidé (a není jich zrovna málo, jen nejsou vidět) si myjí vlasy roztokem jedlé sody (použití jako šampon) a poté oplachují roztokem octu (velmi slabým, funguje jako kondicionér). Je pravda, že obojí nepění, stejně jako mýdlové ořechy, takže se vlasy vlastně jen oplachují, ale prý to má skvělé účinky hlavně po nějaké době, kdy se vlasy adaptují a přestanou se extra rychle mastit ze strachu, že je za tři dny zase zbavíme jejich přirozeného jemného filmu.

   Recept pro odvážlivce: rozpustit asi jednu lžičku jedlé sody v hrnku vody, nalít na vlasy a masírovat, zvlášť ke kořínkům. Opláchnout stejným množstvím vody s jednou lžící jablečného octa. Odér prý rychle zmizí. Ovšem pozor, ocet rychle vymývá přeliv, takže na barvené vlasy opatrně. Někdo používá místo octu citronovou šťávu.

   Osobně jsem zkoušela jen ten ocet, ale chystám se brzy na celou proceduru:)

   Hodně štěstí při hledání vlasové moudrosti:)

   1. kVítek

    Evelíno, podle jména si představuju, že jste víla 🙂

    (Doufám, že se to jméno tak smí vyslovovat, že to nebolí.)

    Ony ty prací ořechy neperou, psali nedávno v časopisu dTest.

    V sodě se pere a je zásaditá. Otázka je, jestli ten ocet není znouze ctnost a jeho cílem není především zneutralizovat účinky té sody, aby to vlasům neškodilo.

    Jednou to zkusím … kvůli vlasové moudrosti.

    Pokusům zdar 🙂

  1. kVítek

   Dobrý den, dělá to na mě dojem, že pan Hadek smíchal několik olejů, napsal k tomu, že je to dobrý na vlasy a draze to prodává. To předhoním Vegetolem a kopřivami.

   Je hezké, že jste napsala. Pokud byste měla s tímto produktem osobní výrazně dobrou zkušenost, bral bych to vážněji.

   Mým posledním střípkem do vlasové moudrosti byl kartáč s kančími štětinami, bez něj je péče o dlouhé vlasy utrpení.

   Proto už o vlasech nepíšu, mám to zmáknutý 🙂

 6. Amalka

  Zdravim te chlapiku na ceste ke Svetlu:-),hodilo me to sem nahodou,hledal jsem neco o vlasech,vyrobe mydla a samponu,docelas me se svymi popisky pokusu prijemne pobavil:-),sampony typu Hustak znam.Ziju roky na Sumave jako poloprirodni osadnik survival,joga,samanismus,Pleadians i jine smery..Vlasy resim cim dal vic,respektive vstrebavani chemek z samponu a tekutych mydel,a jeste na to shanet kredity..ta nase Doba jedova k nezaplaceni ze;-).Tukam to pres mobil,tak co nejvic strucne-louh ultra jako zakladni prirodni cistidlo odmastovac-na myti nadobi,oken,podlahy,sebe,vyrobis z popela co ve vode svaris,nechas ustat a stocis do nadoby.Na myti organickych materialu jako jsem treba ja,jsem to zatim zjemnil tak ze v nem louhuju lnena seminka,hodne seminek,nabobtnaji osliznou,a to slizke zcedim jinam a znovu doleju louhem az do vylouhovani vseho.Zcezenym plnim davkovac na tekute mydlo do ktereho pridam trochu panenskeho lneneho,pred pouzitim protrepat.Daji se s tim umyt vlasy pekne(mydlovy pokusy fakt nebrat),mirne to peni,protrepes neprotrepes,aby v tom byl i kondik proti zacuchani,protoze vzhledem k tomu ze jsem si prestal cesat moje zvlnene vlasy k pasu cca pred sedmi lety(tedy rozcesavam je nekdy,ale na to staci klid,ruce a prsty jako idealni hreben antistatik od Stvoritele:-))Zatim jsem na kompromisu ze davam chemokondik na zvyseni hebkosti,obcas to prolozim minimem samponu..To jedu par let,nadobi samotnym louhem pres deset,rozhodne se saponatum nenavratne vzdaluju:-).Zatim nemam na vyvoj kosmetiky jeste tolik casu protoze mam rozpracovanost a koumani stylu pokus omyl na vsech moznych frontach.Uff,tak tohle stvorit byla tak hodina a pul,mizim..nekdy jeste kouknu co tady mas peknyho nebo k pobaveni;-)

  1. Amalka

   Vypadl kus textu ..protrepes neprotrepes,emulgujes neemulgujes dodany olej,ktery se casem oddeli nahore,podle pozadavku na hydrataci kuze nebo mirneho ci temer zadneho promasteni vlasu.Jeste to potrebuje poladit do dalsi faze,aby v tom byl i kondik..

   1. kVítek

    Ahoj Amálko,

    Děkuji za příspěvek, na mobilu to muselo být dílo. O to víc si toho vážím. To bych docela rád znal, jak se žije mimo civilizaci, kolik kreditů je k tomu potřeba, a jaké množství štěstí se při tom dá vytěžit. O štěstí tu přeci jde.

    Máš svoje stránky na internetu?

    Ne, že bych se chystal hned na Šumavu, ale prosím tě, poslal bys mi na e-mail deosum(zavináč)centrum.cz kontakt (telefon).

    Myslím si, že jednou nás v lese skončí víc, tak je potřeba se připravit a čím líp se člověk připraví, tím se bude mít líp. Já si spíš dělám zahrádku, ale kdyby bylo nejhůř, náruč přírody je otevřená.

    Děkuji za recepty, drž se 🙂

 7. Libus

  Nedavno jsem se zajimala o mydlo a pouziti v domacnosti a nasla jsem na youtube nektera videa o tom, jak amici setri penizky, ti, co jich nemaji nazbyt. Prisla jsem na jedno video, kde pani pouzivala mydlo i na vlasy, ale doslova smichala mydlo (roztok) s KONDICIONEREM. Proste, kdyz je nekde vyprodej, jde a koupi spousty kondicioneru a pak je redi s mydlem. Neni to nic extra, ale mozna by to stalo za experiment :-)))

  1. kVítek

   Dobrý den Libuš(e),

   Dělal jsem něco podobného, vylepšil jsem to nejobyčejnější mýdlo přírodou … je to spíš pro pobavení … a jako odstrašující případ …

   Šampón Husťák, zelená přírodní síla pro vaše krásné dlouhé a husté vlasy

   https://deosum.com/Articles/331-sampon-hustak-zelena-prirodni-sila-pro-vase-krasne-dlouhe-a-huste-vlasy.aspx

   Do pokusů mne nevede snaha ušetřit, ale vyzkoumat, co na vlasy funguje …

 8. Marky

  Po dvou měsícech nemytí vlasů šamponem si myji vlasy jen vodou, nejlíp mi umyje vlasy ne jako po šamponech, kdy jsem neměla pořádný pocit čistých vlasů, navíc byly vysušený a zplihlý, navíc voda umyje jak smog, tak nečistoty, které se přes den na vlasech usadí, moje zkušenost

  1. kVítek

   Ahoj, jestli seš ta Marky, co se známe, tak tě beru vážně. Asi máš čistější myšlenky, když ti to funguje, nicméně to bych chtěl vidět 🙂

    1. kVítek

     Ahoj Markéto, tak se to vysvětlilo, to je jiná Marky, co se známe z dřívějška.

     Lehce se omlouvám se za tykání, snad je to v pořádku.

     Prosím tě, mohla bys napsat, jak často sis vlasy myla vodou a jestli ještě něco k tomu. Mě to jenom vodou jednoduše nefungovalo.

     1. Marky

      AHoj, to je v pohodě 🙂

      No začala jsem s tímto pokusem na začátku srpna, myla jsem je sodou a octem, naředila jsem je tak, že jsem použila půl lžičky sody a půl lžičky octa, přelila každý zvlášť do prázdného šamponu a myla jsem si s tím vlasy, někdy jen vodou, zhruba tak po měsíci jsem ale měla velký dilema a chtěla jsem to vzdát, protože po každým umytí jsem měla vlasy zplihlé a to dost, byla jsem zoufalá a myla jsem si je každý den používala jsem i vejce na mytí vlasů, který odstraňuje mastnotu, no vydržela jsem to asi tak tři týdny a pak sem si řekla dost, navíc mám jemné vlasy, ale husté a i třeba po tuhém šamponu mi vlasy hodně plihly, tak jsem to vzdala a začla si je mýt vodou a ejhle, týden si je myji jen vodou a vůbec žádná mastnota, sou perfektně umyté, mnohem líp než šamponem, hodně se lesknou, mají objem a nemusím utrácet za šampony, bohužel asi poslední tři měsíce, mi vlasy po jakýmkoliv šamponu plihly, že jsem to vzdala a přišlo mi, že je nemám vůbec umyté, po 8 týdnech začínám být konečně spokojená, jen aby to vydrželo, mimochodem, nestačí vlasy jen přelít vodou, ale musí se použít teplá voda a lehce drbat vlasy, aby se mastnota z kořínků uvolnila, takže teplá voda, pak studená a na závěr třeba chladnější 🙂

      1. kVítek

       Ahoj Marky, děkuji za podrobný popis 🙂

       Mě to nefungovalo se samotnou vodou.

       Soda se používá na změkčení vody, aby líp prala, to dává smysl. Někteří lidé si oplachují vlasy octovou vodou. Proč, neznám.

       Jisté je, že před dvěma sty let anebo před dvěma tisíci let moderní šampóny nebyly a nějak to dělat museli …

       1. Marky

        Tak to je škoda. No soda vlasy dobře odmastí a na ten přechod než si vlasy zvyknou nemýt je šamponech chce pár týdnů. Jinak doufám, že mi tahle metoda bude nadále vyhovovat, protože hodně ušetřím a to časté mytí je opruz.

        1. Marky

         No to teď právě studuju 😀 Ode dneška, před tím sem myla často, je to nezvyk, tak sem se bále nemýt vlasy třeba dva tři dny, takže dneska začínám s experimentem, jak dlouho vlasy vydrží dobře 🙂

        2. kVítek

         Jak to tak čtu, tak by bylo nejlepší vyčkat pár měsíců, až se tvá vlasová péče stabilizuje …

         Těším se … 🙂

        3. Marky

         Asi by to bylo nejlepší, ale líbí se mi, jak vlasy nejsou vysušené jako po šamponech 🙂

        4. Marky

         Po 9 týdnech jsem to mytí bez šamponu už vzdala, používala jsem různé kombinace sody a octa a dopadla jsem vždy se zplihlýma vlasama, poslední týden jsem je umyla jen sodou a vlasy byly tak hnusný, něčím zatvrdlý, že jsem to už vzdala, protože mytí jen vodou nepomáhalo, pořád jsem měla umaštěný kartáče, no a navíc další velký nevýhoda, zplihly mi dost vlasy, asi tím, jak sou vyživenější, tak i zplihlejší a to se mi nelíbí, jsem zvědavá, kdy vlasy budou tak, jako před experimentem

        5. kVítek

         Marky, gratuluju, dopadli jsme podobně (špatně). Hlavně, že jsme zdraví.

         Vážím si upřímnosti, že jsi veřejně uznala, že se ti to nepovedlo. A přitom to vypadalo tak nadějně.

         Dej se (vlasy) do pořádku a můžeš zase experimentovat 🙂

        6. Marky

         Děkuju, celkem mě to zklamalo, ale na druhou stranu zase aspoň nebudu mít teď tak moc zplihlý a ulízaný vlasy, jako s tímto experimentem, na omak byly vážně jiný, no co se dá dělat 🙂

         Tak alespoň nejsem jediná, komu se to nepodařilo 😀

 9. Iren

  Ahoj, metodu nemytí vlasů znám tak tři roky, můj první experiment trval pár měsíců s tím, že jsem experimentovala s pročištěním vlasů pomocí henového zábalu, který ale moc nefungoval – vytvořil takové bahýnko, co nešlo pořádně vymýt ani vyčesat…no vrátila jsem se k osvědčenému mytí vlasů pomocí žloutku – plně nahradí mytí jakýmkoli šampónem – podobný pocit. Nicméně můj manžel u nemytí zůstal a už se k šampónu, předpokládám až na malé vyjímky /př. po práci s maltou/, nevrátí. Vlasy má po umytí vodou jako po umytí šampónem, při nemytí – občas to lajdá 🙂 se mu mastí jako dříve.

  Já jsem nyní zkrátila po letech vlasy, tak do toho půjdu znova, teď v zimě slepice málo snáší a rodina se rozrostla, tak to málo co snesou konzumujeme. Plánuji promývat každý den vlažnou vodou – inspiruji se u svých dětí – to co já považuji za příjemně teplou oni mají za vařící 😀 a poslední oplach zkusím přesličkou – měla by stabilizovat tvorbu mazu. Joj, bude to krušné, hlavně pro ženskou!!! 😀

  Jo jinak obě děti nikdy neměli na hlavě nic jiného než čistou vodu – staršímu je pět a mají vlásky nádherné – nikdo by nepoznal…

  K zacuchávání – měla jsem stejný problém, je to dáno do jisté míry kvalitou vlasů … a hlavně od té doby co jsem zjistila, že můj hřeben je naprosté fiasko a pořídila dřevěný kartáč s kančími štětinami rozčesávání zase zbožňuju 😉 Navíc při no poo metodě je kvalitní kartáč nutnost!!!

  Takže nemytí zdar!!!

  1. kVítek

   Ahoj Iren, děkuji za zkušenost. Od té doby, co používám kartáč s kančími štětinami, se mi ulevilo 🙂 Už mám asi čtvrtý, vydrží cca dva roky z Kleru nebo naposledy z Lidlu s bambusovou rukojetí (a gumou) naprosto luxusní. Ať se ti daří … (mýt či nemýt).

 10. Miriam

  Dobrý den,

  ráda bych se podělila o své zkušenosti se svými vlasy.

  Nemám sice vlasy jako Sisi, ale příroda ke mě byla celkem štědrá: mám odjakživa pěkné, husté tmavé rovné vlasy do půlky zad, byť jsem Češka, tak spíše takového asijského typu, hodně silné. Přesto dělám vše proto, abych měla vlasy zdravé a pěkné, protože bez chybičky zase přece jen nejsou. Můj táta míval problémy s maštěním vlasů, ale mně, byť mám krásné vlasy po něm, se osvědčilo je mýt jednou za týden a je pravda, že když jsem je dříve myla každodenně podle vzoru starší sestry, mastily se mnohem víc a teď jsem daleko spokojenější. Na snadné rozčesávání se mi osvědčily nevytrhávací hřebeny (celkem novinka http://tangleteezer.salonpro.cz/), které rozčešou hodně zacuchané vlasy a vytrhají minimum vlasů, protože hřeben nemá pevné hroty a přizpůsobí se, a pak se mi osvědčil na lesklé a odlehčené vlasy starý štětinový hřeben po prababičce. Dnes dělají z takových hřebenů drahou senzaci, pro naše babičky to byla běžná normálka – CO JE STARÉ, TO JE DOBRÉ :)…

  Co mě jěště hodně trápí, jsou roztřepené konečky. Kdybych je stříhala, jak říkají kadeřnice, budu za chvíli dohola. Používám na to olej podle staré egyptské receptury Orofluido http://www.parfemy-elnino.cz/tekute-zlato-orofluido-elixir-38779.html(vypadá poměrně draze, ale není, vydrží třeba rok). Konečky jsou po něm opravdu lepší a vlasy se mi po něm prodloužily. Celý život jsem je měla dlouhé na maximum a najednou našly 5 cm navíc.

  A na závěr nejlepší maska na vlasy podlé mé maminky je vejce s olivovým olejem (opět návrat ke kořenům, až do antiky…). Je to ze začátku dost odpudivé, ale vlasy jsou potom lesklé, hebké, pokožka svěží a nevysušená a bez lupů a navíc to mamince pomohlo proti padání vlasů po ošklivé mrtvici po úrazu. Zkrátka maska na všechno…:) Příroda je příroda, léči a inspiruje.

  Přeji všem mnoho úspěchů v péči o vlasy a krásné nadcházející jaro.

  Miriam

  1. kVítek

   Dobrý den Miriam, děkuji za milé psaní a za popsané zkušenosti. Já jsem po letech dlouhovlasosti skončil u slavného kartáče s kančími štětinami za cca 200Kč, kokosového oleje DM taky za cca 200Kč a šampony střídám. Vlasy si myju cca jednou za týden podle pocitu, druhý den lehce protřu kokosovým olejem a pročešu kartáčem. Žádná věda …

   Mějte se skvěle a užívejte si jaro 🙂

   1. Michaela

    Domácí výroba mýdla není zrovna jednoduchá, trvalo mi 4 roky než jsem nabrala dost zkušeností s výrobou olivového mýdla a pak se teprve pustila do šampónů – taky to jsem dost dlouho testovala různé druhy a stálo mě to i dost peněz….V podstatě jde o to, že zmýdelníte třeba olivový olej hydroxidem sodným…..

    základní recept je třeba tady, suroviny lze snížit třeba na polovinu, aby jste toho nedělal takové množství: http://www.mydloteka.cz/mydloteka/eshop/12-1-RECEPTY-MYDLA/0/5/1147-RECEPT-Tuhy-rostlinny-sampon-Hermanek-med

    Já jsem to zjednodušila a výrazně zlevnila tím, že požívám jen tři oleje: olivový kokosový a ricinový – účinek je stejně dobrý – naopak mi sedí líp……

    Investovala jsem do toho, a tak vám ten recept zadarmo nedám. Buď vám ho prodám i se šamponem – třeba za stovku…..nebo vám můžu doporučit studii saponifikační tabulky – naučte se to jako jsem to udělala já 🙂 http://moderni.alchymistka.eu/?p=8

    1. kVítek

     Michaelo, děkuji 🙂

     Zajímalo mne, jestli to děláte z oleje a hyroxidu nebo nějak jinak.

     Kdysi jsem dělal mýdlo (pokus) ze sádla a z popela https://deosum.com/Articles/162-zazrak-jmenem-mydlo-jak-vyrobit-mydlo.aspx

     Pokud bych se pouštěl do výroby mýdla, tak se s vámi rád spojím.

     Stránky mydloteka nebo alchymistka jsou vaše? Uvažujete o (velko)výrobě nebo už vyrábíte?

     Můžu vám pomoct se stránkami a s marketingem na internetu. Pokud byste měla zájem, tak napište na deosum@centrum.cz

 11. Michaela Mutina

  Zdravím Vás Vítku,

  Né ty stránky nejsou moje, tam jsem se to začala učit,

  pak jsem si koupila i knihu, a pak už jen vlastní zkušenosti.

  Vařím hlavně pro sebe a pro svou potřebu….mám dvouletého divocha, a domeček kde furt něco dostavujeme a doděláváme, tak trochu nestíhám ….mýdlárna je hlavně koníček….moc se na tom vydělat nedá…plánovala hjsem udělat eshop přes webnode…ale ještě jsem se k tomu nedostala = jde o to, že nejprve musím navařit několik druhů mýdel – které budou ve stálé nabídce, taky dořešit obaly, všechno nafotit……..no prostě je kolem toho moc a moc práce….a při tom malém se to nedá….tak možná postupně pomaličku 🙂

  ta vaše nabídka = já vás naučím vařit a vy mi pomůžete s udělat eshop – chápu to dobře ? pokud ano, tak to zní dobře 😀

  1. kVítek

   Dobrý den Michaelo, mohu toho pro vás udělat mnohem víc, ale nebudeme předbíhat 🙂

   Beru vás za slovo a objednávám "recept … vám ho prodám i se šamponem – třeba za stovku". Kontaktní údaje posílám e-mailem.

   Tak se stanu vaším možná prvním platícím zákazníkem. Vy si můžete spočítat náklady, poštovné (to mi připočítejte), co obnáší to zabalit … já vyzkouším, co jste navařila, jak to vypadá … a pak se můžeme bavit dál 🙂

   To jste nečekala tak rychlý rozjezd vašeho byznysu :-):-):-)

 12. Michaela

  už jsem jich pár prodala, ale zpráva o Vás je skutečně překvapení, nečekala jsem to 😀 Dobrá domluvíme se mejlem 🙂

 13. Sára

  Dobrý den,

  zkoušel jste na konci mytí oplachovat vlasy octovou lázní? Mě to občas pomůže, když mám mastné vlasy a nechci je mýt šamponem:)

  1. kVítek

   Dobrý den Sáro, zkoušel a taky vývarem z kopřiv. Nakonec jsem skončil u šampónu Garnier 2 in 1 a kartáče s kančími štětinami. Občas udělám nějaký pokus, jako třeba s mýdlem na vlasy a pak se zase vrátím k (mě) osvědčenému. Ať se vám daří 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *