Vysavač Philips Performer – zkušenost s motorem

Vysavač Philips Performer

Vysavač Philips Performer začal divně hučet a začal páchnout, jako když se něco pálí. Jelikož se jedná o vysavač po záruční době, rozhodl jsem se ho rozebrat a zjistit, o co jde. Tipoval jsem, že to budou uhlíky. Bylo to ložisko. Nové ložisko může stát asi tak 50Kč, určitě stojí za to vysavači prodloužit život.

Jenže výrobce – Philips, jak to vypadá, o prodlužování života svého vysavače nemá zájem. Turbínu (vrtulku) nalisoval (nanýtoval) tak, aby nešla sundat. Motor vysavače tak učinil nerozebíratelný bez možnosti výměny ložiska. Nový motor stojí cca 1500Kč, mi řekli v servisu. Vysavač stál na internetu 4676Kč, což není tak úplně málo na to, aby šlo o opravitelný výrobek. Přesněji řečeno, aby měl opravitelný motor. On se ten vysavač opravit dá, když se vymění motor.

Turbínka je nalisovaná

Turbínka je nalisovaná, tady by se mi líbila matička.

Otázka je, jestli chtěl Philips ušetřit 1Kč za matičku a závit, anebo motor udělal nerozebíratelný schválně, aby nešel opravit a “vážený zákazník” si musel koupit nový vysavač.

Rozebíratelné a opravitelné výrobky, to je proti zájmům výrobce. Ideální výrobek je takový, který se rozpadne těsně po záruční době. Vysavač vydržel 7 let a to mi nepřijde mnoho.

Podle mého názoru by měl vysavač (motor) fungovat do té doby, dokud se neopotřebuje komutátor. Uhlíky jsou spotřební materiál a ložiska mají být vyměnitelná.

Je trapné, že motor vysavače přestal fungovat kvůli poruše součástky za 50Kč a nejde opravit. Logicky do něj kupovat nový motor nebudu, protože tím bych podporoval výrobu neopravitelných motorů.

Přestože byl motor nerozebíratelný, zkusil jsem ho rozebrat nebo spíš rozpitvat pomocí vrtačky, pilky na železo a kladiva. Zanýtovanou turbínku jsem odvrtal a zjistil, že i ostatní díly motoru jsou spojené lisováním. Místo šroubků, což je obvyklé, motor držel pohromadě pomocí čtyř zalisovaných rýhovaných tyček. Ty jsem přeřízl pilkou na železo a vytloukl kladivem a otupeným hřebíkem do betonu. Přinýtované byly i kryty ložisek a neotáčivá část turbínky.

Vysavač Philips Performer - motor

Rozebraný motor. Je vidět vysypané ložisko a rýhované tyčky, které drží motor po hromadě. Líbily by se mi místo nich šrouby.

Stačilo místo lisovaných spojů dát šroubky a mohl jsem motor opravit a mít z toho radost. Takhle mám pocit zmaru. Výrobci v tom lepším případu katují kosty (cost cutting) a v tom horším vyrábějí záměrně neopravitelné výrobky.

Proč by mě to mělo štvát? Pocit zmaru by měli mít oni. Já jsem udělal maximum pro to, abych vysavač opravil a ušetřil nejen svojí peněženku, ale i přírodní zdroje.

Inovovaný vysavač Philips Performer se chlubí “Méně odpadu do životního prostředí. Minimálně 60 % plastů je udržitelných”. Zřejmě myslí recyklovatelných. Že se kvůli pokaženému ložisku musí vyměnit celý motor, tím už se nechlubí.

No co, koupím si smeták, alespoň ušetřím za elektriku a nebudu muset poslouchat hučení vysavače …

Doplnění: Když už jsem měl motor tak pěkně rozebraný, řekl jsem si, že ho přeci jen zkusím opravit. Koupil jsem ložisko, známý přivařil hřídelku, motor jsem smontoval pomocí šroubů a on ještě několik měsíců fungoval. Jenže to nebylo přivařené přesně a to sváření se zřejmě nelíbilo mazivu v ložisku. Vysavač čím dál tím víc vibroval a hlučel, až začal připomínat tryskové letadlo. Vymontoval jsem z něj regulátor výkonu (perfektní regulátor 2000W s plynulým rozběhem) a vysavač zanesl do sběrného dvora.

Koupil jsem si Electrolux ZJM 6830, jehož bratr Electrolux JetMaXX ZJM 6820 se umístil na druhém místě v testu časopisu dTest. Vysavače se liší výbavou, ten můj byl levnější a měl víc příslušenství. Někdy ceny na internetu nedávají smysl a člověk toho nakoupí víc za míň peněz.

19 komentářů u „Vysavač Philips Performer – zkušenost s motorem

 1. KROKODYL

  Diky za pekny clanek, ostatne jako obvykle.

  Ja si minimalne pamatuji: Pokud nejaky vyrobek kupovat, tak zbystrit u znacky PHILIPS… Nemam presne to, co popisujes ve svem clanku u jejich vysavace rad. Takze u mne taky maji utrum. Vazim si starych veci, rad jim pomaham udrzet je pri zivote, ostatne sami take bezime za lekarem, kdyz nas neco boli… Ted u mne jeden moc hodny pan varil kovovou nosnou cast schodu do domu. S velkym zajmem jsem sledoval jeho svarecku, az prijede priste jiste ji vyfotim. Staricka svarecka ceskeho vyrobce, vyrobena jiste hluboko za totace plnila jeste porad, ulozena na vozicku z kolecek stareho kocarku, vynikajicne svou praci. Taky mam svarecku, i kdyz vim, ze to je jiste jina liga, je z LIDLu, od firmy Parkside, kterou dobre znas ;] tedy alespon strikaci pistoli tohoto vyrobce. Ta svarecka je jiste jeji asi mladsi sestra. Ze ja si radeji nedal inzerat ze koupim starou svarecku…

  1. kVítek

   Ahoj Krokodýle,

   Uděláme spotřebitelskou revoluci a budeme bojkotovat neopravitelné výrobky. Když zjistíme, jaké to jsou.

   Se značkou Parkside mám dobrou zkušenost a té jejich trafo svářečky bych se vůbec nebál. Mám svářečku stejné konstrukce – s kolečkem na nastavování proudu. Na tom není nic, co by se pokazilo.

   Jen jsem se zatím nenaučil hezky vařit. A ještě by to chtělo (bych chtěl já) samostmívací kuklu.

   Práci zdar! 🙂

   1. kVítek

    Nechci to zakřiknout, tuším, že u té svářečky se vyžvýká závit, pokud je z umělé hmoty. Mě už jedním směrem chodí nějak divně. Takže je, co by se pokazilo, ale doufám, že to půjde opravit. Ať nám slouží 🙂

    1. kVítek

     Člověče, tak jsem vzal šroubovák a do svářečky se podíval, abych zjistil, co mě čeká. Závit je vylisovaný v plechu. Mechanismus má vůli a tak se asi jednu otáčku nic neděje, než se rozjede opačným směrem. To je to, co se mi nezdálo a podezíral jsem závit. Je potřeba dostatečně kroutit kolečkem. Naštěstí ručička ukazuje dobře. Svářečce děkuji za pochopení 🙂

     1. KROKODYL

      No se mnou asi bude muset mit pochopeni vetsi protoze se dost casto prehriva. Jelikoz je ale v zaruce, myslim ze pochopeni z me strany bude jen do te doby, nez najdu doklad o koupi…

      1. kVítek

       Já jsem tu svojí přehřál asi tak třikrát za 10 let. Není to stavěné na trvalý provoz a chápu to. Co jsem si ke svářečce koupil hned ze začátku, byla kvalitní zemnící svorka s měděnými čelistmi. Ta původní byla ohnutá z plíšku a nedržela a nevodila.

       1. Slávek

        Také jsem si tuto svářečku koupil na takové to drobné svařování. Byl jsem překvapen, že dělá celkem slušné sváry a dá se s ní svařovat i tenkostěnný materiál.

        To přehřívání, to mi drobátko vadí. 10 minut svařování a hodinu čekat, než zchládne.Nechápu, že tam výrobce nedal malý ventilátor, který by cenu určitě moc nenavýšil.Zvažuji, že tam zkusím dát ventilátor z počítačového zdroje. Zdá se, že v bedně je místa dost a že by tam mohl vejít i malý zdroj 12V.

        No, uvidím,až sundám kryt.Ještě se podívám, zda by se nesehnal malý ventilátor přímo na 230V.

        Za tu cenu,ta svářečka nevaří špatně a kdo potřebuje

        udělat občas dva, tři sváry, tak není co řešit.

        1. kVítek

         Za ty peníze na občasné použití je to dobrý pomocník. Já mám podobnou a jen několikrát se mi stalo, že bych musel čekat, až vychladne. Naposledy jsem svářečkou řezal na velký výkon a to se pak nemůžu divit, že se zahřeje.

         Dobrý nápad s větráčkem.

         Ať se vám daří … 🙂

 2. Peter

  Ako povedal Jaque Fresco veci sú navrhované aby sa kazili inak by to nemalo zmysel predávať a vraciať a míňať peniaze za tie iste shits…

 3. Jirka

  Ahoj,

  já z těch fotek mám dojem, že jsi to rozdělal tak odborně, že se to dá bez větších problémů složit. Tyčky a nýtky nahradit šroubkama (a pro jistotu zalepit), nalisovat zpět rotor by taky neměl být problém (pokud by šel moc lehko, opatrně rozklepnout hřídel). Je někde jinde problém?

  1. kVítek

   Ahoj Jirko,

   Tam chybí materiál, který jsem odvrtal. Vrtal jsem hodně do hloubky, než to povolilo. To by drželo tak na třetině původní délky. Přemýšlím, jestli by to šlo navařit, vyvrtat dírku a dát šroubek nebo to rovnou svařit celé. Jenže ono se to teď viklá a dále se obávám, jestli bych nevyžíhal ložisko, případně se neroztekla umělá hmota na rotoru. Kdyby šla vylisovat celá osička a udělat nová, to by bylo nejlepší, jenže to zkusím jenom jednou.

   1. Tomas

    Nejen to i cena náhradních dílů viz. jejich distribuce prostě logisticky to je mimo . PS pokud ten termín bude dělat problémy tak to vysvětlím 🙂

    1. kVítek

     Dobrá poznámka

     Oni na to koukají statisticky, pokud x (=99,99) procent ložisek přežije záruční dobu, tak se nevyplatí dělat distribuci ložisek, počítat je, bavit se o nich, objednávat je, vést jako náhradní díl, platit za to lidi.

     Otázka je, jestli je to celkově levnější a hospodárnější, pokud bych uvážil, že nějaký robot porouchaný motor rozebere, roztaví a udělá z něj něco jiného. Anebo jestli je to celkově plýtvání. Třeba kvůli tomu, že se na recyklaci dostane jenom část motorů (materiálu, zdrojů).

 4. Branislav

  Mne sa podarilo ten istý motor opraviť,len z iného modelu vysávača Philips.
  Odvŕtal som zalisovanú osku rotora,aby sa dala vytiahnuť vrtulka
  – a tých tyčiek zalisovaných,čo držia pohromade motor,aby som mohol vytiahnuť rotor druhou stranou od vrtulky.Držiak-kryt ložiska pri vrtulke bol odtrhnutý a hrkotal na oske.Aj preto to šlo lahšie vytiahnuť touto stranou.Inak by som musel odvŕtať aj nity usmerňovača prúdenia vzduchu.Aby som sa dostal k tomuto ložisku.Čo sa mi ani nechcelo.Odvŕtal som aj druhý kryt na opacnej strane a naspäť som ich ani nedal.Na mieste ich držia výrezy v oske,kryt motora a je tam aj pružinka,čo ich roztláča na kraje.Takže by sa poloha ložísk nemala meniť.
  Do tyčiek a osky som navŕtal na dlĺžku závitníkov 3,2mm diery a narezal 4mm závit dal šrovby 6hran,sedmička orech na lepidlo s vejárovou podložkou a podložkami,vymenil ložiská za 4,8€ a vysávač dre.
  A ten hukot ako prúdové lietadlo robil ten plechový kryt nad vrtulkou.Ako sa uvolnil,od rezonácií začal hučať, vysávač stratil ťah,keď ho podfukovalo.A aj menej chladilo.Ten som kúsok potočil a zaklepal nanovo,lebo to bolo rozklepané.
  Pridal by som aj fotky,len sa nedá.
  Dúfam,že bude dreť ďalších 13rokov

  1. kVítek

   Ahoj, blahopřeju k výkonu 🙂
   V mém případě jsem to pokazil montáží vrtulky (přivařením). Ale jak jinak ji tam dát.
   Každopádně výrobce nám dává najevo, že jeho výrobky nejsou vhodné k opravování. I když se to občas povede.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *