Jak ušetřit za topení? Netopit!

Oheň

Nedělám si legraci. Nejjednodušší způsob, jak ušetřit za topení, je jednoduše netopit. Netopit, když to není potřeba.

Kdysi dávno žil člověk v jeskyni a netopil, protože to neuměl. Obalil se tolika vrstvami kožešiny, aby mu nebyla zima a přitulil se ke svým bližním, aby se hřáli navzájem.

S ovládnutím ohně vstoupila do lidského příbytku tepelná pohoda a ruku v ruce s ní i tepelná pohodlnost. Začalo být teplo na požádání. Člověk už nebyl tak závislý na okolních podmínkách, nemusel se balit do kožešin a mohl chodit v jeskyni v trenkách. Ženy, začaly chodit v jeskyních v kalhotkách a nahoře bez, začaly být víc sexy a tak vznikla populační exploze a je nás 7 miliard. A to všechno díky ohni a teplu.

Dnes stačí otočit knoflíkem nebo stisknout tlačítko a je teplo. Došlo to tak daleko, že už člověk ani netočí knoflíkem, nýbrž si nastaví požadovanou teplotu na termostatu a pak už si jen užívá tepla a platí faktury za plyn a za elektřinu.

Vytopeno je stále na 23 stupňů a není co řešit. Dokud jsou peníze na sporožiru, může se topit od rána do večer, občas do toho i větrat a nepřemýšlet o tom, jestli netopím někde zbytečně.

Taky jsem tak topil. Dokud byly děti malé, “muselo” být doma teplo. (I když ona by jim trocha zimy taky neuškodila.)

Tuto zimu jsem změnil způsob vytápění a vrátil jsem se do jeskyně. Pouštím topení jen když je mi (nebo někomu) zima. Přenastavil jsem termostat z režimu “top pořád” do režimu “top, když tě o to někdo požádá”. Když je mi zima, zmáčknu tlačítko na termostatu a kotel pak hodinu topí. (Nebo ho zmáčknu pětkrát a on topí 5 hodin.) Teplota není stálých 22 stupňů, ale kolísá mezi cca 17 až 22 stupňů. Podle toho, jestli jsem nebo nejsem doma a podle toho, co dělám a jestli mi přitom je nebo není zima. Vypnul jsem topení v místnostech, kde se nebydlí a začal jsem se doma víc oblékat.

Tento způsob vytápění není tak pohodlný, ale přijde mi zábavnější. Do mého života vstoupilo dobrodružství a nové podněty. Občas je mi zima, tak si vezmu ponožky, svetr nebo se zachumlám do deky. A když to nestačí, tak zmáčknu tlačítko. Ne, že bych spal v ušance.

Jestli chcete ušetřit za topení, tak jednoduše topte jenom tehdy, když je vám zima. Vypněte topení v místnostech, kde právě nejste a naučte se ovládat termostat topení. (Termostat je taková ta krabička na zdi, která hlídá teplotu, a dají se v ní nastavovat různé programy.)

Doporučené čtení … Řekněte bábě, kolik stojí “levný plyn”

11 komentářů u „Jak ušetřit za topení? Netopit!

 1. medvídek Pú

  Mně se osvědčilo jezdit na zimu do teplých krajů.

  Je sice pravdou, že si musím koupit letenku či případně platit i nějaký hotel, pokud tedy zrovna nespím pod širákem nebo ve stanu,

  což jsou nutné výdaje na cestu,

  ale na stranu druhou ušetřím nejen za topení, ale i za jídlo a gigarety, které jsou v asii levnější nežli v naší štastné zemi

  Trávit šest měsíců na pláži u moře je sice poněkud vyčerpávající,

  ale stále je to veselejší nežli trávit šest měsíců v zimě tady, bez slunce s mrznoucím zadkem a ušima a složenkama za plyn a elektřinu

  Kdo uteče, ten nejen že vyhraje ale i ušetří…

 2. Ala

  Miluju zimu! -70 (nějaká vesnice v Rusku) je tedy masakr, ale do -15 jsem zvyklá. V interiérech mi vyhovuje teplota v místnostech kolem 15 stupňů.

  Otužilost má taky jednu nevýhodu, kterou pochopíte, když zajdete do nákupního centra nebo se ocitnete na návštěvě. Z Vašeho úhlu tam bude přetopeno,k zalknutí, i když budete v tričku a taky se v takovém prostoru moc dobře nepřemýšlí. Zase na druhou stranu, když budou mít lidé okolo kapku u nosu, tak Vám bude skvěle fungovat termostat a vy budete hýřit optimismem a radostí. Zdravím otužilce!

 3. KROKODYL

  Ja protopil v plynu 58000,- za minulou sezonu a to jsem vytapel jen 3 mistnosti a vodu. Neskutecny. A ted tady byl nejakej technik a rikal, ze mi sice prodali kondenzacni kotel (pry abych setril), ale k nemu nevyhovujici radiatory, ktere musi mit vodu na 65 stupnu a tedy ten drahej kotel je uplne k h…u protoze ten efekt setreni je jen kdyz ta voda ma do asi 45 stupnu a to by zase to topeni nevytopilo barak.

  A to obyvak vytapim drevem topenim v krbu tedy se topilo obcas v pracovne a loznici a tedy porad v decaku. A skoro 60 000.

  Ted premyslim co s tim 🙁

  1. kVítek

   Možná by pomohly větší radiátory, které by pak mohly mít nižší teplotu.

   Já to mám cca za 36 tisíc. Blaze těm, co bydlí v paneláku, protože jak jsou byty naskládaní na sobě, tak se hřejí navzájem (pokud nejsou na kraji). Myslím blaze v tomto ohledu, jinak bych neměnil.

   Zatepleno máš?

 4. KROKODYL

  Nemam, barak je krajni radovka takze ze 3 stran jsem nechranenej, a barak ma rozmer 16 x 9 metru a vyska je ze strany zahrady 10 metru! takze cena za zatepleni by byla jako za malej panelak… ale neco s tim musim delat

  1. kVítek

   Schválně se zeptej, kolik protopí sousedi. Případně je můžeš požádat o příspěvek na zateplení, když ty jim děláš zateplení zadarmo. Obávám se ale, že to nepochopí.

 5. Marek

  Zdravím. Deosum má naprostou pravdu, tak se dá ušetřit. Topíme plynem do 9-ti deskových radiátorů Radik a dvou otopných žebříků Koralux. Topení jsme ovládali drátovým termostatem v obýváku, kde bývá nejtepleji. Pořád točit tím kolečkem, vypínali jsme, jen když nám bylo teplo. Náklady na plyn se stále zvyšovaly.(asi proto, že ho každoročně zdražovali). Řekli jsme dost, a koupili si programovatelný bezdrátový termostat. Žádné venkovní čidlo, které nutí topit dle venkovní teploty, ale topení dle denního harmonogramu. Ráno přitopit v koupelně, dopoledne temperovat na 15°C, po příchodu z práce a ze školy zvýšit na 22 atd…Hlavně nenechat dům vymrznout, jeho následné ohřátí řádně točí plynoměrem. Podařilo se nám snížit náklady na topení o 30%.

  1. kVítek

   Dobrý den Marku,

   Ano, netopit pánu Bohu do oken, když to řekne venkovní termostat, ale topit, když je potřeba.

   Já topím, když je mi zima a pouštím to ručně.

   To, co píšete: Ráno přitopit v koupelně, je zajímavé, ale jak to udělat? To bych musel mít v koupelně programovatelnou hlavici / spínané elektrické topidlo.

   Hezký den 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *