Řecká krize a hospodářská krize jednoduše

peníze inflace řecká krize

Řecká krize na první pohled

Na první pohled to vypadá, že řecká krize je způsobená tím, že Řekové si žili nad poměry, zejména ti ve státních službách. Podle rozhovoru v lidovkách jsou platy ve veřejném sektoru v průměru 2,5krát větší než v soukromém. Na školách prvního a druhého stupně mají čtyřikrát víc učitelů na žáka než Finsko a na ostrůvku Agios Efstratios provozují školu se čtyřiceti učiteli a deseti žáky. Při restrukturalizaci státního Telekomu každý zaměstnanec, který souhlasil s odchodem, dostal v průměru 200 tisíc eur (cca 5 milionů Kč) kompenzace. A tak dále … Není tohle spíš ráj na Zemi než nějaká krize?

Je snadné uvěřit tomu, že Řekové “prožrali svou budoucnost” a mají dluhy a dobře jim tak. Málokdo si však položí otázku, kdo jim půjčil a proč …

Řecká krize je špička ledovce …

Řecká krize je špička ledovce. Pojďme se podívat, co je pod hladinou. Nejen pod hladinou řeckého ledovce, ale taky evropského a amerického. Uvidíme, že řecká krize je spíš než krize divadelní představení podle připraveného scénáře. Občané jsou tu loutkami a státy kulisami. Výtěžek z představení shrábne někdo jiný …

Začalo to kdysi dávno, když se platilo zlatem a lidé si ho ukládali do banky výměnou za bankovky. Nějakého bankéře napadlo, že by těch bankovek mohl vyrobit víc než má uskladněného zlata a mohl by je půjčovat. A tak začal vyrábět bankovky nekryté existujícím zlatem a půjčovat je za úrok.

Půjčovat za úrok něco, co se dá vyrobit z ničeho je ten nejlepší byznys na světě. Kdo to umí a smí, ten dokáže ožebračit celý svět.

A banky to umějí a smějí. Banky vyrábějí obrovské množství peněz z ničeho a půjčují je vládám států a občanům. (Pro zjednodušení si můžete představit, že peníze tisknou.) A vlády si půjčují a půjčují a nedochází jim (anebo jim dochází až moc dobře), že splatit úrok z ničeho je nemožné. Protože z ničeho jde vyrobit libovolné množství peněz. A kdo má moc vyrábět libovolné množství peněz, ten má moc naředit těmito penězi a tím znehodnotit ostatní peníze (inflace).

Mezinárodní bankovní systém funguje jako obrovská pumpa, která skrze úroky vysává rozpočty jednotlivých států, státy pak skrze daně vysávají své občany.

A tak se děje to, že se jeden stát za druhým zadlužuje. Není to nic překvapivého, děje se to podle připraveného scénáře.

Četl jsem, že 90 procent řeckého dluhu tvoří úroky z předešlých dluhů. Věřím tomu, zapadá to do scénáře.

Nemám nic proti úrokům z poctivých peněz. Ale chtít úroky za peníze vytvoření z ničeho je podvod. Celosvětový podvod garantovaný vládami jednotlivých států.

Řešení?

Za prvé zavést poctivé peníze kryté zlatem, počtem obyvatel nebo něčím, co nejde jen tak padělat.

Za druhé škrtnout všechny dluhy všech států.

(Za uvážení by stálo i obrátit jejich znaménko. Ať banky nějak vrátí, to, co už vysály na úrocích.)

To je můj lék na krizi nejen řeckou.

Začít znova a poctivě.

A nevolit lidi, kteří ať z neznalosti nebo z osobního prospěchu dovolují zadlužování a zotročování svých občanů.

Víte, já nejsem ekonom, tak se mohu v detailech mýlit. Ono se to dá zamotat do složitých ekonomických pojmů, říkat tomu podvodu měnová politika, vykřikovat pojmy jako je hospodářská krize, fiskální krize, dluhová krize, inflace, deflace, recese a tvářit se, že je to složitá věc a stejně tak složitá jsou i všechna řešení.

Zase tak složité mi to nepřipadá …

Řecká krize není hospodářská krize ale psychická krize

Řecká krize je na jedné straně dílem řecké vlády, která si půjčovala a rozdávala a tím si kupovala volební hlasy občanů. Na druhé straně jsou bankéři, kteří vyrábějí peníze z ničeho a ochotně půjčí libovolné množství peněz prakticky komukoliv. Úroky z peněz vyrobených z ničeho jsou od určitého okamžiku nesplatitelné a tak se máme na co těšit.

Bystrý čtenář už pochopil, že to, co vidíme není hospodářská krize ale spíš psychická krize. Když ekonomika stojí na penězích vyrobených z ničeho a politika spočívá v kupování volebních hlasů, nemůže to dopadnout jinak.

Doporučené čtení … Poctivé peníze

Podnikatelé (i začínající), točíte video? Je to skvělý způsob, jak o sobě dát vědět. Minikurz natáčení podnikatelského videa zdarma

17 komentářů u „Řecká krize a hospodářská krize jednoduše

 1. Polysacharid

  Tak nějak jsem získal alergii na výroky tohoto typu.

  Neurazte se, článek je v pořádku, ale zbývá už jen krůček k řečem typu, že za 11. září mohou banky a stejně tak ovlivňují válečné konflikty, kvůli výtěžkům.

  Na tohle mi stačí youtube 🙂

  Když to čtu, je to vlastně mimo téma 🙂

  1. VíTeK

   O tom, kdo může za 9/11 nemám přesné informace, avšak je mi divné, že spadnou tři budovy rychlostí volného pádu … hodnotím čistě rozumově.

 2. KROKODYL

  “”Za druhé škrtnout všechny dluhy všech států.

  (Za uvážení by stálo i obrátit jejich znaménko. Ať banky nějak vrátí, to, co už vysály na úrocích.)””

  S tímhle nemohu souhlasit. Tedy ve výsledku chcete říci, že ten kdo si půjčoval namísto zodpovědné práce a starosti o své finance má “dostat” výši svého dluhu jako odměnu?

  Doufám, že jsem to jen špatně pochopil…

  1. VíTeK

   Dobrý den,

   I když to tak vypadá, on to zase takový nesmysl není. Pokud vám někdo půjčuje peníze vyrobené z ničeho a vytáhne z vás stovky miliard na úrocích a inflací pokazí peníze všem lidem (čímž je okrade), tak když se ty dluhy škrtnou, tak to ještě v pořádku není. On by měl vrátit i to, co už si přivlastnil. Dalo by se dopočítat, kolik by měl vrátit.

   1. KROKODYL

    To by mozna platilo v pripade, kdyz by ty dotycne k tomu pujcovani donutil…

    Ale rozpor je hlavne v tom ze nekomu budete platit za to ze si PUJCUJE? A tem co se uskromni nebo co si vezmou druhe zamestnani a pracuji do umoru tem nic?

    Divna spravedlnost…

    Mne na rekonstrukci domu ted pracije pan, co ma 11 deti. Pracuje od 06:00 do 18:00 !!! Ma od firmy 150 Kc / hodinu a o vikendu? predstavte si, jde pracovat take! A u jineho, ktery v takove situaci lehne do socialni site, natahuje ruku s pokrikem dej dej ja nemam, vysava stat a jeste si pujci na novou plazmu u Cetelem a pak nema na splaceni budete vysi pujcky povazovat za nejake zlo a kompenzovat preklopenim znamenka do plusu?

    Znovu rikam divna spravedlnost…

    1. VíTeK

     Krokodýle, to, co jsem napsal o obracení dluhu, je samozřejmě nesmysl, když tu jednu větu vytrhnete z kontextu a aplikujete ji na nějakého nemakačenka, co si bere spotřebitelský úvěr. Zkuste na to kouknout z nadhledu.

     Dlužníci typu Řecko už zaplatili na úrocích tolik, že jim toho v Řecku moc nepatří. Kdyby se jim vrátil dluh, tak by si mohli koupit Řecko nazpátek. A opět je to nadsázka, kterou můžete zpochybnit.

     Jednoduše, když vám někdo půjčuje za úrok peníze vyrobené z ničeho, tak vás za dostatečně dlouhou dobu vyždímá.

     Že má pán jedenáct dětí, je především jeho rozhodnutí. Že se o ně chce postarat, je dobře.

 3. Iveta

  Ahoj,

  neznám autora, ale musím uznat, že je to dobrý článek. Chytlavý a lehce provokativní, ale hlavně pravdivý. Šup na politickou scénu. 😀

 4. Nekonfliktní MS

  Dobrý den, váš článek je nesmysl. Nezlobte se, ale kritikou se člověk učí, že. Pokud byste si uvědomil, že banka půjčuje na trhu (tedy firmy a podniky, ostatní státy, věřitelé,….), nemohl byste prosazovat takový nesmysl jako je škrtnutí všech dluhů!!! Tím byste právě zapříčinil krizi. Věřitelé by přišli o své peníze a asi by vás ukamenovali. Navíc nelze existovat jako stát bez deficitu. Vždy nějaký deficit stát mít bude, ale záleží na tom, jestli mu dostatečně roste např. HDP (roblém je, když pvznikne dluh v soukromém nebo veřejném sektoru a je tak vysoký, že to zemi začne činit problémy). A pak jste asi neslyšel nic o Breton-woodském měnovém systému, kdy byly peníze vázány na zlato a dopadlo to velmi špatně, že? Krizi v Evropě vyvolala krize v USA, která se celkově projevila nejen na obchodě a jeho poklesu. Použijeme-li teorii optimálních měnových zón, zjistíme, kdo je na vině, že? Tím, že by Řecko vystoupilo z eurozony, by si moc nepomohlo, protože by pravděpodobně zbankrotovaly jiné státy, které se za Recko zaručily. Proto je důležité proti této krizi bojovat a pomáhat, jak jen to bude možné a věřím, že nastanou lepší časy. S pozdravem MS. PS. dýcháme kyslík

  1. VíTeK

   Dobrý den, děkuji za kritiku.

   To s tím škrtnutím dluhů byl nápad k zamyšlení, že i na tom něco je. Pokud vám někdo půjčí peníze vytvořené z ničeho a chce vrátit peníze, které vyděláte prací, tak si zaslouží, abyste mu vrátil, to, co vám půjčil, tedy nic. Něco na tom je. Samozřejmě by to bylo nespravedlivé vůči těm, kteří si půjčili a vrátili. Byl to námět k zamyšlení.

   Hezké časy s Evropskou unií … 🙂

 5. Ondřej

  Máte pravdu, očividně nejste ekonom, problematiku se snažíte zjednodušit natolik,aby ji i člověk bez ekonomického vzdělání pochopil. To je sice chvályhodné, ale s Vašim obsahem nelze souhlasit.

 6. kVítek

  Řečeno jednoduše a jasně:

  "Když může ECB vyťukat peníze na počítači, proč nemůže Řecko vyťukat na počítači ta virtuální eura a poslat jim to zpátky? Řecko teď musí splácet opravdovými penězi, vydřenými ze svých občanů. A splácet musí penězi, za kterými je práce, za kterými jsou statky prospěšné lidem. Ovšem tyto peníze by měli patřit lidem, kteří tyto hodnoty vytvořili. Místo toho tečou k vyžírkům, kteří nikdy nic nevytvořili a celý život jen kradou."

  http://zvedavec.org/komentare/2013/06/5520-virtualni-penize-a-virtualni-financni-system.htm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *