Lidská psychika – sen

Mozek

Sny nám umožňují prožívat různé věci …

“Naštval jsem se, řekl jí, že je svině a hnal se na ní … už jsem se viděl, jak jí mlátím, ale těsně před tím jsem zbrzdil, strčil jí svůj obličej před její, vystrčil bradu a třásl hlavou ze strany na stranu, ruku sevřenou v pěst.”

Toto byl sen, který se mi zdál dnes nad ránem. Proč? Aby mne naučil něco o lidské psychice.

V tomto krátkém snu jsem mohl pozorovat, jak myšlenka dokáže uvolnit napětí, spustit pocit, člověk chce někoho zmlátit, pak to vůlí zastaví, ale ještě je v něm pocit, který jím třese.

Co ve mně bylo na začátku? Proč jsem po ní vystartoval? Bylo ve mně nějaké napětí, něco nezpracovaného, nevyřešeného, nevysloveného. Byl jsem rozhozený, nebyl jsem sladěný sám se sebou. Proto jsem tak rychle vystartoval.

Ležel jsem na posteli a přehrával jsem si ten okamžik, kdy jí cpu svůj obličej k jejímu a třesu jím.

Proč? Protože totéž dělají moje děti, když jsou naštvané. Tuším, že sen mi přinesl velké poznání.

Žijeme a máme v sobě napětí a neumíme se ho zbavit a pak řešíme situace jinak, než bychom měli. Jsme naštvaní, křičíme, mlátíme lidi. Něco uvnitř v nás s námi lomcuje, křičí to ven a mlátí to lidi.

A ještě jedna věc. Naše napětí způsobuje napětí ve druhých lidech. Místo abychom na ně měli uzdravující, antistresový, antidepresivní vliv, tak v lidech způsobujeme napětí, se kterým si pak neznají rady.

Nejhorší je, že svoje napětí přenášíme na děti … a pak po nich chceme, aby se chovaly slušně, aby zvládali svoje pocity, když my ty svoje nezvládáme, naopak, my ty svoje na ně házíme.

Třeba na dítě zařveme a ono se pak chová nepříčetně, aby se zbavilo napětí, které jsme mu způsobili. My mu dáme pár facek, aby se nechovalo jako debil a ono se pak třese, aby se toho zbavilo.

Jak se zbavit napětí? Jak se naladit? Jak se spojit se svou podstatou? To jsou otázky, se kterými vstupuji do dnešního dne …

Do světa zaséváme svoje pocity a myšlenky a ony v něm rostou …

Mohlo to být jinak. Mohl jsem ji obejmout a říct jí, že ji miluju … a ona by pak celý den rozdávala úsměvy …

Doporučené čtení – Traumatizované ženy a traumatizovaní muži

3 komentáře u „Lidská psychika – sen

 1. kVítek

  Článek ve mně vzbuzuje několik otázek:

  Proč máme sny? Abychom něco prožili nanečisto?

  Jak se zbavit napětí a traumat (bolesti), aby to negativně neovlivňovalo naše chování vůči lidem, kteří si to nezaslouží?

 2. Ala

  Sny jsou k úklidu mysli. Vyčistí, vysmejčí, naleští, zrelaxují jako v kosmetickém salónu a geniálně dořeší nevyřešené. Co víc si přát? Sny jsou bezva udělátko, i když je pravda,že někdy to chce translator…:)

 3. Tomas

  Jestli se zdálo to co bylo v článku je potřeba stím něco dělat je to zralé na doktory . :)klasická post trauma něco kdysi bylo špatně nechci to tady uvádět , ale asi oba víme co …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *