Vlastnosti ideálního partnera

srdicko

Zajímá vás, jaké vlastnosti vy měl mít ideální partner, abyste spolu byli šťastní? Taky mne to zajímá … a proto o tom přemýšlím.

Už teď tuším, že záleží na tom, jak si kdo představuje štěstí.

Pokud jste šťastní, když se hádáte a máte masochistické sklony, tak vám asi nebude vadit, když vás občas partner seřve a nafackuje vám. Budete to považovat za důkaz toho, že vás miluje, i když pro někoho jiného je to důkaz zvrácenosti a o takového partnera by si neopřel kolo, aby mu nezrezivělo.

Nebudu vám mluvit do toho, jak si představujete štěstí a jestli vám to bude fungovat. Budu mluvit o ideálním partnerovi pro mě.

První a nejdůležitější vlastnost ideálního partnera (pro mě), abych s ním mohl být šťastný je … abych dokázal být šťastný sám o sobě i bez partnera. Není to tedy vlastnost partnera, ale moje, ale hodně lidí by na ni mohlo zapomenout a tak ji uvádím.

Pokud ke svému partnerovi vzhlížím jako k bohovi, který mne má spasit, tak mám problém. Pokud nebudu šťastný sám o sobě, budu partnera prudit a budu rozmrzelý, když mne neučiní šťastným.

Pokud partnera beru jako milé zpestření života, tak problém nemám. Tím neříkám, že ho neberu vážně.

A teď už opravdu k vlastnostem ideálního partnera.

Za prvé musí být i on šťastný sám o sobě, aby mě neprudil a nemyslel si, že od toho, abych ho učinil šťastným, jsem tu já.

Za druhé. Tuto vlastnost jsem nazval férovost. Zatím jsem ji u žádného svého partnera vědomě nehledal, ale považuji ji pro vztah za nejdůležitější. Férovost je ochota dohledávat pravdu.

Férový partner bude hledat pravdu a té pravdě bude ochotný se přizpůsobit. Bude ochotný uznat svou chybu, vrátit se o krok. V každodenních situacích:

“Promiň miláčku, máš pravdu, ani jsem si tě nevyslechla a vyštěkla jsem na tebe.”

“Máš pravdu, záchodové prkýnko patří dolů a ponožky se nemají povalovat v koupelně na zemi.”

Není to tolerance. Tolerantní partner ustoupí kamkoliv. Férový partner ustoupí jenom k pravdě.

Nejde o to, jestli bude podle jednoho nebo podle druhého, jde o to, že se oba podřídí tomu, jak to má být správně. Dají si tu práci a čas, aby našli, jak to má být správně. (Od toho máme vnitřní hlas a cit, abychom to správně poznali.)

Partnera máme proto, aby nás jemně upozorňoval na naše nedokonalosti a pomáhal nám je napravit. Nemáme ho proto, aby nás bezmezně miloval a přehlížel naše chyby.

Když tohle budou dělat oba, budou se oba vyvíjet, budou si jeden druhého vážit (například za to, že je ochotný uznat pravdu a ustoupit) a také se budou milovat. Zažijí skvělý život.

Ta férovost vypadá nenápadně, jenže když je někdo ochotný dohledávat pravdu, tak je ochotný ji dohledávat ve všech oblastech života, tedy i zdraví, tedy i pití alkoholu a kouření. Tedy i lhaní a podvádění … Férovost jako základní vlastnost úplně člověku přerovná žebříček hodnot.

A nyní se dostáváme k dalším vlastnostem partnera … budu se na něj dívat a budu se s ním mazlit, tak by se mi měl líbit a měl by mi být příjemný na dotek, měl by mi vonět a chutnat … celkově by mi měl být příjemný.

Ještě by to chtělo nějaké společné zájmy.

A co vy? Jaké vlastnosti by měl mít ideální partner pro vás?

8 komentářů u „Vlastnosti ideálního partnera

 1. Tomas

  Vlastnosti ideálního partnera jsou nesmysl protože ideální partner je například jako ideální auto T.J. žádná spotřeba phm žádné poruchy žádná údržba a nulové nákupní náklady . Tohle funguje jen v ideálním světě a ten je fikce . Svět jež žijeme je sobecký hloupí a bezohledný terén plný nástrah . Nadpis měl být partner ze , kterého se nezblázním a s nímž vydržím alespoň vychovat děti . Víc totiž není lidským úkolem na tomto světě :). PS podobný problém jako ten vysavač je potřeba brát produkty tak jak jsou prodávány a žena i muž jsou v podstatě produkt na trhu .

  1. jkoli

   … a Tomáši mám ideální auto! Před lety jsem ho dostala. V zimě vyjede i z hlubší závěje, neb je čtyřkolka. Poruchy má, to je pravda, ale pokud se porouchá, učí mne velmi užitečné věci jako najít servis, tam srozumitelně popsat co se mu přihodilo, mít peníze na opravu (schopnost mít peníze se hodí i jinde) a tuhle zafungovalo i jako seznamka, když si nechalo propíchnout pneu, aby mne ten sympaťák měl možnost zachránit… no co budu popisovat, ideální auto :-). Zadarmo sice nejezdí, ale opět tím podporuje tu schopnost mít peníze.

   Vítek píše o SVÉ představě ideální partnerky. Představa partnerky, která se má ráda (Vítek píše je šťastná), je férová (proč by nebyla, když se má ráda a váží si sama sebe) a chce společně tvořit ne jen přežívat, mi přijde reálná v tomto světě. Jen jich není dvanáct do tuctu… No a až ji potká, kdoví jestli mu bude příjemná na pohled a na dotek… no budeme jim držet pěstičky, co říkáte?

   Lidské sny tvoří svět. Budeme-li snít sobecky, hloupě a bezohledně, budeme v tom žít. Kolik lidských snů je o lepším autě, domu, dovolené, oblečení atd. a kolik o lepším světě? Snít o lepších vztazích a ještě se o ně snažit tím že se snažím být lepší já, je úžasné a potřebné a tak ať Vítek sní a přestavuje si a hledá…

   1. kVítek

    Tu čtyřkolku bych chtěl vidět 🙂 I na mě funguje jako seznamka … to byl pokus o vtip. Ale je v tom ukrytá myšlenka, že lidé se seznamují skrze konkrétní věci, které vyjadřují jejich přání a touhy. Stačí si všímat, na co je kdo naladěný.

    Ano, lidské sny tvoří svět, naším úkolem je k nim prošlapat cestu 🙂

    Zajímavé je, kolik se toho ve škole učíme o zeměpisu, dějepisu a kolik o pocitech a partnerských vztazích. A kolik o snech.

    1. jkoli

     Když da Vinci snil o lidských křídlech, byl to reálný sen?

     Ano ve škole nás snít neučili a neučí to ani naše děti. Přesto my už víme, že snít je potřeba a realizovat sny něco stojí. Tak to pojďme učit děti my. Jak? Dáme křídla svým snům a budeme odvážně prošlapávat cestu k jejich realizaci.

     A s něhou a porozumněním naslouchat těm jejich :-).

  2. kVítek

   Tome, neviděl bych to tak negativně …

   Člověk si může vybrat mezi trabantem a mercedesem i mezi partnerem, ze kterého se zblázní a partnerem, se kterým bude šťastný … někdy je potřeba zvýšit svou cenu na trhu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *