Řetězová pila jako katr – hobby katr z řetězové pily

Holky, pokud to neznáte, tohle je řetězová pila. Kluci s ní běhají po lese a kácí stromy, ze kterých pak staví domy a vyrábějí nábytek, abyste měly kde bydlet. Většinou má řetězová pila spalovací motor. Tahle moje je elektrická a je určená spíš na řezání palivového dříví na zahradě. Do lesa s ní nedoběhnete, pokud nemáte dlooouhouuu prodlužovačku. Přesněji řečeno doběhnete, ale bez elektriky toho moc nenařežete.

Řetězová pila elektrická

Řetězová pila elektrická

Řeč bude o stavbě katru na řezání dřeva, což je pila k výrobě řeziva (prkna, fošny, trámy). Vyrobeno levně a svépomocí z řetězové pily.

Občas se mi stane, že potkám hezký kus dřeva, ze kterého by šlo něco udělat. Například dřevěné krabičky. Odvézt jeden kmen stromu na pilu a chtít, aby mi z něj udělali prkna, s takovou zakázkou by mne asi poslali někam. A kdyby neposlali, musel bych kmen odvézt na pilu a řezivo dovézt z pily.

Jednou jsem zkoušel z kmenu ořechu nařezat trámky řetězovou pilou. Šlo to špatně. Trámky byly křivé a většina dřeva nakonec skončila na topení.

Ořech - řezáno ručně řetězovou pilou

Ořech – řezáno ručně řetězovou pilou

Ale několik krabiček jsem z toho dřeva vyrobil. Přitom by stačilo tak málo.

Mít nějaký posuvný držák na řetězovou pilu, který by pilu vedl rovně.

Něco takového se prodává, například Logosol M5. Nejlevnější sestavu bych pořídil za cca 51 tisíc Kč.

Řešení lavice, na kterou nakulím kmen a zvedám ho, mne příliš nenadchlo. Nastavovat výšku řezu kolíčkem a dírkami mi taky nepřijde moc vychytané. Dali byste 51 tisíc Kč za stroj, který použijete jednou za rok?

Tak jsem si řekl, že si ten miniaturní katr udělám. Potřeboval jsem k tomu profily U, různé pásky plechu 8mm, závitovou tyč 20mm s maticí, několik šroubů a matek M8, úhlovou brusku, vrtačku, soustruh a transformátorovou svářečku. Kolejnice jsem udělal z profilů I z toho důvodu, že jsem je měl zadarmo z demolice boudičky.

Rozměry jsem zvolil s ohledem na materiál, co jsem měl doma, s ohledem na lištu pily, co jsem měl doma a s ohledem na místo u domu, kam jsem to celé postavil. Do stroje se vejde kmen o průměru cca 40 cm, což mi na řezání laviček na zahradu anebo prken na kurník přijde tak akorát. Stroj jsem schválně nenatřel, je to prototyp a je možné, že k němu ještě něco přivařím anebo z něj něco uříznu a předělám ho.

30.3.2012 jsem začal dělat první součást a to posuv řetězové pily. Přišla noc a začalo pršet.

Hobby katr z řetězové pily - 30.3.2012 - prší a venku se setmělo

Hobby katr z řetězové pily – 30.3.2012 – prší a venku se setmělo

Kvůli velikonocím a pracím na zahradě jsem teprve 7.5.2012 měl hotové kolejnice. Šířku jsem udělal takovou, aby se mi to celé vešlo na chodníček vedle domu a mohl jsem přes to přehodit igelit a nestrašilo to někde uprostřed zahrady.

Hobby katr z řetězové pily - 7.5.2012 - jsou hotové kolejnice

Hobby katr z řetězové pily – 7.5.2012 – jsou hotové kolejnice

Kvůli jednoduchosti jsem jako kolečka použil ložiska a abych nevykolejil, je vedle ložiska podložka.

Upevnění pily. Z pily jde jeden šroub (škoda, že ne dva) – ten uprostřed. Není v díře, ale v drážce, aby se mohl napínat řetěz. Druhým šroubem – vlevo je přitažená lišta k držáku pily. Šroub napravo (vodorovný) slouží jako napínák řetězu podobně jako na motorce. Na každém šroubu mezi lištou a držákem je velká podložka, aby řetěz nehobloval držák.

Hobby katr z řetězové pily - detail upevnění pily

Detail upevnění pily.

(Prosím, omluvte sníženou kvalitu svárů, je to humus a stydím se, ale nejde mi to. Střídavý svářecí transformátor, na elektrodě je E6013, na krabičce je J421 – náhrada za ER117. Pokud tomu někdo rozumí, tak mi prosím napište.)

Upínání kmenu jsem udělal tak, že kmen jednoduše narazím na řadu hřebíků. Na této fotce zároveň zkouším, jestli při pile dole nebudu řezat hřebíky. Nebudu.

Hobby katr z řetězové pily - detail koleček a upínání kmenu

Hobby katr z řetězové pily – detail koleček a upínání kmenu

Připraveno, jdeme řezat. Je vidět pohybový šroub M20, nahoře (není vidět) s ním otáčí klička. Tím plynule nastavím tloušťku prkna.

Hobby katr z řetězové pily - připraveno na první řez

Připraveno na první řez

Funguje to!

Hobby katr z řetězové pily - 10.5.2012 - Moje první prkno :-)

Hobby katr z řetězové pily – 10.5.2012 – Moje první prkno 🙂

Ale je to dřina. Stojím na tom vozíku jako na koloběžce, a odstrkuji se rychlostí cca 0,5cm za vteřinu.

Řez vypadá takhle. Je to dřevo moruše.

Hobby katr z řetězové pily - detail podélného řezu

Detail podélného řezu

Hned mne napadají možná vylepšení.

 • Pořídit řetěz pro podélný řez.
 • Jak je pila nakloněná, kape z ní olej, netěsní víčko.
 • Napadlo mě udělat vodní chlazení řetězu – bandasku s kohoutkem a hadičkou.
 • Dát delší lištu, na druhé straně uchytit, aby to bylo stabilnější.

Upínání kmenu i posuv pily nahoru a dolů funguje dobře. Jedna otáčka kličkou je 2,5mm. Nevykolejil jsem, čehož jsem se obával nejvíc.

Vyrobit funkční prototyp pily za několik dnů mi přijde jako dobrý výsledek.

Budu rád, pokud mi stroj zkritizujete (pochválíte) a napíšete svoje nápady na vylepšení. Až si to někdo další bude chtít postavit, ať to udělá lépe …

Doporučené čtení pro kluky … Moje první CNC frézka, pro holky … Tajemství žen s dlouhými vlasy

57 komentářů u „Řetězová pila jako katr – hobby katr z řetězové pily

  1. kVítek

   Ahoj Krokodýle,

   Samotného mne nepotěšilo, jak velkou sílu musím vynaložit, že jsem si na to musel stoupnout, abych si vůbec říznul a abych nevykolejil. Roli tu hraje i tupý řetěz i to, že se vlákna řežou jinak než normálně. A ten řetěz je hobby a má asi jenom každý pátý článek řezací.

   1. Lemko

    Zdravím. Co se tyče řetězu, viděl jsem od Jonsereda originál a ten měl co druhý článek zub. Pak jsem viděl známymu jak mu řezal řetěz, udělaný z nějaké elektrické číny. Bída, ale to u číňanů se dá čekat. Chystám se udělat podobnou pilu, uvažuju dát na hřídel odstředivou spojku (něco jako je u VARI). Když to sekne ať raději proklouzne spojka nežli by povolilo něco jiného.

    1. kVítek

     Dobrý den, ahoj,

     Řekl bych, že čím levnější řetěz, tak tím méně řezacích zubů. Ten můj má každý třetí článek řezací. Spojku bych neřešil. U spalovacího motoru je odstředivá spojka a moje elektrická pila má nějakou pružnou spojku, takže o motor je postaráno. Tohle už by měli mít výrobci vychytané.

     (V odkazu sheep.cz vám nefungují kožešiny, vesty … a to jsem se chtěl podívat :-))

     1. Lemko

      Budou až se dostanu k penězům 🙂 Zatím mohu na dotaz zaslat nabídku (e-mailem), nebo zavolejte na číslo co je u sudů. Vesty se šijou i na zakázku (velikosti až 5xL – 6xL a ceně 2500 kč) a jsou s ovčí kožešinou uvnitř. Vlastně všechny výrobky jsou s ovčí vlnou nebo kožešinou, i boty.

   2. karel

    Nejde o tupý řetěz, ale o to, že ho máš blbě nabroušený, pro podélný řez se musí klasický úhel ze standadních 30, případně 25 pokud je hranatý což asi nebude na elektrikách je ve 99,9% případů hobby řetěz s úhlem 30 stupňů a tento úhel musíš přebrousit na úhel 10° pro podelný řez.

    1. kVítek

     Ahoj, děkuju za příspěvek. Každopádně ten řetěz byl celkově nic moc, například měl řezací jen asi každý pátý článek.

  2. martin cína

   dobry den krokodyle vaš katr mě hodne zaujal chci se zeptat nato uchiceni pili jestli mate detajlni popis a miry -nejake fotky detajlu uchiceni a miry katru dekuji

   1. kVítek Autor příspěvku

    Dobrý den Marine, to není Krokodýlův katr, ale můj 🙂
    Uchycení je vidět na obrázku “Detail upevnění pily”
    mezi lištou a uchycovacím plechem je podložka, aby řetěz nedřel o plech
    * pila má jen jeden šroub, ten je pomocí napínáku jako je na motorce posunován, pod tím napínacím plechem je oválná díra, aby se to mohlo posunovat
    * druhým šroubem je přitažená lišta k plechu
    Prostě a jednoduše pila je za lištu přišroubovaná jedním šroubem. Teď to nemůžu vyfotit, protože je to zaházené dřevem. Rozměry závisí na konkrétní pile, liště…
    Když si vezmete pilu, kus plechu a budete přemýšlet, jak to upevnit, tak na to přijdete.
    Ať se vám to podaří… 🙂

 1. KROKODYL

  Jak se k tomu vracim a zacinam o tom vice premyslet, zajimalo by mne jak jsi vyresil samotne upevneni pily k zarizeni… To musi byt sakra pevne a ja si to celkem nedokazi predstavit jak jsi na to sel.

  Diky.

   1. KROKODYL

    Koukam na to, moc diky, mazane vymyslene! Ja mam pilu benzinovou, ale je z tech slabych. Porad ale jeste pokukuju po elektricke, protoze nemam rad hlucne veci… Hned bych se uz pustil do nejakeho takoveho dila, mam par tipu na ktere se moc tesim,, ale jeste porad ma prednost dokonceni rekonstrukce… Dnes zamkovka na zahrade,aby se nam tam se zenou dobre sedelo 🙂 Ten barak dela ze strojare programatora, stavare. To jsem necekal, ze mne to bude tak bavit.

    Hmm… Nelzi chlape…

    No priznam to, vim proc to tak je. Jde o nasledky syndromu vyhoreni, kdy clovek utika od vlastni prace lhostejno k cemukoli, jen aby nemusel delat to co delat ma 🙁 Smutny ale co nadelam. Asi po tech letech mam udelat.nejakou zmenu. Zase tema na dnesni premysleni.

    1. jes.les

     Když se použije benzínová pila,tak řeže v plných točkách???

     Pokud ano tak si myslím že to bude pro ni brzká smrt.

     Díky za odpověď.

     1. Kájin

      Možná Tě překvapí, ale pile otáčky 3/4 až plný vadí míň než to šudlat. Na tyto je nastavena výroba směsi, karburátor se tomu nedá říkat.. Při šudlání pod doporučenými otáčkami zase odejde rozběhová spojka… Mazat přesným poměrem doporučeným olejem a je to v poho. Jo, čistit žebra, protože pokud ventilátor může nasávat piliny, tak to udělá a piliny prožene žebry a ty se zachytí a už to nechladí a je zaděláno na zadření. Řezání zdar. Kájin

      1. Nstorm

       Na takový mašiny bych si sehnal starou Husqvarnu. Ty šli spíše do síly než do otáček. Ty pily měli 70ccm obsahy a když by se na to dal řetěz na podélné řezání.Tak asi by byl katr dobrej 🙂

 2. Jirka

  Myslím, že se ti to povedlo.

  To mě hned napadlo – řešení uchycení pily – ta na to přece není dělaná, ale zřejmě jsi našel…

  Zkusil bych vyřešit motorový posuv – myslím, že by ten řez byl mnohem rovnější, ale asi by to bylo dost komplikované, možná bude stačit uchycení té lišty.

  Proti vykolejení bych udělal takové zobáčky, které by jezdily těsně pod horní částí kolejnic – dělalo by se to líp, kdyby horní (posuvná) část byla užší (Učka jezdily přímo nad Ičkama).

  1. kVítek

   Ahoj Jiří,

   Pilu jsem měl doma tuhle, tak jsem jí použil. Víc by se mi líbila se dvěma šrouby.

   Motorový pohon je hezký, ale takhle cítím, když je něco špatně, například tupý řetěz. Alespoň pro začátek jsem ho nechal být stranou.

   S těmi zobáčky (nebo kladkami na opačné straně) jsem počítal, ale nakonec se ukázalo, že to celé váží několik desítek kg, a když si na to stoupnu, tak to nevykolejí.

   Když na to koukám, tak jsem tam nemusel ani dávat nějaké podložky vedle ložisek a místo podložky by se to zarazilo o kraj horního účka a celé by to bylo posunuté, jak píšeš a i ten zobáček by pak šel udělat snáze. Nebo jsem ty podložky mohl dát na kraj.

   Děkuji za pochválení a náměty :-).

  2. Lemko

   Tady uvažuju takhle: mám 4 ks kolečka s táhly, které měly být na pojezd vysokých vrat garáže po úhelníku 5-6 cm. Uvažuji udělat kolejnici z postaveného U 10 nebo U 12, do které navařím podelně skracený vinkl L 5 (v mm 50). Pak zakryju tu kolejnici ohnutým plechem. Možná že bude třeba občas dráhu čistit stlačeným vzduchem, zato však mi katr nevykoleji. Vozejk udělám raději solidnější, s delším rozvorem a rozchodem, než aby se to během řezání "klepalo strachy".

   1. kVítek

    Ať se podaří … 🙂

    Řeknu vám, že podruhé bych stavěl nikoliv s řetězem, ale s pilovým pásem. To mi přijde jako nejslabší místo. A za cca 60 tisíc Kč se dá koupit "luxusní" katr s pásem.

    1. Lemko

     Dobrý den.

     Původně jsem uvažoval, že katr zavěsím jako dveře na L profily a postavim něco jako jeřabovou dráhu s jednu "koleji" nahoře a níže a druhou "koleji" položenou bokem, po které by katřík pojížděl jako jeřáb ale bez šanc vyskočit z dráhy. Jenomže tobych musel patky konstrukce zabetonovat do země alespoň metr, aby to bylo pevné a nevyklopilo se to směrem ke kmenu a aby to moc netancovalo při řezání. Na druhou stranu by takový katr mohl stát napevno třeba u plotu nebo u stěny kůlny, a pod střechou.

     1. Lemko

      🙂 … na suportu po takové troleji – dráze by mohlo jezdit cokoli, nejenom katřík na trámy a prkna ale třeba i fréza na kmeny, při frezování podelné dražky do kmenu (na stavbu srubu).

 3. Ondra

  Dobrý den Vítku.

  Již delší dobou pročítám Vaše stránky. Váše snaha postavit takhle jednoduše bez složitostí katr se mi líbí, a tak zasílám pár postřehů co jsem viděl. Kamarád kdysi taky stavil podobný řetězový, a úspěšně jej používal. Takže napíšu v čem se ten katr lišil a snad Vám to pomůže.

  Katr měl dvě lišty, které byly svařeny k sobě a byl na nich nasazen 2x tak dlouhý řetěz. – asi kvůli dohnání řezné rychlosti..

  a byl poháněn třífázovým motorem, který měl určitě o nějaké kW více.

  Osobně si myslím že by vám pomohla lišta a řetěz z kvalitní těžební pily – pokud ovšem půjde nasadit na vaši el-pilu. A nejspíš i pila co má vyšší otáčky, respektive dosahuje vyšší rychlosti řetězu. Ale to je další investování do neznáma. Takže by se asi šiklo vypůjčit výkonnou benzínovku a upnout jí tam.

  Taky přemýšlím nad stavbou katru, nicméně chtěl bych jej více používat. Takže budu volit pásový a konstrukci uvažuji touto cestou: http://youtu.be/snUIXSLJKTo .

  Jinak klády na jaké chcete používat katr se dají ořezávat i na cirkulárce s rovným stolem.

  Možná i to by bylo řešení, použít na vaši koleji pojizdny cirkulář.. Ale jak je vidět tak i stím trápením co popisujete Vám katr slouží. Takže pokud nepotřebujete řezat větší množství klád denně, tak už máte vlastně vyhráno.

  Přeji hodně zdaru a co nejméně laborací při stavbě.

  Ondra

  1. kVítek

   Dobrý den Ondro,

   Děkuji za příspěvek. Myslím si, že ty dvě lišty se dávají proto, aby to bylo stabilnější a aby se jedna samotná lišta neohýbala.

   Rychlost řetězu nesouvisí s délkou, ale s otáčkami kola, které řetěz pohání.

   Určitě jako první krok k vylepšení je jiný řetěz (případně i lišta).

   Na YouTube jim to řeže pěkně 🙂

   Pokud bych na to měl zakázky (a našetřené peníze), tak bych si pořídil tohle …

   http://www.pasove-pily.eu/pilous-pasova-pila-na-drevo-ctr-520-29086.html

   Nebo alespoň ten bimetalový pilový list 🙂

   Hezké dny přeju … 🙂

   1. Laco.r2

    Zdravím Vítku, určitě chválím tak rychlé a jednoduché dílko a souhlasím ty dvě spojené lišty jsou kvůli rovnosti řezu – strýc má tovární výroby (jvs – Nový Knín) a ten to má taky.A co se týká řezné rychlosti řetězu – tak fakt je dáno otáčkama.Hodně zdaru Láďa

    1. kVítek

     Ahoj Láďo, děkuji za příspěvek.

     Řetězová pila má jednu nevýhodu, že se hodně dřeva přemění v piliny (hobliny). Když sečtu tloušťku lišty, hrbolatost řezu a to, co musím ohoblovat, abych se dostal do roviny, tak to dělá v tomto případě cca 14mm.

     1. Laco.r2

      Ahoj Vítku, jak jsem psal o strejdovy tak tomu pila řeže tak jemně že povrch je srovnatelný s vidiovým kotoučem. Jestli to nebude tím že lišta není na ležato ale na stojato. A hlavně řetěz na podélné řezy!!!!! Láďa

      1. kVítek

       Láďo, já to nakonec dělat tak, že jsem kmen rozřízl (podélně) na poloviny nebo na třetiny na tomhle katříku a pak rozřezal na cirkulárce. Oni výrobci velkých katrů vědí, proč používají pilové pásy …

     2. Kájin

      Na podélné řezání se použije lišta 3/8 s drážkou 1,3mm,délka se vyrábí až do 63cm dle potřeby /dlouhá lišta jsou dlouhé peníze i za řetěz v metráži/ a úzký řetěz – Stihl má označení picco, existuje speciální verze pro podélný řez s úhlem zubu 5stupňů, ale to běžně prodejci zahr.t. nemají, lze použít i standart s úhlem 35 a po ztupení začít brousit na 5 stupňů, vyzkoušeno. v tomto případě je pouze 6mm v pilinách a kvalita povrchu lepší než z hopsalky či kotoučového katru, srovnatelná s vidiovým kotoučem, tedy stačí povrch jen přebrousit… A počítej- hopsalka má dle listu 3-4,5 mm pilin, pásovka 1.8 – 3mm dle listu a šraňku, prostě vždycky piliny jsou. Efekt je v absenci převozu na pilu, což u většího kmene je ve finále lepší si koupit hotové, ale i ve zpracování krátkých kusů- hopsalky mívají limit 2-2,5m… Větší požerák je delší kláda… Jinak tato problematika je na několik hodin… Ps. blbě nabroušený či ztupený řetěz bude zahýbat i dvě lišty, to umí. Řezání zdar. Kájin

       1. Kájin

        Ještě bych chtěl podotknout takovou drobnost, a to, že při broušení je třeba tlačit pilník šikmo dolů, aby se téměř dotýkal druhého článku. Aby vznikla velká kapsa na piliny, protože čím větší šíře řezu, tím déle se piliny vezou, vyplní místo před zubem a potom se opírají o dno řezu a tím se nadzdvedají a už neřežou. To je limitní v rychlosti posunu řezání. Na soutěž "hot saw" se nový řetěz vybrušuje na háčky, aby byla kapsa na piliny co největší. Kájin

   2. Kájin

    Zdravím kutily, dvě lišty vedle sebe jsou kvůli správné oběžné rychlosti řetězu při použití 400V-2800ot. Na jednu lištu jste nucen řešit převodovkou, což i někteří výrobci mají. Dvě lišty nejsou svařeny, ale spojeny plechovou vložkou a po opotřebení stran se dají otočit. Toto řešení má na svém vertikálním katru patentované- nebo průmyslový vzor… jedna česká firma. Na hřídeli motoru – cca 4,5kW je řetězka cca 12cm v průměru.

    1. kVítek

     Dobrý den, ahoj,

     Děkuji za skvělý postřeh. Jasně, větší kolečko, větší obvodová rychlost. Asynchronní motor je pomalejší než spalovací nebo komutátorový. Dává to smysl. A dát mezi lišty spojku taky. Skvělé 🙂

 4. kenybz

  aby ti to nevykolejilo dej vodící rolny aj ze spodu traverz…podobně jak je to na horské dráze obětuj pár korun a nech si kvalitně nabroust řetaz

  1. kVítek

   Ahoj Castore,

   Něco jsem nařezal a suším na půdě, něco spálil, něco je ještě jako polena. Pokud bys potřeboval na barvířské pokusy nebo na kudličku, tak by se tu špalík našel, ale že bych prodával prkna, tak to ne.

   1. Castor

    Vítku, díky za odpovědˇ. Moruše je vynikající material na výrobu

    luků a ten špalek na obrázku vypadá skvěle. Nevím jak silná prkna jsi z toho nařezal,ale pokud by to jenom trochu šlo, rád bych něco koupil.

    Min. délka 1m ideální 1,8m. Klidně i špalek (1m). Díky za odpovědˇ.

    Castor.

    PS.: Jsem bývalý pilař, tvúj nápad byl již dávno realizovaný výrobci

    JMP např. Husquarna nebo Stihll, ale dobrý!

    1. kVítek

     Děkuji za rozšíření obzorů – luky.

     Špalek vypadá skvěle, ale pokud si vybavuji, tak byl popraskaný a hodně jsem ho vyhodil. Pošlu ti na e-mail foto toho, co mám ještě za domem …

 5. Aleš Valenta

  Ahoj,

  super nápad na katr. Trochu jsem pátral na internetu a našel jsem toto. http://www.youtube.com/watch?v=F2lmY8GITuQ

  Cena je okolo 60 000 Kč, ale když se na to podívám pozorně, není na tom nic, co by domácí kutil s trochou toho správného vybavení nedokázal taky. Takže až bude trochu přijatelnější počasí a hlavně koleno zdravé, tak se pustím do výroby. Případně pak mohu zveřejnit návod, jak na to.

  Mimochodem kluci ze Švédska byli tak hodný, že na net umístili i pdf soubor s návodem na sestavení včetně pěkných nákresů.

  1. kVítek

   Ahoj Aleši,

   Po zkušenostech mi ty pily/katry s řetězovou pilou připadají jako amatérská nouzová řešení i v podání kluků ze Švédska. Spotřeba oleje, prořez, kvalita řezu, rychlost práce.

   Za podobnou cenu můžeš mít hezký český katřík

   http://pily.heureka.cz/pilous-ctr-520/

   Ať se ti to podaří, klidně pošli odkaz … 🙂

   1. Kájin

    Kluci to mají vychytané, pila se spec lištou žere jen 6mm pilin, pásovka 2-3.5mm podle šraňku, ale je těžší.Normální řetěz 3/8 na těžbu 9mm. S motorovkou je systém nejlehčí a tudíž snadno přenositelný ke kládě.Logo 52kg, udělal jsem si podobné ze železa a taky to odnesu, pravda v dílech… :-))) Řezivo už se nechá odnést. A spotřeba motorovky není až tak velká, protože odpadá náklaďák s rukou, nehovořím už o spec. nástavbě na převoz kulatiny, platba na pile a odvoz z pily.A pila upnutá na vozíku, to se nedá srovnat s řezem z ruky… Kvalitou řezu ani potřebou síly obsluhy. A na mazání lišty se dá použít emulze z 5l vody a 1l na to určeného oleje, do druhého dne to vydrží, po týdnu už začíná docházet k rozkladu a sliz ucpává filtr.Tedy míchat jen to, co za den,dva spotřebuji. Pomoc je ale jednoduchá, ke konci práce vylít nádržku zpět do kanistru a prohnat motorák. Sám jsem emulzi nevěřil, ale už používám…. Piliny se dají spálit v kamnech, a olej v pilinách se tím zlikviduje. Sám používám v přípravku do krbových kamen, když už jsem to dovlekl na dvůr, tak to nebudu házet do popelnice, že? A dvě hodiny to hoří a nebufá, to ten přípravek. :-))) Řezání zdar a kutilům zvlášť. Kájin

 6. Vašek Lesák

  Zdravím, na kutila to není špatné. Posílám odkaz na Granberg. Je to americká výroba a opravdu to funguje. Před pěti lety jsem si to přivezl ze států a používám dodnes. Chce to jen dostatečně silnou pilu a řetěz na podélné řezání a pak už si jen řežete svoje fošny a trámy přímo v lese.

  S pozdravem Lesák

  1. kVítek

   Dobrý den Vašku,

   To je zajímavé řešení 🙂

   (Až na to štelování prvního prkna.)

   Děkuji za příspěvek … ať se vám daří.

 7. kazík

  Dobrý den,taky řeším jak postavit řetězový katr a zjistil jsem u známého, že pro stabylitu je lepší dát dvě lišty za sebe na větší šířku a koupit řetěz pro řezání na délku, cena dvou lišt a řetězu na míru byla 2100kč i s dopravou a to se jedná o lištu délky 500mm a k tomu mi poslali i rozetku

  1. kVítek

   Dobrý den, děkuji za příspěvek.

   Ano to se dělá.

   Jestli se budete chtít pochlubit, tak můžete vložit odkaz případně zkušenost.

   Ať se vám to podaří zprovoznit 🙂

  1. kVítek Autor příspěvku

   Ahoj Luboši, já mám řetěz obyčejný. Snadno najdeš na internetu “řetěz na podélný řez”. Je jich hodně, například značka Oregon. Ať se ti daří 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *