Akné, trudovitost, beďary

Akné, trudovitost, beďary – popis a příznaky

Akné (trudovitost, lidově beďary, latinsky acne) je kožní onemocnění charakterizované zánětem mazových žláz. Nejčastěji vzniká u dospívajících (a. vulgaris, a. iuvenilis) vlivem hormonálních změn a určitých vrozených dispozic. Bývá spojena s výrazným mazotokem (seborea, „mastná pleť“). Příznaky jsou od jednoduchých komedonů („černé tečky“) až po rozsáhlejší hnisavé a jizvící projevy. Nejvíce bývá postižen obličej, hrudník a horní část zad. S dospělostí a. většinou sama ustupuje (zřejmě nezávisle na pohlavním životě).

Zdroj: Maxdorf – Velký lékařský slovník

Akné, trudovitost, beďary – klasická medicína

K léčbě akné se používají zevní přípravky, v těžších případech se podávají po určitou dobu antibiotika (v zanícených žlázkách jsou bakterie), některé hormonální přípravky, popř. retinoidy. Odstraňování větších projevů je nutné ponechat lékaři, aby nešetrným postupem nedošlo k šíření infekce. A. bromina, chlorina, iodina, oleosa – a. způsobená látkami obsahujícími brom, chlor, jod nebo olejovitými látkami. A. rosacea – růžovka – zčervenání v oblasti tváří a nosu, rozšířené žilky a načervenalé pupínky. Příčina není zcela jasná, vliv mají některé dráždivé potraviny včetně alkoholu stejně jako konstituční vlivy.

Zdroj: Maxdorf – Velký lékařský slovník

Akné, trudovitost, beďary – přírodní a alternativní medicína

Akné je nemoc vnitřního původu (ledviny). Léčí se vnějšími prostředky. Pomáhá podávání zinku, vitamínu A, ledvinového čaje, mast nebo tinktura z Aloe vera nebo Aloe arborescenc, listy kapusty nebo salátu pomačkat a přiložit, komplexní léčba ledvin, reflexní terapie mačkáním univerzálních bodů „C“ a „Br“.

Zdroj: Jiří Janča – První pomoc alternativní medicínou

Akné, trudovitost, beďary – psychické příčiny nemoci

Kůže funguje jako ochrana, potřeba bránit se. Akné patří mezi nemoci upozorňovací. Ty se porovnáváš s jinými dospívajícími na nesprávném místě (vzhled). Máš neoprávněný pocit, že jsi ošklivější.

(Zápisky z přednášky Proč vznikají onemocnění kůže a co s tím …)

Zdroj: Avenna – Škola zdraví

Dermatologické problémy jsou problémy kontaktu. Může to znamenat, že nechceme zvenčí nic přijmout, ale také, že nejde ven to, co by ven chtělo. Akné ukazuje, že člověk není se svými emocemi vyrovnán a že je potlačuje. Nebraňte svým citům a bez zábran je vyjadřujte, pak se ve vás nebude hromadit nic, co byste už nezvládli a nebude si hledat cestu ven vaší pokožkou.

Zdroj: Kurt Tepperwein – Jsem z tebe nemocný

Mladý člověk si uvědomuje své tělo, často se velmi chybně a zbytečně srovnává s druhými. Někdy se cítí méněcenný a místo uvědomění si ceny čistoty touží po pochybených požitcích svých vrstevníků, které jsou mnohdy zveličovány, nebo se ve skutečnosti vůbec nestaly.

Zdroj: Miroslav Hrabica – Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí

41 komentářů u „Akné, trudovitost, beďary

 1. Láďa

  Syn(24) má potíže s akné již léta.Vyzkoušeli jsme toho již hodně včetně bylinek,čínských praktik,diet apod.,ale nic nepomáhá.Snad jediné,co za ta léta trochu pomohlo,byl pobyt u moře,kdy během týdne došlo k silným projevům akné na slunci a následnému znatelnému zlepšení,které však trvalo tak 1-2 měsíce po příjezdu.Nikdo v širším rodinném okruhu nic podobného nemá a neměl. V současné době po dohodě s lékařem chce vyzkoušet operaci zduřelé prsní bradavky,která podle některých názorů může mít na uvedený stav vliv.Pokud budete ochotni poradit,tak prosím na uvedený e-mail a za odpověď a radu děkuji. Přeji hezký den.

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   Jak čtu Vaše řádky, tak jste se zatím zaměřili na vnější prostředky, hledání léku a všeléku. Pokud se trochu porozhlédnete po těchto stránkách, tak zjistíte, že jsou o hledání psychických příčin nemocí. Všech nemocí. Můj názor tedy bude v tomto duchu. Pan syn se může zamyslet nad tématem ochrany sebe před ostatními a porovnáváním se s ostatními ohledně vzhledu a krásy. Napadá mne i sebevědomí celkově. Podle teorie, kterou zastávám, by akné upozorňovalo člověka, že se NEOPRÁVNĚNĚ podceňuje, a tělo mu říká, že je stejně hezký, … jako ostatní, akorát on si myslí, že není. Další věc, která mne napadá je, že člověk by se neměl s ostatními porovnávat jenom na základě toho, jak vypadá, ale také co umí a co dokázal. Možná by to chtělo i trošku povzbuzení a pohlazení ze strany rodiny.

   Pokud bych vám (nebo spíš jemu) měl poradit, tak bych poradil, nehledejte všelék, ale zajímejte se o tělo a duši jako celek, hledejte knížky o tom a podobně naladěné lidi. Kdo hledá, ten najde … mějte se fajn.

   1. VíTeK

    Proč dochází k silným projevům akné na slunci? Podle mne je to tím, že člověk se svlékne, začne se slunit a stydí se za své beďary. Nejde tedy o slunce, ale o pocity z obnaženého těla. Časem ho ten stud přejde, co mu taky zbývá a ještě k tomu sluníčko a moře … a akné se zlepší. Začne být opálený, dokonce se začne sám sobě líbit. Jenže pak zajede do starých kolejí a beďary jsou tu zas …

  2. Lemko

   Zdravíčko. Potřebujete změnit prostředí, kde váš syn delší dobu přebývá. Zkuste si do světnice, kde váš syn spí, naukládat hroudy kamenné soli. Mohou být jak ze soli oranžové tak i šedo-bílé. Dají se koupit v obchodech se zemědělskými potřebami pro chovatele dobytka (pro lízy). Před několika léty (5-7) jsem je kupoval za nějakých 8 kč/kg. O moc dražší nebudou. Můžete si rovněž z těchto hrud soli kamenné nařezat (třeba pilkou na železo) tak 2 – 3 cm plátky a nalepit je na stěnu u postele coby "solný obklad". Řeže se to celkem dobře. Henryk Z.

  3. Sevca

   Mně akné hodně trápilo.. a dlouhá léta. Různé vnější přípravky mně tolik nezabíraly. Až pak jsem našel důležitější věci o akné!
   Zjistil jsem, že akné se řeší jinak. Je to rozebráno více ve “videích” o akné třeba zde: (odkaz byl odstraněn)
   Mně tedy pomohlo nakonec až toto. (v dospělosti kolem 25)
   Mnoho lidí toto o akné neví…

 2. Káťa

  Dobrý den,

  mám už dlouhodobě problémy s akné. Je mi 22 a je pravda,že s tím, co se mi dělalo na obličeji v období puberty, se to nedá srovnávat-naštěstí. Četla jsem co píšete na vašich stránkách a přemýšlím nad tím, jaký důvod má moje akné. Nemyslím si totiž, že by můj problém pramenil z nedostatku sebeúcty či malého sebevědomí. Dokonce si ani nemyslím, že moje kožní problémy pramenily z potřeby se bránit. Mohl by jste mi poradit, nebo aspoň napsat názvy nějakých knížek, které se touto tematikou zaobírají? Děkuji

  1. VíTeK

   Dobrý den Káťo, Pro mne ty myšlenky jednotlivých autorů vyznívají spíš ve smyslu obrany, porovnávání na nesprávném místě (vzhled) ne ve smyslu sebevědomí. Autoři a jména knih jsou uvedeny jako zdroj u jejich myšlenek.

  2. Vlaďka Komlová

   Hezký večer Káťo.

   Já bych Vám doporučila dvě knihy od Valerije Sinelnikova….Dohoda s nemocí I. a Dohoda s nemocí II.

   Vlaďka

  3. Věra

   Jednou mě jedna moudrá paní řekla,když mě viděla jak vypadám ve svých necelých 30letech…jeden velký beďar:-( prostě hrůza…podívala se na mě a řekla" beďary zmizí až na ně přestaneš myslet" myslela jsem si ,že blázní,byla to moje noční můra tak ja na to mám nemyslet?)

   Povedlo se !!! Našla jsem si novou práci a všechny myšlenky směřovaly tam.Beďary mě přestali zajímat a ztratili se uplně sami:-)

 3. ester

  Dobrý večer. Problémy s akné mám asi od mojich 14-tich rokov. Teraz mám 22 a mám pocit, že to je len a len horšie. V poslednom čase som sa začala zaujímať o psychické príčiny tohto problému, kedže mi nič nezaberá. Klamala by som, keby tvrdím, že mám veľké sebavedomie, že sa neporovnávam s inými. Moji rodičia ma stále nechcú prijat ako dospelého človeka, čo k tomu určite "dopomáha". Od puberty som veľmi potláčala svoje emocie, kedže názory mojich rodičov boli iné a ja som si tie svoje príliš nemohla presadzovať. Dobre, teraz viem príčiny môjho problému, len horšie bude riešiť to tak, aby som sa ho zbavila. Lebo jednoduché je povedať si to, než byť o tom presvedčený. V každom prípade som verný zástanca toho, že každá choroba má svoj pôvod v psychike človeka.

    1. VíTeK

     Pro mě jsou "psychické příčiny" (nejen nemocí) jediná cesta, která není slepá a která dává smysl, takže můj smajlík je tento … 🙂

  1. petr

   ahoj chápu,že mít v tomto věku akné je blbé

   je tady možnost všechny své síly vrhnout na vyřešení tohoto problému všemi způsoby,od životosprávy,přes psychiku až třeba k cestě do Lurd..

   a je tady možnost,zeptat se co v životě doopravdy chci,chci umřít bez beďárů nebo chci umřít s nějakým poznáním?

   @

   ……………….

 4. Marek

  Ahoj, už poněkolikáté narážím z různých stran na tvoje stránky, zajímavé, díky za ně.

  K příčinám nemocí – už delší dobu se vezu v rodinných konstelacích a tam se jde ještě dál – nemoc často zastupuje konkrétní osobu v rodině (třeba generace zpět), která dosud nemá v rodině místo (zapomenutá, vyloučená, nerespektovaná). Žádná jenteorie, praxe, silné osobní zážitky.

  1. VíTeK

   Dobrý den, ahoj. O RK jsem slyšel, i to viděl, ale nějak nemám potřebu se vrtat v hypotetických traumatech mých předků. Stejně tak přivtělené bytosti, karma, osud, astrologie …

   Stačí, když se podívám na svůj vlastní život a vidím, že sklízím, co jsem zasel …

 5. Miguelle

  ahoj,

  je mi 17 let a mám naprosto 100% pleť na tvářích, prostě jako modelka!! Ale čelo a brada vypadájí jako by patřily někomu jinému. 🙁 černé tečky a akné. Je pravda, že mám malinko problém přímo si říkat o to, co doopravdy chci a mám potřebu být na někom závislá a záleží mi na názoru druhých možná víc než na mém.

  Ted jsem dorostla do věku, kdy už si můžu zařídit hormonální antikoncepci, která by to na 99% vyřešila. čím dřív, tím líp kvuli jizvám. myslíte, že je to dobrý nápad?

   1. kVítek

    Ahoj,

    Miguelle, záleží na tom, čemu věříte, když budete věřit hormonům, tak vám pomůžou.

    Pro někoho je těžké přijmout, že za hodně věcí může psychika a umělé hormony jsou dobré ke zbohatnutí jejich výrobců. Já bych je nejedl, jednak jsem kluk a jednak věřím tomu, že pomocí akné mi tělo něco říká (mít se rád, líbit se sobě, občas se rozmazlit, nepřehánět to se vzhledem).

    Minimálně bych to zkusil nejdřív psychicky, jestli tělo nějak zareaguje.

    Ať se vám to podaří … 🙂

    1. Miguelle

     Dekuju 🙂 spis by me zajimalo, kdyz to mam Jen na brade a cele – zda-li to muze poukazovat na konkretni problem treba nejaky oslabeny organ a tak O:-) a chapu dobre, ze se mi snazis rict, ze kdyz budu verit v peknou plet — bud jit mit ??

     1. kVítek

      Spojitost s orgány nějaká bude, ale spíš bych hledal spojitost s myšlenkami, které souvisejí se vzhledem.

      To je příliš zjednodušující, říct, že když budu věřit v pěknou pleť, budu jí mít.

      1. funguje kosmetika, chemie, přípravky – dočasně

      2. funguje víra

      3. funguje vyrovnaná psychika

      Všechno má svůj vliv, ale psychika je nejdůležitější. Akné člověka nutí, aby se zamýšlel nad svým vzhledem a přisoudil mu správné místo v žebříčku hodnot.

  1. Lemko

   Jestli ti akné vyléči antikoncepce nevím, ale vím že riskuješ zánět a možná nádor děložního čípku v pozdějším (středním) věku. Poradil bych ti zvětšit konzumaci brusinek a borůvek (i listů a v sušeném stavu i plodů do čaje nebo do jídel). Jsou močopudné a čistí organismus. Jinak pít více tekutin, čajů a vody nemineralizované. 🙂

 6. Iveta

  dobry den … nikdy jsem nemela moc velke problemy s pleti .. cerne tecky – sem tam .. bedar bud po cokolade, nebo kdyz jsem mela mesicky, takze jinak jsem byla i spokojena .. kdyz jsem otehotnela, tak se mi z niceho nic zacali tvorit bedary a a cerne tecky.. myslela jsem si, ze jsou to hormony a po porodu to zmizi .. ted uz mam skoro tri mesice, co jsem porodila synka a tvar se vubec nelepsi 🙁 svedi to, boli to, obcas to i pali .. prvni se mi vytvori hrbolek s "vodou" a pak to zacne "hnisat a je z toho neprijemnej bedar, mam tim pokryty oblicej, krk a dokonce i usi .. zkusila jsem uz vse mozne, ale vubec se to nelepsi 🙁 nechci chodit ani ven, jen to pro me dost neprijemne, kdyz vidim ty pohledy lidi, jak mi pozorujou mou zohavenou tvar .. mam po tom i hodne jizev, jsem uz bezradna.. je neco co mi pomuze? s tou psychikou jsem to taky zkousely.. zamerila jsem se na syna a nejaky bedary jsem neresila, ale ani to nepohlo .. prosim pomoc

  1. kVítek

   Dobrý den Iveto, To by chtělo někoho, kdo umí příčiny nemocí načítat z duše. Ten by vám řekl konkrétní příčinu. Obecně: Jelikož kolem akné se točí myšlenky související se vzhledem a krásou, tak bych pátral, jestli se něco nezměnilo ve vnímání sebe sama v této oblasti. Líbíte se sama sobě, milujete se? Chápu, že je to těžké, ale třeba vás to má dovést k hlubšímu vnímání sebe sama. "Nejsem to, jak vypadám, jsem úžasný člověk. Nemusím se porovnávat s okolím."

   Ať se vám daří … smajlíka na povzbuzení 🙂

 7. magí

  Dobrý den, je mi teprve 14 a akné už mě trápí snad od 8 let. Mnoho lidí se mi za to posmívá a já se cítím méněceně. Někdy se mi ani nechce vycházet z domu a chce se mi brečet. Někdy se pleť ale spraví, ale pak za pár dnů je to zase zpět a s tím odejde i pocit naděje, na hezkou pleť. Už nevím co mám dělat, vyskoušela jsem snad všechno. Můj psychický problém by mohl být snad jen to že se cítím jako nula, která se kvůli těm podělaným beďarům nikomu nelíbí.

  1. kVítek

   Dobrý den, ahoj Magí,

   Důležitější je, jestli se líbíš sama sobě a jestli miluješ sebe sama. Jestli si uvědomuješ svoji vnitřní krásu a svoje schopnosti. Pokud ti můžu poradit, zaměř se na svoje silné stránky a na nich stav svoje sebevědomí. Když se budeš porovnávat s ostatními, například ohledně vzhledu, tak se vždycky může stát, že potkáš někoho, kdo se ti bude jevit hezčí a vedle koho se budeš cítit méněcenná. Tak se zaměř na to, co umíš a znáš, na své sny … až půjdeš kolem zrcadla, pošli si úsměv a lásku, je tam člověk, který je ti nejbližší …

   Držím ti palce 🙂

 8. Tereza

  … až půjdeš kolem zrcadla, pošli si úsměv a lásku, je tam člověk, který je ti nejbližší … Vykouzlil jste mi úsměv na tváři, máte tu největší pravdu 🙂

 9. Lemko

  Děvčata netrapte se… indiánky a laponky na beďáry a krásnou pleť konzumovaly lesních plody jako jsou brusinky, borůvky, pak plody obdobné černému bezu a jeřabinám (asi černé ale neměly by vadit ani červené). Dají se konzumovat ve stavu čerstvém i sušeném, rovněž i jako šťávy (možno míchat s jinými šťavami – mrkve, černé řepy, jablka). Některé jsou chuťově "suché", není to však na škodu. Naopak. Můžete i míchat sušené plody se sušeným ovocem – křížaly, ale s mírou. A pozor na cukr a slazení = přidáním cukru a sladidel se snižuje účinek šťáv !!!

 10. Terez

  Teď mi bude 15 let a s akné válčím snad už od 10. Za tu dobu jsem vyzkoušela opravdu hodně. Tak dva roky zpátky jsem poprvé navštívila kosmetičku – odnesla jsem si pleťovou vodu a mastičku, což mi pomohlo asi na 2 měsíce. Pak se to zase všechno přeplo, a je to čím dál horší. Dělají se mi na tváři takové podkožní velké boule, ale i menší pupínky, prostě toho mám plnou tvář. Hůř to vypadá na tvářích, takže bez make-upu opravdu nevýjdu ani s košem:) Neřekla bych, že mám sebevědomí nějak nízké, věřím si, stále se v něčem chci zdokonalovat, ale je pravda, že na to co se mi na tvářích dělá, myslím snad celý den. Už asi týden jsem přešla na zdravější stravu, zatím se nic nemění, ale počítám s tím, že tohle není otázka pár týdnů, nýbrž minimálně pár měsíců. V brzké době bych chtěla užívat antikoncepci, takže to je moje další naděje na možné zlepšení pleti. Pomalu už ale ničemu nevěřím,prošla jsem si totiž přes mnoho tablet, kosmetických přípravků, přírodních.. a pořád jsem na tom stejně. Netuším, čím by to všechno mohlo být, organismus si stále čistím, možná jen ta psychika. Asi bych to akné měla vypustit z hlavy, ale jen co projdu kolem zrcadla, zmocní se mě pocit, že tohle je mi přišité snad nadosmrti. Děkuji za případné odpovědi:) T

  1. kVítek

   Terez, moc rád bych ti poradil, ale tu radu neznám. Snad jen zkusit se na sebe v tom zrcadle usmát a říct sobě Terez, miluju tě.

   Měl jsem kdysi úraz, odřený obličej z motorky a bál jsem se, jestli se to zahojí a jak budu vypadat. Jedna moudrá paní mi pak řekla, že i v tom byla psychika, že jsem si měl položit otázku, kdo jsem já, jsem to, jak vypadám? Opět se dostáváme k psychice, k tomu, co je uvnitř. Možná tě to má navést k tomu, že krása člověka je především v jeho duši.

   Moc ti přeju, abys to zvládla 🙂 Abys v sobě ten klíč objevila.

 11. Rubiletta

  Dobrý deň. Mám takmer 22 rokov a akné ma trápi už od puberty. Už vtedy som bola nesmelá, hanblivá šedá myška, sebavedomie na bode nula. Brala som Roaccutane, už pár rokov užívam aj HAK. No nech som skúšala čokolvek, doteraz sa neviem krupice na tvári zbaviť. Verím tomu na 100%, že príčina je vnútri… I keď sa aj to sebavedomie velmi polepšilo, stále je tam nejaký problém a ja už neviem, kde a ako ho hladať a posunúť sa ďalej. Vedeli by ste mi nejako poradiť? Vďaka a prajem pekný deň.

 12. Rubiletta

  Asi by som ešte mohla dodať, že odmalička trpím aj alergiami (na mačku, v poslednej dobe asi aj na psa, pely, jednoducho jarné obdobie kvitnúcich rastlín ale aj v jeseni…)

 13. Merima

  Příčinou vytrvalého akné je roztoč trudník tukový neboli demodex. Akné se mi tvoří bez ohledu na to jak se cítím a nejhorší je v letních obdobích. Je mi 32 let a mám mastnou pleť. Akné se mi drží v přijatelných mezích nebo se vytratí úplně, dodržuju-li určitá pravidla. V poslední době mě pomáhá silice tea tree oil, pozor dráždí kůži a nesmí se dostat do očí. Musí se smíchat v poměru nejméně 1:10. Přidala jsem si jej do odličovacího oleje od saloosu (levandule), stačí pár kapek a přímo lokálně na akné větší koncentrace. Mohou se dělat i obklady. Pomáhá domácí konopná mast. Dbát na hygienu, častěji měnit ložní prádlo (prát nejm. při teplotě 60°C) Zde je odkaz na podrobnější popis tohoto roztoče. Držím palce

  http://lecba-akne.blogspot.cz

 14. Pavel

  Řeším problém s mým akné již řadu let a vyzkoušel jsem celou plejádu všech možných mastí, krémů a jiných přípravků. Někdy to pomohlo, někdy vůbec, nikdy však natolik, aby to mělo nějaký dlouhodobější charakter. Nedávno jsem vyzkoušel takovouhle fičuru http://bit.ly/lecba-akne a musím říct, že po 14 dnech používání teda výsledky, které jsem opravdu nečekal ani v těch nejoptimističtějších vizích. To zlepšení je opravdu znatelné a jestli to takhle půjde dál, bylo by to super. Už teď se mi o 100% zvedlo sebevědomí a ten pocit je prostě k nezaplacení. Používám ho denně cca 20 minut a úplně to stačí. Navíc je to český výrobek a už od počátku na mě působí seriózně, takže opravdu doporučuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *