Éčka v potravinách – Peklo na talíři

Éčka v potravinách

Víc se poslední dobou mluví o takzvaných éčkách v potravinách, tedy o potravinových aditivech (přídavcích). V některých případech by se dalo mluvit nikoliv o éčkách v potravinách, ale spíš o zbytkovém množství potravin v jejich náhražkách a v éčkách.

Éčka se do potravin dávají většinou pro to, aby jim prodloužila trvanlivost a aby oklamala naše smysly (barva, vůně, chuť, konzistence) a zakryla skutečnost, že se nejedná o kvalitní potravinu, ale o náhražku, anebo o nějaký zbytek z výroby jiných potravin, který se díky éčkům tváří jako plnohodnotná potravina. Jmenuje se tak, vypadá tak, voní tak, chutná tak … a přitom je to navoněná mršina.

Že jsou éčka špatná, podvědomě učíme už malé děti, když jim říkáme, že je něco ee fuj.

Myslím si, že (všechna) éčka sama o sobě špatná nejsou a nebylo by správné je naházet do jednoho pytle a hodit do popelnice. Špatná jsou, když se to s nimi přežene … a to je zejména v případech, kdy jíme chemii a v případech, kdy jsme jako spotřebitelé klamáni názvem, vzhledem, chutí a vůní potravin, které se vydávají za jiné potraviny.

Doporučuji vynikající pořad Peklo na talíři, zejména díl Grónská pomazánka. Dovíte se, kolik éček se vejde do grónské pomazánky.

Věřím tomu, že po zhlédnutí tohoto videa začnete číst etikety na potravinách a některé výrobky vám přestanou chutnat.

Klídek lidi, nechci vás strašit, že když sníte grónskou pomazánku, tak se osypete a už to nerozchodíte. Na strašení jsou jiné paranoidnější servery. Naopak věřím svému tělu, že toho hodně zvládne a nějaká pomazánka ho nerozhází. Ale čeho je moc, toho je příliš …

Milujme své tělo a dopřávejme mu kvalitní potraviny. Koho už jídlo nebaví anebo má hluboko do kapsy, může přejít na pránickou výživu.

Dobrou chuť!

5 komentářů u „Éčka v potravinách – Peklo na talíři

  1. kVítek

   Taky jsem to tak udělal. Kromě Grónské pomazánky stojí za to Výrobní salám. Ale ani Káva není špatná 🙂 Původně jsem hledal něco právě o kávě a našel Peklo na talíři … díl Káva.

   Dobrou chuť 🙂

 1. Tomas

  Co sou éčka? – jsou to jen složitější konzervační kyseliny . Horší je fakt že mnohé potraviny jsou takzvané náhražky například jogurt je ze sirovátka , která se dříve vyhazovala a ze škrobu, barviv a ovoce tam nahrazují dochucené brambory v lepším případě kdy je deklarováno jahodové plnivo jsou to odpadová jablka .Co dodat není to problém éček , ale potraviny jako takové .

  1. kVítek

   Souhlasím, některá éčka jsou hodná a neškodná. Jenže některá se podílejí na podvodu, dodávají barvu, chuť, vůni a konzistenci náhražkám potravin.

   Kdyby tam ta éčka nebyla, tak by si ten humus nikdo nekoupil 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *