Test (průzkum) výrobců vysavačů, opravitelnost motorů vysavačů

Vysavač Philips Performer

Nejedná se o test vysavačů, ale o test (průzkum) výrobců vysavačů, zda vyrábějí vysavače s opravitelnými motory. I tato informace může být pro spotřebitele užitečná.

Po zkušenosti s neopravitelným motorem u vysavače Philips Performer jsem se rozhodl udělat průzkum. Oslovil jsem výrobce vysavačů, na které jsem si vzpomněl a zeptal jsem se jich, jestli vysavače jejich značky mají rozebíratelné motory, u kterých se dají vyměnit ložiska, anebo se musí také vyměnit celý motor.

Electrolux – formulář. Odpověď přišla během několika minut. “Motory do vysavačů Electrolux nejsou rozebiratelné, v případě problému s motorem je nutná výměna kompletního motoru. Domnívám se, že je takto konstrukčně řešena většina značek.”

Zelmer – e-mail. Odpověď přišla obratem. “Ano, máme motory co se dají rozebrat.

Philips – formulář. Z Philipsu volal pán, že prý mají opravitelné motory (což není pravda), ale ať si pro jistou zavolám do servisu a dal mi čísla na dva pražské servisy. Jedno číslo nefungovalo, druhé byla Kovoslužba. Pán mi potvrdil, že nejmenší vyměnitelná součástka celý motor a to i u ostatních výrobců. Motor by stál 800Kč, oprava vysavače cca 1800Kč. (V jiném servisu mi řekli, že oprava by stála odhadem 1500Kč.)

Bosch – formulář I z Bosche přišla odpověď tentýž den. “Naše vysavače nemají rozebírací motory, v případě závady je nutné vyměnit motor celý.

Miele – e-mail – Miele také odpovědělo stejný den. “V případě závady motoru z důvodů poškozených ložisek se bohužel musí vyměnit celý motor, ale pokud budete používat přístroje dle návodů, tak poruchy tohoto druhu jsou téměř nulové.”

Samsung – formulář. Samsung odpověděl následující den.

“Omlouváme se, avšak informace o součástkách zařízení bohužel neposkytujeme. V případě opravy produktu Samsung se prosím dále obraťte na našeho autorizovaného servisního partnera Samsung, který provede diagnostiku potíží.”

Rowenta – formulář. Rowenta odpověděla třetí den. “U vysavačů Rowenta nelze objednat samostatně ložiska, dodávají se pouze kompletní motory.

ETA – e-mail Odpovědi jsem se nedočkal ani po několika měsících.

Co na to říct? Prakticky všichni výrobci ochotně a rychle komunikují se zákazníkem. A to je dobře. Horší je to s přesností informací.

Podle mého průzkumu to vypadá, že Zelmer jako jediný vyrábí rozebíratelné motory, u kterých se dají vyměňovat ložiska. Ale není tomu tak. Napsal jsem do několika servisů a zde jsou odpovědi:

“Ložiska lze měnit i u některých typů vysavačů ROWENTA,ELECTROLUX a i PHILIPS ale i jiných.Některé typy jsou opravdu nerozebiratelné a tudíž i při poruše ložisek,turbínek se musí měnit celý motor.”

“Záleží na typu vysavače. U některých jsou motory skutečně nerozebíratelné.”

Jako spotřebitelé (kutilové) máme smůlu, v dnešní době není v zájmu výrobců, aby vyráběli opravitelné věci.

Jeden z výrobců mi řekl, že důvodem nerozebíratelných motorů je logistika. Je levnější (pro výrobce) vyrobit nerozebíratelný motor než řešit dodávku mnoha náhradních dílů do mnoha servisů. Rozumím tomu a zároveň s tím nesouhlasím. Co se týká ložiska, není potřeba řešit žádnou logistiku, stačí udělat motor rozebíratelný. Logistiku si zařídím sám tím, že si změřím ložisko a dojdu si ho koupit do nejbližší prodejny ložisek nebo ho objednám na internetu. V době internetu není problém objednat cokoliv.

Přizpůsobil jsem se současnému trendu, otázku opravitelnosti motoru jsem přestal řešit a koupil jsem si vysavač Electrolux ZJM 6830.

Uvidíme, jak dlouho vydrží …

7 komentářů u „Test (průzkum) výrobců vysavačů, opravitelnost motorů vysavačů

  1. kVítek

   Hezký, Ať ti slouží 🙂

   To kolečko taky pouvažuju za úlet. Okatovali kosty a ušetřili 10Kč. Pochopil jsem, že se to kolečko ovládá nohou, takže tam kopnu plný plyn a jedu … Jenom když se na koberci přisaju, tak trochu uberu.

   1. KROKODYL

    "Kopnu plny a jedu", no to ja prave, kdyz kopnu plny, tak nejedu protoze se to prisaje ke koberci a uz to neurvu, tak musim hledat to optimalni misto, pak se chces jit vycurat nebo nej presunout nabytek abys vyluxoval i pod nim, tak vypnes a pak zase lovis 🙂

  2. Tomas

   Nam sa tento model prave pokazil po cca 3 rokoch.. Vyrabaju to na spotrebu darmo to bol drahsi model. Akurat sa ho snazim rozobrat len sa mi to nejako nedari

 1. Ajfel

  Zručný kutil si dokáže vyměnit ložiska sám pokud je motor rozebiratelny. Už jsem měnil ložiska na ETA Picolo, Phillips performer pro a Miele S4212 kde jsem musel měnit i turbinu z jiného vysavače. Všude jsem měl ložiska 608zz. Za 2 ložiska dáte necelých 100kc což si myslím že je lepší než kupovat celý motor za 3000…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *